Ιορδανία Ταξίδι Ιορδανία και περιορισμοί covid

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Ωραία και χρείαζεται μόνο ο αριθμός συμβολαίου σωστα;
Φαντάζομαι χρειάζεται φωτοαντίγραφο του συμβολαίου της ασφάλισης, από το οποίο να προκύπτει ότι καλύπτονται περιστατικά σχετιζόμενα με covid19, και όχι απλώς ένας αριθμός.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.574
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Μολις επικοινωνησα με την πρεσβεια της Ιορδανιας στην Αθηνα και επιβεβαιωσαν οτι χρειαζεται να κανουμε pcr test αν και ειμαστε πληρως εμβολιασμενοι. Αυτο για οποιον ενδιαφερεται. Σκεφτομαστε να παμε Ιανουαριο για 1 εβδομαδα μεσω Ακαμπας με την γνωστη φθηνη αεροπορικη...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Μολις επικοινωνησα με την πρεσβεια της Ιορδανιας στην Αθηνα και επιβεβαιωσαν οτι χρειαζεται να κανουμε pcr test αν και ειμαστε πληρως εμβολιασμενοι. Αυτο για οποιον ενδιαφερεται. Σκεφτομαστε να παμε Ιανουαριο για 1 εβδομαδα μεσω Ακαμπας με την γνωστη φθηνη αεροπορικη...
Άγιος Γεώργιος Μάταμπα, και ζήτα τον παπά Ανδρέα
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.574
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Ψάχνοντας να βρω κάτι παραπάνω για την χώρα, έπεσα πάνω σε νέα για την είσοδο στην χώρα. Σύμφωνα με αυτό Travelers must provide negative PCR test result before arriving to Jordan και αυτό Minister of Health issues new decisions about travelers, parties, gatherings
από τις 12 Δεκεμβρίου και μετά για την είσοδο στην χώρα απαιτείται PCR test 72 ωρών πριν την πτήση ΑΛΛΑ ΚΑΙ ξανά άλλο ένα pcr test στο αεροδρόμιο εκεί...
 

mchortis

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Καλησπέρα σας και πάλι ! Επειδή δυσκολεύομαι αρκετά να καταλάβω το τι δικαιολογητικά χρειάζονται για την άφιξη μου στην Άκαμπα και την παραμονή μου 3 ημέρες εκεί, παρακαλώ όποιος γνωρίζει να με ενημερώσει σχετικά με :
α) Χρειάζομαι να δείξω αρνητικό pcr test εκεί παρόλο που είμαι εμβολιασμένος ;
β) Χρειάζομαι να κλείσω health/travel incurance και αν ναι από που ;
γ) Χρειάζομαι να κάνω ξανά pcr test για την επιστροφή μου στην Ελλάδα ;

Ξέρω ότι αλλάζουν γενικά τα δεδομένα αλλά πιστεύω σε ένα μήνα από τώρα θα ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια. Ευχαριστώ.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Καλησπέρα σας και πάλι ! Επειδή δυσκολεύομαι αρκετά να καταλάβω το τι δικαιολογητικά χρειάζονται για την άφιξη μου στην Άκαμπα και την παραμονή μου 3 ημέρες εκεί, παρακαλώ όποιος γνωρίζει να με ενημερώσει σχετικά με :
α) Χρειάζομαι να δείξω αρνητικό pcr test εκεί παρόλο που είμαι εμβολιασμένος ;
β) Χρειάζομαι να κλείσω health/travel incurance και αν ναι από που ;
γ) Χρειάζομαι να κάνω ξανά pcr test για την επιστροφή μου στην Ελλάδα ;

Ξέρω ότι αλλάζουν γενικά τα δεδομένα αλλά πιστεύω σε ένα μήνα από τώρα θα ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια. Ευχαριστώ.
α) Ναι (αν και η Royal Jordanian δεν το αναφέρει για Άκαμπα, αλλά μάλλον δεν έχει ενημερωθεί η ιστοσελίδα της. Κάθε άλλη πηγή λέει ότι απαιτείται). Και κάνεις νέο PCR κατά την άφιξη, το οποίο χρεώνεσαι.
β) Ναι, οποιαδήποτε ασφάλεια καλύπτει νόσηση από covid19, όχι απλή.
γ) Ναι, η Ιορδανία δεν είναι μια από τις 33 χώρες εκτός ΕΕ απ' όπου εισέρχεσαι μόνο με πιστοποιητικό εμβολιασμού, θέλει PCR 72 ωρών ή rapid 24 ωρών.
 
Last edited:

mchortis

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
α) Ναι (αν και η Royal Jordanian δεν το αναφέρει για Άκαμπα, αλλά μάλλον δεν έχει ενημερωθεί η ιστοσελίδα της. Κάθε άλλη πηγή λέει ότι απαιτείται). Και κάνεις νέο PCR κατά την άφιξη, το οποίο χρεώνεσαι.
β) Ναι, οποιαδήποτε ασφάλεια καλύπτει νόσηση από covid19, όχι απλή.
γ) Ναι, η Ιορδανία δεν είναι μια από τις 33 χώρες εκτός ΕΕ απ' όπου εισέρχεσαι μόνο με πιστοποιητικό εμβολιασμού, θέλει PCR 72 ωρών ή rapid 24 ωρών.
Με κατατόπισες πλήρως ! Καλή συνέχεια !
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Επιστροφή σήμερα από Ιορδανία.

Παρασκευή απόγευμα πτήση από Αθήνα για Άκαμπα, μισοάδεια η πτήση. Απαραίτητα έγγραφα, όπως προαναφέρθηκαν:
1. πιστοποιητικό εμβολιασμού
2. PCR 72 ωρών
3. Ταξιδιωτική ασφάλιση (η δικιά μου μέσω Revolut Metal) και
4. το αντίστοιχο plf της Ιορδανίας το οποίο βγαίνει από το site του visitjordan.com . Απαραίτητη προϋπόθεση για να βγει το QR code είναι να πληρωθεί το pcr που χρειάζεται να γίνει με την άφιξη στη χώρα στο αεροδρόμιο, αξίας 20 JOD (περίπου 28 ευρώ).

Στην αναχώρηση έγινε τυπικός έλεγχος εγγράφων, στην είσοδο στην Ιορδανία μόνο σκανάρισμα του plf τους και δειγματοληψία τεστ. Το αποτέλεσμα ήρθε στο whatsapp μετά από 10-12 ώρες.

Πτήση Δευτέρα πρωί για Αθήνα, το PCR της εισόδου στην Ιορδανία ήταν λιγότερο των 72 ωρών επομένως δε χρειάστηκε δεύτερο pcr ή rapid για την επιστροφή στην Αθήνα. Έλεγχος των εγγράφων στην Ιορδανία και στην Αθήνα μόνο το plf, χωρίς δειγματοληπτικό rapid αυτή την φορά.

Ήμασταν παρέα international και νοίκιασαν οι υπόλοιποι της παρέας αμάξι από Αμμάν. Παρασκευή βράδυ στο seven wonders bendouin camp, Σάββατο όλη μέρα Πέτρα, πολύ καλή επιλογή το να πάμε με ταξί στη "πίσω" είσοδο του αρχαιολογικού χώρου προκειμένου να περπατηθεί η Πέτρα μια φορά και όχι κυκλικά και είδαμε και πολύ ωραία και άδεια μονοπάτια που δύσκολα θα πάει κάποιος που έχει μπει από την κέντρικη είσοδο. Φαγητό το βράδυ με Βεδουίνους σε κρυμμένη σπηλιά μέσα στον αρχαιολογικό χώρο ήταν το highlight του ταξιδιού.

Η Πέτρα και η Άκαμπα αισθητά άδειες από τουρίστες, στη Νεκρά Θάλασσα είχε αρκετό κόσμο στο ξενοδοχείο που μείναμε. Καιρός Άκαμπα και Νεκρά Θάλασσα περίπου 25 βαθμούς μέσα στη μέρα και 15 το βράδυ, Πέτρα κοντά στους 0 το βράδυ και περίπου 13-15 μέσα στη μέρα με ξαστεριά.
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
πολύ καλή επιλογή το να πάμε με ταξί στη "πίσω" είσοδο του αρχαιολογικού χώρου προκειμένου να περπατηθεί η Πέτρα μια φορά και όχι κυκλικά και είδαμε και πολύ ωραία και άδεια μονοπάτια που δύσκολα θα πάει κάποιος που έχει μπει από την κέντρικη είσοδο.
Αυτό το τιπ μας το είχε δώσει κι εμάς ένας ντόπιος όταν ήμασταν Ιορδανία και το εφαρμοσαμε. Ακόμα τον ευγνωμονούμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom