Ισπανία Ταξίδι Ισπανία και περιορισμοί covid

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
H Ελλάδα ευτυχώς δεν είναι στις High risk, κι εγώ το ίδιο λάθος έκανα, άνοιξα τη λίστα και θεώρησα πως όλες οι χώρες που αναφέρονται είναι κι απ τον πανικό μου δεν πήγα πιο κάτω. Η Ελλάδα ανήκει στις risk και πιο κάτω οι high risk νομίζω είναι αποκλειστικά χώρες τις Αφρικής. Το SpTH γνωρίζω τι είναι και το έχω σχεδόν ολοκληρώσει, ευχαριστώ!
Επομένως απλά με ποιστοποιτικο εμβολιασμού ή αρνητικό τεστ για ανεμβολιαστος και το Spain travel δεν υπάρχει πρόβλημα στην είσοδο της χώρας? Είναι να ταξιδέψω 11 Δεκέμβρη το Σάββατο και αγχώθηκα με την ανάρτηση σου 😂 Επίσης το spain travel έντυπο πρέπει να συμπληρωθεί 72 ώρες πριν το ταξίδι ?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Επομένως απλά με ποιστοποιτικο εμβολιασμού ή αρνητικό τεστ για ανεμβολιαστος και το Spain travel δεν υπάρχει πρόβλημα στην είσοδο της χώρας? Είναι να ταξιδέψω 11 Δεκέμβρη το Σάββατο και αγχώθηκα με την ανάρτηση σου 😂 Επίσης το spain travel έντυπο πρέπει να συμπληρωθεί 72 ώρες πριν το ταξίδι ?
Ναι στο πρώτο μπορείς , 48 ώρες είναι νομιζω το health control form
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Επομένως απλά με ποιστοποιτικο εμβολιασμού ή αρνητικό τεστ για ανεμβολιαστος και το Spain travel δεν υπάρχει πρόβλημα στην είσοδο της χώρας?
Πρέπει το αρνητικό τεστ να έχει γίνει 72 ώρες πριν την άφιξη για pcr η 48 ώρες πριν την άφιξη
για rapid (RAT) Τα τεστ πρέπει να αναγράφουν τα στοιχεία του ταξιδιώτη, το είδος του τεστ, το όνομα του εργαστηρίου και να έχουν τις ημερομηνίες .
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Πρέπει το αρνητικό τεστ να έχει γίνει 72 ώρες πριν την άφιξη για pcr η 48 ώρες πριν την άφιξη
για rapid (RAT) Τα τεστ πρέπει να αναγράφουν τα στοιχεία του ταξιδιώτη, το είδος του τεστ, το όνομα του εργαστηρίου και να έχουν τις ημερομηνίες .
Αυτά για μη εμβολιασμένους έτσι; Οι πλήρως εμβολιασμένοι χωρίς κάποιο τεστ.
Συγγνώμη αν ρωτάω τα αυτονόητα αλλά 2 χρόνια χωρίς ταξίδι στο εξωτερικό λόγω συνθηκών, το άγχος μου πιάνει ταβάνι
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Επομένως απλά με ποιστοποιτικο εμβολιασμού ή αρνητικό τεστ για ανεμβολιαστος και το Spain travel δεν υπάρχει πρόβλημα στην είσοδο της χώρας? Είναι να ταξιδέψω 11 Δεκέμβρη το Σάββατο και αγχώθηκα με την ανάρτηση σου 😂 Επίσης το spain travel έντυπο πρέπει να συμπληρωθεί 72 ώρες πριν το ταξίδι ?
Εγώ να δείτε τι έπαθα που άνοιξα τη λίστα και δε διάβασα τον τίτλο απλά ότι είναι η Ελλάδα μέσα. Άρχισα να κάνω γύρω γύρω απ το δέντρο και να λέω "ΠΑΕΙ Η ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ ΤΟ ΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ"
Το SpTH το έχω κάνει μέχρι κάποιο σημείο και μου βγάζει μήνυμα ότι μπορώ να το ολοκληρώσω 48 ώρες πριν την άφιξη, επομένως όχι ακόμα.
Εμείς πετάμε την Παρασκευή. Εύχομαι καλό ταξίδι σε όλους μας χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
To άλλαξαν και το έκαναν πιο μπροστά από Παρασκευή πρωί.

Για να δούμε αν θα βγάλεις συμπέρασμα μ' αυτά που θα πω . Παρασκευή βράδυ στον οικισμό που μένω
που γνωριζόμαστε όλοι με το μικρό μας όνομα και είμαστε 100% εμβολιασμένοι ο ιδιοκτήτης της ταβέρνας ζήτησε απ'όλους το πιστοποιητικό. Το Σάββατο το πρωί πήγαμε με το γιό μου σε καφέ
που θα έπρεπε να μας ζητήσουν, δεν ασχολήθηκαν καν.

Μπαίνουν. Υπάρχει και σελφ τεστ στα φαρμακεία με κόστος 10 ευρώ, το οποίο όμως δεν κάνει
για ταξίδι.
Και μια λίστα με τιμές τεστ.
Test Covid-19 en Barcelona desde 25€ - Salud Savia
Desde 24 - Test Antígenos COVID-19 en Barcelona
Στη τιμή των 25 πρέπει να είναι μόνο για όσους μένουν μόνιμα εδώ όχι για τουρίστες
Οπότε θα κάνω στο ξενοδοχείο που ρώτησα και μου είπαν ότι κάνουν με κόστος 45 ευρώ
 
Last edited by a moderator:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Στη τιμή των 25 πρέπει να είναι μόνο για όσους μένουν μόνιμα εδώ όχι για τουρίστες
Οπότε θα κάνω στο ξενοδοχείο που ρώτησα και μου είπαν ότι κάνουν με κόστος 45 ευρώ
Σορρυ δε ξερω για ποια πολη λες. Βαλενθια εχει και με 20 ραπιντ. 70 pcr. Ολοι οχι μονο μονιμοι κατοικοι.
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Εγώ πετώντας το Σάββατο για Ισπανία Βαρκελώνη συγκεκριμένα μας ζήτησαν εμβόλιο ή rapid και το ισπανικό plf αυτά τα δύο έγραφα τα οποία απλά είδαν ότι υπάρχουν δεν τα σκαναραν πουθενά
Φτάνοντας Ισπανία ζητήθηκε μόνο το ισπανικό plf
Στην επιστροφή για Ελλάδα στο αεροδρόμιο της Βαρκελώνης για να επιβιβαστεις στο αεροπλάνο αν θυμάμαι καλά δεν ζητήθηκε τίποτα
Φτάνοντας Ελλάδα ζητήθηκε το plf και δεν ζήτησαν ούτε εμβόλιο ούτε rapid( το οποίο είχαμε κάνει στη τιμή των 45 ευρώ διότι ξέραμε ότι θέλει αρνητικό τεστ για να μπεις(
Εν τέλει στην Ελλάδα δεν κοίταξαν ούτε αν υπάρχει εμβόλιο ούτε τεστ μόνο plf
Ωστόσο μόλις έφτανες σε κάποιους από τους επιβάτες δειγματοληπτικά τους έκαναν rapid δωρεάν ασχέτως αν ήταν εμβολιασμοί ή αν είχαν τεστ. Η επιστροφή έγινε Τρίτη.

Τώρα με τα νέα μέτρα και το pcr δεν γνωρίζω τι θα ισχύσει.

Υγ. Κάνα κόλπο για ξεβουλωμα του αυτιού από το υψόμετρο της πτήσης? 😂
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom