Ουγγαρία Ταξίδι Ουγγαρία και περιορισμοί covid

Akillis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα σας θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε αν κάνω ένα ταξίδι με αυτοκίνητο από Ελλάδα πηγαίνοντας Ουγγαρία δέχεται τουρίστες και με τι όρους ?μπορούμε να μείνουμε κάποιες μέρες??
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Καλησπέρα σας θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε αν κάνω ένα ταξίδι με αυτοκίνητο από Ελλάδα πηγαίνοντας Ουγγαρία δέχεται τουρίστες και με τι όρους ?μπορούμε να μείνουμε κάποιες μέρες??
Αυτή τη στιγμή η Ουγγαρία δε δέχεται τουρίστες πλην εξαιρετικών περιπτώσεων πχ όσους είχαν εισιτήρια για το Γιουρο.
 

gr8capture

Member
Μηνύματα
15
Likes
33
Παραθέτω το παρακάτω απόσπασμα (πηγή: ReOpen EU, 04/07/2021)

"Η είσοδος δια ξηράς στην Ουγγαρία από την Κροατία, την Αυστρία, τη Ρουμανία, τη Σερβία, τη Σλοβακία και τη Σλοβενία, ανεξάρτητα από την εθνικότητα ή την προστασία από τη νόσο COVID-19, είναι δυνατή χωρίς επιδημιολογικούς περιορισμούς (υπό την επιφύλαξη άλλων γενικών όρων εισόδου, όπως έγκυρο ταξιδιωτικό έγγραφο).

Η είσοδος από τα κράτη μέλη της ΕΕ και τις συνδεδεμένες χώρες Σένγκεν είναι δυνατή για τους κατόχους ψηφιακών πιστοποιητικών COVID της ΕΕ και για ταξιδιώτες με έγκυρο πιστοποιητικό εμβολιασμού ή απόδειξη ανάκαμψης από τη νόσο COVID-19 κατά τους τελευταίους 6 μήνες."

Βάση του παραπάνω έχω προγραμματίσει μία μονοήμερη (από Αυστρία) στην Βουδαπέστη.
θεωρώ ότι εφόσον ο φίλος αναφέρεται σε οδικό ταξίδι (και αφού υποχρεωτικά θα εισέλθει Ουγγαρία μέσω κάποιας από τις παραπάνω χώρες), δεν θα αντιμετωπίσει κάποιο θέμα.

Φυσικά, αν κάποιος έχει καλύτερη γνώση/ενημέρωση...
 

Akillis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Παραθέτω το παρακάτω απόσπασμα (πηγή: ReOpen EU, 04/07/2021)

"Η είσοδος δια ξηράς στην Ουγγαρία από την Κροατία, την Αυστρία, τη Ρουμανία, τη Σερβία, τη Σλοβακία και τη Σλοβενία, ανεξάρτητα από την εθνικότητα ή την προστασία από τη νόσο COVID-19, είναι δυνατή χωρίς επιδημιολογικούς περιορισμούς (υπό την επιφύλαξη άλλων γενικών όρων εισόδου, όπως έγκυρο ταξιδιωτικό έγγραφο).

Η είσοδος από τα κράτη μέλη της ΕΕ και τις συνδεδεμένες χώρες Σένγκεν είναι δυνατή για τους κατόχους ψηφιακών πιστοποιητικών COVID της ΕΕ και για ταξιδιώτες με έγκυρο πιστοποιητικό εμβολιασμού ή απόδειξη ανάκαμψης από τη νόσο COVID-19 κατά τους τελευταίους 6 μήνες."

Βάση του παραπάνω έχω προγραμματίσει μία μονοήμερη (από Αυστρία) στην Βουδαπέστη.
θεωρώ ότι εφόσον ο φίλος αναφέρεται σε οδικό ταξίδι (και αφού υποχρεωτικά θα εισέλθει Ουγγαρία μέσω κάποιας από τις παραπάνω χώρες), δεν θα αντιμετωπίσει κάποιο θέμα.

Φυσικά, αν κάποιος έχει καλύτερη γνώση/ενημέρωση...
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! Ουγγαρία μόνο ξεκούραση, ανεφοδιασμό κτλ.
Από ότι έχω καταλάβει στο reopen Europe οι περισσότερες χώρες δέχονται 12-24 ώρες μόνο τουρίστες!
Λέγαμε να πάμε Πολωνία 2 μέρες.Μετά
Τσεχία 2 μέρες.μετα
Αυστρία 1 μέρα, μετά
Σλοβενία 2 μέρες, μετά
Κροατία 4 μέρες .
Και επιστροφή με μία διανυκτέρευση Σερβία και πίσω Ελλάδα!
Τελικά πού δέχονται τουρίστες πάνω από 1 διανυκτέρευση?
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Παιδιά θα έλεγα καλύτερα ρωτήστε γιατί η Ουγγαρία δεν δέχεται τουρισμό. Αυτά που γράψατε είναι σωστά αλλά έχω την εντύπωση ότι αφορούν μόνο όσους έχουν λόγο να μπουν, κανέναν άλλο.
 

Akillis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Παιδιά θα έλεγα καλύτερα ρωτήστε γιατί η Ουγγαρία δεν δέχεται τουρισμό. Αυτά που γράψατε είναι σωστά αλλά έχω την εντύπωση ότι αφορούν μόνο όσους έχουν λόγο να μπουν, κανέναν άλλο.
GTS ευχαριστούμε θα την ψάξουμε λίγο , θα πάρουμε τηλέφωνο τίς πρεσβείες της κάθε χώρας που λέμε να πάμε και ότι μας πουν....
Δύσκολα φέτος!!
 
  • Like
Reactions: GTS

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Ουγγαρία

Ποιοι επιβάτες επιτρέπεται να εισέλθουν στη χώρα


Η είσοδος στην Ουγγαρία επιτρέπεται σε:
  • Πολίτες της Ουγγαρίας και μέλη της οικογένειάς τους
  • Επιβάτες με μόνιμη άδεια παραμονής στην Ουγγαρία και τα μέλη της οικογένειάς τους
  • Επιβάτες με άδεια παραμονής που έχει εκδοθεί από την υπηρεσία μετανάστευσης της Ουγγαρίας με ισχύ μεγαλύτερη από 90 ημέρες
  • Επιβάτες με “D” Visa που έχει εκδοθεί από την Ουγγαρία
Οι αλλοδαποί επιβάτες που επιθυμούν να εισέλθουν στην Ουγγαρία για συγκεκριμένους λόγους πρέπει επίσης να υποβάλλουν και αίτηση για εξαίρεση.
Το έντυπο, το οποίο πρέπει να συμπληρωθεί πριν από το ταξίδι, διατίθεται στα Αγγλικά ή στα Ουγγρικά.
COVID-19 μέτρα

Υποχρέωση για καραντίνα
Όλοι οι επιβάτες πρέπει να εισέλθουν σε υποχρεωτική αυτοαπομόνωση 10 ημερών.
Οι επιβάτες που δεν έχουν τόπο διαμονής στην Ουγγαρία, θα πρέπει να παραμείνουν για το διάστημα της αυτοαπομόνωσης, σε μέρη που έχει επιλέξει η Ουγγρική κυβέρνηση για τον λόγο αυτό.
Οι πολίτες της Ουγγαρίας που επιστρέφουν από το εξωτερικό υποχρεούνται σε αυτοαπομόνωση εκτός αν υποβληθούν σε διπλό έλεγχο κατά της COVID-19 πραγματοποιώντας ένα COVID-19 PCR τεστ τουλάχιστον 5 ημέρες μετά την άφιξή τους και ένα ακόμη COVID-19 PCR τεστ τουλάχιστον 48 ώρες μετά το πρώτο. Αν τα αποτελέσματα είναι αρνητικά τότε η περίοδος της απομόνωσης μπορεί να λήξει.
Σημείωση: Οι Ούγγροι πολίτες μπορούν να επιστρέψουν στην πατρίδα τους από το εξωτερικό χωρίς περιορισμούς εάν ταξιδεύουν για επαγγελαματικούς λόγους και μπορούν να το πιστοποιήσουν με αξιοπιστία, κατά την επιστροφή τους στην Ουγγαρία.
Ταξιδιωτικές οδηγίες | Επίσημη ιστοσελίδα Aegean | Αεροπορικά σε Ελλάδα & εξωτερικό.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Μια εξαίρεση είναι οσοι είχαν εισιτήρια του Γιουρο και όσοι πχ έχουν εισιτήρια του γκραν πρι.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Η Ουγγαρία δέχεται τουρίστες? Αν είσαι εμβολιασμένος έχεις κάποιο περιορισμό?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Η Ουγγαρία δέχεται τουρίστες? Αν είσαι εμβολιασμένος έχεις κάποιο περιορισμό?
Απο 14/7 νομίζω ξεκίνησαν κ δέχονται τουλάχιστον από ΕΕ και Σένγκεν με το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού. Με αυτό ανά χείρας έχεις όλα τα δικαιώματα του εμβολιασμένου Ούγγρου κατοίκου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom