Ταξίδι αρχές Ιουνίου... μπέρδεμα!

evaxi

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα και από εμένα!
Θέλουμε αρχές Ιουνίου να κάνουμε το ταξίδι του μέλιτος μας αλλά έχουμε μπερδευτεί λιγάκι...
Το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν θέλουμε Ευρώπη. Είπαμε να πάμε κάπου πιο μακριά αφού προς το παρόν δεν έχουμε μπεμπέ!
Οι μέρες που διαθέτουμε είναι 2 εβδομάδες και τα λεφτά γύρω στα 2000 ευρώ (το άτομο)
Ξεκινήσαμε λοιπόν να ψάχνουμε από το πού μπορούμε να πάμε (από θέμα καιρού).
Η πρώτη λύση είναι το Μπαλί. Έχουμε διαβάσει αρκετά θετικά και αρνητικά.
Ένα από τα αρνητικά είναι οτι δεν έχει καλές παραλίες για μπάνιο. Σκεφτήκαμε να μείνουμε κάποιες μέρες στο UBUD (μιας και λένε όλοι τα καλύτερα), λίγες μέρες στο Seminyak και 2-3 μέρες κοντά σε καλή θάλασσα. Τότε σκέφτηκαμε να βάλουμε στα σχέδια μας και τα νησιά gili.
H δεύτερη λύση είναι να πάμε Ν.Υ και μέτα Άγιο Δομήνικο αλλά δεν ξέρουμε αν θα είναι καλή η περίοδος για Καραϊβική.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...



Α! και κάτι άλλο... Για κάποιον ο οποίος δεν έχει ξαναπάει Μπαλί είναι εύκολο να πάει μόνος του ή να το ψάξουμε με πρακτορείο???

Ευχαριστώ πολύ :)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Tο Μπαλι εχει πολλα αξιοθεατα και μεγαλη κουλτουρα απο τους ντοπιους.
Σιγουρα θα δειτε διαφορετικα πραγματα απο ευρωπη.
Ολα τα ξενοδοχεια οπου κι`αν μεινετε εχουν πισινα να ριχνετε τις βουτιες σας.Οι θαλασσες δεν λενε και πολλα αλλα δεν ειναι και απογοητευτικες.
Το gilli trawagan ειναι το πιο τουριστικο,(εγω δεν ενθουσιαστηκα ιδιαιτερα),αλλα γουστα ειναι αυτα.
Πηγαιντε χωρις πρακτορειο,μολις φτασετε ολοι ειναι προθυμοι να σας εξυπηρετησουν.Τα ντοπια γραφεια κανουν καθημερινες εκδρομες που μπορειτε να πατε μονοι σας η και με αλλους,φυσικα θα εχετε οδηγο.
Το Ubud ειναι πολυ πιο παραδοσιακο απο τα τουριστικα μερη του Μπαλι.
 

evaxi

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Σε ευχαριστώ xenos!!!

Κι εμείς για Μπαλί το έχουμε ψάξει περισσότερο, απλά έχουμε και στο πίσω μέρος του μυαλού μας την άλλη πλευρά του Ατλαντικού σε περίπτωση που κάτι στραβώσει...

Ένα ακόμα ερώτημα είναι με ποιά αεροπορική να πάμε. Η Singapore δεν έχει αυτή τη στιγμή εισιτήρια για επιστροφή (πρέπει να μπεις σε λίστα). Η Thai έχει 1000 ευρώ με 17 ώρες πήγαινε και 20 ώρες επιστροφή, ενώ η Qatar έχει 650 ευρώ με 18,5 ώρες πήγαινε και 24 επιστροφή. Με μια στάση και οι δύο εταιρίες (Bangkok και Doha αντίστοιχα). Κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις απλά δεν ξέρω αν είναι αξίζει όμως η ταλαιπωρία αυτή. Να σημειώσω ότι με την Thai φτάνεις στο Μπαλί 2 το μεσημέρι ενώ με την Qatar 7 το απόγευμα. Άλλο ένα μείον νομίζω για την Qatar. Πείτε καμιά γνώμη μπας και αποφασίσουμε... ουφ...

Τα Gili islands τα σκεφτήκαμε γιατί έχουμε δει πως έχουν ωραίες παραλίες. Ένα πρακτορείο που έχουμε ρωτήσει μας πρότεινε να μείνουμε (εκτός από Seminyak και Ubud) στα βορειοδυτικά του νησιού στην παραλία pemuteran αλλά ψάχνοντάς το από booking και tripadvisor δεν βρίσκουμε και πολλές επιλογές σε διαμονή. Εξ ου και οι σκέψεις για αντικατάσταση με τα Gili.

Περιμένω τις προτάσεις σας...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Καλά με τα 2.000 που διαθέτεις το άτομο την βγάζεις δεν την βγάζεις μια βδομάδα στη Ν.Υ.

Από κει και μετά εγώ στο τουριστικό χάλι του Μπαλί ταξίδι του μέλητος δεν πήγαινα ούτε δεμένος... δεν μπορώ να σας καταλάβω με τίποτε... την στιγμή που η Ιταλία και η Γαλλία είναι δίπλα τις αηδίες με τα αίσχη της Ασίας τι τις θέλετε? μάλλον για να πείτε ότι πήγατε κάπου μακριά ε? τι μυαλά θεέ μου... τέλος πάντων το Μπαλί είναι μετριώτατο ... ψαχτείτε για τίποτε άλλο...τσάμπα λεφτα θα δώσετε....
 

evaxi

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Traveller μας έκανες την καρδιά περιβόλι...
Λύσε μου όμως μία απορία... εσύ έχεις γράψει το "Θάλασσα γυαλί στα μέρη του Μπαλι".
Αν εξαιρέσεις το τουριστικό μέρος της Κuta, η ιστορία σου περιγράφει ένα ειδυλλιακό τοπίο!
Κάνω λάθος?

(Υ.Γ τα 2000 ευρώ είναι για εισητήρια και ξενοδοχείο)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Χωρίς καμιά αμφιβολία η ενδοχώρα του Μπαλί είναι ειδυλλιακή αλλά σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογεί ένα τόσο σπέσιαλ ταξίδι...αλλωστε ξεχνάς μερικά βασικά πράγματα...

1. Εγώ δεν πήγα ταξίδι του μέλητος στο Μπαλί... για ένα τόσο σπέσιαλ γεγονός δεν θα πήγαινα ποτέ στην Ασία πόσο μάλλον στο Μπαλί...
2. Το ταξίδι μου στο Μπαλί ήταν μέρος μιας Ασιατικής υπερπαραγωγής, δεν ήταν μόνο Μπαλί...
3. Την στιγμή που έχεις γυρίσει την Ευρώπη και έχεις πάει σε εξήντα τόσες χώρες μοιραία θα πας και στο Μπαλί... αυτό δεν σημαίνει ότι είναι στις πρώτες μου επιλογές...
4. Όταν γράφεις μια ταξιδιωτική ιστορία λογικό είναι να τονίζεις τα θετικά κάποιου μέρος και να ρετουσάρεις τα αρνητικά του... αυτό λοιπόν έγραψα κι εγώ... μίλησα για μια υπέροχη ενδοχώρα (που όντως η περιοχή γύρω από το UBUD είναι εντυπωσιακή) είπα για ορισμένα ξενοδοχεία υπερπαραγωγές, εκθίασα ένα καταπληκτικό εστιατόριο και από εκεί και μετά ρετουσάρισα τον τουριστικό αχταρμά του νησιού και τις θλιβερές του παραλίες...

Αν νομίζεις ότι για όμορφη περιοχή, που σε 2 μέρες την έχεις χορτάσει, ορισμένα φοβερά αλλά εκτος budget ξενοδοχεία, μερικούς εντυπωσιακούς ναούς και ένα special αλλά ακριβό εστιατόριο αξίζει να επενδύσεις εκεί για το ταξίδι του γάμου σου πήγαινε... εγώ είμαι κάθετος... σε τέτοιες περιπτώσεις πηγαίνεις σε special μέρη που δεν έχεις την δυνατότητα λόγω χρημάτων να πας κάθε χρόνο... το Μπαλί αν εξαιρέσεις το εισιτήριο που και αυτό πια δεν είναι και τρελλά ακριβό είναι ένα πάμφηνο ταξίδι... το να πας π.χ στο Αμάλφι, στην Ν.Υ ή στο Παρίσι και να μείνεις ή να φας όπως πρέπει να μείνεις και να φας είναι πανάκριβο, αλλά κάνεις ένα ταξίδι που θα σου μείνει αξέχαστο... είναι προφανές πως για μένα ένα ταξίδι στο Μπαλί δεν μπορεί να είναι ποτέ σπέσιαλ...

Υ.Γ. Αν επιμένεις κατά Ασία μεριά τότε βάλε τα λεφτά σου στη Μαλαισία και την Καμπότζη...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Παντως η καλυτερη περιοδος της Καμποτζης ειναι απο Νοεμβριο μεχρι Φεβρουαριο. Ιουνιο εχει ζεστη και βροχες.
Αν θελεις κατι εξωτικο, αρχες Ιουνιου θα προτεινα ενα Μαροκο. Με δυο εξαιρετικα Φεστιβαλ Μουσικης να τρεχουν: ενα στη Φεζ και ενα στην Εσαουιρα και δυο θαλασσες για να βουτηξετε (και Μεσογειος και Ατλαντικος) και ομορφες πολεις και ιδιατερη φυση ειναι πολυ καλη (και κοντινη) περιπτωση.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εγω Μπαλι δεν εχω παει,για να μπορεσω να κρινω...
Παντως, απο αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα, για ταξιδι του μελιτος σιγουρα δεν θα το προτεινα..Αμαν πια με αυτα τα κλισε...
Φιλικο μου ζευγαρι ομως που πηγε ταξιδι του μελιτος στο Μπαλι,γυρισε εντελως απογοητευμενο...-και να σημειωσω οτι δεν ειναι και κοσμογυρισμενοι...
Αν,αποτι καταλαβαινω εισατε κλασσικοι τυποι επενδυστε στο ρομαντικο Παρισι,αν ειστε για μια πιο ανατρεπτικη εκδοχη του κλασικου μηνα του μελιτος(αμαν λιγουρα μεπιασε),θα το βρειτε μονοι σας,δεν μας χρειαζεστε...
Και επιτελους λιγη προτοτυπια....
Υποτιθεται οτι ειναι μοναδικο ταξιδι...
Renata,τι λες εσυ σαν ειδικος???:D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.792
Likes
18.364
Μην ακούτε τον Traveller για Ασία, ο άνθρωπος είναι άσχετος, πέρασε μια βόλτα για 3-4 μέρες και νομίζει ότι κάτι είδε. Τέλος πάντων, το Μπαλί, έχει βεβαίως το χάλι του νότου αλλά και την απίθανη ενδοχώρα του με ασύγκριτο πολιτισμό. Αν κάνεις τις βόλτες σου και βγεις λίγο έξω από την πεπατημένη, θα δεις πράγματα θαυμαστά. Εμένα η γυναίκα μου ακόμα με ψήνει για Μπαλί το καλοκαίρι, παρόλο που έχω ξεκαθαρίσει ότι φέτος είναι η ώρα της Καραϊβικής. Εγώ πάντως θα σου πρότεινα ΝΥ, αλλά είναι λίγα τα χρήματα που διαθέτεις. Και επειδή ο Traveller από Ασία δεν έχει μυρωδιά αλλά από Ευρώπη είναι μάστορας, κοίτα π.χ. για Αμάλφι, είναι μαγικό μέρος.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.018
3ο ποστ για Άγιο Δομήνικο σήμερα... τι γίνεται?
Αυτό που μπορώ να πώ εγώ είναι ότι τα 2000€ δεν φτάνουν με την καμία για 2 εβδομάδες στον Δομήνικο ή έστω 1 εβδομάδα Δομήνικο + 1 εβδομάδα ΝΥ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom