Ταξίδι Κρακοβία φθηνά αεροπορικα

Μηνύματα
7
Likes
5
Καλησπέρα παιδιά, Θανάσης το όνομα μου πριν λίγα λεπτά έγινε μέλος της παρέας σας, είχα διαβάσει ένα κείμενο σε σχέση με την Κρακοβία ότι έχει φθηνά αεροπορικά,(150 ευρώ 2 άτομα) εγώ πάλι βρίσκω τα ποιο φθηνά με 150 το ατόμο, ψάχνω λάθος? Μπορεί κάποιος να με διαφωτιση?
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα παιδιά, Θανάσης το όνομα μου πριν λίγα λεπτά έγινε μέλος της παρέας σας, είχα διαβάσει ένα κείμενο σε σχέση με την Κρακοβία ότι έχει φθηνά αεροπορικά,(150 ευρώ 2 άτομα) εγώ πάλι βρίσκω τα ποιο φθηνά με 150 το ατόμο, ψάχνω λάθος? Μπορεί κάποιος να με διαφωτιση?
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα :) αν είσαι από Θεσσαλονίκη έχει πολύ φθηνά εισιτήρια η Ryanair για Βαρσοβία κοντά στα 40 ευρώ (εμένα είναι το επόμενό μου ταξίδι έκλεισα με 50 ευρώ) και από εκεί μπορείς να πάρεις λεωφορείο που είναι το πιο αργό κάνει περίπου 5-6 ώρες αναλόγως το δρομολόγιο που θα πάρεις τσέκαρε https://www.flixbus.com/ οι τιμές ξεκινούν απο 3 ευρώ αναλόγως την ώρα που θα ταξιδέψεις.Η δεύτερη επιλογή είναι το τρένο που το πιο γρήγορο κάνει 2-2,5 ώρες υπάρχουν άλλα με 3 ώρες και νομίζω το πιο αργό κάνει 5 .Οι τιμές εδώ είναι λίγο πιο ακριβές από το λεωφορείο αλλά μπορείς άνετα να πας και να γυρίσεις Βαρσοβία-Κρακοβία με 10 ευρώ ανάλογα και το δρομολόγιο..δεν ξέρω ακριβώς τις τιμές αλλά μπορείς να τις τσεκάρεις στο https://www.intercity.pl/en/ οι τιμές βγαίνουν ένα μήνα πριν την αναχώρηση και έχουν πολλές προσφορές οι οποίες εξαντλούνται γρήγορα.Εάν πάλι είσαι από Αθήνα απ όσο ξέρω η Ryanair έχει απευθείας πτήση για Κρακοβία αλλά αν για την περίοδο που θέλεις είναι ακριβές και θέλεις να επισκεφθείς μόνο Κρακοβία και όχι Βαρσοβία μπορείς να τσεκάρεις πτήσεις για Κατοβίτσε που είναι 80χλμ από Κρακοβία και οι τιμές είναι πιο φθηνές ή μπορείς να ψάξεις τιμές για κάποια άλλη πόλη της Πολωνίας για πτήσεις με Ryanair επειδή έχει αρκετές και να συνδυάσεις το ταξίδι σου με περισσότερες από μια πόλεις..Ελπίζω να βοήθησα :)
 
Μηνύματα
7
Likes
5
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, με βοήθησε πολύ η απάντηση σου γιατί δεν είχα σκεφτεί ποτέ την εκδοχή να "πετάξω" σε άλλη πόλη και έπειτα να πάω Κρακοβία. Να έχεις ένα υπέροχο βράδυ!
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, με βοήθησε πολύ η απάντηση σου γιατί δεν είχα σκεφτεί ποτέ την εκδοχή να "πετάξω" σε άλλη πόλη και έπειτα να πάω Κρακοβία. Να έχεις ένα υπέροχο βράδυ!
Παλιότερα και εγώ δεν θα σκεφτόμουν κάτι τέτοιο αλλά ένα χρόνο τώρα που είμαι στο φόρουμ έχω μάθει πολλά πράγματα από εξαιρετικούς ανθρώπους.Αν δεν έχεις πάει Βαρσοβία και έχεις κανα 5ημερο να διαθέσεις συνολικά για όλο το ταξίδι θα σου πρότεινα να το συνδυάσεις με Βαρσοβία.Εγώ έχω κλείσει για βράδια και είμαι σε δίλημμα να επισκεφθώ ή οχι την Κρακοβία που απ οτι λένε οι συμφορουμίτες είναι ομορφότερη..Από ποιο αεροδρόμιο της Ελλάδας σκοπεύεις να πετάξεις αν επιτρέπεται;;
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Σκοπεύω να πετάξω με Ryanair,εσύ θα πετάξεις για Βαρσοβία? Και έπειτα Κρακοβία?
Και εγώ θα πετάξω από Θεσσαλονίκη που δυστυχώς η ryanair έχει πτήση μόνο για Βαρσοβία και θα έχω στο ταξίδι μου 4 μέρες γεμάτες γ αυτό είμαι σε δίλημμα για το αν αξίζει να πάω ή οχι Κρακοβία γιατί απ οτι διάβασα Κρακοβία θέλει 3-4 μέρες τουλάχιστον γιατί κάνεις και μονοήμερες εκδρομές σε Άουσβιτς και αλατωρυχεία όποτε μπορεί να κάτσω και μόνο Βαρσοβία.Οπότε αφού πετάς από Θεσσαλονίκη για Βαρσοβία και θέλεις να δεις μόνο Κρακοβία πάρε τρένο ή λεωφορείο πάνε Κρακοβία και απλά μόνο αν η πτήση της επιστροφής είναι πολύ πρωινή ώρα θα σου συνιστούσα το τελευταίο βράδυ να μείνεις Βαρσοβία,αν απ την άλλη έχεις αρκετές μέρες για να διαθέσεις για το ταξίδι σου τότε θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να δεις και τις 2 πόλεις.Για Βαρσοβία μου είπαν ότι αν θέλω να πάρω μια καλή αλλά μικρή γεύση βγαίνει και με μια γεμάτη μέρα με βόλτες παλιά πόλη κτλπ για Κρακοβία το ελάχιστο 3 γιατί είναι και οι 2 must ημερήσιες εκδρομές...Για περισσότερες πληροφορίες τσέκαρε αυτό https://www.travelstories.gr/community/threads/Πολωνία-Βαρσοβία-Κρακοβία.29135/page-29#post-707810 ή κάνε κάποια αναζήτηση στις ταξιδιωτικές ιστορίες της Πολωνίας για να βρεις οτι πληροφορία θέλεις...επειδή τυχαίνει να οργανώνω και εγώ παρόμοιο ταξίδι με εσένα αυτή την περίοδο μην διστάσεις να ρωτήσεις οτιδήποτε σχετικά μ αυτό αλλά και οποιαδήποτε άλλη απορία την οποία μπορεί να λύσει και κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ,εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε ;)
 
Μηνύματα
7
Likes
5
Εγώ θα το χώριζα 2 μέρες Κρακοβία 2 Βαρσοβία στη θέση σου, αν και πιστεύω απ αυτά τα λίγα που έχω διαβάσει ότι η Κρακοβία είναι πάρα πολύ όμορφη πόλη, αν έχεις την υπομονή του πήγαινε έλα καντο, σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,ποιες ημερομηνίες πετάς για Βαρσοβία αν επιτρέπεται?
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Εγώ θα το χώριζα 2 μέρες Κρακοβία 2 Βαρσοβία στη θέση σου, αν και πιστεύω απ αυτά τα λίγα που έχω διαβάσει ότι η Κρακοβία είναι πάρα πολύ όμορφη πόλη, αν έχεις την υπομονή του πήγαινε έλα καντο, σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,ποιες ημερομηνίες πετάς για Βαρσοβία αν επιτρέπεται?
Και εγω αυτο σκεφτηκα να τα χωρισω 2 και 2 αλλα μου ειπαν οτι Κρακοβια επειδη θελω να παω Αουσβιτς και αλατωρυχεια αυτα καλυπτουν απο μονα τους δυο ολοκληρα πρωινα και δεν ξερω μετα αν μεινει χρονος να γυρισω την πολη...δεν εχω κλεισει ακομα διαμονη οποτε θα το σκεφτω λιγο ακομα αλλα κατα πασα πιθανοτητα θα μεινω μονο βαρσοβια...θα ειμαι πολωνια 19-23 οκτωμβριου
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα παιδιά, Θανάσης το όνομα μου πριν λίγα λεπτά έγινε μέλος της παρέας σας, είχα διαβάσει ένα κείμενο σε σχέση με την Κρακοβία ότι έχει φθηνά αεροπορικά,(150 ευρώ 2 άτομα) εγώ πάλι βρίσκω τα ποιο φθηνά με 150 το ατόμο, ψάχνω λάθος? Μπορεί κάποιος να με διαφωτιση?
Εξαρτάται για ποιά περίοδο ψάχνεις. Αν δεν θες για συγκεκριμένες ημερομηνίες μπορείς να μπεις στην "Ευρεση εισιτηρίων" στο website της ryanair, να δηλώσεις το μέγιστο ποσό που θες για εισιτήριο και να σου βγάλει ημερομηνίες. Επίσης στο skyscanner είναι μιά πολύ καλή μηχανή αναζήτησης. Για να πάρεις μια ιδέα κόστους, όταν κάνεις έγκαιρη προετοιμασία, εμείς Μεγ.Σάββατο αναχώρηση απο Αθήνα για Κρακοβία, διαμονή 4 μέρες εκει, 2 μέρες Βαρσοβία και αναχώρηση απο εκεί με ryanair, ξενοδοχεία, φαγητό, μετακινήσεις κλπ πήγε 800 ευρώ τα 2 άτομα
 
Μηνύματα
7
Likes
5
Και εγω αυτο σκεφτηκα να τα χωρισω 2 και 2 αλλα μου ειπαν οτι Κρακοβια επειδη θελω να παω Αουσβιτς και αλατωρυχεια αυτα καλυπτουν απο μονα τους δυο ολοκληρα πρωινα και δεν ξερω μετα αν μεινει χρονος να γυρισω την πολη...δεν εχω κλεισει ακομα διαμονη οποτε θα το σκεφτω λιγο ακομα αλλα κατα πασα πιθανοτητα θα μεινω μονο βαρσοβια...θα ειμαι πολωνια 19-23 οκτωμβριου
Πολύ καλά, και κάποια στιγμή στο μέλλον πας αποκλειστικά Κρακοβία! Ευχαριστώ πολύ!
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
52
Likes
143
Θα μπορούσες , για να μειώσεις και το κόστος των αεροπορικών και την ταλαιπωρία , να πας Βαρσοβία με την Ryanair ( όπου φτάνεις στο Modlin στις 9:00 άρα έχεις ολόκληρη τη μέρα στη διάθεση σου) , μένεις 1 βράδυ, πας με τρένο Κρακοβία το επόμενο πρωί, 3 διανυκτερεύσεις , και επιστρέφεις με Aegean μέσω Αθηνών.
Αυτό ακριβώς κάναμε κι εμείς πριν από ένα μήνα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom