Γαλλία Ισπανία Ιταλία Ταξίδι Ιταλία Γαλλία Ισπανία (Βοήθεια)

margent

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Παιδιά καλημέρα σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι με τρένο στην Ιταλία Γαλλία και Ισπανία.. Μπορεί να χρησιμοποιήσω την κάρτα interrail η να βγάλω τα εισιτήρια μεμονωμένα δεν έχω αποφασίσει ακόμα.. Το πρόγραμμα μου θα είναι κάπως έτσι για περίπου 30 μέρες..
2 μέρες Ναπολη
1 μέρα Καπρι
1 μέρα Ρώμη (έχουμε ξαναπάει 2 φορές)
2 μέρες Φλωρεντία
3 μέρες Βενετία
2 μέρες Μιλάνο
2 μέρες Νίκαια
1 Μόντε Κάρλο
2 Μασσαλία
2 Λιόν
4 Παρίσι
4 Βαρκελώνη
2 Μαδρίτη
3 Σεβίλλη
2 Βαλένθια
Το κόστος που έχω υπολογίσει είναι στα 1700 ευρώ.. Θέλω να μου πείτε αν το πρόγραμμα είναι εφικτό και τι αλλαγές μου προτείνετε να κάνω.. Το ταξίδι θα γίνει καλοκαίρι.. περιμένω προτάσεις :):)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Κατά την γνώμη να βγάλεις έξω την μια χώρα και να ευχαριστηθείς τις άλλες δύο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
33 μερες και υπολογιζεις 50 ευρω τη μερα; προφανως δεν βαζει; μεσα εισιτηρια και ξςνοδοχεια, που θελει αλλα τοσα συν τα αεροπορικα. Εγω θα υπολογιζα 3500-4000
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Αν αυτό το ποσό περιλαμβάνει και μεταφορικά και δ/ν για μένα είναι ακατόρθωτο.Εγώ θα διάλεγα 3 πόλεις σε κάθε χώρα.Έτσι πως πας να το κάνεις πιο πολύ ώρα θα τρως σε τρένα και μεταφορές γενικά απ'ότι στα ίδια τα μέρη.
 

margent

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Με τρένο θα πάω και το κόστος είναι 280 ευρώ μόνο τα τρενα.. Θα μείνουμε κυρίως σε hostel και bnb.. Είμαστε 4 άτομα και έχω υπολογίσει 20 ευρώ το βράδυ 600 ευρώ για διαμονή.. Πιστεύετε θα ήταν καλύτερο να περιοριστω σε Ιταλία Γαλλία??
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Με τραίνο δεν είπε ότι θα πάει;
Από Βαλένθια που είναι ο τελικός προορισμός θέλει κάποιες μέρες για να επιστρέψει με τρένο Ελλάδα. Η κάρτα interrail δεν καλύπτει πέρα του μήνα . Προφανώς και πρέπει να επιστρέψει αεροπορικώς.

Με τρένο θα πάω και το κόστος είναι 280 ευρώ μόνο τα τρενα..
Με 280 ταξιδεύεις για μόνο 10 μέρες σε διάστημα 22 ημερών. Χρειάζεσαι τη μηνιαία για το πρόγραμμά σου, 460 ευρώ και δεν φτάνει για να επιστρέψεις μετά τον μήνα, θέλεις κι άλλα λεφτά για νε γυρίσεις πίσω.
 
Last edited by a moderator:

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
άντε και 600 να βάλεις για διαμονή που μπορεί να είναι και δύσκολα,280 που είναι τα τρένα(σε κάποια μπορεί να χρειαστείς επιπλέον έξοδα κράτησης),την πτήση επιστροφής,στα μέρη όλα αυτά 33 μέρες πως θα τη βγάλεις;Με 15 ευρώ τη μέρα;
 

margent

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Όχι δεν μιλάω για interrail 280 ευρώ είναι η μεταφορά με το να κλείσω μέσω trenitalia sncf. com κλπ

Επειδή το ποσό πάνω κάτω που μπορώ να διαθεσω είναι αυτό τι μου πρότεινετε? Να κόψω μια χώρα? Επίσης στις τρεις αυτές χώρες υπάρχει κάποια πόλη που αξίζει να επισκεφθώ αντί για αυτές που έχω γράψει μέχρι τώρα?
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
2 μέρες Ναπολη
1 μέρα Καπρι
Βάλε οπωσδήποτε διανυκτέρευση στην Κοστιέρα Αμαλφιτάνα. Προτείνω Ποζιτάνο. Πάντως στο Κάπρι δεν νομίζω να μπορέσεις να μείνεις με 20 ευρώ.
Επίσης στη Β. Ιταλία και στη Γαλλία έχε υπόψη σου πως οι τιμές είναι τσιμπημένες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Μέρες κόψε. Δε βγάζεις πάνω από 15 μέρες με αυτά τα λεφτά σε τόσο ακριβές πόλεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom