Ισπανία Ιταλία Ταξίδι με τρένο σε: Τουρκία, Ισπανία, Ιταλία. Βοηθεία απ΄τους παλιούς!

maria1025

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια χαρα! Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την βοηθεια σας. Σκεφτομαι το ενδεχομενο ενος ταξιδιου στις παρακατω χωρες: Τουρκια, Ισπανια,Ιταλια με τρενο. Εχω ακουσει για το interrail ωστοσο δεν εχω καταλαβει βασικες λεπτομερειες: πχ. αν αποφασισει καποιος τις χωρες τις οποιες θελει να επισκεφτει, πώς μπορει να μαθει το ακριβες δρομολογιο που θ΄ακολουθησει; Επιπλεον, οι στασεις του τρενου σε καθε χωρα πραγματοποιουνται στην πρωτεουσα? Για να γινω πιο συγκεκριμενη σκεφτομουν ενα ταξιδι σε: Κωνσταντινουπολη, Τοσκανη, Ανδαλουσία διαρκειας ενος μηνα. Θα μπορουσατε να με κατατοπισετε ως προς το συνολικο κοστος ως τετοιου εγχειρηματος? Ιδιαιτερα αναφορικα με την διαμονη και τα υπολοιπα τυχον εξοδα. Θα ηθελα κατι οικονομικο καθοτι φοιτητρια. Να σημειωσω οτι προκειται για το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων κ καλως σας βρηκα!:clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια χαρα! Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την βοηθεια σας. Σκεφτομαι το ενδεχομενο ενος ταξιδιου στις παρακατω χωρες: Τουρκια, Ισπανια,Ιταλια με τρενο. Εχω ακουσει για το interrail ωστοσο δεν εχω καταλαβει βασικες λεπτομερειες: πχ. αν αποφασισει καποιος τις χωρες τις οποιες θελει να επισκεφτει, πώς μπορει να μαθει το ακριβες δρομολογιο που θ΄ακολουθησει; Επιπλεον, οι στασεις του τρενου σε καθε χωρα πραγματοποιουνται στην πρωτεουσα? Για να γινω πιο συγκεκριμενη σκεφτομουν ενα ταξιδι σε: Κωνσταντινουπολη, Τοσκανη, Ανδαλουσία διαρκειας ενος μηνα. Θα μπορουσατε να με κατατοπισετε ως προς το συνολικο κοστος ως τετοιου εγχειρηματος? Ιδιαιτερα αναφορικα με την διαμονη και τα υπολοιπα τυχον εξοδα. Θα ηθελα κατι οικονομικο καθοτι φοιτητρια. Να σημειωσω οτι προκειται για το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων κ καλως σας βρηκα!:clap:
Πως ακριβώς σκέφτεσαι να μεταβείς από Κωνσταντινούπολη στην Τοσκάνη? Ο συντομότερος δρόμος είναι μέσω Ελλάδας + πλοίο....
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
ΜΑRIA 1025

στα γραφεια του ΟΣΕ θα παρεις χαρτες και αναλυτικες πληροφοριες ,,επισης στο διαδικτυο στην σελιδα του ΟΣΕ.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.907
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
interrail απο Κωνσταντινουπολη,τι διαδρομη πιστευεις θα ακολουθησεις;υποθαλασσια;
αφου εχεις 1 μηνα στην διαθεση σου γιατι δεν αφηνεις την Κωνσταντινουπολη να πας καποια αλλη φορα και να κανεις τωρα το ταξιδακι σου σε Ιταλια και Ισπανια;
δεν ειναι καλυτερα ετσι;
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
1. Κάνεις αυτό που λέει ο elgeo
2. Βάζεις κάτω τις πληροφορίες κ ένα χάρτη και αποφασίζεις σε ποια περιοχή της Ευρώπης θα κινηθείς
3. Κοιτάς για πληροφ. στο φόρουμ για τα μέρη που σε ενδιαφέρουν
4. Αν χρειάζεσαι επιπλέον πληροφορίες εδώ είμαστε

Εύχομαι να καταφέρεις να πραγματοποιήσεις το ταξίδι! :p
 

maria1025

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Δεν ειναι ασχημη ιδεα ν΄αφησω την κωνσταντινουπολη για ενα μελλοντικο ταξιδι. Εφοσον, ομως δεν εχω καταληξει ακομα σε προορισμο κ οικονομικα δε με παιρνει για τοσες μερες, σκεφτομουν τωρα για Ανδαλουσια, νοτια Ισπανια γενικως και Πορτογαλλια απο μια βδομαδα. Κατ' αρχας, αυτος ο στοχος θεωρειται πιο εφικτος, ετσι δεν ειναι?
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Δεν ειναι ασχημη ιδεα ν΄αφησω την κωνσταντινουπολη για ενα μελλοντικο ταξιδι. Εφοσον, ομως δεν εχω καταληξει ακομα σε προορισμο κ οικονομικα δε με παιρνει για τοσες μερες, σκεφτομουν τωρα για Ανδαλουσια, νοτια Ισπανια γενικως και Πορτογαλλια απο μια βδομαδα. Κατ' αρχας, αυτος ο στοχος θεωρειται πιο εφικτος, ετσι δεν ειναι?
Μαρία μου, γιατί δεν κοιτάς κατ' αρχήν πώς λειτουργεί το interail και με το κόστος; Κοινώς το Νο 1 παραπάνω και μετά εφ' όσον είναι στις δυνατότητές σου, χρονικά και οικονομικά, το συζητάμε; Τι εννοείς από μια βδομάδα;
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μια και δεν έχεις ταξιδέψει ξανά, δεν πας αεροπορικώς π.χ. Μαδρίτη ή Βαρκελώνη και πέριξ με λεωφορείο/τραίνο, και πας την επόμενη φορά interail;
 

maria1025

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Πιστευεις οτι θα ηταν καλυτερα? Ελεγα με τρενο για λογους ρομαντισμου...Μ΄αρεσει καλυτερα ως ιδεα, μιας κ σκεφτομαι να παω με παρεουλα...Ή δεν ειναι καλη ιδεα?
 
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
Βοηθεια Βρε παιδια με τρενο απο Θεσσαλονικη για Κων/πολη

Θα ήθελα πολλή την βοήθειά σας για ενα ταξίδι που σχεδιαζω καιρό τωρα αλλα δεν ειχα την ευκαιρία να το κανω λογω δουλειάς...

Μηπως υπάρχει κάποιος, που ταξιδεψε πρόσφατα για Κων/πολη με τρένο, και θα μπορουσε να με πληροφορήσει για τις τιμές και τα δρομολόγια?
Επίσεις θα ήθελα να ξέρω υπάρχει τουρκικο και ελληνικό τρενο με διαφορετικές ώρες αναχώρησης, ή είναι ενα κοινο που ειδα στο τουρκικο site σιδηροδρόμων? (αν και δεν ξερω τουρκικα το παλεψα με μεταφραστη)

Να ενημερώσω επίσεις οτι,
Ο Αγαπημενος μας ΟΣΕ, αποφάσησε να αναβαθμισει το site του, και οταν ψαχνω τα δρομολογια δεν ανοιγει η σελιδα, δεν ξερω τι συμβαίνει, ουτε μπορω να ενημερωθω απο το τηλ γιατι ο αυτοματος δεν λεει πληροφοριες για δρομολόγια ούτε παρέχει εκπρόσωπο.. Και με στεναχωρει ιδιετέρος γιατι ηταν το πιο αξιοπιστο μέσον μου!
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Θα ήθελα πολλή την βοήθειά σας για ενα ταξίδι που σχεδιαζω καιρό τωρα αλλα δεν ειχα την ευκαιρία να το κανω λογω δουλειάς...

Μηπως υπάρχει κάποιος, που ταξιδεψε πρόσφατα για Κων/πολη με τρένο, και θα μπορουσε να με πληροφορήσει για τις τιμές και τα δρομολόγια?
Επίσεις θα ήθελα να ξέρω υπάρχει τουρκικο και ελληνικό τρενο με διαφορετικές ώρες αναχώρησης, ή είναι ενα κοινο που ειδα στο τουρκικο site σιδηροδρόμων? (αν και δεν ξερω τουρκικα το παλεψα με μεταφραστη)

Να ενημερώσω επίσεις οτι,
Ο Αγαπημενος μας ΟΣΕ, αποφάσησε να αναβαθμισει το site του, και οταν ψαχνω τα δρομολογια δεν ανοιγει η σελιδα, δεν ξερω τι συμβαίνει, ουτε μπορω να ενημερωθω απο το τηλ γιατι ο αυτοματος δεν λεει πληροφοριες για δρομολόγια ούτε παρέχει εκπρόσωπο.. Και με στεναχωρει ιδιετέρος γιατι ηταν το πιο αξιοπιστο μέσον μου!
Μα τι ακριβώς περιμένεις από τον ΟΣΕ, αγαπητή μου; Έχουμε ολόκληρο thread με τα καμώματά του που μας τυραννάει χρόνια τώρα. http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F3%E5-%F4%EF-%F6%E1%E9%ED%FC%EC%E5%ED%EF.html
'Ακρη' θα βρεις μόνο από τους αγενείς του υπαλλήλους στα κεντρικά του, Σίνα 6, κέντρο.
Η εμπειρία του τρένου για την Πόλη είναι πάντως κάτι που θα σου πρότεινα οπωσδήποτε να ζήσεις σε μικρή ηλικία με καλή παρέα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom