Ισπανία Ταξίδι Ισπανία και περιορισμοί covid

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Έχουν καταργηθεί τα πιστοποιητικά σε εσωτερικούς χώρους, ισχύουν τα plf τους κανονικά, ταξιδεύεις με ευρωπαϊκό πιστοποιητικό, δηλαδή ή εμβολιασμού 9μηνου ή νόσησης 6μηνου.
Σωστά. Γίνεται συζήτηση αυτές τις μέρες να καταργηθούν τα πάντα. Ακόμα και οι μάσκες σε εσωτερικούς χώρους και ΜΜΜ.
 

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις-Περού
Κι εγώ κανόνισα Βαρκελώνη το Μάιο και στην παρέα είμαστε mixed εμβολιασμένοι και ανεμβολίαστοι. Πιστεύω μέχρι τότε να έχουν χαλαρώσει τα πράγματα. :rolleyes-80:
 

Theocharis

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Έχουν καταργηθεί τα πιστοποιητικά σε εσωτερικούς χώρους, ισχύουν τα plf τους κανονικά, ταξιδεύεις με ευρωπαϊκό πιστοποιητικό, δηλαδή ή εμβολιασμού 9μηνου ή νόσησης 6μηνου.
Το ταξιδι μας αργει ακομα για Βαρκελωνη.Ειναι για τον αυγουστο.Ελπιζω μεχρι τοτε να εχουν καταργηθει ολα ακομα και οι ελεγχοι στο αεροπλανο( plf,πιστοποιητικα,rapid test)γιατι η σύζυγος παραμένει ανεμβολίαστη.

ευχαριστώ πολύ
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Το ταξιδι μας αργει ακομα για Βαρκελωνη.Ειναι για τον αυγουστο.Ελπιζω μεχρι τοτε να εχουν καταργηθει ολα ακομα και οι ελεγχοι στο αεροπλανο( plf,πιστοποιητικα,rapid test)γιατι η σύζυγος παραμένει ανεμβολίαστη.

ευχαριστώ πολύ
Και τώρα να πηγαίνατε, μια χαρά μπαίνουν οι ανεμβολίαστοι στην Ισπανία.Κάνουν τεστ και μπαίνουν. Αλλά μάλλον όντως μέχρι το καλοκαίρι θα εχει καταργηθεί κι αυτό.
 

panerola

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Καλησπερα και καλώς σας βρήκα . Μηπως έχουμε κάποια ενημέρωση όσον αφορά την είσοδο ανεμβολιαστων στην Ισπανία . Έχω κλείσει ήδη εισιτήρια γιατί είχα ακούσει ότι θα ελευθερωθουμε !!! Μήπως δεν έπραξα καλά? Πριν τον covid είχα πάει τελευταίο ταξίδι ιμπιζα και φέτος βρήκα σχεδόν τζάμπα εισιτήρια πάλι για το ίδιο μέρος . Σας παρακαλώ πείτε μου ευχάριστα νέα οποίος γνώριζει ( είμαι ανεμβολιαστος και δεν έχω νοσήσει ποτε). Καλά ταξίδια σε όλους
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Καλησπερα και καλώς σας βρήκα . Μηπως έχουμε κάποια ενημέρωση όσον αφορά την είσοδο ανεμβολιαστων στην Ισπανία . Έχω κλείσει ήδη εισιτήρια γιατί είχα ακούσει ότι θα ελευθερωθουμε !!! Μήπως δεν έπραξα καλά? Πριν τον covid είχα πάει τελευταίο ταξίδι ιμπιζα και φέτος βρήκα σχεδόν τζάμπα εισιτήρια πάλι για το ίδιο μέρος . Σας παρακαλώ πείτε μου ευχάριστα νέα οποίος γνώριζει ( είμαι ανεμβολιαστος και δεν έχω νοσήσει ποτε). Καλά ταξίδια σε όλους
Rapid 24h ή PCR 72h. Και νομίζω ότι συμπληρώνεις και το έντυπο εισόδου στη χώρα.
 

Theocharis

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Καλησπερα σας

Να κανω μια ερωτηση.Ζητανε απο την ισπανια για οσους δεν εχουν εμβολιαστει να συμπληρωσουν την φορμα spain travel health.
η απορια μου ειναι για το ποτε πρεπει να συμπληρωθει?
72 ωρες πριν την πτηση η?
μεσα στις τελευταιες 72 ωρες πριν την πτηση?

π.χ πεταμε στις 13 ιουνιου και η ωρα πτησης ειναι στις 15.35.

Ευχαριστω πολυ!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπερα σας

Να κανω μια ερωτηση.Ζητανε απο την ισπανια για οσους δεν εχουν εμβολιαστει να συμπληρωσουν την φορμα spain travel health.
η απορια μου ειναι για το ποτε πρεπει να συμπληρωθει?
72 ωρες πριν την πτηση η?
μεσα στις τελευταιες 72 ωρες πριν την πτηση?

π.χ πεταμε στις 13 ιουνιου και η ωρα πτησης ειναι στις 15.35.

Ευχαριστω πολυ!!
For all passengers who arrive in Spain by air and who do not have an EU Digital COVID Certificate or equivalent (except children under 12 years old and those in international transit) it will be mandatory to fill in a health control form before travelling. You can do so through the Spain Travel Health portal or Android apps or iOS.

When you have filled in the form (no more than 48 hours before your arrival in Spain), you will receive a QR code which you will have to present (on paper or via your mobile phone) both when boarding and when you arrive in Spain.

Μέσα στις 48 ώρες προ άφιξης στην Ισπανία.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Να κανω μια ερωτηση.Ζητανε απο την ισπανια για οσους δεν εχουν εμβολιαστει να συμπληρωσουν την φορμα spain travel health.
η απορια μου ειναι για το ποτε πρεπει να συμπληρωθει?
72 ωρες πριν την πτηση η?
μεσα στις τελευταιες 72 ωρες πριν την πτηση?
Από 72 ώρες πριν την πτήση λέει, εξάλλου προκύπτει και από την κοινή λογική. Τέλος πάντων, για να μην ανοίγω άλλη κουβέντα, αναφέρω ενδεικτικά ότι σε πτήση της Vueling το μισό σχεδόν αεροπλάνο συμπλήρωνε το spth στο αεροδρόμιο από το κινητό του λίγη ώρα πριν την πτήση, καθ' υπόδειξη υπαλλήλου, για την παραλαβή του boarding pass από τα γκισέ. Οι ανεμβολίαστοι φαντάζομαι ότι πρέπει να επισυνάψουν βεβαίωση PCR 72 ωρών ή Rapid 24 ωρών. Και σε τελική, αν δοκιμάσεις να το συμπληρώσεις νωρίτερα, το πιθανότερο είναι να μην σε αφήσει το σύστημα να ολοκληρώσεις, δοκίμασες καθόλου να συμπληρώσεις τη φόρμα;
Edit: διορθώσεις.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom