Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

Noelle

Member
Μηνύματα
10
Likes
7
υπαρχει πλαφον απο 5/8 στα φαρμακεια, περιπου 8500, που κανουν τεστ. <18 ετων 8€, >18 15€.
Siglato il protocollo per i test antigenici rapidi in farmacia,
Siglato il protocollo per i test antigenici rapidi in farmacia, validi per il Green Pass
Ωραία θα ταν αλλά δυστυχώς …
Γύρισα πριν μια εβδομάδα ακριβώς ! Πλήρωσα του γιου μου που ναι 12 χρόνων 22 ευρώ κ της φίλης στο αεροδρόμιο 35.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ωραία θα ταν αλλά δυστυχώς …
Γύρισα πριν μια εβδομάδα ακριβώς ! Πλήρωσα του γιου μου που ναι 12 χρόνων 22 ευρώ κ της φίλης στο αεροδρόμιο 35.
οχι "θα ταν": ετσι ειναι. στα φαρμακεια εχει τοσο οσο λεει ο νομος: 15€. το προστιμο για μεγαλυτερη τιμη ειναι 10.000€ κ 5 μερες λουκετο. αν εχεις αποδειξη προχωρα στα περαιτερω κ σε βοηθω. οπως κ τα ταξι που εχουν ταξιμετρο κ χρεωνουν οσο θελουν. η αντιδραση ειναι ευνοητη. οσο δεν καταγγελλουμε τοσο συνεχιζεται η παρανομια.
 

Noelle

Member
Μηνύματα
10
Likes
7
οχι "θα ταν": ετσι ειναι. στα φαρμακεια εχει τοσο οσο λεει ο νομος: 15€. το προστιμο για μεγαλυτερη τιμη ειναι 10.000€ κ 5 μερες λουκετο. αν εχεις αποδειξη προχωρα στα περαιτερω κ σε βοηθω. οπως κ τα ταξι που εχουν ταξιμετρο κ χρεωνουν οσο θελουν. η αντιδραση ειναι ευνοητη. οσο δεν καταγγελλουμε τοσο συνεχιζεται η παρανομια.
Καλημέρα ! Νομίζω ότι δεν την έχω .Η Βενετια λειτουργεί σαν άλλο κράτος !!
Τους είπαμε πως λειτουργούν τα φαρμακεία στην Αθήνα κ μας απάντησαν οκ κ στην Ρώμη μπορεί να ναι το ίδιο !!
Εδώ ομως είναι διαφορετικά .
Η πλάκα είναι ότι δεν σου κάνουν αυτά το τεστ αλλά απλά το booking!!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Στα Plf που πήγα να συμπληρώσω για την άφιξη στην Ιταλία από εδώ
EU Digital Passenger Locator Form (dPLF)
δεν με άφηνε να κάνω και 2ο plf από τον ίδιο λογαριασμό και μου έβγαλε στο τέλος ειδοποίηση για το αν θέλω να ακυρώσω το 1ο και αναγκάστηκα να το κάνω με 2ο email.

Στα plf για Ελλάδα από εδώ
Protocol for Arrivals in Greece - travel.gov.gr
με άφησε να κάνω και 2ο plf χωρίς θέμα και φαίνονται και τα 2 στον λογαριασμό μου. Ελπίζω να μην έχω θέμα. Έχει κανείς εμπειρία ανάλογη η γνώσεις επί του θέματος;
 

dabes1988

Member
Μηνύματα
22
Likes
11
ερωτηση.. το τεστ που θα κανεις στην ιταλια πρεπει να το μετατρεψουμε σε green pass ειπαμε.. αυτο μπορει να γινει στο gov.gr?
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Kάνεις στο gov.gr κλικ κατά σειρά "υγεία και πρόνοια" "κορονοιος covid 19" "ευρωπαικό ψηφιακό πιστοποιητικό covid-19".
Αυτό ισχύει για το test που θα γίνει Ελλάδα και θα σε καλύψει και για κάποιο διάστημα στην Ιταλία. Για το τέστ που θα κάνεις Ιταλία δεν ξέρω
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
ερωτηση.. το τεστ που θα κανεις στην ιταλια πρεπει να το μετατρεψουμε σε green pass ειπαμε.. αυτο μπορει να γινει στο gov.gr?
Οχι στο κανουν στο φαρμακειο οταν στο εκτυπωνουν γιατι δε το παιρνεις σε ηλεκτρονικη μορφη,το παιρνεις επιτοπου..εμεις το καναμε και μας το φτιαξαν σε green pass απο μονοι τους στο φαρμακειο αλλα για καλου κ για κακου μπορεις να τους το πεις να το φτιαξουν σε green pass
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Καλησπέρα. Πρόκειται να ταξιδέψει στη Ρώμη η αδερφή μου το επόμενο σκ. Ξέρετε αν χρειάζεται να συμπληρωσει κάποιο αντίστοιχο του PLF που κάνουμε εμείς όταν είναι να γυρίσουμε Ελλάδα? Γενικά πλην των πιστοποιητικων εμβολιασμού νοσησης η pcr rapid υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνουν?
Ευχαριστώ
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Καλησπέρα. Πρόκειται να ταξιδέψει στη Ρώμη η αδερφή μου το επόμενο σκ. Ξέρετε αν χρειάζεται να συμπληρωσει κάποιο αντίστοιχο του PLF που κάνουμε εμείς όταν είναι να γυρίσουμε Ελλάδα? Γενικά πλην των πιστοποιητικων εμβολιασμού νοσησης η pcr rapid υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνουν?
Ευχαριστώ
Εκτός από τα πιστοποιητικά (όταν λένε green pass σε αυτά αναφέρονται) για είσοδο στην Ιταλία χρειάζεται το dplf, είτε σε έντυπη είτε σε ηλεκτρονική μορφή. Το συμπληρώνετε ΕΔΩ
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Εκτός από τα πιστοποιητικά (όταν λένε green pass σε αυτά αναφέρονται) για είσοδο στην Ιταλία χρειάζεται το dplf, είτε σε έντυπη είτε σε ηλεκτρονική μορφή. Το συμπληρώνετε ΕΔΩ
Δεν είναι εμβολιασμενοι. Θα πάνε νε rapid .Που βγάζουν το πράσινο πιστοποιητικο ?
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Δεν είναι εμβολιασμενοι. Θα πάνε νε rapid .Που βγάζουν το πράσινο πιστοποιητικο ?
Εμείς ταξιδέψαμε με πιστοποιητικό εμβολιασμού. Για δες τι αναφέρει ο @kabamarou
Kάνεις στο gov.gr κλικ κατά σειρά "υγεία και πρόνοια" "κορονοιος covid 19" "ευρωπαικό ψηφιακό πιστοποιητικό covid-19".
Αυτό ισχύει για το test που θα γίνει Ελλάδα και θα σε καλύψει και για κάποιο διάστημα στην Ιταλία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.764
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom