Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Διάβασα όμως κάπου ότι χρειάζεται να δηλώσω την είσοδο μου στην Ιταλία (και πιο συγκεκριμένα στο Μιλάνο - Λομβαρδία) και στον τοπικό οργανισμό Υγείας ??? Ισχύει κάτι τέτοιο ή κάνω λάθος ???
Είναι κάτι που έχει μείνει ως "διακοσμητικό στολίδι" στο επίσημο σάιτ της χώρας, για τους όρους εισόδου στην χώρα, απο την αρχή της πανδημίας. Δεν πρόκειται να το ζητήσει κανένας.....Το έκανα και το καλοκαίρι και το φθινόπωρο και δεν το ζήτησε κανείς. Την 3η φορά που πήγα δεν το έκανα καν... Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις πρέπει να τα έχεις, και να έχεις υπ' οψιν τι θα χρειάζεσαι τότε για την επιστροφή σου στην Ελλάδα (δεν θυμάμαι μέχρι πότε παρατάθηκαν τα μέτρα για είσοδο στην Ελλάδα).

Εμείς δεν είχαμε κάνει κάτι τέτοιο τον Οκτώβρη. ΄Έχω την εντύπωση ότι αυτό αφορά την περίπτωση που αλλάξεις επαρχίες.
Όχι, δεν έχει καμία σχέση αυτό με την είσοδο σε διαφορετικές επαρχίες. Για να πας σε διαφορετική επαρχία (τότε που δεν είχαν βαρέσει όλες κόκκινο) είχε σημασία σε τι χρώμα ήταν η κάθε επαρχία και φυσικά να ήσουν εμβολιασμένος, αν έμπαινες σε κόκκινη ή πορτοκαλί.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
791
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά!γνωρίζουμε κάποιο διαγνωστικό κέντρο η φαρμακείο στο Μιλάνο για τεστ με φυσιολογικές τιμές;για rapid test antigen ενδιαφέρομαι.
υποθέτω βρήκες ή δεν έχεις πάει ακόμα?
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.540
Likes
12.434
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Επιβίβαση το πρωί απο το Μακεδονία για Ρώμη. Κοίταξαν το τεστ χωρίς να σκανάρουν τίποτα.
Ομοίως κ τα plf. Το αεροδρόμιο τόσο έρημο δεν το εχω ξαναδεί ποτέ. Το αεροπλάνο ήταν επίσης μισοάδειο, δεν έδωσαν καμία σημασία για άλλη μια φορά στις χειραποσκευές ,ότι γούσταρε ο καθένας ανέβασε στο αεροπλάνο. Λίγοι πελάτες τους μείναμε δε θέλουν να μας χαλάνε χατίρια!
Στο Ciampino έφευγες αέρας κανένας έλεγχος.
Κατά τα άλλα Τρίτη φορά στη Ρώμη ποτέ δεν την εχω δει τόσο ήσυχη, ελάχιστοι τουρίστες άδεια τα μαγαζια στα οποία απλά ρωτούσαν αν έχεις Green pass κ συνήθως δεν το έλεγχαν.
 

deerhunter

Member
Μηνύματα
66
Likes
13
καλησπερα σας,έχω κανει 2 δοσεις pfizer. η τριτη δοση ειναι τελη μαρτιου!
θα παω στην ιταλια αρχες Μαρτιου!το ευρωπαικο πιστοποιητικο θα ισχυει!
το ερωτημα μου ειναι θα μπορω να μπω στο metro στα εστιατορια και στα μπαρ?
θεωρούμε πλήρως εμβολιασμένος για την Ιταλία?
ευχαριστώ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλησπερα σας,έχω κανει 2 δοσεις pfizer. η τριτη δοση ειναι τελη μαρτιου!
θα παω στην ιταλια αρχες Μαρτιου!το ευρωπαικο πιστοποιητικο θα ισχυει!
το ερωτημα μου ειναι θα μπορω να μπω στο metro στα εστιατορια και στα μπαρ?
θεωρούμε πλήρως εμβολιασμένος για την Ιταλία?
ευχαριστώ
το ευρωπαικο πιστοποιητικο ισχυει μονο για 6 μηνες απο 1/2. αν δεν εχουν περασει 6 μηνες εισαι οκ. αλλιως το ξεχνας, δεν μπαινεις πουθενα. κανε την 3η δοση συντομοτερα τοτε.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Ξερει καποιος που μπορω να κανω rapid Κυριακη στην Ρωμη;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Xarisd

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλημερα στην Ιταλια και πιο συγκεκριμενα Ρωμη τα τεστ ραπιντ γινονται σε φαρμακεια οπως εδω;; Η σε συγκεκριμενα μερη;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

coco_

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.692
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom