Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

Μηνύματα
959
Likes
5.226
Πάνω που λέω οτι κατάλαβα τι χρειάζεται για να πάω Ιταλία ανεβαίνει ένα ποστ που με μπερδεύει.
Τα παραπάνω ισχύουν μόνο για εμβολιασμένους?
Γιατί εγώ δεν είμαι.
Εσύ φίλε μου θα κάνεις ραπιντ ή pcr και μόλις βγει το αποτέλεσμα θα μπεις να εκδόσεις το green pass.Ακριβως το ίδιο θα κάνεις και στην αναχώρηση σου από την Ιταλία
 

MaryK.

Member
Μηνύματα
21
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Koh Phangan Thailand
Όταν λέμε green pass εννοούμε το Ευρωπαϊκό ψηφιακό πιστοποιητικό COVID-19, αυτό βγαίνει αν α) εχεις εμβολιαστεί, β) εχεις νοσήσει γ) εχεις κανει τεστ. Και είναι αυτό που αναφέρεις, αλλά δεν λέγεται ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού.
Προσπαθώ να είμαι ακριβής με την ορολογία γιατί πολλοι είχαν εκτυπώσει το πιστοποιητικό εμβολιασμού (το ελληνικό) με το οποίο μπορείς να κυκλοφορήσεις στην ελλαδα αλλά δεν μπορεί να σκαναριστεί στα μηχανήματα του εξωτερικού.
It's just a mater of typicality :) Αν έχεις εμβολιαστεί, εύκολα εκδίδεις και το ένα και το άλλο.
πολύ σωστά κάνεις τις διευκρινίσεις και μπράβο σου γιατί πολλοί μπερδεύονται και μας έχουν τρελάνει γενικότερα!!!:) ... απλά εμένα ΟΠΟΥ και να πήγα μου έλεγαν : European pass ....whatever that means!!! ;)
 

keugeni

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω επειδή θα ταξιδέψουμε το Σάββατο για Μπέργαμο με τα παιδιά μου που είναι ανήλικα άνω των 12 ετών και θα ταξιδέψουν με το rapid test (48 ωρών), θα επιστρέψουμε την Τρίτη,, γνωρίζετε αν μπορούν να κάνουν rapid test στην Ιταλία για να το έχουμε για την επιστροφή μας και πόσο μπορεί να κοστίζει;
 

tolismark

Member
Μηνύματα
79
Likes
35
παιδια καλησπέρα, εκανα σήμερα τα dplf για Ιταλία αλλά εκ παραδρομής έβαλα στην γυναίκα μου λάθος αεροδόμιο αναχώρησης....αντί για Χανιά έβαλα των Αθηνών. Διοεθώνεται με κάποιο τρόπο?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
παιδια καλησπέρα, εκανα σήμερα τα dplf για Ιταλία αλλά εκ παραδρομής έβαλα στην γυναίκα μου λάθος αεροδόμιο αναχώρησης....αντί για Χανιά έβαλα των Αθηνών. Διοεθώνεται με κάποιο τρόπο?
Μπορείς να κάνεις τροποποίηση των στοιχείων που συμπλήρωσες μέσω της εφαρμογης. Μπαίνεις, βρίσκεις το plf που έχεις συμπληρώσει και πατάς το μολυβάκι για να κάνεις επεξεργασία
 

tolismark

Member
Μηνύματα
79
Likes
35
Μπορείς να κάνεις τροποποίηση των στοιχείων που συμπλήρωσες μέσω της εφαρμογης. Μπαίνεις, βρίσκεις το plf που έχεις συμπληρώσει και πατάς το μολυβάκι για να κάνεις επεξεργασία
Ευχαριστώ...μόλις το διόρθωσα!
 

tolismark

Member
Μηνύματα
79
Likes
35
Παιδιά μια βοήθεια...
έφτιαξα το dplf για να πάμε στο Μιλάνο και ετοιμάζω και το dplf για την επιστροφή. Σε αυτό της επιστροφής στην Ελλάδα, βάζω πάλι μονιμη δνση στην Ελλάδα και προσωρινή του Μιλάνου. Μετά με ρωτάει σε ποιές χώρες ήμουν τις τελευταίες 14 ημέρες...προφανώς βάζω Ιταλία? σωστά?
Στο τελος με ρωτάει αν έχω κάποιον της οικογένειας μαζί...εκει θα περάσω την γυναίκα μου 'η θα πρέπει να φτιάξει ξεχωριστό δικό της?

...για την αναχώρηση στην Ιταλία έχουμε συμπληρώσει δυο ξεχωριστά dPLF
 
D

Delmem38110

Guest
Παιδιά μια βοήθεια...
έφτιαξα το dplf για να πάμε στο Μιλάνο και ετοιμάζω και το dplf για την επιστροφή. Σε αυτό της επιστροφής στην Ελλάδα, βάζω πάλι μονιμη δνση στην Ελλάδα και προσωρινή του Μιλάνου. Μετά με ρωτάει σε ποιές χώρες ήμουν τις τελευταίες 14 ημέρες...προφανώς βάζω Ιταλία? σωστά?
Στο τελος με ρωτάει αν έχω κάποιον της οικογένειας μαζί...εκει θα περάσω την γυναίκα μου 'η θα πρέπει να φτιάξει ξεχωριστό δικό της?
1)βάζεις όσες χώρες έχεις επισκεφτεί τις τελευταίας 14 μέρες.
2)βάζεις και τη σύζυγο.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Δηλαγή δεν θα χρειαστεί να κάνω ξεχωριστό plf της γυναίκας μου, όπως έχω κάνει για την αναχώρηση?
@tolismark Πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις ξεχωριστό για τη γυναίκα σου μη γίνει καμιά παρεξήγηση εκεί στο αεροδρόμιο , όταν θα γυρίσετε με το καλό ... Άσχετο αλλά εγώ όταν επέστρεφα από Ρώμη φέτος με τους γονείς μου , εκεί στο γκισέ που θα παραδίδαμε βαλίτσες , η κοπέλα μας έδωσε μόνο ένα boarding pass τύπου σαν καρτελάκι , για το αεροπλάνο και μας είπε , και καλά , ότι ισχύει για τους τρεις μας ... Πήγαμε να το περάσουμε στον έλεγχο πριν μας ελέγξουν τις χειραποσκευές και πέρασα μόνο εγώ , και όχι οι γονείς μου ... Ευτυχώς που οι γονείς μου είχαν τυπωμένα τα boarding pass και πέρασαν με τα δικά τους , κακώς αυτή η κοπέλα δεν έδωσε τύπου καρτελάκια boarding pass και στους γονείς μου αλλά μου πε ψέματα ότι ισχύει το ένα για όλους εφόσον είμαστε οικογένεια , προσέξτε τα αυτά και απαιτήστε τα ξεχωριστά ...

Για αυτό ξεχωριστά plf να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις ... Ένα αντρόγυνο που ταξίδευε μαζί μας είχαν ξεχωριστά plf ο σύζυγος με τη σύζυγο ...
 
D

Delmem38110

Guest
Δηλαγή δεν θα χρειαστεί να κάνω ξεχωριστό plf της γυναίκας μου, όπως έχω κάνει για την αναχώρηση?
όχι, και δεν χρειάζεται να προσθέσεις ένα σκασμό άλλες πληροφορίες παρά μονό όνομα επίθετο και ταυτότητα η διαβατήριο αυτού/ων που θα ταξιδέψουν μαζί σου.
αν δεν βαριέσαι μπορείς να κάνεις και ξεχωριστά.

@tolismark Πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις ξεχωριστό για τη γυναίκα σου μη γίνει καμιά παρεξήγηση εκεί στο αεροδρόμιο , όταν θα γυρίσετε με το καλό ... Άσχετο αλλά εγώ όταν επέστρεφα από Ρώμη φέτος με τους γονείς μου , εκεί στο γκισέ που θα παραδίδαμε βαλίτσες , η κοπέλα μας έδωσε μόνο ένα boarding pass τύπου σαν καρτελάκι , για το αεροπλάνο και μας είπε , και καλά , ότι ισχύει για τους τρεις μας ... Πήγαμε να το περάσουμε στον έλεγχο πριν μας ελέγξουν τις χειραποσκευές και πέρασα μόνο εγώ , και όχι οι γονείς μου ... Ευτυχώς που οι γονείς μου είχαν τυπωμένα τα boarding pass και πέρασαν με τα δικά τους , κακώς αυτή η κοπέλα δεν έδωσε τύπου καρτελάκια boarding pass και στους γονείς μου αλλά μου πε ψέματα ότι ισχύει το ένα για όλους εφόσον είμαστε οικογένεια , προσέξτε τα αυτά και απαιτήστε τα ξεχωριστά ...

Για αυτό ξεχωριστά plf να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις ... Ένα αντρόγυνο που ταξίδευε μαζί μας είχαν ξεχωριστά plf ο σύζυγος με τη σύζυγο ...
δεν υφίσταται ομαδική κάρτα επιβίβασης, κατάλαβες λάθος.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom