Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
εγω επεστρεψα κανονικα οντας Θετικος στην 5η μερα νοσησης και απλα εκανα δηλωση οτι δεν εχω συμπτωματα και ενοχλησεις στο παραθυρακι της εταιρειας που ταξιδευα!!
Αξιζει να σημειωσω οτι Μασκες φορουσαν ολοι οι επιαβατες του Αεροπλανου εγω φορουσα διπλή οντας θετικος και επιπλεον στα τραινα και λεωφορεια φορουσαν οι παντες μασκες!!!!

απλα δεν ακουσα τις συστασεις του γιατρου μου, που μου ειπε να συνεχισω να ειμαι καραντινα...αφου αφενος ειμουν στην 5η μερα που ειχα εκδηλωσει θετικοτητα και αφετερου δεν υπηρχε διαθεσιμο εισητηριο και πτηση για επιστροφη τις επομενες μερες!

εννοειται οτι δεν ζητηθηκε πουθενα και τιποτα
Στο μονο σημειο που ζητηθηκε με εντονο τροπο σαν συσταση και τιποτα παραπανω ηταν οταν επιβηβαστικαμε απο Ζυριχη για Ρωμη στο λεωφορειο της FLIXbus

Πιστευω παντως οτι στην Ιταλια προσεχουν πολυ περισσοτερο και υπαρχει ατομικη ευθυνη ισως και απο φοβο προστιμου στα ΜΜΜ σε αντιθεση με Γαλλια - Γερμανια - Ελβετια που ειμουν πριν και δεν ειδα για 10 μερες πουθενα να φορανε μασκα εκτος απο τα Κεντρα διαγνωσης PCR και πουθενα αλλου!

Επισης θελω να δωσω σαν συμβουλη σε οποιον ταξιδευει οντας 3πλα εμβολιασμενος και προσφατα νοσησας ...να εχει μαζι του αρκετα σελφ τεστ, μασκες και παναντολ οχι οτι δεν θα βρει ευκολα απλα για να γλυτωνει κοπο!!! Επισης θεωρω εξαιρετικα ευκολο να την αρπαξει καποιος εκτος αν μετακινειται με ιδιωτικο μεσο και οχι ΜΜΜ αφου οπου και αν μπαιναμε 13 μερες σε 4 χωρες βλεπαμε ανθρωπους διχως μασκες (Ελβετια - Γερμανια - Γαλλια) με χαρτομαντηλα στα χερια και συχνα να ξεροβηχουν παντου!!!!
@Pierre_1976 Εύχομαι περαστικά , εγώ στο αεροπλάνο θυμάμαι πως οι περισσότεροι φορούσαν μάσκες , πολύ λίγοι δεν φορούσαν ...
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
δεν ειπα οτι δεν φορουσαν....ανεφερα οτι ολι Φορουσαν και στα τραινα και στα λεωφορεια και στα αεροπλανα!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
δεν ειπα οτι δεν φορουσαν....ανεφερα οτι ολι Φορουσαν και στα τραινα και στα λεωφορεια και στα αεροπλανα!!!
Το ιδιο λεμε, οτι ειναι γεματα αρρωστους με μασκες.
Παντως εμεις σε 4 μερες, 2 αεροπλανα, 2 τρενα, 2 λεωφορεια και δεν κολλησαμε.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Το ιδιο λεμε, οτι ειναι γεματα αρρωστους με μασκες.
Παντως εμεις σε 4 μερες, 2 αεροπλανα, 2 τρενα, 2 λεωφορεια και δεν κολλησαμε.
εμεις σε 14 μερες 4 χωρες (Ιταλια, δεν βαζω Βατικανο που μεναμε, Γαλλια Ελβετια, Γερμανια) 2 αεροπλανα 8 δρομολογια λεωφορειων flixbus, 20 τραινα 2 πλοια απο τους 4 κολησαμε οι 3 ( οι δυο με ελαφρια συμπτωματα , ο γραφων με πυρετο και αρκετο βηχα για 5μερες)!
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
απο τους 4 κολησαμε οι 3 ( οι δυο με ελαφρια συμπτωματα , ο γραφων με πυρετο και αρκετο βηχα για 5μερες)!
Οι άλλοι 3 (ο ένας που δεν κολλησε και οι 2 που είχαν ελαφριά συμπτώματα) ήταν εμβολιασμένοι ή πρόσφατα νοσησαντες κτλ?

Περαστικά σου
 

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Όταν αρχές του Ιουνίου πήγα Ρώμη, ήταν υποχρεωτική η μάσκα μέσα στο αεροπλάνο ενώ στην επιστροφή μας είπαν οι αεροσυνοδοί με ανακοίνωση από τα μεγάφωνα, ότι δεν είναι υποχρεωτική η μάσκα και μπορούμε να την βγάλουμε....
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Γνωρίζει κανείς αν στην Ιταλία ζητάνε πιστοποιητικά εμβολιασμού? Και στο αεροδρόμιο ακόμα. Επίσης το plf χρειάζεται?
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
292
Likes
851
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Γνωρίζει κανείς αν στην Ιταλία ζητάνε πιστοποιητικά εμβολιασμού? Και στο αεροδρόμιο ακόμα. Επίσης το plf χρειάζεται?
Γύρισα στις 19/7 από Ιταλία, δεν ζητάνε τίποτα ούτε στο πήγαινε ούτε στην επιστροφή στην Ελλάδα. Έχει γίνει άρση όλων των μέτρων εκτός από τα ΜΜΜ όπου είναι υποχρεωτική η μάσκα.
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Γύρισα στις 19/7 από Ιταλία, δεν ζητάνε τίποτα ούτε στο πήγαινε ούτε στην επιστροφή στην Ελλάδα. Έχει γίνει άρση όλων των μέτρων εκτός από τα ΜΜΜ όπου είναι υποχρεωτική η μάσκα.
Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Γνωρίζει κανείς αν στην Ιταλία ζητάνε πιστοποιητικά εμβολιασμού? Και στο αεροδρόμιο ακόμα. Επίσης το plf χρειάζεται?
@Xaris2999 Ευτυχώς το plf καταργήθηκε και δεν χρειάζεται ... ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom