Γαλλία Ιταλία Ταξίδι Σαρδηνια + Κορσικη

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Συνηθως διαβαζω για το βορειο τμημα οτι εχει καλες παραλιες. Επισης θα προσγειωθουμε στο olbia, νομιζω το villasimius ειναι μακρια? Αν εχετε προταση για ενοικιαση αυτοκινητου θα το εκτιμουσα
Ισχύει ότι το βόρειο τμήμα του νησιού είναι γνωστότερο για τις παραλίες του, αλλά έχει κάποιες καλές και στα νότια. Η απόσταση Olbia Villasimius είναι γύρω στα 260 χιλιόμετρα. Δεν μπορώ να προτείνω για ενοικίαση αυτοκινήτου, καθώς δεν οδηγώ και δεν έχω νοικιάσει ποτέ.
 

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
62
Ισχύει ότι το βόρειο τμήμα του νησιού είναι γνωστότερο για τις παραλίες του, αλλά έχει κάποιες καλές και στα νότια. Η απόσταση Olbia Villasimius είναι γύρω στα 260 χιλιόμετρα. Δεν μπορώ να προτείνω για ενοικίαση αυτοκινήτου, καθώς δεν οδηγώ και δεν έχω νοικιάσει ποτέ.
Οκ ευχαριστω πολυ!

Αν μεινουμε sassari πιστευετε θα μπορεσουμε να δουμε καλες παραλιες στο βορειο τμημα νοικιαζοντας αυτοκινητο?ειναι λογικες οι αποστασεις?
 
Last edited by a moderator:

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Αν μεινουμε sassari πιστευετε θα μπορεσουμε να δουμε καλες παραλιες στο βορειο τμημα νοικιαζοντας αυτοκινητο?ειναι λογικες οι αποστασεις?
Ναι από Sassari είναι καλές οι αποστάσεις για τις καλές παραλίες του βορρά. Οι αποστάσεις κυμαίνονται από 27 στα 40 χιλιόμετρα περίπου που είναι βολικό για μονοήμερες εκδρομές. Με αυτοκίνητο σίγουρα προλαβαίνετε, εφόσον εγώ προλάβαινα με τα πόδια.
 

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
62
Ναι από Sassari είναι καλές οι αποστάσεις για τις καλές παραλίες του βορρά. Οι αποστάσεις κυμαίνονται από 27 στα 40 χιλιόμετρα περίπου που είναι βολικό για μονοήμερες εκδρομές. Με αυτοκίνητο σίγουρα προλαβαίνετε, εφόσον εγώ προλάβαινα με τα πόδια.
Πολυ ωραια!σας ευχαριστω παρα πολυ!
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Που ήσουν κρυμμένη εσύ τόσο καιρό! Πες για Κορσική tips, και για ακτοπλοϊκά (εταιρείες κτλ). Ευχαριστώ!
Καλησπέρα, για Κορσική είχα πάει με Moby lines. Άλλες εταιρείες που πάνε από Σαρδηνία σε Κορσική είναι οι Corsica ferries και οι Ichnusa lines. Οι τιμές με επιστροφή κυμαίνονται γύρω στα 60 -70 ευρώ το άτομο χωρίς όχημα. Ξέρω ότι σε πολλούς αρέσουν τα road trip αλλά η Κορσική έχει πολλές περιπατητικές διαδρομές οπότε θεωρώ ότι αξίζει να γυριστεί με τα πόδια. Επίσης μπορεί να γυριστεί και με ποδήλατο.
Αξίζουν για επίσκεψη: Ajaccio (παλιά πόλη, μουσεία, ο καθεδρικός Ναός της πόλης), Bonifacio (κάστρο, εκκλησίες), Calvi (παλιά πόλη, εκκλησίες, έχει φεστιβάλ τζαζ τον Ιούνιο), Bastia (λιμάνι, παλιά πόλη), Sant'Antonino (μεσαιωνικό χωριό), Sartene (εκκλησία, δημαρχείο, πύργος, μουσείο Προϊστορίας και Αρχαιολογίας, η πόλη είναι επίσης γνωστή για το καρναβάλι της), Belgodere (μεσαιωνικό χωριό).
Παραλίες που μου άρεσαν: Calvi, Palombaggia ,Santa Giulia, Pinarello (είναι κοντά στο Porto Vecchio), Cupadia (κοντά στο Porto Pollo), Rondinara (κοντά στο Bonifacio).
Φαγητό: το πιο αγαπητό φαγητό στην Κορσική είναι το αγριογούρουνο (civet de sanglier - wild boar casserole) το οποίο μου άρεσε πολύ. Από κρεατικά μου άρεσε και το μοσχάρι με ελιές. Τα κυριότερα θαλασσινά τους είναι ο αστακός, το μπαρμπούνι και τα στρείδια. Από γλυκά θα πρότεινα: beignets και τάρτα κάστανου. Η Κορσική είναι επίσης γνωστή για τα κρασιά της. Αν και προτιμώ τα κόκκινα μου άρεσαν και τα ροζέ τα οποία αποτελούν το 50% της παραγωγής του νησιού.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Οι τιμές ήταν γύρω στα 80 ευρώ, αλλά είχα πάει Οκτώβριο. Λογικά οι τιμές τον Αύγουστο είναι πολύ αυξημένες. Αφού θέλετε παραλίες κοιτάξτε για διαμονή και στο Villasimius.
Όταν θα έχεις λίγο χρόνο γράψε μας σε παρακαλώ, με ποιον τρόπο πήγες, τι συνδιασμό πτήσεων έκανες, ποιο ήταν το πρόγραμμα σου, πόσες μέρες έμεινες. Τί είδες και σου άρεσε και τί προτείνεις σε κάποιον μελλοντικό επισκέπτη. Και εγώ ενδιαφέρομαι να επισκεφτώ το νησί κατά πάσα πιθανότητα τον Σεπτέμβριο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Φαγητό: το πιο αγαπητό φαγητό στην Κορσική είναι το αγριογούρουνο (civet de sanglier - wild boar casserole) το οποίο μου άρεσε πολύ. Από κρεατικά μου άρεσε και το μοσχάρι με ελιές.
Αρνι με ελιες στην Σαρδηνια.
Καταπληκτικες συνταγες που απορω γιατι δεν τις εχει ολη η Μεσογειος.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες που δίνεις.
Δεν μπορώ να προτείνω για ενοικίαση αυτοκινήτου, καθώς δεν οδηγώ και δεν έχω νοικιάσει ποτέ.
Και πως την γυρίσατε;
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Εχει οντως καλα τρενα?διοτι το ιντερνετ δε βοηθα και δε ξερω αν η διαδρομη ολμπια-καλιαρι ειναι τοσο ευκολα προσβασιμη με τρενο
Ναι, τα τρένα είναι πολύ καλά, ιδίως για νησί. Προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Cagliari Olbia γίνεται με τρένο απευθείας.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.492
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom