Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

martz_idc

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα !Ταξιδεύω στην Ιταλία στις 07/03 και λόγω προβλημάτων υγείας δεν έχω κάνει 3η δόση εμβολίου. Έχει λήξει το πιστοποιητικό μου εδώ και 5 μέρες. Έχω τις εξής ερωτήσεις :
α)με 2 δόσεις θεωρούμαι ανεμβολίαστη και Ιταλία και στην Ελλάδα ;
β)τι φάση με το super green pass (που χρειαζεσαι για να μπεις σε ΜΜΜ,μπαρ,εστιατορια κλπ) ; Με πιστοποιητικό εμβολιασμού που έχει λήξει και τεστ rapid ουσιαστικά έχω super green pass?
γ) Ευρωπαϊκο πιστοποιητικό εμβολιασμού βγάζω από το gov.gr με rapid test για τις ανάγκες του ταξιδιού;
δ) έχει σημασία αν έχω φτιάξει και κατεβάσει το PLF για Ιταλία 2 βδομάδες πριν πάω;
Υ.Γ : Συγγνώμη για το σεντόνι, ψάχνω σε όλες τις σελίδες και δεν είμαι σίγουρη για τίποτα, έχω φρικάρει.Ελπίζω να βρεθεί κάποιος/κάποια να βοηθήσει !😪
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Παιδιά καλησπέρα !Ταξιδεύω στην Ιταλία στις 07/03 και λόγω προβλημάτων υγείας δεν έχω κάνει 3η δόση εμβολίου. Έχει λήξει το πιστοποιητικό μου εδώ και 5 μέρες. Έχω τις εξής ερωτήσεις :
α)με 2 δόσεις θεωρούμαι ανεμβολίαστη και Ιταλία και στην Ελλάδα ;
β)τι φάση με το super green pass (που χρειαζεσαι για να μπεις σε ΜΜΜ,μπαρ,εστιατορια κλπ) ; Με πιστοποιητικό εμβολιασμού που έχει λήξει και τεστ rapid ουσιαστικά έχω super green pass?
γ) Ευρωπαϊκο πιστοποιητικό εμβολιασμού βγάζω από το gov.gr με rapid test για τις ανάγκες του ταξιδιού;
δ) έχει σημασία αν έχω φτιάξει και κατεβάσει το PLF για Ιταλία 2 βδομάδες πριν πάω;
Υ.Γ : Συγγνώμη για το σεντόνι, ψάχνω σε όλες τις σελίδες και δεν είμαι σίγουρη για τίποτα, έχω φρικάρει.Ελπίζω να βρεθεί κάποιος/κάποια να βοηθήσει !😪
΄Εχουν γραφτεί πάρα πολλά στο σχετικό θέμα.

Ιταλία - Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid
 

Eir1n1

Member
Μηνύματα
19
Likes
14
Καλησπέρα στην ομάδα! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, που δυστυχώς δεν κατάφερα να το βρω στις προηγούμενες σελίδες.
Θέλω να ταξιδέψω στην Ιταλία 15/3. Έχω πιστοποιητικό νόσησης που έληξε 22/2 (γιατί στην Ελλάδα έχει 3μηνη ισχύ). Στην Ιταλία το πιστοποιητικό νόσησης ισχύει 6 μήνες. Γνωρίζει κάποιος αν το πιστοποιητικό μου θα αναγνωρίζεται στην Ιταλία ως έγκυρο;

Ευχαριστώ πολύ!
 

elli poupou

Member
Μηνύματα
21
Likes
42
Χαιρετώ την παρέα! Μιλάνο το Πάσχα?

Καλησπέρα! Σκεφτόμαστε με την παρέα να επισκεφτούμε το Μιλάνο Παρασκευή 15 έως Δευτέρα 18 Απριλίου! Είναι το καθολικό πάσχα αυτές τις μέρες! Γνωρίζεται τι ισχύει για καταστήματα, μουσεία, εστιατόρια αυτή την περίοδο? Αξίζει να πάμε ή θα γυρνάμε σαν τους τρελούς σε άδεια πόλη? :confused:
 
Last edited by a moderator:

giannis091

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,
Ελπίζω να είστε όλοι καλά και υγιείς!
Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Έχω κλείσει αεροπορικά εισιτήρια για Μιλάνο για το τριήμερο της 25ης Μαρτίου. Από όσα διαβάζω, για να μείνεις στην Ιταλία και να κυκλοφορείς με τα μέσα μεταφοράς απαιτείται το super green pass. Στην παρέα όμως υπάρχουν άτομα που είναι ανεμβολίαστα, επομένως καταλαβαίνω ότι δεν μπορούν με rapid να μείνουν στην ιταλική επικράτεια. Σωστά;
Για το λόγο αυτό σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αμάξι από Μιλάνο και να πάμε προς Κυανή Ακτή ή Ελβετία λόγω του γεγονότος ότι τη συγκεκριμένη περίοδο οι χώρες αυτές δεν έχουν αντίστοιχους με την Ιταλία περιορισμούς. Οι ερωτησεισ μου είναι:
1) μπορουμε να νοικιάσουμε αμάξι από το αεροδρόμιο της Ιταλίας και να πάμε σε Γαλλία ή Ελβετία χωρίς super green pass;
2) μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μέσα μεταφοράς εντός της ιταλικής επικράτειας αν το plf αναφέρει ότι τελικός μας προορισμός είναι η Ελβετία ή η Γαλλία; Πχ σκεφτόμαστε να πάρουμε λεωφορείο μέχρι centrale στο Μιλάνο και από εκεί τρένο για Γενεύη ή Νικαια.
3) αν κάνουν οι ανεμβολιαστοι JJ, το super green pass θα ισχύει μετά από 14 ή μετά από 28 ημέρες;
Ευχαριστώ πολύ!
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Απλά προς ενημέρωση και σε καμία περίπτωση για γκρίνια, σε πρόσφατο (4/3) ταξίδι στην Κατάνια, ολόκληρη η πτήση από Αθήνα ελέγχθηκε για Covid. Ενώ τα dplf δεν ελέγχθηκαν ποτέ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απλά προς ενημέρωση και σε καμία περίπτωση για γκρίνια, σε πρόσφατο (4/3) ταξίδι στην Κατάνια, ολόκληρη η πτήση από Αθήνα ελέγχθηκε για Covid. Ενώ τα dplf δεν ελέγχθηκαν ποτέ.
κοιτα συμπτωση..στην ιδια πτηση ημουν. λογω καθυστερησης ( ευτυχως που δεν ηταν 2.45'..) βιαζομουν κιολας. δεν με ελεγξε κανεις. σιγα μην ρωταγα. καθομουν μπροστα βεβαια.
υπαρχει μια ξεχασμενη μπουρδοοδηγια για τεστ σε ολους εως 31/3 απο καποιες χωρες μεταξυ αυτων κ εμεις. μονο στη σιτσιλια αυτο, στη λοιπη χωρα δεν υπαρχει αναλογο. σσσσσ.. στο νησι κοιμουνται ακομα.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
κοιτα συμπτωση..στην ιδια πτηση ημουν. λογω καθυστερησης ( ευτυχως που δεν ηταν 2.45'..) βιαζομουν κιολας. δεν με ελεγξε κανεις. σιγα μην ρωταγα. καθομουν μπροστα βεβαια.
υπαρχει μια ξεχασμενη μπουρδοοδηγια για τεστ σε ολους εως 31/3 απο καποιες χωρες μεταξυ αυτων κ εμεις. μονο στη σιτσιλια αυτο, στη λοιπη χωρα δεν υπαρχει αναλογο. σσσσσ.. στο νησι κοιμουνται ακομα.
Κοίτα, και εγώ πήγα να κάνω την πάπια, κάνοντας πως δεν καταλάβαινα ιταλικά και πήγα προς την έξοδο, αλλά με τσίμπησαν με την τρίτη προσπάθεια...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κοίτα, και εγώ πήγα να κάνω την πάπια, κάνοντας πως δεν καταλάβαινα ιταλικά και πήγα προς την έξοδο, αλλά με τσίμπησαν με την τρίτη προσπάθεια...
δεν μου ειπε κανεις τπτ. εξαλλου στη σταση ακριβως μπροστα στα εκδοτηρια ειδα αρκετους που εστριβαν κανονικα απο το κενο των πλαστικων εμποδιων. αλλοι εμπαιναν να βγαλουν εισητηρια, αλλοι εβγαιναν, αλαλουμ, σιγα τα ωα. να η σταση κ τα εκδοτηρια στο βαθος, εντος του "διαδρομου" τεστ.
Palina-intelligente-SAIS-Trasporti.jpg
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Εκεί πίσω ακριβώς μας τσίμπησαν εμάς και μας έβαλαν μέσα από τα κολωνάκια. Καλά βέβαια, δεν πάθαμε και τίποτε, μόνο ο μικρός την "άκουσε" λίγο γιατί ήταν λίγο βάρβαρος ο δειγματολήπτης...
 

lampros14

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα στην ομάδα! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, που δυστυχώς δεν κατάφερα να το βρω στις προηγούμενες σελίδες.
Θέλω να ταξιδέψω στην Ιταλία 15/3. Έχω πιστοποιητικό νόσησης που έληξε 22/2 (γιατί στην Ελλάδα έχει 3μηνη ισχύ). Στην Ιταλία το πιστοποιητικό νόσησης ισχύει 6 μήνες. Γνωρίζει κάποιος αν το πιστοποιητικό μου θα αναγνωρίζεται στην Ιταλία ως έγκυρο;

Ευχαριστώ πολύ!
Έβγαλες άκρη με το θέμα σου ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom