Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Έβγαλες άκρη με το θέμα σου ?
Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με ταξ εοδυ μας διαβεβαιωσαν οτι εχει ισχυ αναλογα με τους κανονες που βαζει καθε χωρα...θεωρητικα 6μηνο για ταξιδια και οσες χωρες το δεχονται για 6μηνο και 3μηνο για την Ελλαδα...ωστοσο καλο θα ηταν οταν παει καποιος ταξιδι να το δει στη πραξη και να μας πει
 

Eir1n1

Member
Μηνύματα
19
Likes
14
Καλημέρα! Ναι!! Ισχύει κανονικά! Μιλησα με την πρεσβεία και κατέβασα και ιταλική εφαρμογή για επιβεβαίωση και ισχύει κανονικά! Το μόνο που θα χρειαστείς είναι rapid απο εδώ για τον έλεγχο στο Βενιζέλος και rapid στην επιστροφή για τον ελληνικό έλεγχο πάλι.
Καλά να περάσεις @lampros14 !
Θα ξαναστείλω επιβεβαίωση μόλις ταξιδέψω!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Καλημέρα! Ναι!! Ισχύει κανονικά! Μιλησα με την πρεσβεία και κατέβασα και ιταλική εφαρμογή για επιβεβαίωση και ισχύει κανονικά! Το μόνο που θα χρειαστείς είναι rapid απο εδώ για τον έλεγχο στο Βενιζέλος και rapid στην επιστροφή για τον ελληνικό έλεγχο πάλι.
Καλά να περάσεις @lampros14 !
Θα ξαναστείλω επιβεβαίωση μόλις ταξιδέψω!
Για ταξιδια το ευρωπαικο πιστ. η νοσηση εχει 180μερες διαρκεια και ισχυει και για Ελλαδα...καντε καλου κακου τεστ αλλα δειξτε και τη νοσηση πριν δειξετε το τεστ,γιατι εμας αλλα μας ειπαν....
 

Kostas551.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά,ερώτηση αν και διάβασα τα προηγούμενα ποστ αλλά δεν βρήκα ακριβώς αυτό που έψαχνα.
3 Απριλίου πάω Μιλάνο με την κοπέλα μου για 4 μέρες.Και οι 2 εμβολιασμένοι πλήρως.
Απ'ότι κατάλαβα πρέπει να κατεβάσω την ιταλική εφαρμογή για να μπαίνω στα μαγαζια κτλ ,το super green pass.
Πρέπει να κάνω και τέστ rapid πριν μπω στο αεροπλάνο σε ελλάδα και ιταλία ή ειμαι οκ μόνο με το πιστοποιητικό εμβολιασμού;Γιατί όσες φορές ταξίδεψα εν μέσω κορωνοιού δεν μου ζήτησε κάποιος rapid.μόνο πιστοποιητικό .
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα παιδιά,ερώτηση αν και διάβασα τα προηγούμενα ποστ αλλά δεν βρήκα ακριβώς αυτό που έψαχνα.
3 Απριλίου πάω Μιλάνο με την κοπέλα μου για 4 μέρες.Και οι 2 εμβολιασμένοι πλήρως.
Απ'ότι κατάλαβα πρέπει να κατεβάσω την ιταλική εφαρμογή για να μπαίνω στα μαγαζια κτλ ,το super green pass.
Πρέπει να κάνω και τέστ rapid πριν μπω στο αεροπλάνο σε ελλάδα και ιταλία ή ειμαι οκ μόνο με το πιστοποιητικό εμβολιασμού;Γιατί όσες φορές ταξίδεψα εν μέσω κορωνοιού δεν μου ζήτησε κάποιος rapid.μόνο πιστοποιητικό .
δεν χρειαζεται να κανεις τπτ. ουτε ραπιντ για εισοδο, ουτε να κατεβασεις τπτ. φτανει το "ελληνικο" qr code απο το covid free wallet πχ.
 

Kostas551.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σε ευχαριστώ,δεν περίμενα τόση γρήγορη απάντηση οπότε το έψαξα και γω παραπάνω.
Και επιβεβαιώνεσαι.Οι εμβολιασμένοι δεν περνάνε κάποια διαδικασία.

Ευχαριστώ πολύ .
or entry into Italy
International travel to Italy is permitted. It is necessary to comply with requirements to ensure entry is allowed.
Vaccinations and vaccinated travel
Travelers who present a valid international certificate for full vaccination against COVID-19, with the use of an approved vaccine, are exempt from the pre-departure testing requirement.
The final dose must have been administered at least 14 days before departure and not more than 9 months (270 days). Thereafter, the vaccine certificate must reflect that a vaccine booster has been administered.
Additional documents required
 
Last edited by a moderator:

alan boy

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικα
Καλησπέρα
16 με 20 Μαρτίου θα πάμε στη Ρώμη.
Γνωρίζετε εκτός από πιστοποιητικό εμβολιασμού αν χρειάζεται και plf;
 

alan boy

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικα
Ωραία ευχαριστώ. Το plf είναι ατομικό; δηλαδή πρέπει άλλο να κάνω εγώ και άλλο η σύζυγος;
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ναι είναι ατομικό το PLF, ο καθένας πρέπει να έχει το δικό του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom