Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Επειδη εχω μπερδευτει, τολμώ να σκεφτώ να κανω ενα ταξιδι αστραπη, 25 με 28 Ιουνιου (το πρωι) στην Μπολονια.

TravelDoc Passenger View - TravelDoc.Website

Από το παραπάνω βλέπω ότι θα πρέπει για να πάω στην Ιταλία να έχω αρνητικό τεστ PCR ή αντιγόνου; Το αντιγόνου ποιό είναι;
Επίσης λέει ότι σε 48 ώρες από την άφιξη πρέπει να υποβληθείς σε PCR ή αντιγόνου. Ξανά;

Για την επιστροφή, δε λέει ότι χρειάζεται κάτι. Ωστόσο εγώ βλέπω στο υπουργειο εξωτερικων της Ισπανίας ότι θες μοριακό ή αντιγόνου για να μπεις στη χώρα. Τι από τα δύο ισχύει;

Επειδή για να βγουν οι μέρες θα πρέπει να κάνω το τεστ Σάββατο ή Κυριακή, γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να το κάνω στη Μπολόνια και ποιό το κόστος;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Οποτε για να τα συνοψισω, χρειαζομαι ενα rapid για να μπουμε Ιταλια και ενα rapid για να μπουμε Ελλαδα για το ανεμβολιαστο, σωστα?
Τζαμπα αλλαξα το ταξιδι και πεταξα εξω το τελευταιο διημερο στη Ρωμη για να βολεψει το εως προσφατα απαραιτητο pcr χωρις στρες :(
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Επειδη εχω μπερδευτει, τολμώ να σκεφτώ να κανω ενα ταξιδι αστραπη, 25 με 28 Ιουνιου (το πρωι) στην Μπολονια.

TravelDoc Passenger View - TravelDoc.Website

Από το παραπάνω βλέπω ότι θα πρέπει για να πάω στην Ιταλία να έχω αρνητικό τεστ PCR ή αντιγόνου; Το αντιγόνου ποιό είναι;
Επίσης λέει ότι σε 48 ώρες από την άφιξη πρέπει να υποβληθείς σε PCR ή αντιγόνου. Ξανά;

Για την επιστροφή, δε λέει ότι χρειάζεται κάτι. Ωστόσο εγώ βλέπω στο υπουργειο εξωτερικων της Ισπανίας ότι θες μοριακό ή αντιγόνου για να μπεις στη χώρα. Τι από τα δύο ισχύει;

Επειδή για να βγουν οι μέρες θα πρέπει να κάνω το τεστ Σάββατο ή Κυριακή, γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να το κάνω στη Μπολόνια και ποιό το κόστος;
Για να πας Ιταλία θέλεις rapid test και να συμπληρώσεις το αντίστοιχο dplf
Για να γυρίσεις Ισπανία θέλεις πάλι rapid test και το αντίστοιχο plf της Ισπανίας. Η περιοχή της Εμίλια Ρομάνια είναι στις μη επικίνδυνες μέχρι τις 27/6 από ότι βλέπω...
Για διαγνωστικό κέντρο δες στα προηγούμενα μηνύματα. Υπάρχει ένα διαγνωστικό που έχει κέντρα σε διάφορα σημεία της Ιταλίας. Δες αν έχει και στη Μπολόνια
Επισης δες αν έχει στο αεροδρόμιο!

Οποτε για να τα συνοψισω, χρειαζομαι ενα rapid για να μπουμε Ιταλια και ενα rapid για να μπουμε Ελλαδα για το ανεμβολιαστο, σωστα?
Τζαμπα αλλαξα το ταξιδι και πεταξα εξω το τελευταιο διημερο στη Ρωμη για να βολεψει το εως προσφατα απαραιτητο pcr χωρις στρες :(
Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Που βλέπετε ότι μπορείς να γυρίσεις με rapid test όταν είσαι ανεμβολιαστος;... Εγώ βλέπω ότι ακόμα θέλεις pcr. Γι αυτή τη στιγμή μιλώ. Έχει ανακοινωθεί κάτι για αργότερα; Για Ιούλιο δεν μιλάς εσύ;
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Για να πας Ιταλία θέλεις rapid test και να συμπληρώσεις το αντίστοιχο dplf
Για να γυρίσεις Ισπανία θέλεις πάλι rapid test και το αντίστοιχο plf της Ισπανίας. Η περιοχή της Εμίλια Ρομάνια είναι στις μη επικίνδυνες μέχρι τις 27/6 από ότι βλέπω...
Για διαγνωστικό κέντρο δες στα προηγούμενα μηνύματα. Υπάρχει ένα διαγνωστικό που έχει κέντρα σε διάφορα σημεία της Ιταλίας. Δες αν έχει και στη Μπολόνια
Επισης δες αν έχει στο αεροδρόμιο!
Ευχαριστω πολυ! Ειδα εχει και Μπολονια αλλα αλλαξαν τα δεδομενα και παιζει και το ενδεχομενο να παμε απευθειας Βενετια. Σε καθε περιπτωση η πτηση επιστροφης ειναι στις 6 το πρωι, οποτε απο αεροδρομιο δε βολευει. Οταν με το καλο αποφασισουμε που και αν θα παμε, θα ψαξω για rapid. Να φανταστω δε χρειαζεται να κλεισω ραντεβου, ετσι; Αφου ειναι rapid...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ερώτηση: Με το Ευρωπαϊκό πιστοποιητικό (εμβολιασμού ή νόσησης κλπ.) από 18/6 μπορούμε να μπούμε στην Ιταλία χωρίς τεστ πιο πριν?
https://infocovid.viaggiaresicuri.it/returningtoitaly.html
Το πρωθυπουργικό διάταγμα της 2ας Μαρτίου 2021 και το διάταγμα της 18ης Ιουνίου 2021 του Υπουργού Υγείας καθόριζαν διατάξεις για ταξίδια στο εξωτερικό έως τις 30 Ιουλίου 2021.

Για να εισέλθετε / επιστρέψετε στην Ιταλία, πρέπει:

  • συμπληρώστε μια ψηφιακή φόρμα εντοπισμού επιβατών (μόνο σε περίπτωση έλλειψης απαραίτητων εργαλείων για τη συμπλήρωση του dPLF, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μια αυτο-δήλωση βάσει χαρτιού ) και να ενημερώσετε τις τοπικές υγειονομικές αρχές στην Ιταλία μόλις φτάσετε.
  • να παρουσιάσετε στον μεταφορέα και σε οποιοδήποτε άλλο εξουσιοδοτημένο άτομο, ένα ψηφιακό πιστοποιητικό Covid της ΕΕ που να αποδεικνύει ότι έχετε είτε:
    • έχετε εμβολιαστεί κατά του COVID-19 με εγκεκριμένο από το EMA εμβόλιο και έχετε ολοκληρώσει τον καθορισμένο κύκλο εμβολιασμού από τουλάχιστον δεκατέσσερις ημέρες.
    • έλαβε αρνητικό αποτέλεσμα μοριακής ή αντιγονικής εξέτασης που πραγματοποιήθηκε 48 ώρες πριν από την άφιξή σας.
    • ανακτήθηκε από το COVID-19 και δεν είστε πλέον υπό συνταγή αυτο-απομόνωσης.
  • Ενημερώστε την τοπική Αρχή Υγείας για την άφιξή σας.
Εάν δεν μπορείτε να αποκτήσετε ένα Πιστοποιητικό Ψηφιακού Covid της ΕΕ , μπορείτε να εισέλθετε στην Ιταλία, αλλά πρέπει:

  • ενημερώστε την τοπική σας Αρχή Υγείας
  • αυτο-απομόνωση για 10 ημέρες
  • να υποβληθεί σε μοριακή ή αντιγονική δοκιμή , η οποία διενεργείται μέσω επιχρίσματος, στο τέλος της αυτο-απομόνωσης των 10 ημερών.
Τα παιδιά κάτω των έξι ετών (6) εξαιρούνται πάντοτε από την απαίτηση ενός μοριακού ή αντιγονικού τεστ, αλλά πρέπει να είναι αυτο-απομονωμένα. Οι ταξιδιώτες ηλικίας κάτω των 18 ετών (18) εξαιρούνται από την απαίτηση αυτο-απομόνωσης μόνο εάν συνοδεύονται από ενήλικα που έχει Πιστοποιητικό Ψηφιακού Covid ΕΕ.

Εγώ καταλαβαίνω πως ναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom