Γενικά Ταξίδι Η.Π.Α. και αεροπορικές ετρ.

Junon

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Ναι έχω ταξιδέψει με αυτη στην Αμερική είχε σούπερ ώρες και η τιμή ήταν η φθηνότερη που είχα βρει
Έμεινα πολυ ευχαριστημένη απο όλα
Ενδιαφέρον.Να ρωτήσω μόνη σου τα έκλεισες ή πήγες σε γραφείο?Αν ναι θα μπορούσες να μ πεις έχω πάει σε κάποια αλλά θα ήθελα να δω κ αλλα..αν δν θες να πείς το όνομα εδώ στείλε μ στο inbox ;)

Θενξ!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
για αεροπορικά μπορείς να κοιτάξεις και εδώ
gr.skyscanner.com
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Εμεις με Delta ειχαμε παει. Ουτε κρυο, ουτε ζεστη. Το καλο ειναι το απ ευθειας γιατι ειναι μεγαλουτσικο ταξιδι. Θυμαμαι ομως οτι πεινασα αρκετα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αν κατάλαβα καλά συγκρίνεις την απευθείας πτήση με μια πτήση μέσω Λονδίνου?
Ναι, σιγά τη διαφορά που κάνει το connection. Δεν πάει δα και Αθήνα - Κωνσταντινούπολη μέσω Μονάχου, στο δρόμο του είναι το Λονδίνο.

Η απευθείας πτήση είναι σε χάλια ώρες, δηλαδή και ένα πρωϊνό χαμένο στην Αθήνα, και όλη η μέρα χαμένη στον προορισμό. Αν το connection (με την καλή τιμή) της BA, της Lufthansa, της Swiss, της Air France ή της Turkish είναι σε νορμάλ τιμές και καλύτερες ώρες, καλύτερα να το προτιμήσει.

και οι 2 εταιρείες είναι κολοσσοί. το μόνο που αξίζει να δεις είναι ο τύπος του αεροσκάφους. η Delta από Αθήνα πετάει με 330, το παλαιότερο 9 ετών..μπορει να πας για κατι καλύτερο με ΒΑ και να την πατήσεις και να έχεις και το connection, και κανα 747 20ετίας χωρίς ατομική οθόνη..
η γνώμη μου μεταξύ αυτών των 2: πάρε Delta.
Ο τύπος του αεροσκάφους είναι γενικώς αδιάφορος από μόνος του. Συνήθως τα αεροπλάνα αυτά ανακαινίζονται κάθε μερικά χρόνια. Αλλά, π.χ. είναι κάπιες εταιρίες που τα αεροσκάφη τους είναι κάτεργα. Τι να το κάνω π.χ. αν είναι φρέσκο φρέσκο από το εργοστάσιο το 777, αν είναι να στριμώχτούμε 10 άτομα σε κάθε σειρά? Οι Αμερικάνικες εταιρίες (πλην Continental/United) είναι σ' αυτή την κατηγορία. Αν θες να δεις πως θα είναι το αεροπλάνο που θα πετάξεις, δες το Airline Seating Charts - Best Airplane Seats - SeatGuru ή/και το Airline Reviews | Airport Reviews | Seat Reviews | Airline Ranking.

Επίσης παίζει ρόλο και το service, το φαγητό, το IFE κλπ. Κάπως πρέπει να περάσουν οι τιμημένες οι μπόλικες ώρες της πτήσης, ειδικά αν είναι ημερήσια και δεν παίζει ύπνος. Για όλα μα όλα αυτά, μακρυά από Αμερικάνικες εταιρίες.
 

Junon

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Ναι, σιγά τη διαφορά που κάνει το connection. Δεν πάει δα και Αθήνα - Κωνσταντινούπολη μέσω Μονάχου, στο δρόμο του είναι το Λονδίνο.

Η απευθείας πτήση είναι σε χάλια ώρες, δηλαδή και ένα πρωϊνό χαμένο στην Αθήνα, και όλη η μέρα χαμένη στον προορισμό. Αν το connection (με την καλή τιμή) της BA, της Lufthansa, της Swiss, της Air France ή της Turkish είναι σε νορμάλ τιμές και καλύτερες ώρες, καλύτερα να το προτιμήσει.



Ο τύπος του αεροσκάφους είναι γενικώς αδιάφορος από μόνος του. Συνήθως τα αεροπλάνα αυτά ανακαινίζονται κάθε μερικά χρόνια. Αλλά, π.χ. είναι κάπιες εταιρίες που τα αεροσκάφη τους είναι κάτεργα. Τι να το κάνω π.χ. αν είναι φρέσκο φρέσκο από το εργοστάσιο το 777, αν είναι να στριμώχτούμε 10 άτομα σε κάθε σειρά? Οι Αμερικάνικες εταιρίες (πλην Continental/United) είναι σ' αυτή την κατηγορία. Αν θες να δεις πως θα είναι το αεροπλάνο που θα πετάξεις, δες το Airline Seating Charts - Best Airplane Seats - SeatGuru ή/και το Airline Reviews | Airport Reviews | Seat Reviews | Airline Ranking.

Επίσης παίζει ρόλο και το service, το φαγητό, το IFE κλπ. Κάπως πρέπει να περάσουν οι τιμημένες οι μπόλικες ώρες της πτήσης, ειδικά αν είναι ημερήσια και δεν παίζει ύπνος. Για όλα μα όλα αυτά, μακρυά από Αμερικάνικες εταιρίες.
ευχαριστώ και εσένα taver :) εσυ στη θέση μου θα πηγαινες με ΒΑ απο οτι κατάλαβα . έχεις ταξιδέψει προς Αμερική γενικα? και με ποια?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Προσωπικά θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε έναν πράκτορα να του δώσεις ημερομηνίες και εκείνος θα σε βοηθήσει να κλείσεις αυτο που σου ταιριάζει
 

Junon

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Προσωπικά θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε έναν πράκτορα να του δώσεις ημερομηνίες και εκείνος θα σε βοηθήσει να κλείσεις αυτο που σου ταιριάζει
το έχω κάνει XRISTOS71 και συνεχίζω να το ψάχνω.Θεωρώ για μακρινές αποστάσεις και για πολλαπλές διαδρομες οτι χρειάζεται να απευθυνθεις σε πρακτορα για να μην κάνεις καμμια βλακεία γνικοτερα κ μετά τρέχεις κ δν φτάνεις.

;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
taver said:
Για όλα μα όλα αυτά, μακρυά από Αμερικάνικες εταιρίες.
Ο καθενας τα δικα του. Σε τοσο γενικο θεμα ειναι ευνοητο. Εγω θα προτιμησω την απευθειας πτηση. Αλλο χαραματα στο αεροδρομιο αλλο μεσημερι.
Και επαναλαμβανω η ΒΑ εχει κ 747 20ετιας χωρις ατομικες οθονες. Η Delta εχει 330 με ατομικες. Οτι προτιμα ο καθενας. Ξεχασες να πεις και την Alitalia με αριστες ανταποκρισεις, του κουτιου αεροσκαφη κ με τελειο φαγητο.
 

Junon

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Ο καθενας τα δικα του. Σε τοσο γενικο θεμα ειναι ευνοητο. Εγω θα προτιμησω την απευθειας πτηση. Αλλο χαραματα στο αεροδρομιο αλλο μεσημερι.
Και επαναλαμβανω η ΒΑ εχει κ 747 20ετιας χωρις ατομικες οθονες. Η Delta εχει 330 με ατομικες. Οτι προτιμα ο καθενας. Ξεχασες να πεις και την Alitalia με αριστες ανταποκρισεις, του κουτιου αεροσκαφη κ με τελειο φαγητο.
χτες ένας πράκτορας σε μεγαλο τουριστικο μ είπε οτι με alitalia χανεις εύκολα βαλιτσες...και δν θα μου τη συνηστούσε:shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom