Γενικά Αυστρία Γερμανία Ταξίδι με τρένο στην Ευρώπη

dimemples

Member
Μηνύματα
36
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα! Μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κλείσω εισιτήριο τρένου για να πάω από την Γερμανία στην Αυστρία μέσω ταξιδιωτικού γραφείου ή μέσω ίντερνετ, αλλά να μην χρειάζεται πιστωτική κάρτα;
 

stormy

Member
Μηνύματα
58
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι - Λονδίνο :)
Ταξίδι-Όνειρο
χμ.. RTW!
Καλημέρα! Μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κλείσω εισιτήριο τρένου για να πάω από την Γερμανία στην Αυστρία μέσω ταξιδιωτικού γραφείου ή μέσω ίντερνετ, αλλά να μην χρειάζεται πιστωτική κάρτα;
Το εισιτήριο μπορείς να το βγάλεις εδώ: Deutsche Bahn - German Rail Homepage
Για τη πληρωμή μπορείς να βγάλεις μια προπληρωμένη κάρτα όπως της τράπεζας Κύπρου: http://www.bankofcyprus.gr/main.asp?id=11239

:surf2:
 

Evelpistos

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
βιρμανια
Καλημέρα! Μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κλείσω εισιτήριο τρένου για να πάω από την Γερμανία στην Αυστρία μέσω ταξιδιωτικού γραφείου ή μέσω ίντερνετ, αλλά να μην χρειάζεται πιστωτική κάρτα;
φιλε Καλημερα,

δεν γινετε χωρις πιστωτικη,αλλη λυση, να πας εδω στον ΟΣΕ, στην οδο Σινα και να το αγορασεις.................
 

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
Θα συμφωνήσω με τον stormy! Βγάλε μια προπληρωμένη κάρτα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...κάπου θα σου χρειαστεί και στο μέλλον. Επίσης αν δεν ξέρεις γερμανικά μπορεί να δυσκολευτείς...εμένα μου έτυχε στο κεντρικό σταθμό του Μονάχου να θέλω να βγάλω εισητήρια και να είναι κάτι θείτσες στα ταμεία που δεν μίλαγαν καθόλου αγγλικά!!! Απορώ και τώρα πώς συνεννοήθηκα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.032
Likes
41.029
Εχω κλεισει εισιτηρια με Deutche Bahn απο Μπριζ για Ντισελντορφ με μεγαλη ανεση χρονου για πτηση μετα. Ομως προυποθετει 3 αλλαγες τρενων οπου αν κατι δεν παει καλα πρεπει να παρω το επομενο. Ξερει κανεις αν μπορω με το ιδιο εισιτηριο να επιβιβαστω στο επομενο σε περιπτωση καθυστερησης? Ειναι ακριβη γενικα τα τρενα τους? Απο προηγουμενο ταξιδι ειχα καλη εμπειρια αλλα τωρα που ακολουθει πτηση ανησυχω.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εχω κλεισει εισιτηρια με Deutche Bahn απο Μπριζ για Ντισελντορφ με μεγαλη ανεση χρονου για πτηση μετα. Ομως προυποθετει 3 αλλαγες τρενων οπου αν κατι δεν παει καλα πρεπει να παρω το επομενο. Ξερει κανεις αν μπορω με το ιδιο εισιτηριο να επιβιβαστω στο επομενο σε περιπτωση καθυστερησης? Ειναι ακριβη γενικα τα τρενα τους? Απο προηγουμενο ταξιδι ειχα καλη εμπειρια αλλα τωρα που ακολουθει πτηση ανησυχω.
3 αλλαγές? Χαρά στο κουράγιο σου βρε

Δεν έχω προσωπική εμπειρία με την έννοια ότι μου έχει τύχει, αλλά από ότι διάβασα στο επίσημο σάιτ της Deutche Bahn καταλαβαίνω ότι γίνεται, με εξαίρεση ίσως αν έχεις βγάλει το super saver fare δηλ. το οικονομικότερο. Χωρίς να είμαι σίγουρη. Εδώ τα γράφει αναλυτικά ανάλογα με τη κατηγορία ναύλου https://www.bahn.com/en/view/booking-information/booking/exchanges-refunds.shtml?dbkanal_007=L04_S02_D002_KIN0059_FLYOUT-BUCHUNGSINFORMATION-UMTAUSCH _LZ01 Τονίζει ότι: "Even if you have a train-specific ticket, you are entitled to the following if the train is expected to arrive at your destination with a delay of at least 20 minutes" κλπ

Και στα "δικαιώματα του επιβάτη" από την ίδια σελίδα:
If the train is expected to arrive at the destination with a delay of at least 20 minutes, you can:

continue the journey at the next opportunity or at a later time on the same or a different route

use a different train for which no reservation is compulsory (you are obliged to pay additionally required tickets/supplements, but you can subsequently claim for a refund of these costs). The foregoing regulation does not apply to tickets for a substantially reduced fare (e.g. regional day ticket (original name: Länder-Tickets), weekend ticket for Germany (original name: Schönes-Wochenende-Ticket).
https://www.bahn.com/en/view/bookin...ghts/passenger-rights-in-rail-transport.shtml

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα πάντως... Από ότι θυμάμαι όταν πηγαινοήρθα Σάλτζμπουργκ από Μόναχο, ήταν στην ώρα του. Τώρα βέβαια πάντα υπάρχει ο απρόβλεπτος παράγοντας (μου έχει τύχει στην Ιταλία 1 ώρα καθυστέρηση κ ευτυχώς που κ εγώ είχα κλείσει με αρκετή ώρα περιθώριο για να πάω αεροδρόμιο)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.032
Likes
41.029
Ειναι εντελως super saver, 15 ευρω απο Μπριζ ως αεροδρομιο Ντυσελντορφ. Ετριβα τα ματια μου οταν το εκλεισα.Ενταξει, η τελευταια αλλαγη ειναι απο Ντυσελντορφ για αεροδρομιο, δεν με απασχολει, ας τη χασω! Θα το ρισκαρω και ο,τι γινει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μπορείς να μας γράψεις τον κωδικό δρομολογίου τυπωμένο πάνω στο εισιτήριο (αν υπάρχει);
Όταν έκλεινα παρόμοια εισιτήρια απ' το βέλγικο ΟΣΕ στην περιγραφή δρομολογίου όταν υπήρχαν αλλαγές έγραφε κάτι όπως: Brux-Mi 8:24 ICE13/K-Hbf*NV.
Γενικά πάντως σε αυτά τα εισιτήρια όπου λέει *NV δηλ. τοπικά τρένα μπορείς να πάρεις οποιοδήποτε συνδυασμό τοπικών τρένων μέχρι τον προορισμό έως και την επόμενη μέρα το πρωί στις 10:00, όπου τοπικά τρένα αυτά που τα δρομολόγια ξεκινάνε με RE και S (S-bahn).
Όπου λέει συγκεκριμένο τρένο όπως ICE13, πρέπει υποχρεωτικά να πάρεις το συγκεκριμένο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.032
Likes
41.029
Να το. Το φανταστηκα οτι τα τοπικα θα τα αντικαταστησω με τοπικα, και τοτε η αφιξη γινεται απο 1 ως 2 ωρες πιο αργα στο αεροδρομιο και οχι με ανεση χρονου :(
Παντως δεν χανεται η πτηση ακομη κι αν χασω 2 αλλαγες.
Edit, συμφωνα μ αυτο που λες, υπαρχει προβλημα μονο στο τελευταιο intercity. Τελος παντων, θα το ρισκαρω και καλυτερα να παρω νεο εισιτηριο τρενου παρα νεο αεροπορικο.
20190526_163700.jpg
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εχασα περισι σουπερ σειβερ και με καρτα,αιξ αν προβανς για παρισι γιατι βρεθηκαμε μασσαλια λογω δικου μας λαθους.Εντελως ευγενικα και χωρις επιβαρυνση,πηραμε το ιδιο τρενο απο το σταθμο της μασσαλιας..πολυ ευχαριστη εμπειρια.Ελπιζω να εχεις ευκολες αλλαγες..εχω κι εγω ζορικο τρενο απο αβινιον τορινο μεσω λυον..αφθονες αλλαγες με λιγο χρονο ..ξι αυτο θα στειλω τη βαλιτσα να με περιμενει..πιο ελαφρια,λιγωτερα ρισκα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.032
Likes
41.029
Τελικα ολα πηγαν καλα με το super saver εισιτηριο, παροτι ενα update στα δρομολογια εδειχνε οτι χαναμε για 3 λεπτα μια απο τις αλλαγες. Ημουν ετοιμη να κλεισω νεα εισιτηρια το προηγουμενο βραδυ απο φοβο μη χαθει η πτηση αλλα ετσουζαν τα 60 ευρω ανα ατομο και το ρισκαρα να κρατησω τα εισιτηρια που ειχαμε και θα εβλεπα τι θα εκανα.
Το πρωι του ταξιδιου ενημερωσα τον ελεγκτη οτι χανουμε μια αλλαγη και ειπε οτι θα τηλεφωνουσε στον σταθμο να περιμενουν. Δεν το πολυπιστεψα αλλα ετσι κι εγινε και μαλιστα ηταν 2-3 ακομη που ετρεχαν για τη μετεπιβιβαση. Μας περιμεναν για 2 λεπτα και αφου επιβιβαστηκαμε, το ταξιδι συνεχιστηκε κανονικα.
Πολυ ενδιαφερον ταξιδι καθως στη διαδρομη ειδα ορεινα χωρια του Βελγιου που δεν επροκειτο να δω ποτε η να περασω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.624
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom