Ουγγαρία Ταξίδι Ουγγαρία και περιορισμοί covid

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Στις 05 Αυγούστου το είχα ψάξει διεξοδικά, και αναφορικά με το αεροπορικό ταξίδι επιτρεπόταν η είσοδος (χωρίς καραντίνα) μόνο σε εμβολιασμένους ευρωπαίους πολίτες που επιδείκνυαν το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού, αλλά σε καμιά άλλη περίπτωση (ούτε με αρνητικό PCR, ούτε βεβαίωση νόσησης). Έχω την εντύπωση ότι αυτό άλλαξε μόλις λίγες ημέρες πριν και πλέον επιτρέπεται το αεροπορικό ταξίδι και με αρνητικό PCR ή βεβαίωση νόσησης. Ψάξτο καλύτερα, δες και τις πληροφορίες της Aegean.
Ταξιδιωτικές οδηγίες | Επίσημη ιστοσελίδα Aegean | Αεροπορικά σε Ελλάδα & εξωτερικό
Παρακάτω αναγράφει λέει και άλλες πληροφορίες η ιστοσελίδα που παραθέτεις:

Είσοδος στη χώρα αυτή με το πιστοποιητικό ψηφιακής COVID της ΕΕ

Το ενωσιακό ψηφιακό πιστοποιητικό COVID είναι ισοδύναμο με το πιστοποιητικό ασυλίας που αναγνωρίζεται από την Ουγγαρία. Τα πρόσωπα που προσκομίζουν το ενωσιακό ψηφιακό πιστοποιητικό COVID μπορούν να εισέλθουν στην Ουγγαρία χωρίς περιορισμούς.
τα διάβασα αυτά. Στο site της Aegean γράφει ομως συνοπτικές πληροφορίες Ενώ στο επίσημο Ουγγρικο λέει τα πάντα. Η ενημέρωση πάντως της Aegean εννοείται πως παρέχεται από τα επίσημα ουγγρικά site της κυβέρνησης. Οπότε για να είμαστε σίγουροι ας κοιτάμε καλύτερα τα δεύτερα. Εγώ δεν πρόκεται να ταξιδέψω Ουγγαρία και επίσης δεν είπα κάπου ότι δεν επιτρέπονται τα αεροπορικά ταξίδια. Επιτρέπεται η είσοδος στην χώρα αν είσαι εμβολιασμένος ή τεσταρισμενος κτλ,κτλ Μόνο όπως λέει αν έχεις κάποιο ουσιώδη σκοπό και αναφέρει ξεκάθαρα ότι ο τουρισμός ΔΕΝ είναι ένας από αυτούς. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικό απλώς από αυτό που διαβάζω αυτό καταλαβαίνω.
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.052
Likes
1.597
Εγώ αναφέρομαι σε είσοδο στην χώρα για τουρισμό. Επιτρεπόταν στις 5 Αυγούστου και επιτρέπεται και σήμερα με λιγότερους περιορισμούς. Ο τουρισμός δεν θεωρείται ουσιώδης σκοπός για άλλες κατηγορίες ταξιδιωτών, διάβασε καλύτερα τα αναγραφόμενα στην ιστοσελίδα:
Ανεξάρτητα από την ιθαγένεια του επιβάτη, οι περιορισμοί δεν ισχύουν για τους ταξιδιώτες:
  • κατοχή πιστοποιητικού ψηφιακής COVID της ΕΕ ·
  • ανάκαμψη από τη νόσο COVID-19 κατά τους τελευταίους 6 μήνες από την ημερομηνία εισόδου· [...]
Οι ταξιδιώτες που πληρούν ένα από τα προαναφερθέντα κριτήρια δεν χρειάζονται άδεια, ούτε προκαταρκτικές δοκιμασίες PCR για να εισέλθουν στην Ουγγαρία, δεν χρειάζεται να περάσουν σε απομόνωση και η διάρκεια παραμονής τους δεν είναι περιορισμένη.
Οι μη Ούγγροι πολίτες μπορούν να εισέλθουν στην Ουγγαρία μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις, ανάλογα με τον σκοπό της διαμονής.
  • Επί του παρόντος, δεν επιτρέπεται η είσοδος μη ουγγρικών ταξιδιωτών που δεν εμπίπτουν στις γενικές κατηγορίες εξαίρεσης (βλ. ανωτέρω), ή οι βασικές και ειδικές κατηγορίες σκοπών εισόδου (που απαριθμούνται κατωτέρω). Ο τουρισμός θεωρείται μη ουσιώδης σκοπός της εισόδου.
Εν πάση περιπτώσει, απευθύνομαι στον φίλο που θέλει να εισέλθει Ουγγαρία και νομίζει ότι δεν μπορεί, η απάντηση είναι ότι με τα σημερινά δεδομένα μπορεί. Τα δεδομένα όμως αλλάζουν, πέρυσι αιφνιδιαστικά στα τέλη Αυγούστου η ουγγρική κυβέρνηση απαγόρευσε γενικά την είσοδο στην χώρα σε μη Ούγγρους πολίτες, με ελάχιστες εξαιρέσεις.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Δεν ζητούν ούτε πιστοποιητικά για να κάτσεις σε εσωτερικούς χώρους κλπ;
Δεν έχει γενικά περιορισμούς η χώρα;

Αν πήγες πρόσφατα, πες μας, αν θες, τις εντυπώσεις σου.


Άκυρο: μόλις διάβασα στο θέμα "τα ταξίδια την επόμενη μέρα", πως αεροπορικώς για τουρισμό δεν έχει ανοίξει.
Με πιστοποιητικό εμβολιασμού ή ανάρρωσης μπορείς σίγουρα, με τεστ δεν είμαι σίγουρος, πριν λίγες εβδομάδες δε μπορούσες, ίσως έχει αλλάξει. Μάσκα πουθενά πλην πολύ συγκεκριμένων περιπτώσεων (πχ νοσοκομεία). Νομίζω για εσωτερικούς χώρους χρειάζεται πιστοποιητικό covid, αλλά δε μου ζήτησαν κατι.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Από 7 Αυγούστου επιτρέπεται η είσοδος στην Ουγγαρία με pcr 72 ωρών, δεν έχω link αυτή τη στιγμή
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
656
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Εν πάση περιπτώσει, απευθύνομαι στον φίλο που θέλει να εισέλθει Ουγγαρία και νομίζει ότι δεν μπορεί, η απάντηση είναι ότι με τα σημερινά δεδομένα μπορεί. Τα δεδομένα όμως αλλάζουν, πέρυσι αιφνιδιαστικά στα τέλη Αυγούστου η ουγγρική κυβέρνηση απαγόρευσε γενικά την είσοδο στην χώρα σε μη Ούγγρους πολίτες, με ελάχιστες εξαιρέσεις.
Σε ευχαριστώ για το διεξοδικό ψάξιμο, κολλούσα στις εξαιρέσεις, δεν εβγαζα νόημα/άκρη.\

Το σενάριο οι μη ούγγροι, που εμπίπτουν στις ανωτέρω εξαιρέσεις (ευρωπαίος με πιστοποιητικό εμβολιασμού covid) να εισέρχονται αεροπορικώς στην χώρα, ειναι πιο λογικό από το να μην εισέρχεται κανένας.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γύρισα χθες μετά από μια εβδομάδα (14-21 Αυγ) στην Ουγγαρία και θα γράψω τι είδα σε σχέση με τον κορωνοιο.
Στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης κανένας υπάλληλος δεν φοράει μάσκα. Το κανένας δεν είναι σχήμα λόγου ούτε υπερβολή είναι γεγονός. Μας έγινε έλεγχος αν έχουμε το έντυπο του εμβολιασμού και απλά είδαν το όνομα δεν σκαναραν τίποτα.
Στο ταξί για την πόλη δεν φορούσε μάσκα ο οδηγός.
Στο ξενοδοχείο δεν φορούσε μάσκα κανένας υπάλληλος.
Γενικά για να μην το ξαναλεώ σε ολη τη Βουδαπέστη κανένας ντόπιος δεν φορούσε μάσκα πουθενά και δεν μιλάω για νέους μιλάω και για ανθρώπους άνω τον 70 ετών.
Σουπερμαρκετ, εστιατόρια, καφετέρειες η χρήση μάσκας είναι κάτι που απλά δεν υπάρχει. Ζούνε συνθήκες καλοκαίρι 2019. Τις μέρες που ήμουν εκει είχε τουλάχιστον μια συναυλία σε κλειστο χώρο που γέμισε φυσικά χωρίς μάσκα.
Γενικά αν κάποιος θέλει να ξαναζήσει καποιες μέρες ζωή χωρίς περιορισμούς κοβιντ η Βουδαπέστη είναι ο προορισμός που αναζητά.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ρε παιδιά γιατί μπερδεύτηκα με την Ουγγαρία και τις προϋποθέσεις εισόδου- εξόδου μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει; Εγώ πάω τον Οκτώβρη Πορτογαλία και στην επιστροφή έχω transit στην Βουδαπέστη. Θα μπορέσω να μεταβώ στην πτήση μου ή όχι;
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
656
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Εγώ κατέληξα στο συμπέρασμα, ότι με τα τρέχοντα δεδομένα, αν έχεις το EU Covid Pass ή (εμβολιασμός ή ανάρρωση απο covid), εξαιρείσαι από τους περιορισμούς για την είσοδο και εισέρχεσαι κανονικά.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Εγώ κατέληξα στο συμπέρασμα, ότι με τα τρέχοντα δεδομένα, αν έχεις το EU Covid Pass ή (εμβολιασμός ή ανάρρωση απο covid), εξαιρείσαι από τους περιορισμούς για την είσοδο και εισέρχεσαι κανονικά.
Ναι αλλά σε μια παράγραφο λέει εξαιρείσαι αν είσαι εμβολιασμός στην άλλη λέει ότι απαγορεύεται η είσοδος σε τουρίστες γενικά άκρη δεν βγαίνει.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
656
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Ανεξάρτητα από την ιθαγένεια του επιβάτη, οι περιορισμοί δεν ισχύουν για τους ταξιδιώτες:
  • κατοχή πιστοποιητικού ψηφιακής COVID της ΕΕ ·
  • ανάκαμψη από τη νόσο COVID-19 κατά τους τελευταίους 6 μήνες από την ημερομηνία εισόδου· [...]
Οι ταξιδιώτες που πληρούν ένα από τα προαναφερθέντα κριτήρια δεν χρειάζονται άδεια, ούτε προκαταρκτικές δοκιμασίες PCR για να εισέλθουν στην Ουγγαρία, δεν χρειάζεται να περάσουν σε απομόνωση και η διάρκεια παραμονής τους δεν είναι περιορισμένη.

Οι μη Ούγγροι πολίτες μπορούν να εισέλθουν στην Ουγγαρία μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις, ανάλογα με τον σκοπό της διαμονής.
  • Επί του παρόντος, δεν επιτρέπεται η είσοδος μη ουγγρικών ταξιδιωτών που δεν εμπίπτουν στις γενικές κατηγορίες εξαίρεσης (βλ. ανωτέρω), ή οι βασικές και ειδικές κατηγορίες σκοπών εισόδου (που απαριθμούνται κατωτέρω). Ο τουρισμός θεωρείται μη ουσιώδης σκοπός της εισόδου.
αυτο που καταλαβαίνω απο την παράθεση του @Kostass, είναι οι τουρίστες που εχουν το EU Covid Pass, εμπίπτουν στις γενικές κατηγορίες εξαίρεσης
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Και εγώ αυτό καταλαβαίνω αλλά θα πάρω και ένα τηλέφωνο στην πρεσβεία για σιγουριά. Εξάλλου δεν θα μείνω στην Βουδαπέστη απλά transit έχω.
 

gr8capture

Member
Μηνύματα
15
Likes
33
κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει. η Ουγγαρία είναι ανοιχτή για όσους έχουν κάποιο Ευρωπαϊκό Ψηφιακό Πιστοποιητικό. Εμείς και η παρέα μας είμαστε με Εμβολιασμού, και τα παιδιά μας με Rapid Test στο Αθήνα - Βουδαπέστη, και χωρίς καθόλου πιστοποιητικό στην επιστροφή λόγω ηλικίας (<12 ετών).
Φυσικά, προσωπική εκτίμηση, με τόσο χαλαρή αντιμετώπιση αναφορικά με Covid 19, είναι ζήτημα χρόνου το κλείδωμα και η αύξηση κρουσμάτων..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.493
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom