Γενικά Ταξίδι μετά το Λύκειο

athiina

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γεια σας! Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιους προορισμούς (όσο γίνεται οικονομικούς) για ταξίδι μετά τις πανελλήνιες!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας! Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιους προορισμούς (όσο γίνεται οικονομικούς) για ταξίδι μετά τις πανελλήνιες!
Καλησπέρα. Εξαρτάται από που ξεκινάς, αλλά και τι ψάχνεις.
Ο άγραφος κανόνας είναι ένας πάντως:
Για πολλούς λόγους Ίος, για ακόμα περισσότερους Πάρος.
Ένα κλικ πιο οικονομική η Ίος αλλά και στα δύο νησιά μπορείς να τη βγάλεις φτηνά και καλά.
Σίγουρα στην Πάρο θα δεις πολύ κόσμο στην ίδια φάση, μετά τις πανελλήνιες.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Αν είσαι από βόρεια Ελλάδα θα σου πρότινα την Σκιάθο.Είχα πάει και εγώ πριν 3 χρόνια μόλις είχα τελείωσει με πανελλήνιες και πέρασα απίστευτα.Πολλά ταξιδιωτικά γραφεία έχουν πολύ οικονομικά πακέτα (πχ 18-24) ώστοσο οι τιμές του νησιού είναι λίγο τσιμπημένες.Πήγαν αρκετοί γνωστοί μου φέτος και μου είπαν οτι άλλαξαν αρκετά πράγματα στο νησί σε σχέση με την χρονιά που πήγα εγώ κ οτι δεν εντυπωσιάστηκαν.Η Ίος είναι πολύ καλή επιλογή με λίγο τσιμπημένες τιμές στα πακέτα διακοπών (ειδικά αν έρχεσαι και απο βόρεια) αλλά η ζωή στο νησί είναι σχετικά οικονομική,αλλά θα την άφηνα για 1ο-2ο έτος και οχι για μετά τις πανελλήνιες (πήγα το καλοκαίρι μετά τις πανελλήνιες που ήμουν πρώτο έτος και είχε κυρίως φοιτητόκοσμο).Για Πάρο δεν έχω προσωπική άποψη αλλά πήγε ο αδερφός μου φέτος κ απ οτι βλέπω είχε σχετικά οικονομικά πακέτα και οι τιμές στο νησί είναι νορμάλ απ οτι άκουσα αν πας να μείνεις στη Νάουσα καθώς εκεί είναι όλη η νυχτερινή ζωή του νησιού,οπότε τσέκαρε κ αυτο...
 

athiina

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Βόρειο Αιγαίο μένω, γι αυτό σκέφτομαι σε νησί στο Αιγαίο γιατί για Ιόνιο πχ είναι μακριά. Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!


Καλησπέρα. Εξαρτάται από που ξεκινάς, αλλά και τι ψάχνεις.
Ο άγραφος κανόνας είναι ένας πάντως:
Για πολλούς λόγους Ίος, για ακόμα περισσότερους Πάρος.
Ένα κλικ πιο οικονομική η Ίος αλλά και στα δύο νησιά μπορείς να τη βγάλεις φτηνά και καλά.
Σίγουρα στην Πάρο θα δεις πολύ κόσμο στην ίδια φάση, μετά τις πανελλήνιες.
Αν είσαι από βόρεια Ελλάδα θα σου πρότινα την Σκιάθο.Είχα πάει και εγώ πριν 3 χρόνια μόλις είχα τελείωσει με πανελλήνιες και πέρασα απίστευτα.Πολλά ταξιδιωτικά γραφεία έχουν πολύ οικονομικά πακέτα (πχ 18-24) ώστοσο οι τιμές του νησιού είναι λίγο τσιμπημένες.Πήγαν αρκετοί γνωστοί μου φέτος και μου είπαν οτι άλλαξαν αρκετά πράγματα στο νησί σε σχέση με την χρονιά που πήγα εγώ κ οτι δεν εντυπωσιάστηκαν.Η Ίος είναι πολύ καλή επιλογή με λίγο τσιμπημένες τιμές στα πακέτα διακοπών (ειδικά αν έρχεσαι και απο βόρεια) αλλά η ζωή στο νησί είναι σχετικά οικονομική,αλλά θα την άφηνα για 1ο-2ο έτος και οχι για μετά τις πανελλήνιες (πήγα το καλοκαίρι μετά τις πανελλήνιες που ήμουν πρώτο έτος και είχε κυρίως φοιτητόκοσμο).Για Πάρο δεν έχω προσωπική άποψη αλλά πήγε ο αδερφός μου φέτος κ απ οτι βλέπω είχε σχετικά οικονομικά πακέτα και οι τιμές στο νησί είναι νορμάλ απ οτι άκουσα αν πας να μείνεις στη Νάουσα καθώς εκεί είναι όλη η νυχτερινή ζωή του νησιού,οπότε τσέκαρε κ αυτο...
 

thanasis01

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας. Εγώ και η παρέα μου δίνουμε πανελλήνιες φετος και ενδιαφερόμαστε να παμε Πάρο ή Αντιπαρο στα τελη του ιουλιου. Εχω διαβασει πολυ καλα πραγματα για Αντιπαρο αλλα το μονογια το οποιο εχω ενδοιασμο ειναι για το αν μαζευει ατομα στην ηλικια μας. Ξερω οτι εχει πιο παρειστικο και ποιοτικο χαρακτηρα απο την παρο αλλα μαζευει παιδια της ηλικιας μας ή εχει κυριως φοιτητες και μεγαλυτερες ηλικιες ? Τι προτεινετε?

Συγγνωμη για την αγενεια μου ξεχασα να συστηθω
Με λενε θαναση και ειμαι σχεδον 18 χρονων
 
Last edited by a moderator:

ileliar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Γεια σας! Είμαστε μια παρέα 7-8 ατόμων που φέτος τελειώνουμε το σχολείο και ψάχνουμε νησί στο Αιγαίο για τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Θέλουμε σίγουρα να έχει καλές συγκοινωνίες, άτομα στην ηλικία μας, νυχτερινή ζωή και σχετικά οικονομικά καταλύματα. Τι έχετε να μας προτείνετε;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας! Είμαστε μια παρέα 7-8 ατόμων που φέτος τελειώνουμε το σχολείο και ψάχνουμε νησί στο Αιγαίο για τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Θέλουμε σίγουρα να έχει καλές συγκοινωνίες, άτομα στην ηλικία μας, νυχτερινή ζωή και σχετικά οικονομικά καταλύματα. Τι έχετε να μας προτείνετε;
Καλώς ήρθες και με το καλό οι πρώτες διακοπές στα νησιά.
Πάρος όπως σοφά αναφέρθηκε, αλλά και Ίος για έξαλλες καταστάσεις, νυχτερινή ζωή και πολύ πολύ προσιτές τιμές. Οι συγκοινωνίες είναι αρκετά καλές και στα δύο νησιά.
Ότι από αυτά και να επιλέξετε θα περάσετε πολύ καλά. Η λογική λέει ότι αν δε πάτε στο ένα τώρα, θα πάτε του χρόνου... ;)
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Γεια σας! Είμαστε μια παρέα 7-8 ατόμων που φέτος τελειώνουμε το σχολείο και ψάχνουμε νησί στο Αιγαίο για τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Θέλουμε σίγουρα να έχει καλές συγκοινωνίες, άτομα στην ηλικία μας, νυχτερινή ζωή και σχετικά οικονομικά καταλύματα. Τι έχετε να μας προτείνετε;
Η Ίος είναι η οικονομικότερη επιλογή για νησί, χωρίς να χάνει σε ομορφιά. Οι θάλασσές της ειναι φανταστικές. Η νυχτερινή ζωή (προ κοβιντ τουλάχιστον) είναι ακριβώς αυτό που θα θέλατε σε αυτήν την ηλικία.
 
Μηνύματα
34
Likes
34
Γεια σας! Είμαστε μια παρέα 7-8 ατόμων που φέτος τελειώνουμε το σχολείο και ψάχνουμε νησί στο Αιγαίο για τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Θέλουμε σίγουρα να έχει καλές συγκοινωνίες, άτομα στην ηλικία μας, νυχτερινή ζωή και σχετικά οικονομικά καταλύματα. Τι έχετε να μας προτείνετε;
Αμοργό παιδιά!!! Και μάλιστα Αμοργό με κλειστά τα μάτια!!! Πολύ ωραίο, γραφικό νησί, με πανέμορφες παραλίες και πολύ καλά δρομολόγια λεωφορείου. Οι οδηγοί είναι ευγενέστατοι και πάρα πολύ εξυπηρετικοί. Να ξέρετε απλά ότι στις αρχές Ιουλίου ανοίγουν όλα τα δρομολόγια, υπάρχουν οι κάτω παραλίες, οι νότιες, όπως ο Μούρος, τα Παραδείσια κ.α. στις οποίες πηγαίνουν από αρχές Ιουλίου και μετά. Σας βάζω ένα ling να τσεκάρετε τα δρομολόγια αλλά προσέξτε οι ημερομηνίες των δρομολογίων που αναγράφονται να συμπίπτουν με της ημερομηνίες που θα πάτε. Δηλαδή, μην είναι να πάτε Αύγουστο και κοιτάτε τα δρομολόγια του Ιουνίου...!!!
Δρομολόγια
Tip: Αν θέλετε να μείνετε κοντά στη Χώρα αλλά όχι μέσα σε αυτή, μπορείτε να κοιτάξετε για διαμονή στα Κατάπολα.
Καλά να περάσετε όπου κι αν καταλήξετε!!!
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Γεια σας! Είμαστε μια παρέα 7-8 ατόμων που φέτος τελειώνουμε το σχολείο και ψάχνουμε νησί στο Αιγαίο για τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Θέλουμε σίγουρα να έχει καλές συγκοινωνίες, άτομα στην ηλικία μας, νυχτερινή ζωή και σχετικά οικονομικά καταλύματα. Τι έχετε να μας προτείνετε;
γιατι δεν κοιτατε και τα χανια,εχει καλη νυχτερινη ζωη εχει πραγματα να δεις .θα ειναι οικονομικα(μπορεις να βρεις οικονομικη διαμονη και φαγητο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom