Κούβα Ταξίδι Κούβα και περιορισμοί covid

Christos1987

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα Γιώργο. Πιστεύεις ότι αξίζει ένα ταξίδι στην Κούβα φέτος τον Αύγουστο; Διαβάζω ότι ίσως ανοίξει το Βαραδέρο χωρίς καραντίνα για όσους έχουν εμβολιαστεί, με δεδομένο όμως ότι θέλω να γυρίσω όσο περισσότερο μπορώ στη χώρα φοβάμαι μήπως υπάρχουν περιορισμοί στις μετακινήσεις από πόλη σε πόλη για τους τουρίστες. Εκτός αυτού η καθημερινή ζωή πώς είναι από άποψη περιορισμών (μουσεία, πάρκα, νυχτερινή ζωή, απαγόρευση κυκλοφορίας το βράδυ κλπ); Εσύ στη θέση μου θα πήγαινες φέτος ή θα το άφηνες για του χρόνου; Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες συμβουλές!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα Γιώργο. Πιστεύεις ότι αξίζει ένα ταξίδι στην Κούβα φέτος τον Αύγουστο; Διαβάζω ότι ίσως ανοίξει το Βαραδέρο χωρίς καραντίνα για όσους έχουν εμβολιαστεί, με δεδομένο όμως ότι θέλω να γυρίσω όσο περισσότερο μπορώ στη χώρα φοβάμαι μήπως υπάρχουν περιορισμοί στις μετακινήσεις από πόλη σε πόλη για τους τουρίστες. Εκτός αυτού η καθημερινή ζωή πώς είναι από άποψη περιορισμών (μουσεία, πάρκα, νυχτερινή ζωή, απαγόρευση κυκλοφορίας το βράδυ κλπ); Εσύ στη θέση μου θα πήγαινες φέτος ή θα το άφηνες για του χρόνου; Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες συμβουλές!
Αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να βγεις από το Βαραδέρο. Οπότε κάνεις ένα ταξίδι 20 ωρών για να πας να κλειστείς σε ένα εξνοδοχείο με μια παραλία υποδεέστερη των ελληνικών, με κακό σέρβις και τεράστιες ελλείψεις σε τρόφιμα κλπ. Υπό προϋποθέσεις επιτρέπονται εκδρομές μόνο εντός της περιφέρειας του Ματάνσας, ενώ τις προάλλες επετράπη ημερήσια εκδρομή στο Σιενφουέγος... αλλά οι τουρίστες έφαγαν σε ένα πάρκινγκ, ώστε να μην έχουν επαφή με ντόπιους.

Απ' ό,τι φαίνεται θα αλλάξουν σύντομα τα δεδομένα γιατί οι εμβολιασμοί προχωράνε γρήγορα, υπολογίζουν ότι το 70% των ενηλίκων θα έχει εμβολιασθεί μέχρι τέλη Αυγούστου. Αλλά προς το παρόν οι περιορισμοί είναι αυτοί που έγραψα, αν πας αύριο δηλαδή δε θα έχεις επικοινωνία με ντόπιους, δε θα πας σε κανένα εστιατόριο, σε κανένα κλαμπ, μουσείο, πόλη.
 

AmstEL

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Καλησπέρα και απο μένα αν κατάλαβα καλα απο αυτα που διαβάζω εδώ αν πάς με πρακτορείο στην κούβα αρκεί ενα PCR test ενώ αν πάς μόνο σου 6ημερη καραντίνα. Σωστά δεν κατάλαβα?
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.216
Likes
6.460
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλησπέρα και απο μένα αν κατάλαβα καλα απο αυτα που διαβάζω εδώ αν πάς με πρακτορείο στην κούβα αρκεί ενα PCR test ενώ αν πάς μόνο σου 6ημερη καραντίνα. Σωστά δεν κατάλαβα?
Περίπου.
Με πρακτορείο μένεις 1 μέρα μέσα μέχρι να έρθει το αρνητικό αποτέλεσμα.
Για ατομικές αφίξεις 6 νύχτες - 7 μέρες καραντίνα.
Αν πας Αβάνα ή Σαντιάγο ντε Κούβα είναι μια μέρα λιγότερη η καραντίνα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα και απο μένα αν κατάλαβα καλα απο αυτα που διαβάζω εδώ αν πάς με πρακτορείο στην κούβα αρκεί ενα PCR test ενώ αν πάς μόνο σου 6ημερη καραντίνα. Σωστά δεν κατάλαβα?
Nαι, αλλά με ελάχιστες εξαιρέσεις με πρακτορείο μπορείς να πας μόνο στο Βαραδέρο.
 

invag

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα έχω κλείσει με παρέα εισιτήρια για Κούβα για της 11 Σεπτέμβρη.πως βλέπετε τα πράγματα ; Είμαστε και οι 3 εμβολιασμένοι.θα χρειαστεί να μείνουμε σε καραντίνα η θα έχουμε κάποια ακύρωση πτήσης ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα έχω κλείσει με παρέα εισιτήρια για Κούβα για της 11 Σεπτέμβρη.πως βλέπετε τα πράγματα ; Είμαστε και οι 3 εμβολιασμένοι.θα χρειαστεί να μείνουμε σε καραντίνα η θα έχουμε κάποια ακύρωση πτήσης ;
Αυτη τη στιγμή απαγορευεται η είσοδος στη χώρα για.μεμονωμενους τουρίστες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αρα φίλε Γιώργο θα ακυρωθεί η πτήση μας η θα γίνει και απλά εμείς δεν θα μπορούμε να πετάξουμε ;
Η πτήση μπορεί και να γίνει , αλλά η είσοδός σας στη χώρα απαγορεύεται:
Mintur confirma suspensión de reservaciones en Cuba para “todo el que realice turismo individual”

Τουλάχιστον αυτό ισχύει προς το παρόν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με 100 νεκρούς ημερησίως, 10.000 κρούσματα την ημέρα και όλα αυτά σε ανοδική τάση, δύσκολη τη βλέπω την Κούβα για φέτος.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.216
Likes
6.460
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Με 100 νεκρούς ημερησίως, 10.000 κρούσματα την ημέρα και όλα αυτά σε ανοδική τάση, δύσκολη τη βλέπω την Κούβα για φέτος.
Ναι, ναι κάνε μου και εσύ την καρδιά περιβόλι…
Το στόχο για 70% εμβολιασμένους τέλος Αυγούστου τον χάσανε πάντως.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στις πτήσεις προς Κούβα πρέπει στο pcr να αναγράφεται και η ώρα λήψης του δείγματος και η ώρα έκδοσης του αποτελέσματος. Αν το τελευταίο έχει εκδοθεί σε λιγότερες από 24 ώρες από την χώρα της λήψης, απαγορεύεται η επιβίβαση στο αεροπλάνο. Όπως δηλαδή έγινε σε 20 επιβάτες από Τάμπα προς Κουβα:

Crece incertidumbre entre viajeros que no pudieron volar a Cuba desde Tampa por problemas con la prueba PCR
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom