Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

a.pol

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Ευχαριστω kabamarou

Και ψαχνωντας ειδα εδω List C - Covid-19, travellers (salute.gov.it)

το παρακατω
All minors aged 6 or over are required to have a pre-departure swab test; if they do not take the swab test, they are exempt from fiduciary isolation in the event that the accompanying parent with whom they travel does not have this obligation because they have a Green Certificate for vaccination or valid recovery.
Οποτε καταλήγω οτι rapid test χρειαζεται μονο για εισοδο σε εστιατόρια, μουσεια και τρένα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η πτηση Ρωμη- Θεσσαλονικη δεν ειναι τρανζιτ
Πρεπει να παω απο το Fiumicino στο Ciampino
ενα ενα τα λες..τοτε αλλαξε την πτηση κ πηγαινε απο φιουμιτσινο ελλαδα απευθειας για να εισαι τρανζιτ η πηγαινε μεσω αλλης χωρας. μη μπλεξεις κ ρισκαρεις. εως 15/12 η χωρα εχει περιορισμους.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.399
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
ενα ενα τα λες..τοτε αλλαξε την πτηση κ πηγαινε απο φιουμιτσινο ελλαδα απευθειας για να εισαι τρανζιτ η πηγαινε μεσω αλλης χωρας. μη μπλεξεις κ ρισκαρεις. εως 15/12 η χωρα εχει περιορισμους.
Αν κλεισω πτηση Fiumicino Ελλαδα με Aegean που πρεπει παλι να παραδωσω αποσκευες θεωρειται transit ; Νομιζω οχι
Να βαλω και αλλη πτηση στη διαδρομη Λιμα- Αμστερνταμ-Ρωμη δε μπορω δηλαδη να το κανω Λιμα- Αμστερνταμ- Ρωμη- Αθηνα ή Θεσσαλονικη με μια εταιρεια
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν κλεισω πτηση Fiumicino Ελλαδα με Aegean που πρεπει παλι να παραδωσω αποσκευες θεωρειται transit ; Νομιζω οχι
τρανζιτ ταξιδευεις βεβαια. πας στο τσεκ ιν για τρανζιτ κ αναλαμβανουν αυτοι. δεν το εχω κανει στη Ρωμη, το εχω κανει πολλακις αλλου. θα μπορουσα να σου πω να κλεισεις με μιλια aegean για αθηνα για παν ενδεχομενο, να δοκιμασεις να βγεις κανονικα κι αν δεν ελεγχθεις ακυρωνεις κ πας τσαμπινο. δεν στο λεω ομως γιατι ειναι ψιλοπαρανομια ετσι η εισοδος στη χωρα..
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.399
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
τρανζιτ ταξιδευεις βεβαια. πας στο τσεκ ιν για τρανζιτ κ αναλαμβανουν αυτοι. δεν το εχω κανει στη Ρωμη, το εχω κανει πολλακις αλλου. θα μπορουσα να σου πω να κλεισεις με μιλια aegean για αθηνα για παν ενδεχομενο, να δοκιμασεις να βγεις κανονικα κι αν δεν ελεγχθεις ακυρωνεις κ πας τσαμπινο. δεν στο λεω ομως γιατι ειναι ψιλοπαρανομια ετσι η εισοδος στη χωρα..
Με μιλια θα κλεισω. Αυτο δεν το ηξερα με τη διαφορετικη πτηση και το transit.

Ευχαριστω!
 

evikal

Member
Μηνύματα
19
Likes
71
Για εσωτερική πτήση στην Ιταλία γνωρίζει κάποιος πέρα από το Green Pass αν χρειάζεται κάποιο άλλο έγγραφο;
 

Afroditid.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα! Δεν έχω καταλάβει για ανήλικους τη διαδικασία(7ετων). Κάνουμε Rapid test από Ελλάδα και μετά από Ρώμη για πίσω? Στα επίσημα site Που κοιτάζω ανήλικοι κάτω των 12 ετών μπορούν να μπαίνουν σε κλειστούς χώρους χωρίς τεστ. Κανω λαθος;
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Καλησπερα! Δεν έχω καταλάβει για ανήλικους τη διαδικασία(7ετων). Κάνουμε Rapid test από Ελλάδα και μετά από Ρώμη για πίσω? Στα επίσημα site Που κοιτάζω ανήλικοι κάτω των 12 ετών μπορούν να μπαίνουν σε κλειστούς χώρους χωρίς τεστ. Κανω λαθος;
Μεχρι πριν ενα μηνα( επειδη αυτα αλλαζουν συνεχεια) χρειαζοταν rapid για την 7χρονη κορη μας στην πτηση προς Ιταλια αλλά όχι στην επιστροφη μας στην Ελλαδα. Στα μαγαζια εφοσον εχουν οι γονεις πιστοποιητικο δεν χρειαζονται τα παιδια κατω των 12.
 

Afroditid.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μεχρι πριν ενα μηνα( επειδη αυτα αλλαζουν συνεχεια) χρειαζοταν rapid για την 7χρονη κορη μας στην πτηση προς Ιταλια αλλά όχι στην επιστροφη μας στην Ελλαδα. Στα μαγαζια εφοσον εχουν οι γονεις πιστοποιητικο δεν χρειαζονται τα παιδια κατω των 12.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Όπως βλέπω στα επίσημα site το ίδιο ισχύει και τώρα για επιστροφή στην Ελλάδα δεν ζητάνε Rapid test εκτος και αν το παιδί είναι άνω των 12 ετών
 

munchlax__

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα πετάμε τον άλλο μήνα 4 άτομα για μιλάνο, οι 2 νοσήσαντες με πιστοποιητικό 1 ανεμβολίαστος και 1 εμβολιασμένος. Θέλω να ρωτήσω τι ισχύει με τα τεστ για να πας ιταλία πρέπει να κάνεις υποχρεωτικά μοριακό ή είμαστε καλυμμένοι με ένα πρόσφατο ράπιντ; Επίσης το τεστ το κάνουν όλοι ή μόνο οι ανεμβολίαστοι; Το σάιτ της ιταλικής κυβέρνησης αναφέρει ότι μπορείς να μπεις είτε με pcr είτε με antigen swab test και έχω μπερδευτεί με το τι ακριβώς είναι αυτό το antigen swab test.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom