Ισπανία Ταξίδι Ισπανία και περιορισμοί covid

Theocharis

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Γεια σας παιδια

Προκειται και εγω να ειμαι τον αυγουστο βαρκελωνη και ψαχνομαι οσον αφορα το τεστ.Εγω ειμαι εμβολιασμενος αρα δεν θα χρειαστω τιποτα απο αυτα.Η συζυγος μου ειναι ανεμβολιαστη και ψαχνω καποιο διαγνωστικο κεντρο στη βαρκελωνη για να κανει rapid test που ειναι και ποιο οικονομικο (50 ευρω) εναντι pcr (125 euro)Αφου μας δινεται η δυνατοτητα να κανουμε rapid test.
Tα λεω σωστα η θα εχω προβλημα με το RAPID TEST?
Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι πως το rapid test που θα κανει εκει θα καταχωρηθει στο καινουριο πρασινο πιστοποιητικο.Η θα μας δωσουν ξεχωριστο αποδεικτικο χαρτι?
Επισης υπαρχει πιθανοτητα το ξενοδοχειο που θα μεινουμε να μας κατευθυνει σε διαγνωστικο κεντρο αφου ολοι οι τουριστες το ιδιο θεμα θα εχουν και θαναι συχνο προβλημα.

αναρωτιεμαι ...μετα απο ολα αυτα αξιζουν οι διακοπες φετος η θα πρεπει να περιμενουμε τον αλλο χρονο?

σας ευχαριστω εκ των προτερων !!
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Γεια σας παιδια

Προκειται και εγω να ειμαι τον αυγουστο βαρκελωνη και ψαχνομαι οσον αφορα το τεστ.Εγω ειμαι εμβολιασμενος αρα δεν θα χρειαστω τιποτα απο αυτα.Η συζυγος μου ειναι ανεμβολιαστη και ψαχνω καποιο διαγνωστικο κεντρο στη βαρκελωνη για να κανει rapid test που ειναι και ποιο οικονομικο (50 ευρω) εναντι pcr (125 euro)Αφου μας δινεται η δυνατοτητα να κανουμε rapid test.
Tα λεω σωστα η θα εχω προβλημα με το RAPID TEST?
Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι πως το rapid test που θα κανει εκει θα καταχωρηθει στο καινουριο πρασινο πιστοποιητικο.Η θα μας δωσουν ξεχωριστο αποδεικτικο χαρτι?
Επισης υπαρχει πιθανοτητα το ξενοδοχειο που θα μεινουμε να μας κατευθυνει σε διαγνωστικο κεντρο αφου ολοι οι τουριστες το ιδιο θεμα θα εχουν και θαναι συχνο προβλημα.

αναρωτιεμαι ...μετα απο ολα αυτα αξιζουν οι διακοπες φετος η θα πρεπει να περιμενουμε τον αλλο χρονο?

σας ευχαριστω εκ των προτερων !!
Στο πιστοποιητικό μπορει να έχεις την επιλογή να καταχωρήσεις pcr ή rapid, αλλά η κάθε χώρα ζητάει κάτι συγκεκριμένο. Η Ελλάδα εν προκειμένω ζητάει pcr για να μπεις, τουλάχιστον μέχρι σήμερα. Μην αγχώνεσαι, ωστόσο, για το κόστος. Δες αυτά που προτείνει παραπάνω ο pan pan. Εγώ πήγα το Πάσχα στο democratest κι πήγαν όλα πολύ καλά. Τεστ το πρωί, αποτελέσματα την ίδια μέρα το βράδυ.

Υ.Γ. Οι διακοπές ΠΑΝΤΑ αξίζουν! Εγώ πάντως στη Βαρκελώνη πέρασα υπέροχα χωρίς τις ορδές τουριστών στα μουσεία.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
screenshot-www.facebook.com-2021.06.07-09_40_27.png

Βρήκα και αυτό. Έχει δίπλα το τηλέφωνο και whatsapp για ραντεβού και σου στέλνει το αποτέλεσμα
σε μια ώρα στο κινητό (μειλ)
 

Theocharis

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Aν δεν κανω λαθος στο re -open eu για εισοδο στην ελλαδα δειχνει επιλογη εκτος απο pcr και rapid test.
Ετσι δεν ειναι παιδια?
Για να γλυτωσουμε το κοστος του pcr.
?

Ευχαριστω παρα πολυ
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Μην κοιτάτε μόνο το reopen europa, στην Ελλάδα είστε, να κοιτάτε τις επίσημες ανακοινώσεις και τα ΦΕΚ.
Προς το παρόν και μέχρι 14/6 ισχύουν τα κάτωθι:


Oι επιβάτες διεθνών πτήσεων με προορισμό από το εξωτερικό προς την Ελλάδα οφείλουν να πληρούν ΕΝΑ από τα παρακάτω κριτήρια:

  • Να φέρουν αποτέλεσμα αρνητικού μοριακού τεστ (PCR) για COVID-19 έως 72 ώρες πριν από την άφιξη. Το πιστοποιητικό πρέπει να είναι στα Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ισπανικά, Ιταλικά ή Ρωσικά και σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία.
    Ή
  • Να είναι κάτοχοι πιστοποιητικού εμβολιασμού. Το πιστοποιητικό πρέπει να είναι στην αγγλική, γαλλική, γερμανική, ιταλική, ισπανική, ρωσική γλώσσα, εκδομένο από δημόσια αρχή, υπό τον όρο ότι ο εμβολιασμός ολοκληρώθηκε τουλάχιστον 14 ημέρες πριν από την άφιξη στην Ελλάδα. Το πιστοποιητικό εμβολιασμού πρέπει να περιλαμβάνει το ονοματεπώνυμο του επιβάτη, τον τύπο του διενεργηθέντος εμβολίου και τον αριθμό των δόσεων.
    Ή
  • Να φέρουν απόδειξη ανάρρωσης από COVID-19 η οποία για να είναι έγκυρη πρέπει να έχουν περάσει δύο έως και εννέα μήνες μετά το θετικό τεστ PCR ή Antigen. Η απόδειξη πρέπει να είναι στα Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ισπανικά, Ιταλικά ή Ρωσικά και να είναι σύμφωνη με τη σχετική νομοθεσία.
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Καλημέρα!

Είμαι Πορτογαλία και θα γυρίσω Ελλάδα μέσω Μαδρίτης. Είχα βρει κι εγώ για τα pcr, αλλά απ'οτι καταλαβαίνω με βάση την τελευταία οδηγία γίνονται δεκτά και τα rapid test για την Ελλάδα.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν το rapid είναι αυτό που έχει πχ στο democratest σαν antigen test με κόστος 25€; Ή καταλαβαίνω κάτι λάθος;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλημέρα!

Είμαι Πορτογαλία και θα γυρίσω Ελλάδα μέσω Μαδρίτης. Είχα βρει κι εγώ για τα pcr, αλλά απ'οτι καταλαβαίνω με βάση την τελευταία οδηγία γίνονται δεκτά και τα rapid test για την Ελλάδα.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν το rapid είναι αυτό που έχει πχ στο democratest σαν antigen test με κόστος 25€; Ή καταλαβαίνω κάτι λάθος;
Αυτό πρέπει να είναι.
 

Konstantinos M

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σας. Σκέφτομαι για Αύγουστο βαρκελωνη. Δεν έχω κάνει το εμβόλιο και ούτε λογικά θα έχω κάνει και τις δύο δώσεις μέχρι τότε. Εκτός από το PCR, θα πρέπει να κάτσω καραντινα είτε στη Βαρκελώνη είτε όταν φτάσω στην Ελλάδα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom