Ισπανία Ταξίδι Ισπανία και περιορισμοί covid

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Τι ισχύει τώρα από μέτρα στην Ισπανία?
Δεν ξερω αν αλλάξει κατι στο αμεσο μελλον αλλα Νοτια Ισπανία δεν χρειάζεται καν πιστοποιητικο να μπεις σε μαγαζιά η οπουδήποτε... Ελάχιστες παρατηρήσεις σε μαγαζια αν μπεις χωρις μασκα... Βρίσκονται σε χαμηλο pick covid αυτή τη στιγμη.. Μαδρίτη απίστευτος κόσμος στον δρομο.. Υποθέτω οτι κάποια στιγμή θα παρουσιαστεί κάποια αυξηση κρουσματων με τα αντίστοιχα μετρα, όπως έγινε και στην γειτονική Πορτογαλία..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Δεν ξερω αν αλλάξει κατι στο αμεσο μελλον αλλα Νοτια Ισπανία δεν χρειάζεται καν πιστοποιητικο να μπεις σε μαγαζιά η οπουδήποτε... Ελάχιστες παρατηρήσεις σε μαγαζια αν μπεις χωρις μασκα... Βρίσκονται σε χαμηλο pick covid αυτή τη στιγμη.. Μαδρίτη απίστευτος κόσμος στον δρομο.. Υποθέτω οτι κάποια στιγμή θα παρουσιαστεί κάποια αυξηση κρουσματων με τα αντίστοιχα μετρα, όπως έγινε και στην γειτονική Πορτογαλία..
Προς Βαρκελωνη-Βαλενθια εχουμε καμια εικονα;για καλοκαιρι κοιταω βεβαια,ειναι αρκετος ο καιρος ως τοτε,αλλα εχε χαρη που παιζουν προσφορες σε αεροπορικα και το σκεφτομαι ολο και πιο εντονα....
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Προς Βαρκελωνη-Βαλενθια εχουμε καμια εικονα;για καλοκαιρι κοιταω βεβαια,ειναι αρκετος ο καιρος ως τοτε,αλλα εχε χαρη που παιζουν προσφορες σε αεροπορικα και το σκεφτομαι ολο και πιο εντονα....
Για καλοκαίρι θα εκλεινα εισητηρια αφοβα.Δεν θα το σκεφτόμουν καθολου. Νομιζω μετα απο 2 χρονια σχεδόν πανδημίας έχουμε εικονα πως πάει η ολη κατάσταση..
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
πετάμε σε λίγες μέρες Μαδρίτη και όλα δείχνουν θετικά.
και νομίζω έτσι θα πάει.
Περιμένουμε ανταπόκριση για ενημέρωση της κατάστασης ελέγχους αεροδρόμια εστίαση τι ζητάνε και γενικά τι επικρατεί εκεί
 
Last edited by a moderator:

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Πετάω και εγώ για Μαδρίτη την Δευτέρα. Στο αεροδρόμιο, την Health Control Form (HCS) την τσεκάρουν (τουλάχιστον 3 βδομάδες πριν που είχαν ξαναπάει). Μάσκα γενικά φορούσε ο κόσμος στο δρόμο εθελοντικά γτ έχει άπειρο κόσμο (φαντάζομαι ακόμα θα έχει, γιορτές έρχονται, τουρίστες, ψώνια κλπ). Θα ενημερώσω αν δω κάτι διαφορετικό/περίεργο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Περιμένουμε ανταπόκριση για ενημέρωση της κατάστασης ελέγχους αεροδρόμια εστίαση τι ζητάνε και γενικά τι επικρατεί εκεί
Σήμερα είναι η πρώτη ημέρα που το υπουργείο υγείας της Ισπανίας ζήτησε να ελέγχετε το πιστοποιητικό εμβολιασμού στην εστίαση. Η Καταλονία είπε όχι. Είναι ΜΟΝΟ στην διάθεση των
εστιατόρων να ελέγξουν αν θέλουν. Το μόνο μέρος που ελέγχουν πιστοποιητικά είναι τα κλαμπ.
Πουθενά αλλού. Μάσκα σε εσωτερικούς χώρους.
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Μια διευκρίνιση όταν λέμε πιστοποιητικό εννοούμε το χαρτί του εμβολιασμού ή και το χαρτί του rapid?

Επίσης γνωρίζει κανείς που γίνονται test covid στη Βαρκελώνη? Μπορείς και σε φαρμακείο χωρίς ραντεβού η πρέπει σε μικροβιολογικό ή τύπου εοδυ κλπ
 
D

Delmem38110

Guest
Πετάω και εγώ για Μαδρίτη την Δευτέρα. Στο αεροδρόμιο, την Health Control Form (HCS) την τσεκάρουν (τουλάχιστον 3 βδομάδες πριν που είχαν ξαναπάει). Μάσκα γενικά φορούσε ο κόσμος στο δρόμο εθελοντικά γτ έχει άπειρο κόσμο (φαντάζομαι ακόμα θα έχει, γιορτές έρχονται, τουρίστες, ψώνια κλπ). Θα ενημερώσω αν δω κάτι διαφορετικό/περίεργο.
το επόμενο σκ στη Ισπανία (στις 6 Δεκέμβρη δευτέρα ) θα είναι η μέρα του συντάγματος. από δίκη μου εμπειρία δεν θα πέφτει καρφίτσα στους δρόμους. χρειάζεται μεγάλη προσοχή. μάσκα πιστεύω απαραίτητη έξω, ειδικά στην Gran via.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Μια διευκρίνιση όταν λέμε πιστοποιητικό εννοούμε το χαρτί του εμβολιασμού ή και το χαρτί του rapid?
Ή χαρτί εμβολιασμού, ή ράπιντ 48 ωρών, ή pcr 72.
Μπορείς και σε φαρμακείο χωρίς ραντεβού η πρέπει σε μικροβιολογικό ή τύπου εοδυ κλπ
Επειδή είμαι εμβολιασμένος, δεν το έψαξα.
Επίσης γνωρίζει κανείς που γίνονται test covid στη Βαρκελώνη?
πες μου που θα μένεις να βρούμε κανένα κοντά σου.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Πετάω και εγώ για Μαδρίτη την Δευτέρα. Στο αεροδρόμιο, την Health Control Form (HCS) την τσεκάρουν (τουλάχιστον 3 βδομάδες πριν που είχαν ξαναπάει). Μάσκα γενικά φορούσε ο κόσμος στο δρόμο εθελοντικά γτ έχει άπειρο κόσμο (φαντάζομαι ακόμα θα έχει, γιορτές έρχονται, τουρίστες, ψώνια κλπ). Θα ενημερώσω αν δω κάτι διαφορετικό/περίεργο.
Αεροδρόμιο σήμερα μου τσέκαραν την FCS. Μαγαζιά για φαγητό μπήκα μόνο με μάσκα. Στους δρόμους κάποιοι φοράνε μάσκα.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Ε θα γυρίσει και Ισπανία... Κάποια στιγμή θα αυξηθουν τα κρούσματα και θα μπουν καποια επιπλέον μετρα.. Μαδρίτη ιδιως βράδυ αν πλησιάσεις κεντρικά σημεία οπως puerta del sol και plaza mayor γινονται απλά συστασεις προς το παρόν για μάσκες σε όσους δε φορανε.. Οποτε θέλουν βέβαια... Τουλαχιστον μέχρι και την περίοδο των γιορτών δε βλεπω να αλλαζει κατι δραματικα.. Υπέροχη Μαδρίτη εντωμεταξύ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom