Ταξίδι μόνος ή μόνη??

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Πρώτη φορά σόλο, το '14, Ασία, 20 μέρες,ξετρελαθηκα!!
Τον τελευταίο χρονο,συνολο πάνω από 70 μέρες σόλο τραβελερ, ασια,συμπεριλαμβανομένου Έβερεστ bc no guide no porter.
Φα-ντα-στι-κα!!!!
Τολματε!!!
(Ευρώπη νομίζω θα ήταν βαρετά μόνη)
 

freemel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
7
Καλησπερα παιδια καλα ταξιδια να εχουμε.Με λενε Γιαννη ειμαι 37 και λατρευω τα ταξιδια.Εχω κανει μερικα, αλλοτε με παρεα και αλλοτε μονος.Το Νοεμβρη που μας περασε πηγα Περου μονος, εκπληκτικη εμπειρια αλλα ειναι και αυτο που θελεις να μοιραστεις με καποιον αυτα που βλεπεις (εξαιρεση τον εαυτο σου), που σε τρωει στα solo ταξιδια.Σκεφτομαι για αρχες Σεπτεμβριου Ισραηλ,Παλαιστινη,Ιορδανια για δυο εβδομαδες περιπου, με την προσφορα της Αλιταλια που ληγει αυριο 100 ευρω ΤελΑβιβ πηγαινε ελα.Υπαρχει κανεις που ενδιαφερεται να κανουμε αυτο το ταξιδι παρεα?
 

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Ειχα τις ιδιες σκεψεις με σενα και διαλεξα την Μαλτα πριν λιγους μηνες με την ιδια λογικη(φανταζομαι)με σενα.
Ειναι πολη μικρη και γυριζεται πολυ ευκολα!Δυσκολα θα χαθεις ,αλλα ακομα και να χαθεις με το που ρωτησεις καποιον ντοπιο θα σε βοηθησει αμεσως(απο τους πιο φιλοξενους που εχω γνωρισει).Φοβομουν μηπως ειναι σαν την Νοτια Ιταλια και πρεπει συνεχως να φυλαγομαι αλλα δεν ενιωσα ουτε στιγμη κινδυνο.
Δεν ξερω αμα ειμαι ο 'ειδικος' για να σου απαντησει γιατι και γω σε λιγες μερες θα κανω αυτο το βημα..αλλα ειμαι πολυ χαρουμενη που πηρα αυτη την αποφαση..και νευριαζω με τον εαυτο μου που δεν το ειχα κανει πιο πριν.
Η ζωη τρεχει και ειναι κριμα να μην κανουμε πραγματα που αγαπαμε μονο και μονο επειδη φοβομαστε... :)
Θα μπορούσες να μου πεις μερικά tips για τη Μαλτα? Που θα πρότεινες να μεινω; Θα είμαι μόνη μου όπως σου είπα. Τι εκδρομές θα πρότεινες να κάνω και το τι να προσέξω- αποφυγω;
Ευχαριστώ Πολύ!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχω ταξιδέψει μόνη,εντός Ελλάδας, τρείς φορές ! Θα ήθελα πάρα πολύ να ταξιδέψω μόνη στο εξωτερικό, αλλά τα οικονομικά μου δεν το επιτρέπουν....anyway....κάποια στιγμή θα το καταφέρω και αυτό !!!
Το να ταξιδεύεις μόνος/η είναι ευλογία για μένα ! Το να πρέπει να είσαι υπεύθυνος του εαυτού σου σε ένα ξένο μέρος, χωρίς κανέναν γνωστό, αποτελεί το καλύτερο μάθημα επιβίωσης !
Κάνω πολύ καλή παρέα με τον εαυτό μου και τα βιβλία μου, οπότε για μένα δεν τίθεται θέμα παρέας ! Άλλωστε είμαι αρκετά κοινωνικό άτομο. Αν θελήσω να μιλήσω σε άνθρωπο, απλά θα το κάνω :)
Σιγά μη φοβηθώ να ταξιδέψω μόνη, εν τέλει.-
Φέτος ένα Αιγαιοπελαγίτικο νησί θα το "χτυπήσω" μόνη πάλι ;)
 

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Έχω ταξιδέψει μόνη,εντός Ελλάδας, τρείς φορές ! Θα ήθελα πάρα πολύ να ταξιδέψω μόνη στο εξωτερικό, αλλά τα οικονομικά μου δεν το επιτρέπουν....anyway....κάποια στιγμή θα το καταφέρω και αυτό !!!
Το να ταξιδεύεις μόνος/η είναι ευλογία για μένα ! Το να πρέπει να είσαι υπεύθυνος του εαυτού σου σε ένα ξένο μέρος, χωρίς κανέναν γνωστό, αποτελεί το καλύτερο μάθημα επιβίωσης !
Κάνω πολύ καλή παρέα με τον εαυτό μου και τα βιβλία μου, οπότε για μένα δεν τίθεται θέμα παρέας ! Άλλωστε είμαι αρκετά κοινωνικό άτομο. Αν θελήσω να μιλήσω σε άνθρωπο, απλά θα το κάνω :)
Σιγά μη φοβηθώ να ταξιδέψω μόνη, εν τέλει.-
Φέτος ένα Αιγαιοπελαγίτικο νησί θα το "χτυπήσω" μόνη πάλι ;)
Καλησπερα,και γω εδώ και 2 χρόνια ταξιδευώ μόνοσ και αρκέτα συχνα!!Στο εξωτερικό πάντως βρίσκεις κάλες τίμες,διαμονή σε χόστελ κτλ,Εγώ αυριο πάω παρισι 7 μέρες μονός και μετά επιστέφω και πάω Σάμο επίσης μόνος!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπερα,και γω εδώ και 2 χρόνια ταξιδευώ μόνοσ και αρκέτα συχνα!!Στο εξωτερικό πάντως βρίσκεις κάλες τίμες,διαμονή σε χόστελ κτλ,Εγώ αυριο πάω παρισι 7 μέρες μονός και μετά επιστέφω και πάω Σάμο επίσης μόνος!!
Θα το κάνω σίγουρα και αυτό ;) Καλησπέρα !
 

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Θα το κάνω σίγουρα και αυτό ;) Καλησπέρα !
Πρώτη φορά πήγα διακοπές μόνη μου πέρισυ το καλοκαίρι. Ήταν μια Ιδιαίτερα δύσκολη περίοδος για μένα για πολλούς λόγους. Ήταν 1 ΕΒΔΟΜΆΔΑ σε νησάκι εντός Ελλάδας. Φοβόμουν ότι θα πλήξω, δε θα αντέξω και διάφορα τέτοια. Τελικά πέρασα πολύ όμορφα, ηρέμησα, χαλάρωσα και δε μου έφτασαν οι μέρες. 2-3 μερούλες ακόμη τις ήθελα.
Βέβαια, οι διακοπές μονος/η δεν ειναι ο,τι πιο εύκολο, ούτε για όλους. Καλά τα ψέματα για να τα λέμε όλα ΣΕ δεσμεύει σε Πολλά πράγματα. Όπως προαναφέρθηκε, το θέμα με τις φωτογραφίες και το θέμα με την βραδινή διασκέδαση θα προσθέσω εγώ. Αλλά είναι και υποκειμενικό το θέμα. Άλλοι ΊΣΩΣ σκέφτονται διαφορετικά. Το σίγουρο είναι ότι προϋποθέτει να κάνεις Καλή παρέα με τον εαυτό σου. Ξέρω άτομα που διστάζουν να πάνε μέχρι και για μπάνιο η ή να κάτσουν να πιουν έναν καφέ αν είναι μονοι/ες και προτιμουν να καθοσουν σπιτι. Απορώ πραγματικα τι θα κάνουν σε περίπτωση που η ζωή τους τα φέρει αλλιώς. Γιατί καλά τα ψέματα πιστευω ότι στη ζωή όλων μας υπάρχουν περίοδοι που είσαι μονος/η και ίσως όχι από επιλογή.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πρώτη φορά πήγα διακοπές μόνη μου πέρισυ το καλοκαίρι. Ήταν μια Ιδιαίτερα δύσκολη περίοδος για μένα για πολλούς λόγους. Ήταν 1 ΕΒΔΟΜΆΔΑ σε νησάκι εντός Ελλάδας. Φοβόμουν ότι θα πλήξω, δε θα αντέξω και διάφορα τέτοια. Τελικά πέρασα πολύ όμορφα, ηρέμησα, χαλάρωσα και δε μου έφτασαν οι μέρες. 2-3 μερούλες ακόμη τις ήθελα.
Βέβαια, οι διακοπές μονος/η δεν ειναι ο,τι πιο εύκολο, ούτε για όλους. Καλά τα ψέματα για να τα λέμε όλα ΣΕ δεσμεύει σε Πολλά πράγματα. Όπως προαναφέρθηκε, το θέμα με τις φωτογραφίες και το θέμα με την βραδινή διασκέδαση θα προσθέσω εγώ. Αλλά είναι και υποκειμενικό το θέμα. Άλλοι ΊΣΩΣ σκέφτονται διαφορετικά. Το σίγουρο είναι ότι προϋποθέτει να κάνεις Καλή παρέα με τον εαυτό σου. Ξέρω άτομα που διστάζουν να πάνε μέχρι και για μπάνιο η ή να κάτσουν να πιουν έναν καφέ αν είναι μονοι/ες και προτιμουν να καθοσουν σπιτι. Απορώ πραγματικα τι θα κάνουν σε περίπτωση που η ζωή τους τα φέρει αλλιώς. Γιατί καλά τα ψέματα πιστευω ότι στη ζωή όλων μας υπάρχουν περίοδοι που είσαι μονος/η και ίσως όχι από επιλογή.
Συμφωνώ !!! Δεν μπορώ όμως να περιμένω πότε θα μπορεί ο ένας και πότε ο άλλος για να κάνω εγώ τα ταξίδια μου.... Καλώς ή κακώς στη ζωή ερχόμαστε και φεύγουμε μόνοι.....ας κάνουμε και κάτι ενδιάμεσα μόνοι....καλό κάνει, κακό δεν κάνει ! Ο φόβος είναι η χειρότερη παρέα...
Ακόμα και για τον απλό καφέ, οταν θέλω να πιώ καφέ θα πάω να πιώ καφέ ! όταν θέλω να βγώ έξω, θα βγώ έξω !....όταν ήμουν φοιτήτρια, ερχόμενη απο την επαρχία βρέθηκα σε μία άγνωστη πόλη, χωρίς παρέες, χωρίς τίποτα ! Εγώ και τα βιβλία μου...για 6 μήνες έβγαινα μόνη μου, προσεχτικά και σκαρφιζόμενη πολλά μέτρα προστασίας....έχω κινδυνέψει δύο φορές, μία Θεσσαλονίκη και μία Αθήνα....αρνούμαι να κλειστώ στο σπίτι....θα πεθάνω πρίν την ώρα μου....οι κακοτοπιές είναι μέσα στο πρόγραμμα, ειδικά για μία γυναίκα....αλλά το να κλειστώ στο σπίτι για να είμαι ασφαλής είναι χειρότερο, τουλάχιστον για μένα !!!
 

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Συμφωνώ !!! Δεν μπορώ όμως να περιμένω πότε θα μπορεί ο ένας και πότε ο άλλος για να κάνω εγώ τα ταξίδια μου.... Καλώς ή κακώς στη ζωή ερχόμαστε και φεύγουμε μόνοι.....ας κάνουμε και κάτι ενδιάμεσα μόνοι....καλό κάνει, κακό δεν κάνει ! Ο φόβος είναι η χειρότερη παρέα...
Ακόμα και για τον απλό καφέ, οταν θέλω να πιώ καφέ θα πάω να πιώ καφέ ! όταν θέλω να βγώ έξω, θα βγώ έξω !....όταν ήμουν φοιτήτρια, ερχόμενη απο την επαρχία βρέθηκα σε μία άγνωστη πόλη, χωρίς παρέες, χωρίς τίποτα ! Εγώ και τα βιβλία μου...για 6 μήνες έβγαινα μόνη μου, προσεχτικά και σκαρφιζόμενη πολλά μέτρα προστασίας....έχω κινδυνέψει δύο φορές, μία Θεσσαλονίκη και μία Αθήνα....αρνούμαι να κλειστώ στο σπίτι....θα πεθάνω πρίν την ώρα μου....οι κακοτοπιές είναι μέσα στο πρόγραμμα, ειδικά για μία γυναίκα....αλλά το να κλειστώ στο σπίτι για να είμαι ασφαλής είναι χειρότερο, τουλάχιστον για μένα !!!
Έχεις απόλυτο δίκιο! Πιστεύω ότι οι solo ταξιδευτές θα πρέπει να κάνουμε μια συνάντηση μόνοι μας!!! Θα έχουμε σίγουρα Πολλά να πουμε και πολλες ιστορίες να μοιραστούμε. Γιατί όπως ακριβώς έγραψες κ εσύ πιστεύω ότι η απόφαση να ταξιδέψεις μονος/η -Όχι για επαγγελματικούς λόγους, αλλα για ψυχαηωγια- εχει σημασία ο διαχωρισμός, αποκαλυπτει πολλα και για τον χαρακτήρα σου.
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχεις απόλυτο δίκιο! Πιστεύω ότι οι solo ταξιδευτές θα πρέπει να κάνουμε μια συνάντηση μόνοι μας!!! Θα έχουμε σίγουρα Πολλά να πουμε και πολλες ιστορίες να μοιραστούμε. Γιατί όπως ακριβώς έγραψες κ εσύ πιστεύω ότι η απόφαση να ταξιδέψεις μονος/η -Όχι για επαγγελματικούς λόγους, αλλα για ψυχαηωγια- εχει σημασία ο διαχωρισμός, αποκαλυπτει πολλα και για τον χαρακτήρα σου.
Καλή ιδέα !!! Να το οργανώσουμε και να ανταλλάξουμε εμπειρίες :)
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
@sakislagadas αγαπητέ Πέμπτη θα είμαι και εγώ στο Παρίσι όπου από 15 μέχρι 25 του μήνα θα επισκεφθώ διαδοχικά Παρίσι - Λυών - Μασσαλία - Βαρκελώνη. Παρίσι θα είμαι από Πέμπτη πρωί μέχρι Κυριακή πρωί. Αν θες μπορούμε να πιούμε καμιά μπύρα!

Η συνάντηση που αναφέρατε όντως πολύ ωραία ιδέα. Πρέπει να βρεθεί οργανωτής χαχα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom