Ισπανία Ταξίδι Ισπανία και περιορισμοί covid

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. :)
Κι ακόμα μια ερώτηση, παίζουν pcr και σε φαρμακεία για μεγαλύτερη ευκολία ενδεχομένως (να μην ψάχνω, κλείνω ραντεβού, κτλ) ή οχι;
 

Theocharis

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Καλημέρα σας. Σκέφτομαι για Αύγουστο βαρκελωνη. Δεν έχω κάνει το εμβόλιο και ούτε λογικά θα έχω κάνει και τις δύο δώσεις μέχρι τότε. Εκτός από το PCR, θα πρέπει να κάτσω καραντινα είτε στη Βαρκελώνη είτε όταν φτάσω στην Ελλάδα;
Καλημερα

Για Ισπανια γενικοτερα δεν χρειαζεται καραντινα οπως και απο ισπανια γα ελλαδα.
Τωρα για ισπανια χρειαζεται pcr η rapid test συν το plf.PCR και rapid test 48 ωρες πριν.
Το ιδιο και για την επιστροφη στην ελλαδα. PCR 72 ωρες πριν και rapid test 48 ωρες πριν.
Μεχρι στιγμης επιτρεπουν σε καποιες χωρες εισοδο των πολιτων εντελως ελευθερα.Εμεις ακομα δεν ειμαστε μεσα σε αυτες αλλα μεχρι τον αυγουστο μπορει να εχουμε μπει σε αυτη την λιστα
Ministerio de Sanidad, Consumo y Bienestar Social - Professionals - Travel and COVID-19
Αρα ολα ακομα ειναι ρευστα προς το καλυτερο παντα.
Να ενημερωνεσε σε αυτο το link.
 
D

Delmem37668

Guest
Έχουμε κανένα link;
Ταξιδιωτικές οδηγίες | Επίσημη ιστοσελίδα Aegean | Αεροπορικά σε Ελλάδα & εξωτερικό
θα πας στην ενότητα Ισπανία.
επίσης καλό είναι να κατεβάσεις μια εφαρμογή τους που λέγεται SpTH. έχει οδηγείς για το τι πρέπει να κάνεις πριν πας.
 
Last edited by a moderator:

Theocharis

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Καλημέρα σας
Άσχημα τα νέα από Ισπανία.
Η καταλονια μόνο κάθε μέρα έχει πάνω από 5000 κρούσματα.Βλέποντας τις κάμερες της πόλης Βαρκελώνης παρατηρώ με εξαίρεση τις παραλίες της ότι δεν κυκλοφορεί πολύς κόσμος.Δεν πρεπει να έχει τουρισμό όπως όλα δείχνουν .
Έχω κλείσει για αυγουστο αλλά για ακόμα μια χρονιά μάλλον θα το ακυρώσω

Μήπως έχει κάποιος καλύτερη εικόνα από εκεί?
Μήπως έχει πάει κάποιος αυτές τις μέρες να μου πει την γνώμη του?

Σας ευχαριστώ πολυ
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλημέρα σας
Άσχημα τα νέα από Ισπανία.
Η καταλονια μόνο κάθε μέρα έχει πάνω από 5000 κρούσματα.Βλέποντας τις κάμερες της πόλης Βαρκελώνης παρατηρώ με εξαίρεση τις παραλίες της ότι δεν κυκλοφορεί πολύς κόσμος.Δεν πρεπει να έχει τουρισμό όπως όλα δείχνουν .
Έχω κλείσει για αυγουστο αλλά για ακόμα μια χρονιά μάλλον θα το ακυρώσω

Μήπως έχει κάποιος καλύτερη εικόνα από εκεί?
Μήπως έχει πάει κάποιος αυτές τις μέρες να μου πει την γνώμη του?

Σας ευχαριστώ πολυ
Πλεον δεν εχει κανενα νοημα να βλεπετε τα κρουσματα. Δειτε μεσο αριθμο θανατων ανα εβδομαδα ή πληροτητα σε ΜΕΘ. Για παραδειγμα στην Αγγλια (και σε αλλες χωρες πχ Χιλη, Ισραηλ ακομη και στην Πορτογαλια με το χαμο που ακουγεται τις τελευταιες μερες), με αυξητικη ταση στα κρουσματα δεν υπαρχει καμια ταση στους θανατους (προφανως λογω των εμβολιων). Αν εισαι εμβολιασμενος μια χαρα ειναι η κατασταση στην Ισπανια και παντου στην Ευρωπη με τα στοιχεια που δινονται. Εμεις πιθανον θα ειμαστε Βορεια Ισπανια τελος Ιουλη και δε σκοπευω να το αλλαξω με τα επιδημιολογικα δεδομενα της χωρας
 

Theocharis

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Πλεον δεν εχει κανενα νοημα να βλεπετε τα κρουσματα. Δειτε μεσο αριθμο θανατων ανα εβδομαδα ή πληροτητα σε ΜΕΘ. Για παραδειγμα στην Αγγλια (και σε αλλες χωρες πχ Χιλη, Ισραηλ ακομη και στην Πορτογαλια με το χαμο που ακουγεται τις τελευταιες μερες), με αυξητικη ταση στα κρουσματα δεν υπαρχει καμια ταση στους θανατους (προφανως λογω των εμβολιων). Αν εισαι εμβολιασμενος μια χαρα ειναι η κατασταση στην Ισπανια και παντου στην Ευρωπη με τα στοιχεια που δινονται. Εμεις πιθανον θα ειμαστε Βορεια Ισπανια τελος Ιουλη και δε σκοπευω να το αλλαξω με τα επιδημιολογικα δεδομενα της χωρας
Aπο την παρασκευή έχουν κάθε μέρα από 5000 κρούσματα.(https://www.catalannews.com/covid-1...onia-daily-figures-explained-in-graphs).Είναι πολύ νωρίς ακόμα να μεταφραστούν σε νοσηλεία η θανάτους.Εγώ είμαι εμβολιασμένος αλλά όχι η γυναίκα μου και φοβόμαστε μήπως το rapid test της επιστροφής να την δείξει θετική και δεν μας αφήσουν να ταξιδέψουμε για ελλαδα.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Aπο την παρασκευή έχουν κάθε μέρα από 5000 κρούσματα.(https://www.catalannews.com/covid-1...onia-daily-figures-explained-in-graphs).Είναι πολύ νωρίς ακόμα να μεταφραστούν σε νοσηλεία η θανάτους.Εγώ είμαι εμβολιασμένος αλλά όχι η γυναίκα μου και φοβόμαστε μήπως το rapid test της επιστροφής να την δείξει θετική και δεν μας αφήσουν να ταξιδέψουμε για ελλαδα.
Γι αυτο σας ανεφερα αλλες χωρες που εχουν πολλες μερες με αυξητικη ταση.
Και ολος ο πληθυσμος να εμβολιαστει σε μια χωρα ειναι απολυτα φυσιολογικο να υπαρχουν κρουσματα εφοσον δεν θα υπαρχουν τα ιδια μετρα με πριν. Αν δεν εισαι εμβολιασμενος παιρνεις το αντιστοιχο ρισκο (εγω πιθανον να μην το επαιρνα πιο πολυ για το ρισκο να μπεις εκει καραντινα).
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
είμαι εμβολιασμένος αλλά όχι η γυναίκα μου και φοβόμαστε
Να πάει να εμβολιαστεί και να πάψει να φοβάται. Έχουν ανοίξει όλες οι ηλικίες στην Ελλάδα. Αλλιώς σπίτι και από του χρόνου.
Το αν έχει κόσμο που αναρωτιέσαι. Σίγουρα δεν έχει τον κόσμο που είχε τις άλλες χρονιές προ covid ,
αλλά το μουσείο Πικάσο είχε sold out σήμερα αν σου λέει κάτι αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom