Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Ωραία ευχαριστώ. Το plf είναι ατομικό; δηλαδή πρέπει άλλο να κάνω εγώ και άλλο η σύζυγος;
Υπολόγισε και πόσες μέρες έχουν περάσει από τότε που έκανες την τρίτη δόση. Γιατί στην Ιταλία έχουν ένα super green pass που θέλει την τρίτη δόση να την έχεις κάνει κάτω από τους 6 μήνες αν δεν κάνω λάθος
 

alan boy

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικα
Άρα για να πετάξουμε θα χρειαστουμε πιστοποιητικό εμβολιασμού και plf.
Σωστά;
Το plf χρειάζεται εκτύπωση; ή μπορώ να το δείξω και από το κινητό;

Δεν ξέρω τι είναι το green Pass αλλά Πριν 1 εβδομάδα κάναμε την Τρίτη δοση
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Άρα για να πετάξουμε θα χρειαστουμε πιστοποιητικό εμβολιασμού και plf.
Σωστά;
Το plf χρειάζεται εκτύπωση; ή μπορώ να το δείξω και από το κινητό;

Δεν ξέρω τι είναι το green Pass αλλά Πριν 1 εβδομάδα κάναμε την Τρίτη δοση
Έχουν ένα άλλο πάσο για να μπορείς να μπαίνεις στα καταστήματα και στις καφετέριες και άλλο πάσο για να μπεις στην χώρα. Πρέπει να το βγάλεις από το ίντερνετ για να το δείχνεις όταν θες να μπεις στο μαγαζί
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Άρα για να πετάξουμε θα χρειαστουμε πιστοποιητικό εμβολιασμού και plf.
Σωστά;
Το plf χρειάζεται εκτύπωση; ή μπορώ να το δείξω και από το κινητό;

Δεν ξέρω τι είναι το green Pass αλλά Πριν 1 εβδομάδα κάναμε την Τρίτη δοση
Εγώ θυμάμαι το plf το ήθελαν σε έντυπη μορφή σε άλλα αεροδρόμια
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Έχουν ένα άλλο πάσο για να μπορείς να μπαίνεις στα καταστήματα και στις καφετέριες και άλλο πάσο για να μπεις στην χώρα. Πρέπει να το βγάλεις από το ίντερνετ για να το δείχνεις όταν θες να μπεις στο μαγαζί
Για τους Ευρωπαίους πολίτες ως super green pass χρησιμοποιείται το EU Digital Covid Certificate.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μπορώ να το δείξω και από το κινητό;
ναι
Εγώ θυμάμαι το plf το ήθελαν σε έντυπη μορφή σε άλλα αεροδρόμια
οχι
Για τους Ευρωπαίους πολίτες ως super green pass χρησιμοποιείται το EU Digital Covid Certificate.
σωστα. δεν χρειαζεται καμμια εκτυπωση κ καμμια ενεργεια για οποιον εχει αυτο.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Επειδή ενδιαφέρομαι για Ιταλία,τον Μάρτιο συμπληρώνεται το 6μηνο απ΄τη μέρα που έκανα το εμβόλιο και διαβάζω:


Ισχύς εμβολίου: 270 ημέρες (9 μήνες) μετά την ολοκλήρωση της σειράς αρχικού εμβολιασμού.

για την πρόσβαση σε δημόσιους χώρους στην Ιταλία, τα πιστοποιητικά με πλήρη σειρά πρωτογενών εμβολιασμών ισχύουν για 6 μήνες



Δηλαδή αν κατάλαβα καλά,με πιστοποιητικό 9 μηνών μπαίνω κανονικά στη χώρα αλλά δεν μπορώ να μπω σε δημόσιους χώρους;
 

giannis091

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,
Ελπίζω να είστε όλοι καλά και υγιείς!
Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Έχω κλείσει αεροπορικά εισιτήρια για Μιλάνο για το τριήμερο της 25ης Μαρτίου. Από όσα διαβάζω, για να μείνεις στην Ιταλία και να κυκλοφορείς με τα μέσα μεταφοράς απαιτείται το super green pass. Στην παρέα όμως υπάρχουν άτομα που είναι ανεμβολίαστα, επομένως καταλαβαίνω ότι δεν μπορούν με rapid να μείνουν στην ιταλική επικράτεια. Σωστά;
Για το λόγο αυτό σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αμάξι από Μιλάνο και να πάμε προς Κυανή Ακτή ή Ελβετία λόγω του γεγονότος ότι τη συγκεκριμένη περίοδο οι χώρες αυτές δεν έχουν αντίστοιχους με την Ιταλία περιορισμούς. Οι ερωτησεισ μου είναι:
1) μπορουμε να νοικιάσουμε αμάξι από το αεροδρόμιο της Ιταλίας και να πάμε σε Γαλλία ή Ελβετία χωρίς super green pass;
2) μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μέσα μεταφοράς εντός της ιταλικής επικράτειας αν το plf αναφέρει ότι τελικός μας προορισμός είναι η Ελβετία ή η Γαλλία; Πχ σκεφτόμαστε να πάρουμε λεωφορείο μέχρι centrale στο Μιλάνο και από εκεί τρένο για Γενεύη ή Νικαια.
Γνωρίζει κάποιος κάτι για το παραπάνω;

Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Σε πρόσφατη εμπειρία στην Ιταλία, στο ενοικιαστήριο μας ζήτησαν το Green Pass για να μας δώσουν το αυτοκίνητο. Για ΜΜΜ δεν ξέρω δεν χρησιμοποίησα.
Θεωρώ όμως πως μπορούν όμως οι ανεμβολίαστοι να ανεβάσουν ραπιντ στο gov.gr και να βγάλουν ευρωπαικό pass (που ισχύει ως green pass) για δύο μέρες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θεωρώ όμως πως μπορούν όμως οι ανεμβολίαστοι να ανεβάσουν ραπιντ στο gov.gr και να βγάλουν ευρωπαικό pass (που ισχύει ως green pass) για δύο μέρες.
οχι. οπως ξεκαθαρισε ανωτατο στελεχος του υπουργειου υγειας, απο 1/4 θα ειναι δυνατον να μπαινουν ανεμβολιαστοι σε ΜΜΜ με τεστ. Ως τοτε μπαινουν σε ΜΜΜ μονο εμβολιασμενοι. Τουριστες ανεμβολιαστοι μονο σε ταξι, ενοικιαζομενα ΙΧ.
Bus e treni dicono addio al super green pass
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom