Ταξίδι με μωρό εντος ΕΕ -- Χρειάζεται Διαβατήριο ?

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Καλησπέρα.....Το φλεβάρη θα ταξιδέψω στη Ρώμη με το τότε πέντε μηνών μωράκι μου.(το βάπτισμα του πυρός!!!!)
Το ερώτημα είναι,πως θα γίνει η ταυτοπροσωπία στο παιδί.Οι ενήλικες έχουμε τις ταυτότητες για ΕΕ. το μώρο?
Χρειάζεται να βγαλω διαβατηριο ή υπάρχει αλλος τροπος?:roll:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
σίγουρα χρειάζεσαι διαβατήριο για το παιδί
και να βγαλεις και μια καρτα διεθνης υγειας απο το ταμειο σου

αλλα εισαι σίγουρη πως θες να παρεις μαζί σου ενα μωρο 5 μηνων !!!!!! Φλεβάρη μηνα στην Ρώμη
πιστευεις οτι θα το ευχαριστηθείτε ??? γιατι για το μωρο ουτε λόγος να γίνετε
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Γιατί οχι? πέρυσι πήγαμε τα χριστούγεννα Αυστρία & είχαμε μαζί μας το τριών μηνών μωράκι της(αφου βέβαια ρωτήσαμε τον παιδίατρο).
Αν εξαιρέσεις το οτι ήθελε ταϊσμα καθα τρείς & σταματάγαμε συχνότερα απο ότι ΄σε άλλα ταξίδια(ταξιδεύαμε με αυτοκίνητο),περάσαμε καταπληκτικά,το μωράκι δε μας ενόχλησε καθόλου γιατι όλα ήταν πολύ χαλαρά.Φροντίσαμε να εκμεταλλευτούμε το τι κοιμόταν πολλές ώρες,το ντυναμε καλά & δεν το ζορίζαμε.
Τώρα με το δικό μας θα κανουμε την δοκιμαστικη αρχή & βλέπουμε......:lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σίγουρα χρειάζεσαι διαβατήριο για το παιδί
και να βγαλεις και μια καρτα διεθνης υγειας απο το ταμειο σου

αλλα εισαι σίγουρη πως θες να παρεις μαζί σου ενα μωρο 5 μηνων !!!!!! Φλεβάρη μηνα στην Ρώμη
πιστευεις οτι θα το ευχαριστηθείτε ??? γιατι για το μωρο ουτε λόγος να γίνετε
γιατί όχι? θα έχουν κάποιους περιορισμούς αλλά σε γενικές γραμμές τπτ το σημαντικό.
π.χ. η Ρωμη θέλει περπάτημα κ επειδή έχει πολλά πλακόστρωτα θελει καρότσι με χοντρες ροδες ή σακο, δεν ξέρω πώς λέγεται..
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
ααααααα!!!! όσο για το καρότσι,όταν το αγοράσαμε,απαραίτητη προυπόθεση,ήταν να είναι πάντώς καιρού και...δρόμου :haha:
μέχρι και σάκο με γούναψ έχει για τα πολλά κρύα!!!!!
Για να δούμε πώς θα πάει.....
 

MarilenaAth

Member
Μηνύματα
121
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...
Γιατί οχι? πέρυσι πήγαμε τα χριστούγεννα Αυστρία & είχαμε μαζί μας το τριών μηνών μωράκι της(αφου βέβαια ρωτήσαμε τον παιδίατρο).
Αν εξαιρέσεις το οτι ήθελε ταϊσμα καθα τρείς & σταματάγαμε συχνότερα απο ότι ΄σε άλλα ταξίδια(ταξιδεύαμε με αυτοκίνητο),περάσαμε καταπληκτικά,το μωράκι δε μας ενόχλησε καθόλου γιατι όλα ήταν πολύ χαλαρά.Φροντίσαμε να εκμεταλλευτούμε το τι κοιμόταν πολλές ώρες,το ντυναμε καλά & δεν το ζορίζαμε.
Τώρα με το δικό μας θα κανουμε την δοκιμαστικη αρχή & βλέπουμε......:lol:
Μπράβο σου!!! Δίνεις κουράγιο σε μελλοντικούς γονεις-ταξιδιώτες...:bleh:
Δεν θελω να γινω μαμά γιατι πιστεύω οτι μετά θα πρέπει να ξεχάσω τα ταξίδια...Και εσύ τώρα με εμψυχώνεις...:clap:
Εύχομαι να περάσετε υπέροχα και το 5 μηνών μωράκι σας να γίνει συμφορουμίτης!!! :bleh:
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Να σου πώ την αλήθεια μου,οταν παντρευτικα περυσι το μαϊο ελεγα να περασει ενας χρονος χωρισ παιδι να κανω κατι ταξιδακια κ μετα.Ελεγα που να πας με το κουτσουβελο.... Οταν πηγαμε το ταξιδι στην αυστρια,συζητησαμε με τον αντρα μου κατα τη διαρκεια του ταξιδιου κ ειπαμε να αρχισουμε να προσπαθουμε μιας κ ειδαμε οτι μπορει να μην ειναι το ιδιο ελευθερα με το παιδι,αλλα μπορεις να πας οπουδηποτε.Αν καποιος λοιπον μου ελεγε οτι το ιδιο εκεινο βραδυ θα εμενα εγκυος θα γελαγα(γιατι ετσι εγινε)
Απο τοτε συνεχιζω να θελω να ταξιδεύω για παντου χωρις να προβληματιζομαι για το παιδακι μου....ισα ισα το θελω και μαζι μου...ασε που σε λιγα χρονια θα υπαρχει ενας παραπανω λογος να ταξιδευω σε χωρες με θεματικα παρκα για παιδακια χιχιχι γι΄αυτο μην κολλας πουθενα....
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Μπράβο σου!!! Δίνεις κουράγιο σε μελλοντικούς γονεις-ταξιδιώτες...:bleh:
Δεν θελω να γινω μαμά γιατι πιστεύω οτι μετά θα πρέπει να ξεχάσω τα ταξίδια...Και εσύ τώρα με εμψυχώνεις...:clap:
Εύχομαι να περάσετε υπέροχα και το 5 μηνών μωράκι σας να γίνει συμφορουμίτης!!! :bleh:
:haha::haha::haha::haha::haha:Με τετοιους γονεις ή που θα λατρευει κι αυτος τα ταξιδια ή που θα τα σιχαθεί.....και οι δυο πεταμε τη σκουφια μας....:haha::haha::haha::haha::haha:
 

newintown

Member
Μηνύματα
38
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Chile!!!
Ταξίδι-Όνειρο
απο που να αρχισω..
Εχω ενα μωρακι 1 χρονου, και μόλις αποφασίσαμε διακοπες στην Νότια Ιταλία. Θα πάμε με αυτοκίνητο απο Πάτρα. Ερωτηση, Πρέπει να βγάλω διαβατήριο για την μικρή? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εχω ενα μωρακι 1 χρονου, και μόλις αποφασίσαμε διακοπες στην Νότια Ιταλία. Θα πάμε με αυτοκίνητο απο Πάτρα. Ερωτηση, Πρέπει να βγάλω διαβατήριο για την μικρή? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
άριστη επιλογή..
εννοειται οτι πρέπει να του βγάλεις διαβατήριο.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ναι, ναι, πρέπει, το έκανα πρόσφατα. Χρειάζεσαι ληξιαρχική πράξη γέννησης ή πιστοποιητικό γέννησης και φωτογραφίες διαβατηρίου. Με αυτά θα πας στα ΚΕΠ, μαζί με το μωρό για να σου δώσουν πιστοποίηση ταυτοπροσωπίας. Ζητήστε και βεβαίωση εγγραφής στα δημοτολόγια. Με τα παραπάνω και με το μωρό θα πάτε και οι δύο γονείς στο τμήμα διαβατηρίων της αστυνομίας (αν δεν μπορεί ο ένας από τους δύο θα κάνει εξουσιοδότηση στον άλλον). Φυσικά χρειάζονται και τα παράβολα! Κοίτα εδώ για λεπτομέρειες.
Καλό ταξίδι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom