Ισπανία Ταξίδι Ισπανία και περιορισμοί covid

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Πριν πολύ καιρό η σύζυγός μου. Αποτελέσματα η στο κινητό η σε μέιλ.
Καλημέρα!επειδή έχω επιστροφή 28 Δεκεμβρίου πολύ πρωί από Βαρκελώνη για Αθήνα και τις 26 είδα ότι είναι κλειστό..αν το κάνω 27 το πρωί υπάρχει περίπτωση να έχω αποτελέσματα μέχρι το βράδυ?η ούτε καν?από την εμπειρία της συζύγου σου πόσες ώρες έκανε να βγει;
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Κατά την παραμονή σας στην Βαρκελώνη, σας ζήτησαν πουθενά τέστ για να μπείτε σε εσωτερικούς χώρους;
Λοιπόν αν κατάλαβα καλά πρέπει να ήταν στην ευχέρεια του κάθε ιδιοκτήτη διότι δεν υπήρχε κάτι στάνταρ. Παραδείγματος χάρη σε αλυσίδες όπως mc donalds kfc που κάτσαμε μέσα ζητήσαν τεστ η εμβόλιο ωστόσο επειδή δεν το γνωρίζαμε και μας έπιασε απροετοίμαστους δείξαμε τεστ το οποίο είχε λήξει ήταν πάνω από 48 ωρών κ ενώ δεν πέρναγε από σκάνερ μας άφησε να περάσουμε δε ξέρω τι φάση.
Σε ισπανικά εστιατόρια καφέ κλπ που δεν ήταν αλυσίδες δεν μας ζήτησαν τίποτα καθόμασταν μέσα στον εσωτερικό χώρο χωρίς να δείξουμε κάτι και ούτε καν υπήρχε άτομο που ελέγχε στην είσοδο
Όπως και σε μαγαζιά ρούχων αγορών (αλυσίδες και μη) κλπ και σε εμπορικά κέντρα όπως το diagonal mar που πήγαμε ποτέ δεν μας ζήτησαν κάτι ούτε καν υπήρχε κάποιος που να ελέγχει δηλαδή
Ούτε σε αξιοθέατα και μουσεία μας ζητήθηκε κάτι
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Καλημέρα!επειδή έχω επιστροφή 28 Δεκεμβρίου πολύ πρωί από Βαρκελώνη για Αθήνα και τις 26 είδα ότι είναι κλειστό..αν το κάνω 27 το πρωί υπάρχει περίπτωση να έχω αποτελέσματα μέχρι το βράδυ?η ούτε καν?από την εμπειρία της συζύγου σου πόσες ώρες έκανε να βγει;
Αν γίνει πριν τις 1100 της είχαν πει τότε ότι θα το έχει μέχρι το βράδι. όπως και το είχε.
Πάντως έγινε πριν καιρό ,πριν έρθει η σειρά της να εμβολιαστεί. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Αν γίνει πριν τις 1100 της είχαν πει τότε ότι θα το έχει μέχρι το βράδι. όπως και το είχε.
Πάντως έγινε πριν καιρό ,πριν έρθει η σειρά της να εμβολιαστεί. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
ευχαριστω πολυ για την ενημερωση..θα το κοιταξω μιας και εχει και την καλυτερη τιμη που εχω βρει μεχρι τωρα!
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
καλησπερα παιδια!αυτην την στιγμη στην βαρκελωνη με το πιστοποιητικο εμβολιασμου ειμαστε κομπλε για να ταξιδεψουμε?αυτο και την καρτα υγειας που συμπληρώνουμε?
Αυτήν τη στιγμή,ναι. Αν αλλάξει κάτι και το μάθω,θα το πω.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Ή άλλα ισχύουν για Καταλονία, άλλα για Κανάρια, άλλα Ανδαλουσία κλπ. ;
Υπάρχει μια γενική οδηγία, αλλά η κάθε αυτονομία έχει το δικό της σχέδιο και τους δικούς της
υπεύθυνους υγείας.
Θα πρέπει η χώρα να μπει σε κατάσταση ανάγκης για να εφαρμοστεί το σχέδιο της κεντρικής διοίκησης. Αλλά για να μπει σε κατάστασης ανάγκης, έχουνε θέματα με συνταγματικότητα
και βασιλικά διατάγματα, τα οποία θα μας βγάλουν εκτός θέματος.
Απλά ένα μικρό παράδειγμα που αφορά ταξιδιώτες.
Πριν δυο εβδομάδες η κεντρική διοίκηση της Ισπανίας είπαν θα υπάρχει περιορισμός στην εστίαση
με την έννοια μέσα δεν θα μπαίνει κανείς αν δεν έχει ή πιστοποιητικό ή τεστ.
Εφαρμόστηκε μια μέρα γιατί το μέτρο είναι αντισυνταγματικό, σύμφωνα με το δικό τους σύνταγμα.
Δεν μπορεί να υπάρχει περιορισμός ή διάκριση χωρίς να είναι η χώρα σε κατάσταση ανάγκης.
Μπορεί όμως αυτός που έχει το εστιατόριο να δέχεται μόνο με πιστοποιητικό ή τέστ με δικιά του
πρωτοβουλία.
Όπως και η κάθε αυτονομία μπορεί να κηρύξει την περιοχή της σε κατάσταση ανάγκης και να
αναλάβει από μόνη της της επιπτώσεις. (αποζημιώσεις, ταμεία ανεργίας κλπ.)
Είναι λίγο μπερδεμένο το σύστημα τους.
 

akhs_psg

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Καλημέρα! Στις 23/12 πεταω για Βαρκελώνη με ανταπόκριση από Βουδαπέστη. Γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει αν χρειάζεται pcr για εμβολιασμένους; Επίσης η Βαφτισιμια μου που είναι 12,5 ετών και είναι ανεμβολιαστη θα χρειαστεί pcr; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Εσύ αν είσαι εμβολιασμένος και έχεις πιστοποιητικό 14 ημερών μετά την δεύτερη δόση, είσαι οκ.
Η βαφτισιμιά θέλει ή pcr 72 ωρών , ή τεστ αντιγόνων 48 ωρών.
 

akhs_psg

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Εσύ αν είσαι εμβολιασμένος και έχεις πιστοποιητικό 14 ημερών μετά την δεύτερη δόση, είσαι οκ.
Η βαφτισιμιά θέλει ή pcr 72 ωρών , ή τεστ αντιγόνων 48 ωρών.
Ευχαριστώ πολύ. Αν σου είναι εύκολο να μου λύσεις ακόμα μια απορία ξέρεις τι γίνεται με τα plf και που μπορώ να τα συμπληρώσω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom