Ισπανία Ιταλία Ταξίδι με τρένο σε: Τουρκία, Ισπανία, Ιταλία. Βοηθεία απ΄τους παλιούς!

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα ήθελα πολλή την βοήθειά σας για ενα ταξίδι που σχεδιαζω καιρό τωρα αλλα δεν ειχα την ευκαιρία να το κανω λογω δουλειάς...

Μηπως υπάρχει κάποιος, που ταξιδεψε πρόσφατα για Κων/πολη με τρένο, και θα μπορουσε να με πληροφορήσει για τις τιμές και τα δρομολόγια?
Επίσεις θα ήθελα να ξέρω υπάρχει τουρκικο και ελληνικό τρενο με διαφορετικές ώρες αναχώρησης, ή είναι ενα κοινο που ειδα στο τουρκικο site σιδηροδρόμων? (αν και δεν ξερω τουρκικα το παλεψα με μεταφραστη)

Να ενημερώσω επίσεις οτι,
Ο Αγαπημενος μας ΟΣΕ, αποφάσησε να αναβαθμισει το site του, και οταν ψαχνω τα δρομολογια δεν ανοιγει η σελιδα, δεν ξερω τι συμβαίνει, ουτε μπορω να ενημερωθω απο το τηλ γιατι ο αυτοματος δεν λεει πληροφοριες για δρομολόγια ούτε παρέχει εκπρόσωπο.. Και με στεναχωρει ιδιετέρος γιατι ηταν το πιο αξιοπιστο μέσον μου!
60 ευρω για να πας 60 για να γυρισεις. 19:45 καθε μερα απο Θεσσαλονικη διαρκεια ταξιδιου 12 ωρες.
Απο τον ΟΣΕ μην περιμενεις να απαντησουν. Σκοτωνονται στη δουλεια. Πηγαινε καλυτερα απο κει αν μπορεις...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν είσαι κάτω από 26, αντί να αγοράσεις μεμονωμένα εισιτήρια για την Πόλη (που διάβασα πως κάνουν 60+60 ευρώ...!) μάλλον σε συμφέρει να αγοράσεις το Balkan Flexipass που πουλάει ο ΟΣΕ, καλύπτει 7 βαλκανικές χώρες και απεριόριστα ταξίδια για 5 μέρες σε χρονικό διάστημα ενός μήνα. Δηλαδή πας από Αθήνα Κων/πολη και γυρίζεις και σου μένει και κάτι. Πριν κάτι χρόνια που το πήρα εγώ, η τιμή για νέους ήταν μόλις 51 ευρώ και συνέφερε τρελά, άσε που αν έπαιρνες τραίνο μετά τις 8 το βράδυ, σου χρέωναν μόνο την επόμενη μέρα. Φαντάζομαι πως θα έχει ακριβύνει, αλλά μια ιδέα παίρνεις εδώ και περισσότερα στα γραφεία του ΟΣΕ:
Greece (OSE) | Greece | Countries - Europe Trains Guide
Απ' ό,τι βλέπεις, έχει και για χρήση τραίνων για 10 μέρες (85 ευρώ! τσάμπα είναι) και για 15 μέρες (103 ευρώ), πάντα εντός 30 ημερών.

Για το interrail που ρωτούσε μια κοπέλα, τιμές, ζώνες κλπ εδώ:
Buy the InterRail Global Pass and Save on Train Travel with ACP Rail

Και για το πού πάει το τραίνο και πού όχι:
http://www.acprail.com/images/stories/europe.pdf
 
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
Μα τι ακριβώς περιμένεις από τον ΟΣΕ, αγαπητή μου; Έχουμε ολόκληρο thread με τα καμώματά του που μας τυραννάει χρόνια τώρα. http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F3%E5-%F4%EF-%F6%E1%E9%ED%FC%EC%E5%ED%EF.html
'Ακρη' θα βρεις μόνο από τους αγενείς του υπαλλήλους στα κεντρικά του, Σίνα 6, κέντρο.
Η εμπειρία του τρένου για την Πόλη είναι πάντως κάτι που θα σου πρότεινα οπωσδήποτε να ζήσεις σε μικρή ηλικία με καλή παρέα.
Ευχαριστω για την πληροφορια, δεν εχω καμια διαθεση να τρεχω στον Σταθμο Λαρίσης και να ειμαι και μια ωρα στην ουρα που παιζεται αν θα καταφερω να βρω ακρη..

Δυστυχως ειναι,
Πολυ αγενεις και δυσκολα συνενοουμαι. Αλλα οκ το παλευω γιατι το τρενο ειναι αλλη εμπειρια! (χωρια οτι ειναι πιο φτηνο απο τα αεροπλανα που θελουν ενα καρο παρελκομενα και δεν προλαβαινεις και να δεις τιποτα)

Ο, ναι, οπου εχω παει με τρενο για μενα ειναι ονειρο. (Συν οτι το προσωπικό μου project αφορα ταξιδι με τρένο, και σταθμούς. Συν οτι το ταξιδι ειναι και η διαδρομή οχι μονο ο προορισμος....)

Αν είσαι κάτω από 26, αντί να αγοράσεις μεμονωμένα εισιτήρια για την Πόλη (που διάβασα πως κάνουν 60+60 ευρώ...!) μάλλον σε συμφέρει να αγοράσεις το Balkan Flexipass που πουλάει ο ΟΣΕ, καλύπτει 7 βαλκανικές χώρες και απεριόριστα ταξίδια για 5 μέρες σε χρονικό διάστημα ενός μήνα. Δηλαδή πας από Αθήνα Κων/πολη και γυρίζεις και σου μένει και κάτι. Πριν κάτι χρόνια που το πήρα εγώ, η τιμή για νέους ήταν μόλις 51 ευρώ και συνέφερε τρελά, άσε που αν έπαιρνες τραίνο μετά τις 8 το βράδυ, σου χρέωναν μόνο την επόμενη μέρα. Φαντάζομαι πως θα έχει ακριβύνει, αλλά μια ιδέα παίρνεις εδώ και περισσότερα στα γραφεία του ΟΣΕ:
Greece (OSE) | Greece | Countries - Europe Trains Guide
Απ' ό,τι βλέπεις, έχει και για χρήση τραίνων για 10 μέρες (85 ευρώ! τσάμπα είναι) και για 15 μέρες (103 ευρώ), πάντα εντός 30 ημερών.

Για το interrail που ρωτούσε μια κοπέλα, τιμές, ζώνες κλπ εδώ:
Buy the InterRail Global Pass and Save on Train Travel with ACP Rail

Και για το πού πάει το τραίνο και πού όχι:
http://www.acprail.com/images/stories/europe.pdf
Αυτο το ειχα ακουσει αλλα δεν ήξερα αν υπαρχει!!! Τελειο! γιατι εχω αναλαβει μια δουλεια στη Σοφια! και ηθελα να ταξιδεψω και λιγο προς τα εκει στα κενα μου να δω τους σταθμούς!

Ισχυει και για ολη την τουρκια ή μονο για Κωνσταντινουπολη που ειναι γνωστος προορισμος?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για όλη, εγώ πήγα μέχρι το Ερζουρούμ.
 
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
60 ευρω για να πας 60 για να γυρισεις. 19:45 καθε μερα απο Θεσσαλονικη διαρκεια ταξιδιου 12 ωρες.
Απο τον ΟΣΕ μην περιμενεις να απαντησουν. Σκοτωνονται στη δουλεια. Πηγαινε καλυτερα απο κει αν μπορεις...
Αν ειναι μονο τοσα, παω να το αγορασω κιολας! οχι να ρωτησω! Ευχαριστω πολύ!!!!

Για όλη, εγώ πήγα μέχρι το Ερζουρούμ.
Α, Μου βαζεις ιδεες! και εμενα μου αρεσει να προσθετο βολτες και ταξιδι στο ταξιδι, αν ειναι ετσι, σιγουρευω και την δαμασκο!
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
σαν το αεροπλάνο δεν έχει, πάντως πρόσεχε γιατί αν έχει κακοκαιρία την πάτησες!!!
πέρσυ τον σεπτέμβριο έζησα απίστευτη εμπειρία με το τραίνο προς Κωνσταντινούπολη. είχε βρέξει είχαν πλημμυρίσει οι ράγες τους και μας σταμάτησαν έξω από τους Κήπους σε ένα τουρκικό χωριό για να μπούμε σε πουλμαν και να φθάσουμε στον προορισμό μας όμως.....έλα που στο πούλμαν που ερχόταν από την Πόλη με κόσμο ( με σκοπό να τους αφήσει στα Ελληνικά σύνορα) βρέθηκαν κάτι κιλά ηρωίνης. βρήκαν τον ύποπτο αλλά μάζεψαν και τον οδηγό για συνεργό! απίστευτο??? φυσικά και πέρασαν 5 ώρες όσπου να έρθει άλλος οδηγός.
βέβαια αυτά δεν συμβαίνουν κάθε μέρα, εκτός κι αν ταξιδεύεις μαζί μου χιχι:xmas_evil: παρ' όλα αυτά καλά να περάσεις όπως και αν φθάσεις :xmas_lol:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αν είσαι κάτω από 26, αντί να αγοράσεις μεμονωμένα εισιτήρια για την Πόλη (που διάβασα πως κάνουν 60+60 ευρώ...!) μάλλον σε συμφέρει να αγοράσεις το Balkan Flexipass που πουλάει ο ΟΣΕ, καλύπτει 7 βαλκανικές χώρες και απεριόριστα ταξίδια για 5 μέρες σε χρονικό διάστημα ενός μήνα. Δηλαδή πας από Αθήνα Κων/πολη και γυρίζεις και σου μένει και κάτι.

Όταν πρόσφατα πήγα στη Σίνα να βγάλω το Βalkan Flexi Pass προκειμένου να πάω Κων/πολη (κι εγώ για 51 μόνο ευρώ ήξερα και είχα χαρεί!) η υπάλληλος μου έβγαλε το εξής ποσό: 51 το pass, 16 ευρώ η κράτηση θέσης από Αθήνα μέχρι Θεσ/νικη κι άλλα 60 η υποχρεωτική κουκέτα από Θεσ/νικη ως Κων/πολη ...σύνολο 127 ευρώ(πήγαινε-έλα)! Έδωσα τελικά 126 και πήγα με αεροπλάνο:xmas_mrgreen:
Τελικά δεν ξέρω αν συμφέρει το Balkan, εκτός αν μόνο η συγκεκριμένη διαδρομή βγάζει τόσα παραπάνω έξοδα...
 
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
σαν το αεροπλάνο δεν έχει, πάντως πρόσεχε γιατί αν έχει κακοκαιρία την πάτησες!!!
πέρσυ τον σεπτέμβριο έζησα απίστευτη εμπειρία με το τραίνο προς Κωνσταντινούπολη. είχε βρέξει είχαν πλημμυρίσει οι ράγες τους και μας σταμάτησαν έξω από τους Κήπους σε ένα τουρκικό χωριό για να μπούμε σε πουλμαν και να φθάσουμε στον προορισμό μας όμως.....έλα που στο πούλμαν που ερχόταν από την Πόλη με κόσμο ( με σκοπό να τους αφήσει στα Ελληνικά σύνορα) βρέθηκαν κάτι κιλά ηρωίνης. βρήκαν τον ύποπτο αλλά μάζεψαν και τον οδηγό για συνεργό! απίστευτο??? φυσικά και πέρασαν 5 ώρες όσπου να έρθει άλλος οδηγός.
βέβαια αυτά δεν συμβαίνουν κάθε μέρα, εκτός κι αν ταξιδεύεις μαζί μου χιχι:xmas_evil: παρ' όλα αυτά καλά να περάσεις όπως και αν φθάσεις :xmas_lol:
Και σε μενα εχουν τυχει τρελα σκηνικα, την μια ηταν με βομβα, την αλλη με κατι φυγαδες που θελαν να πανε βουλγαρια, και την αλλη με εναν τυπο που ειχε στριμωξει μια κοπελα στο μπαρ! Ε ενταξει, ειναι τα περιεργα, αμα εισαι φωτογραφος, εχει ζουμι.... :p
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Και σε μενα εχουν τυχει τρελα σκηνικα, την μια ηταν με βομβα, την αλλη με κατι φυγαδες που θελαν να πανε βουλγαρια, και την αλλη με εναν τυπο που ειχε στριμωξει μια κοπελα στο μπαρ! Ε ενταξει, ειναι τα περιεργα, αμα εισαι φωτογραφος, εχει ζουμι.... :p
ή σεναριογράφος! Παίρνεις ιδέες:xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:!
 
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
Όταν πρόσφατα πήγα στη Σίνα να βγάλω το Βalkan Flexi Pass προκειμένου να πάω Κων/πολη (κι εγώ για 51 μόνο ευρώ ήξερα και είχα χαρεί!) η υπάλληλος μου έβγαλε το εξής ποσό: 51 το pass, 16 ευρώ η κράτηση θέσης από Αθήνα μέχρι Θεσ/νικη κι άλλα 60 η υποχρεωτική κουκέτα από Θεσ/νικη ως Κων/πολη ...σύνολο 127 ευρώ(πήγαινε-έλα)! Έδωσα τελικά 126 και πήγα με αεροπλάνο:xmas_mrgreen:
Τελικά δεν ξέρω αν συμφέρει το Balkan, εκτός αν μόνο η συγκεκριμένη διαδρομή βγάζει τόσα παραπάνω έξοδα...
Bασικα το ποσο των 127 ειναι να πας και να γυρισεις, και επειδη κουκετα εχει ετσι και αλλιως επειδη ειναι βραδυνη, και β' επειδη πρεπει πρωτα να πας θεσσσαλονικη, ρωτησα πριν λιγο, και μου ειπαν οτι ισχυουν απο θεσσαλονικη και μετα, το θεωρω λογικο, γιατι μονο απο κει βγαινουν ΙΝΤΕΡΝΑΤΙΟΝΑL γραμμες. Ενω για αεροπλανο ειναι μονο πηγαινε και μετεπιστροφης ειναι 271,38 το πιο φθηνο που βρηκα... οποτε και μονο απο αποψη οικονομικη δεν συμφερει, συν οτι θα εκμεταλευτω το πασο να παω και αλλιως στην τουρκια, οπως προανεφερε ενας φιλος, ισχυει για ολη την τουρκια... Λυνει και το κλασσικο προβλημα, που πας ταξιδι, και βλεπεις μονο το κεντρο, οχι τι εχει παραέξω...

ή σεναριογράφος! Παίρνεις ιδέες:xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:!
Αμα εγραφα για τις περιπετειες που εχω περάσει και αυτα που εχω δει, Θα ημουν πλουσια... Αλλα εγω δεν το΄χω στο γραψιμο, το'χω στην εικονα. Και πολλα δεν εχεις την ελευθερια να τα δειξεις γιατι θιγουν τριτους και μεγαλα κεφαλια.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Bασικα το ποσο των 127 ειναι να πας και να γυρισεις, και επειδη κουκετα εχει ετσι και αλλιως επειδη ειναι βραδυνη, και β' επειδη πρεπει πρωτα να πας θεσσσαλονικη, ρωτησα πριν λιγο, και μου ειπαν οτι ισχυουν απο θεσσαλονικη και μετα, το θεωρω λογικο, γιατι μονο απο κει βγαινουν ΙΝΤΕΡΝΑΤΙΟΝΑL γραμμες. Ενω για αεροπλανο ειναι μονο πηγαινε και μετεπιστροφης ειναι 271,38 το πιο φθηνο που βρηκα... οποτε και μονο απο αποψη οικονομικη δεν συμφερει, συν οτι θα εκμεταλευτω το πασο να παω και αλλιως στην τουρκια, οπως προανεφερε ενας φιλος, ισχυει για ολη την τουρκια... Λυνει και το κλασσικο προβλημα, που πας ταξιδι, και βλεπεις μονο το κεντρο, οχι τι εχει παραέξω...
Ανέφερα ήδη ότι το ποσό των 127 ευρώ για το τρένο ήταν μετ' επιστροφής...Και τα αεροπορικά των 126 ευρώ πάλι μετ' επιστροφής ήταν, ήμουν τυχερή και πέτυχα προσφορά. Σαφώς αν εσύ τα βρίσκεις τώρα 270 δε συμφέρει. Ίσως το πάσο βολεύει αν θες να γυρίσεις πχ την Τουρκία στην προκειμένη περίπτωση (και πάλι νομίζω πληρώνεις κάποια έξτρα σε κάθε διαδρομή) αλλά μου έκανε εντύπωση το ότι βγαίνει τόσο μεγαλύτερο το ποσό από τα 51 ευρώ αρχικά.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ίσως το πάσο βολεύει αν θες να γυρίσεις πχ την Τουρκία στην προκειμένη περίπτωση (και πάλι νομίζω πληρώνεις κάποια έξτρα σε κάθε διαδρομή) .
Νομίζω επιπλέον πληρώνεις μόνο συμπλήρωμα πολυτελείας αν είναι γρήγορο το τρένο ή θέλεις να προσθέσεις κουκέτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom