Γαλλία Ταξίδι για φοιτητή στο Bordeaux...Possible?

Νικόλας Μ.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Edinburgh, Scotland
Ταξίδι-Όνειρο
Reykjavik, Iceland
Καλησπέρα σας,
Πρόσφατα επέστρεψα από το πρώτο ταξίδι που έκανα μόνος μου και πραγματικά η εμπειρία ήταν μοναδική. Ωστόσο ο προορισμός που είχα επιλέξει ήταν αρκετά μπελαλίδικος, γιατί οι πτήσεις ήταν με ανταποκρίσεις και ο καιρός δύσκολος... Άλλα φυσικά δεν το μετάνοιωσα και θα το ξαναέκανα με μεγάλη ευκολία γιατί αυτά τα ωραία έχουν τα ταξίδια.
Αυτό τον καιρό ξεκίνησα να αποταμιεύω κάποια λεφτά έτσι ώστε γύρω στον Μάρτιο-Μάιο του 2020 να πραγματοποιήσω άλλο ένα ταξίδι. Έχω ήδη προγραμματίσει ένα ταξίδι για το Εδιμβούργο τα Χριστούγεννα και λόγω αυτού δεν ξέρω ακόμα 100% πόση εξοικονόμηση θα μπορέσω να κάνω.
Λόγω των σπουδών μου, θέλω πάρα πολύ να επισκεφτώ το Bordeaux... Όμως η Γαλλία (αν κρίνω από το Παρίσι που έχω ακούσει) είναι αρκετά ακριβή χώρα όσων αφορά τα εισιτήρια, το ξενοδοχείο και τα έξοδα εκεί. Ωστόσο θα ήθελα να σας ρωτήσω, αν μπορούσατε να κοστολογήσετε το ταξίδι αυτό, ώστε και εγώ να δω αν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά ή αν πρέπει να αλλάξω (για την ώρα) προορισμό.
Ανοιχτός και σε προτάσεις νέων προορισμών.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Αφου εισαι ανοιχτος σε προτασεις, η εμπειρια μου απο Βουργουνδια περσι το Πασχα ηταν πολυ θετικη ως προς το οικονομικο κομματι. Πολεις που πηγα: Λυον, Ντιζον, Μπον.
Τα δικλινα με εγκαιρη προκρατηση στα 60-70 ευρω, γευματα μενου 3 πιατων στα 22-24 ευρω, μετακινησεις με flixbus στα 9 ευρω απο πολη σε πολη. Για Γαλλια αυτες ειναι πολυ χαμηλες τιμες.
Ως φοιτητης μπορει να επιλεξεις φτηνοτερη διαμονη και φαγητο, απλα τα δινω ως μετρο συγκρισης.
Μεταβαση με πτηση στη Γενευη και μετα λεωφορειο, καμια αλλαγη πτησεων και εξτρα κοστη.
Αυθεντικη Γαλλια, πανεμορφα χωρια, δοκιμαστηρια κρασιου, οχι πολυ τουριστικα.
 

Νικόλας Μ.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Edinburgh, Scotland
Ταξίδι-Όνειρο
Reykjavik, Iceland
Αφου εισαι ανοιχτος σε προτασεις, η εμπειρια μου απο Βουργουνδια περσι το Πασχα ηταν πολυ θετικη ως προς το οικονομικο κομματι. Πολεις που πηγα: Λυον, Ντιζον, Μπον.
Τα δικλινα με εγκαιρη προκρατηση στα 60-70 ευρω, γευματα μενου 3 πιατων στα 22-24 ευρω, μετακινησεις με flixbus στα 9 ευρω απο πολη σε πολη. Για Γαλλια αυτες ειναι πολυ χαμηλες τιμες.
Ως φοιτητης μπορει να επιλεξεις φτηνοτερη διαμονη και φαγητο, απλα τα δινω ως μετρο συγκρισης.
Μεταβαση με πτηση στη Γενευη και μετα λεωφορειο, καμια αλλαγη πτησεων και εξτρα κοστη.
Αυθεντικη Γαλλια, πανεμορφα χωρια, δοκιμαστηρια κρασιου, οχι πολυ τουριστικα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Την Ντιζόν την έχω ακουστά γιατί υπάρχει και πανεπιστήμιο του κλάδου μου εκεί...
Σίγουρα θα ψάξω περισσότερο τις πτήσεις για Γενεύη και μετά Flixbus, δεν το είχα σκεφτει :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom