Γερμανία Ταξίδι απο Ελλάδα στην Γερμανία οδικώς

karras2013

Member
Μηνύματα
11
Likes
11
Καλησπέρα σε όλους!Προγραμματίζω ένα ταξίδι για τον προσεχή Σεπτέμβρη ή Οκτώβρη απο την Αθήνα με τελικό προορισμό το Ντίσελντορφ της Γερμανίας με αυτοκίνητο.Θα ήθελα να ακούσω γνώμες για το ποιά διαδρομή με συμφέρει καλύτερα?Απο Σκόπια,Σερβία κλπ κλπ ή η διαδρομή απο Ιταλία?Θέλω να τονίσω οτι το ταξίδι είναι για αναψυχή και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι απο που θα μου βγεί οικονομικότερο αλλά και απο ποιά διαδρομή θα δώ τα ωραιότερα μέρη αλλά και ποιά είναι η πιο εύκολη!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Δεν ειναι δεδομένο οτι απο Ιταλία είναι πιο εύκολο και πιο ωραίο;Για οικονομικό δεν ξέρω
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
αν πας τελικά οδικώς να κάνεις την διαδρομή Σκόπια - Σερβία - Κροατία - Σλοβενία - Αυστρία - Γερμανία. Είναι ο δρόμος πιο γρήγορος απο το Σερβία-Ουγγαρία-Αυστρία μίας και στον δεύτερο γίνονται πολλά έργα αυτές τις ημέρες. Τα έκανα και τα 2 την προηγούμενη εβδομάδα όπου έκανα το οδικό μου ταξίδι στο http://www.europapark.de/en. Στην διαδρομή μην παραλήψεις την λίμνη bled https://www.google.com/search?q=ble...5eXMAhVNsBQKHRhaDYIQ_AUICCgC&biw=1366&bih=659 στην Σλοβενία και το hallstatt https://www.google.com/search?q=ble...AUICCgC&biw=1366&bih=659#tbm=isch&q=hallstatt στην Αυστρία. Το πρώτο είναι στον δρόμο σου ενώ το δεύτερο 1 ώρα μακριά απο την διαδρομή σου. Απο έξοδα δρόμου υπολόγισε 5ε Σκόπια 9ε Σερβία 17 Κροατία 23 Σλοβενία 15 Αυστρία αν τα θυμάμαι καλά + έξοδα καυσίμων σου και την διαδρομή Αθήνα Θεσσαλονίκη. Απο Θεσσαλονίκη έκανα σχεδόν 27 ώρες να πάω στις οπόιες ήταν μια ώρα ύπνος ,οι στάσεις στις 2 περιοχές που έγραψα + στάσεις για τουαλέτα - ξεμούδιασμα και τηρώντας πάντα τα όρια ταχύτητας.
 

karras2013

Member
Μηνύματα
11
Likes
11
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου!Μάλλον θα ακολουθήσω την κλασσική διαδρομή Σκόπια Σερβία Κροατία Σλοβενία Αυστρία Γερμανια και στον γυρισμό μου πρός Ελλάδα μάλλον θα βάλω και την Ελβετία στο παιχνίδι γυρνωντας απο Ελβετια Σλοβενια Κροατια Σερβια Σκόπια.Το Χάλστατ το ξέρω είναι η ευρύτερη περιοχή με τις πολλές λίμνες σούπερ αξιοθέατο της Αυστρίας...εαν κι εφόσον δε πέσω έξω στο πρόγραμμά μου ίσως περάσω κι απο εκεί!Μήπως θυμάσαι τιμές στην Βενζίνη μιας και πέρασες πρόσφατα απο Σκόπια κροατια σερβια?
 

argiroupoli

Member
Μηνύματα
69
Likes
243
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικώς NYC - L.A (USA)
Καλησπερα! Τελικα karras2013, εγινε το ταξιδι? Αντιμετωπισες καποιο προβλημα? Ενδιαφερομαι για την ιδια περιπου διαδρομη.
 

leik1982

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα σε ολους και ολες ειμαι αρκετά χαρουμενος που βρήκα μια τετοια παρεα- σελιδα:clap: διαβάζω από πολλούς φιλους εδω μεσα της ιστοριες - εμπειριες και νιώθω ακομα οτι σημετεχο και εγω στα ταξίδια τους θελω και εγω συντομα να κάνω ενα οδικός ταξιδι ελλαδα μεσω βαλκανια για Γερμανία εχω ενα παλιό νισσαν αλμερα 1500 κυβικά και μεσα την οικογενεια που είναι συνοδοιπόροι μου στην ζωη ετσι νιωθω δεν ξέρω αν άλλος φιλος εδω έκανες μηε τετοια αμαξι αντιστοιχη διαδρομή θα με βοιβοηθουσε + υγραέριο που ειναι και συγνώμη για τα ορθορθογραφικα μου λάθη.
 

Kostas86

New Member
Μηνύματα
4
Likes
12
Καλησπερα ,

για οποιον θελει να κανει το ταξιδι Γερμανια -Ελλαδα κι αναποδα μεσω Βαλκανιων να σας δωσω μερικες πληροφοριες.
Παω Σερρες οποτε περναω απο Βουλγαρια κι οχι Σκοπια.
Ο πιο γρηγορος δρομος ειναι μεσω Αυστριας, Σλοβενιας, Κροατιας,Σερβιας Βουλγαριας. Ο πιο οικονομικος ομως ειναι μεσω Ουγγαριας. Αυστρια πλεον ηλεκτρονικη βινιετα χρηση μετα απο 18μερες απτην ημερα αγορας της.
Ξεκιναω απο Μοναχο, Αυστρια 9€ βινιετα, Ουγγαρια επισης ηλεκτρονικη βινιετα αμεση χρηση γυρω στα 10€, Σερβια 10€ διοδια κι Βουλγαρια 8€ βινιετα εβδομαδας 1674χλμ γυρω στα 150€ πετρελαιο για ενα bmw 320d.
Μεσω Κροτιας λοιπον κερδιζετε καμια ωρα κι εχει ως εξης Αυστρια 9€ βινιετα + 2 τουνελ 14.5€ κι τα δυο μαζι, Σλοβενια 15€ βινιετα, Κροατια διοδια 25€, κι Βουλγαρια 8€ για Σκοπια δεν ξερω δεν εχω περασει
Επισης Σερβια με λατινικες Ταυτοτητες οποτε τα λεφτα για Διαβατηρια καντε τα Σουβλακια κι Ουζα ;-) επισης προσεξτε οι ταυτοτητα σας να ειναι σε καλη κατασταση κι να μην εχει το γραμμα "Φ" .

Για τον δρομο μεσω Ουγγαριας θα ηθελα να σας πω οτι για να γλυτωσετε την απιστευτη ταλαιπωρια στα Συνορα Σερβια-Ουγγαρια "Horgos" κι αντιθετα καντε μια μικρη παρακαμψη σε μικροτερα Συνορα, γραψτε στο Gps σας "Τompa". Εγω προτιμαω να τα περναω αργα την νυχτα η πολυ νωρις το πρωι λογω αποφυγης κινησης.

Τωρα αν ξεχασα κατι μπορειτε να με ρωτησετε. Ευχομαι να σας ελησα καποιες αποριες.
Καλο ταξιδι να χουμε ολοι μας κι καλο Καλοκαιρι!

ΥΓ: Οσο αφορα την Αυστρια αγοραστε τα στην ιστοσελιδα www.asfinag.at για να αποφυγετε την κινηση πριν τα τουνελ πληρωνοντας τα. Ισχυει μονο αν πατε μεσω Σλοβενιας αν πατε μεσω Ουγγαριας χρειαζεστε μονο Βινιετα.
Τα τουνελ ειναι τα εξης που θα αγορασετε online για την Α9 phyrm autobahn "gleinalmtunnel" κι "Bosrucktunnel" κι εφοσον τα εχετε προπληρωσει πατε απευθειας τερμα αριστερα σε μια πρασινη λωριδα που λεει "videomaut" απο μακρια διαβαζει μεσω καμερας της πινακιδες ανοιγει η Μπαρα κι φευγετε καρφι.
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καλησπερα ,

για οποιον θελει να κανει το ταξιδι Γερμανια -Ελλαδα κι αναποδα μεσω Βαλκανιων να σας δωσω μερικες πληροφοριες.
Παω Σερρες οποτε περναω απο Βουλγαρια κι οχι Σκοπια.
Ο πιο γρηγορος δρομος ειναι μεσω Αυστριας, Σλοβενιας, Κροατιας,Σερβιας Βουλγαριας. Ο πιο οικονομικος ομως ειναι μεσω Ουγγαριας. Αυστρια πλεον ηλεκτρονικη βινιετα χρηση μετα απο 18μερες απτην ημερα αγορας της.
Ξεκιναω απο Μοναχο, Αυστρια 9€ βινιετα, Ουγγαρια επισης ηλεκτρονικη βινιετα αμεση χρηση γυρω στα 10€, Σερβια 10€ διοδια κι Βουλγαρια 8€ βινιετα εβδομαδας 1674χλμ γυρω στα 150€ πετρελαιο για ενα bmw 320d.
Μεσω Κροτιας λοιπον κερδιζετε καμια ωρα κι εχει ως εξης Αυστρια 9€ βινιετα + 2 τουνελ καπου στα 18-19€, Σλοβενια 15€ βινιετα, Κροατια διοδια 25€, κι Βουλγαρια 8€ για Σκοπια δεν ξερω δεν εχω περασει
Επισης Σερβια με λατινικες Ταυτοτητες οποτε τα λεφτα για Διαβατηρια καντε τα Σουβλακια κι Ουζα ;-) επισης προσεξτε οι ταυτοτητα σας να ειναι σε καλη κατασταση κι να μην εχει το γραμμα "Φ" .

Για τον δρομο μεσο Ουγγαριας θα ηθελα να σας πω οτι για να γλυτωσετε την απιστευτη ταλαιπωρια στα Συνορα Σερβια-Ουγγαρια "Horgos" κι αντιθετα καντε μια μικρη παρακαμψη σε μικροτερα Συνορα, γραψτε στο Gps σας "Τompa". Εγω προτιμαει να τα περναω αργα την νυχτα η πολυ νωρις το πρωι λογω αποφυγης κινησης.

Τωρα αν ξεχασα κατι μπορειτε να με ρωτησετε. Ευχομαι να σας ελησα καποιες αποριες.
Καλο ταξιδι να χουμε ολοι μας κι καλο Καλοκαιρι!
:welcome:

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Αυστρια πλεον ηλεκτρονικη βινιετα χρηση μετα απο 18μερες απτην ημερα αγορας της.
Δηλ. Μπορείς να την αγοράσεις μόνος από το διαδίκτυο και να ορίσεις ημέρες χρήσης ή εννοείς ότι έχει διάρκεια 18 ημέρες;

Ουγγαρια επισης ηλεκτρονικη βινιετα αμεση χρηση γυρω στα 10€,
Την εκδίδεις μόνος σου ή αγορά μετά τα σύνορα;
 

Kostas86

New Member
Μηνύματα
4
Likes
12
Δηλ. Μπορείς να την αγοράσεις μόνος από το διαδίκτυο και να ορίσεις ημέρες χρήσης ή εννοείς ότι έχει διάρκεια 18 ημέρες;


Την εκδίδεις μόνος σου ή αγορά μετά τα σύνορα;

Οσο αφορα την Αυστρια της αγοραζεις μονος κι οριζεις εσυ ημερομηνια 18 μερες μετα την αγορα της ειναι το νωριτερο που μπορει να ισχυει. Παραδειγμα την αγοραζεις σημερα αλλα μπορεις να την χρησιμοποιησεις απο της 20.7. και μετα ο λογως ειναι οτι στην Αυστρια εχεις το δικαιωμα οτι αγορασεις μετα απο 14μερες να το επιστρεψεις οποτε θα μπορουσε καλιστα καποιος να κανει την δουλεια του κι μετα να την επιστρεψει.

Ουγγαρια επισης ηλεκτρονικα δεν εκδιδεις τιποτα www.tolltickets.de πχ για Ουγγαρια βινιετα απλα εχεις την επιβεβαιωση στο κινητο σου πχ αν χρειαστει.

Στο συστημα ειναι καταχωρημενες οι πινακιδες σου οποτε ξερουν κατευθειαν αν πληρωσες.
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.666
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Οσο αφορα την Αυστρια της αγοραζεις μονος κι οριζεις εσυ ημερομηνια 18 μερες μετα την αγορα της ειναι το νωριτερο που μπορει να ισχυει.
Αυτό το σύστημα από πότε άρχισε να ισχύει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom