Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.306
Νομιζω οτι λεει optional, δλδ=προαιρετικη, δοκιμασε και βλεπεις, αν κανεις κανα λαθακι ξανακανεις login και το διορθωνεις, ετσι εκανα κ'εγω. Δεν ελεχθηκε στην Ιταλια (Ναπολι Χ2) τιποτα μονο η Ryan το ψιλοκοιταξε, ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ, τπτ αλλο, τα ειχα ανεβασει κιολας. Δλδ δεν υπηρχε ελεγχος.
ΣΤΗ ΜΑΛΤΑ που'ναι αλλου παπα ευαγγελιο, ενω ειναι στο πρπ οι ιδιες eplf, γινεται δεκτη οταν προσγειωθεις κ'καλα και την ελεγξουνε μαζι με τα green pass/πιστοποιητικο εμβολιασμου στο αεροδρομιο. Το μεηλ που παιρνεις ειναι απλως οτι εχει υποβαλει την ΑΙΤΗΣΗ τπτ αλλο. Αυτο για Μαλτα αλλο topic!
Μην ανχωνεσαι, εχεις χρονο! Ειδ αλλως την συμπληρωνεις κανα 3-4 ωρο πες 6 ωρο πριν σαν δεν σε αφησει να προχωρησεις!
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
καλησπερα παιδια!γνωριζουμε αν στην ιταλια και συγκεγκριμενα ρωμη και μιλανο αν δεν εχεις κανει το εμβολιο μπορεις να μπεις σε Μ.Μ.Μ? δηλαδη απο το αεροδρομιο για το κεντρο θα εχεις προβλημα?Η μπορεις να τα χρησιμοποιησεις κανονικα χωρις να δειξεις κατι?
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Καλησπέρα σας, εύχομαι να είστε όλοι καλά. Με το καλό σε 2 εβδομάδες ταξιδεύω για την Βενετία-Μπολόνια. Θέλω να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τα μέτρα λόγω του covid για να είμαι σίγουρη ότι τα κατάλαβα σωστά. Όταν θα πάμε Ιταλία θα συμπληρώσουμε το plf που απαιτείται εκεί .Όταν θα επιστρέφουμε μια μερα πριν θα συμπληρώσουμε το plf από το gov. Τωρα σχετικά με το rapid test. Το τεστ που θα κάνουμε πριν πάμε εδω στην Ελλάδα που πρεπεινα το δηλώσουμε; (σε κάποια ιταλική πλατφόρμα)Για τον γυρισμό στην Ελλάδα το τεστ που θα κνμ εκεί το δηλώνουμε στο gov; ή αντίστροφα; ελπίζω να μην σας μπέρδεψα.

καλησπερα παιδια!γνωριζουμε αν στην ιταλια και συγκεγκριμενα ρωμη και μιλανο αν δεν εχεις κανει το εμβολιο μπορεις να μπεις σε Μ.Μ.Μ? δηλαδη απο το αεροδρομιο για το κεντρο θα εχεις προβλημα?Η μπορεις να τα χρησιμοποιησεις κανονικα χωρις να δειξεις κατι?
Αλήθεια; ταξιδεύω για την Βενετία σε 2 βδομάδες δεν ειχα διαβάσει κάτι τέτοιο. Νόμιζα οτι με αρνητικό τεστ οτι είναι οκ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@Bobcat89 @Μαίρη π τα μηνύματά σας μεταφέρθηκαν σε αυτό το σχετικό θέμα που μπορείτε να συμβουλευτείτε.
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Καλησπέρα σας, θα ταξιδέψω με rapid test στο Τρεβιζο-Βενετια το green pass μπορούν να το χρησιμοποιήσουν και οι ανεμβολιαστοι προκειμένου να καταχωρήσουν το rapid test Και να χρησιμοποιούν ελεύθερα τρένα κτλ; αν ναι ειναι αυτό που επισυνάπτω στο σύνδεσμο https://eudcc.gov.gr/start/ ή πρέπει να γίνει σε κάποια ιταλική σελίδα; συγγνώμη αν εχει απαντηθεί απλά εχω μπερδευτεί
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.306
Καλήμερα σου, εγώ δεν ξέρω αν βγαίνει green pass από rapid η pcr! Την απάντηση θα την έχουν άλλοι γιατί δυστυχώς εγώ είμαι εμβολιασμένος κ'το πιστοποιητικό του εμβολιασμού είναι το green pass.
Στα φαρμακεια της Ναπολης/Καμπανιας σου κανουν rapid απο €8, πολυ πριν πεσει η τιμη στην Ελλαδα! Ο φαρμακοποιος αν δεν κανω λαθος, γιατι επιασα συνομιλια ισπανοφωνων (ειδες τι κανει εμβολιο, ακουω και ισπανοφωνες συνομιλιες) το ανεβαζει το αποτελεσμα καπου & εκδιδεται green pass. Ειναι ομως το Ευρωπαικο; Αυτο το αμφιβάλω, γιατί το ΕΠΕ (Ευρωπαικο πιστοποιητικο εμβολιασμου) ειναι το λεγομενο green pass. Βέβαια ξερόλας δεν είμαι & μπορεί να κάνω λάθος. Γι'αυτους που εχουν νοσησει κλπ πως εκδιδεται πιστοποιητικο ή εαν εκδιδεται green pass η το rapid σε green pass δεν ξερω. Ο φαρμακοποιος σου θα ξερει καλιτερα απο μενα.
Επειδή ειμαι φρέσκος, σημερινός, στα μουσεία κλπ μου το ζητάγανε, στα ΜΜΜ, δλδ και μόνο 'μετρό/λεωφορείο/ προαστειακος' δεν μου το ζήτησαν, σε πλοιο ναι! Βεβαία εχει και τα προβληματακια του το συστημα με τα Ελληνικα πιστοποιητικα. Την μια μερα που εβρεχε και καθισαμε μεσα σε μια πιτσαρια δεν υπηρχε προβλημα, το σκαναρανε και ολα καλα την αλλη στο στο καστρο τ'Αυγου η την προαλλη που μυρισε της 11 χρονης θυγατερας μου χαμπουρκερ (που στην Ναπολη😢😱) δεν διαβάζανε τα scanner τους το Ελληνικό πιστοποιητικό και καθίσαμε έξω!

Λοιπον μην κανεις τα ευκολα δυσκολα, αν δεν βγαινει απο την Ελλαδα το πρασινο με το rapid σου κάνεις ένα rapid σε ένα φαρμακείο στην Ιταλία, από 8 ευρωπουλα ειναι!
 
Last edited:
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Καλησπέρα σας, εύχομαι να είστε όλοι καλά. Με το καλό σε 2 εβδομάδες ταξιδεύω για την Βενετία-Μπολόνια. Θέλω να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τα μέτρα λόγω του covid για να είμαι σίγουρη ότι τα κατάλαβα σωστά. Όταν θα πάμε Ιταλία θα συμπληρώσουμε το plf που απαιτείται εκεί .Όταν θα επιστρέφουμε μια μερα πριν θα συμπληρώσουμε το plf από το gov. Τωρα σχετικά με το rapid test. Το τεστ που θα κάνουμε πριν πάμε εδω στην Ελλάδα που πρεπεινα το δηλώσουμε; (σε κάποια ιταλική πλατφόρμα)Για τον γυρισμό στην Ελλάδα το τεστ που θα κνμ εκεί το δηλώνουμε στο gov; ή αντίστροφα; ελπίζω να μην σας μπέρδεψα.


Αλήθεια; ταξιδεύω για την Βενετία σε 2 βδομάδες δεν ειχα διαβάσει κάτι τέτοιο. Νόμιζα οτι με αρνητικό τεστ οτι είναι οκ.
Θα κάνεις εδώ το τέστ (pcr 72 ώρες πριν ήrapid 48 ώρες πριν) και θα φτιάξεις το ιταλικό dplf.Αν θέλεις μπορείς να το αλιευσεις και από το gov.gr και να το "κάνεις" green pass.Με τα της Ελλάδος ξενοιασες.Εκει για την επιστροφή σου θα φτιάξεις το ελληνικό plf και θα πας σε ένα φαρμακείο ήενα μικροβιολογικο κέντρο ήσλ στο αεροδρόμιο και θα κάνεις το τέστ σου με τις ίδιες ώρες με την Ελλάδα.
Ψάξε στις απαντήσεις μου στις αρχές του ποστ να βρεις τι είχα γράψει και εγώ για τη Βενετία.Καλα να περάσεις
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
καλησπερα παιδια!γνωριζουμε αν στην ιταλια και συγκεγκριμενα ρωμη και μιλανο αν δεν εχεις κανει το εμβολιο μπορεις να μπεις σε Μ.Μ.Μ? δηλαδη απο το αεροδρομιο για το κεντρο θα εχεις προβλημα?Η μπορεις να τα χρησιμοποιησεις κανονικα χωρις να δειξεις κατι?
Με το ίδιο χαρτί (green pass)που θα ταξιδέψεις με το αεροπλάνο θα μπεις και στα Μ.Μ.Μ.Δεν γνωρίζω βέβαια αν είναι υποχρεωτικο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom