Ισπανία Ταξίδι Ισπανία και περιορισμοί covid

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
εχω και αρνητικο αντιγονου (σε encrypted pdf).
Εδώ και δυο εβδομάδες σταμάτησαν να το εκδίδουν όταν είναι από test papido.
Μόνο αν είναι από pcr. To ίδιο συμβαίνει και σε μας. Με το pdf πετάς κανονικά.
Στο san.gva.es (έτσι νομίζω λένε το δικό σας) έχει περασμένο λογικά το τεστ αλλά δεν
εκδίδει πιστοποιητικό .
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Εδώ και δυο εβδομάδες σταμάτησαν να το εκδίδουν όταν είναι από test papido.
Μόνο αν είναι από pcr. To ίδιο συμβαίνει και σε μας. Με το pdf πετάς κανονικά.
Στο san.gva.es (έτσι νομίζω λένε το δικό σας) έχει περασμένο λογικά το τεστ αλλά δεν
εκδίδει πιστοποιητικό .
Μαλλον δεν το εχει περασμένο ούτε εκεί. Για κάποιο λόγο σήμερα όταν προσπαθώ να δω τις εξετάσεις μου (γενικά) μου λέει ότι δεν επιτρέπεται η πρόσβαση (παλιά μπορούσα) και όταν πάω να βγάλω το πιστοποιητικό λέει ότι δεν εχω κάνει κάποια εξέταση, οπότε μάλλον το εργαστήριό μου δε ψήθηκε να την περάσει.

1627593703989.png

Εν πάσει περιπτώσει, αφού μπορώ και χωρίς αυτό, πάλι καλά.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Μαλλον δεν το εχει περασμένο ούτε εκεί.
Γενικά τελευταία έχουν την τάση τα rapido να τα αγνοούν. Περνάνε μόνο τα αρνητικά.
Και με αρνητικό rapido δεν δίνουν πιστοποιητικό νόσησης. Μόνο με pcr.
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Άς με επιβεβαιώσει κάποιος να μην φάμε καμία ήττα πριν το πολυπόθητο ταξίδι στην Βαρκελώνη!!
Σάββατο ξημερώματα πετάμε από Ηράκλειο απευθείας με Vueling για El Prat
Εμβολιασμενοι και οι 2 , παίρνω μαζί πιστοποιητικά εμβολιασμού, συμπληρώνω το ισπανικό plf μέσω της εφαρμογής στο κινητό Πέμπτη πρωί και αυτό ήταν φύγαμε;;

Επίσης πριν την επιστροφή συμπληρώνουμε το plf το ελληνικό οποιαδήποτε στιγμή;;
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Άς με επιβεβαιώσει κάποιος να μην φάμε καμία ήττα πριν το πολυπόθητο ταξίδι στην Βαρκελώνη!!
Σάββατο ξημερώματα πετάμε από Ηράκλειο απευθείας με Vueling για El Prat
Εμβολιασμενοι και οι 2 , παίρνω μαζί πιστοποιητικά εμβολιασμού, συμπληρώνω το ισπανικό plf μέσω της εφαρμογής στο κινητό Πέμπτη πρωί και αυτό ήταν φύγαμε;;

Επίσης πριν την επιστροφή συμπληρώνουμε το plf το ελληνικό οποιαδήποτε στιγμή;;
Συμπλήρωσε το και τώρα αν θέλεις το ελληνικό να το έχεις έτοιμο. Θα σου σταλεί αμέσως το bar-code
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Άς με επιβεβαιώσει κάποιος να μην φάμε καμία ήττα πριν το πολυπόθητο ταξίδι στην Βαρκελώνη!!
Σάββατο ξημερώματα πετάμε από Ηράκλειο απευθείας με Vueling για El Prat
Εμβολιασμενοι και οι 2 , παίρνω μαζί πιστοποιητικά εμβολιασμού, συμπληρώνω το ισπανικό plf μέσω της εφαρμογής στο κινητό Πέμπτη πρωί και αυτό ήταν φύγαμε;;

Επίσης πριν την επιστροφή συμπληρώνουμε το plf το ελληνικό οποιαδήποτε στιγμή;;
Σωστά, ήμουν πριν 20 ημέρες Βαρκελώνη, δεν είχε τον πάρα πολύ κόσμο, μάσκες λίγες έως καθόλου, έλεγχος μόνο στα ΜΜΜ, market, στα αεροδρόμια περνάς χαλαρά με τις εφαρμογές ή φωτοτυπίες, καλά να περάσετε!!!!!!!!!
 

Giannisma

Member
Μηνύματα
39
Likes
12
Καλησπέρα,
Έχουμε κλείσει με τον κολλητό τέλος του μήνα για Βαρκελώνη. Εισιτήρια check,ξενοδοχείο στο la ramblas check..
θα ήθελα να με διαφωτίσετε αν μπορείτε για 2-3 λεπτομέρειες αν είναι εφικτό:
1)Σήμερα προσπάθησα να κάνω το checkin της ryan το οποίο μου γράφει στην κορυφή «δήλωση πιστοποιητικών PCR» (φωτό 1).
Να σημειώσω ότι έχουμε ολοκληρώσει τον εμβολιασμό και οι δυο. Ανεβάζω απλά το Ευρωπαικο πιστοποιητικό εμβολιασμού η όντως χρειάζεται και τεστ πριν την αναχώρηση;
2)χρειάζεται να συμπληρώσουμε κάποιο plf η οτιδήποτε άλλο,προς αλλά και από Ισπανία;
Γενικότερα οποία πληροφορία για έγγραφα κλπ για το ταξίδι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη!

Σας ευχαριστώ!
 

Attachments

Last edited by a moderator:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Καλησπέρα,
Έχουμε κλείσει με τον κολλητό τέλος του μήνα για Βαρκελώνη. Εισιτήρια check,ξενοδοχείο στο la ramblas check..
θα ήθελα να με διαφωτίσετε αν μπορείτε για 2-3 λεπτομέρειες αν είναι εφικτό:
1)Σήμερα προσπάθησα να κάνω το checkin της ryan το οποίο μου γράφει στην κορυφή «δήλωση πιστοποιητικών PCR» (φωτό 1).
Να σημειώσω ότι έχουμε ολοκληρώσει τον εμβολιασμό και οι δυο. Ανεβάζω απλά το Ευρωπαικο πιστοποιητικό εμβολιασμού η όντως χρειάζεται και τεστ πριν την αναχώρηση;
2)χρειάζεται να συμπληρώσουμε κάποιο plf η οτιδήποτε άλλο,προς αλλά και από Ισπανία;
Γενικότερα οποία πληροφορία για έγγραφα κλπ για το ταξίδι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη!
3) έχετε να προτείνετε πέραν των «γνωστών» μνημείων και της αγοράς κάποια αξιοσημείωτο tapas,εστιατόριο,club?
Ότι άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη!
Σας ευχαριστώ!
Spain Travel Health
Από εδώ ενημέρωση.
Το πιστοποιητικό αρκεί αν έχουν περάσει 14 ημέρες μετά την δεύτερη δόση. Για επιστροφή Ελλάδα θα σου πουν άλλοι.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Από Αθήνα για Βαρκελώνη ο έλεγχος ήταν σχολαστικος. Γι'αυτό και δε υπήρχε δυνατότητα ηλεκτρονικού τσεκ ιν. Όταν φτάσαμε έλεγχο μόνο στο ισπανικό plf.
Ούτε καν ταυτότητα.
Βαρκελώνη από μάσκες χαλαρά.
Από Βαρκελώνη για Μάλαγα έλεγχο μόνο το ισπανικό.
Μάλαγα ήταν η πιο χαλαρή πόλη σε μάσκες στο δρόμο. ΜΜΕ και καταστήματα οι πάντες. Γρανάδα ακόμα και μέσα στην αλαμπρα στους εξωτερικούς χώρους κήπους κλπ όλοι με μάσκα. Ο κόσμος αρκετός αλλά έβγαζες άνετα φωτογραφίες. Ασιάτες ελάχιστοι.
Οι περισσότεροι ήταν ισπανοί.
Μόνο να φανταστώ μπορώ την.κατάσταση πριν κορονοιου.
Στα λεωφορεία τύπου ΚΤΕΛ κανένας έλεγχος και όλα γεμάτα. Το ίδιο και στις πόλεις. Δε υπάρχουν αποκλεισμένες θέσεις όπως στην Ελλάδα. Ούτε ο οδηγός φυσικά αφού αυτός βγάζει το εισιτήριο.
Τέλος Σεβίλλη η πόλη με το περισσότερο κόσμο με μάσκες στο δρόμο.
Ως τώρα πάντως ελληνικά δε έχω ακόμα ακούσει :D:D:p:p
 
Last edited:

Gwo

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
Καλησπερα ετοιμαζομαστε τελη Οκτωβριου να φυγουμε οδικως απο Θεσσαλονικη για Σοφια και απο εκει πτηση προς Βαρκελωνη και οδικως Βαλενθια για 1 εβδομαδα και μετα επιστροφη με πτηση Σοφια και οδικως πισω Θεσσαλονικη. Ειμαστε ολοι πληρως εμβολιασμενοι αλλα απο οσο διαβασα στο σαιτ της Ισπανιας για περιορισμους επειδη θα παμε μεσω Βουλγαριας θελει και αρνητικο τεστ εκτος του πιστοποιητικου εμβολιασμου ή κανω λαθος και επειδη απλα πεταμε απο εκει ειμαστε καλυμενοι με το πιστοποιητικο?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Οι πολίτες της Βουλγαρίας αυτη τη στιγμη, συμφωνα με τη Bulgaria Air, και παρότι η Βουλγαρία ειναι περιοχη ρίσκου εισέρχονται στην Ισπανία μόνο με πιστοποιητικό εμβολιασμού αν το έχουν στην κατοχή τους. Αρα δεν παίζει ρολο αυτή τη στιγμή το ότι πετάτε απο Βουλγαρία. Ξανατσεκαρεις απλα αργότερα τις προϋποθέσεις για είσοδο Βουλγαρία και Ισπανια αργότερα, λίγες μέρες πριν φύγετε, είναι νωρίς ακόμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom