Ιταλία Ταξίδι οδικώς Ιταλία

fluflitsa

Member
Μηνύματα
23
Likes
22
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά του Πάσχα
επαναφέρω αυτό το θέμα για να ρωτήσω το εξής.
Θα πάω Ανκόνα-Τοσκάνη-Νίκαια-Ανκόνα με το αυτοκίνητο. Υπάρχει φόβος για κλοπή του αυτοκινήτου? Με τον συναγερμό μόνο είμαι ΟΚ ή να πάρω και από αυτές τις κλειδαριές τιμονιου-πεταλ φρένου?
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Κάνε ό,τι θα έκανες σε ένα οποιοδήποτε ταξίδι σου, αν θέλεις να είσαι πιο σίγουρη για πιθανή κλοπή. Ό,τι μπορεί να συμβεί στην Τοσκάνη(τίποτα) ή στη Νίκαια(επίσης τίποτα) μπορεί να συμβεί εξίσου και στο Γκάζι ή τα Πετράλωνα στην Αθήνα.
 

evaggts16

Member
Μηνύματα
41
Likes
141
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλή χρονιά στους απανταχού ονειροπολους ταξιδιώτες! Θα ήθελα την άποψη οσων εχουν κάνει παρόμοιο ταξίδι οδικως για Ιταλία. Το δίλημμα μας ειναι να ξεκινήσουμε απο Μιλάνο με ενδιαμεσες στάσεις και να καταλήξουμε Ρώμη ή το αντίστροφο; θα έχουμε στην διάθεση μας 10 μέρες!από άποψη χρόνου τι άξιζει να επισκεφθούμε περισσότερο;
 
Last edited:

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Καλή χρονιά στους απανταχού ονειροπολους ταξιδιώτες! Θα ήθελα την άποψη οσων εχουν κάνει παρόμοιο ταξίδι οδικως για Ιταλία. Το δίλημμα μας ειναι να ξεκινήσουμε απο Μιλάνο με ενδιαμεσες στάσεις και να καταλήξουμε Ρώμη ή το αντίστροφο; θα έχουμε στην διάθεση μας 10 μέρες!από άποψη χρόνου τι άξιζει να επισκεφθούμε περισσότερο;

εφοσον θα ειστε με αυτοκινητο ,πιστευω οτι η τοσκανη πρεπει να συμπεριληφθει στο προγραμμα σας...εγω θα εδινα 4 βραδια στη ρώμη ,5 στην τοσκανη και ενα μιλανο...δεν έχει σημασια αν θα ξεκινησετε απο μιλανο ή ρώμη...αν πατε ως εκει αεροπορικώς(σχεδιαζετε να νοικιασετε το αμαξι,υποθέτω),θα ελεγα οπως βολευει με τις τιμες των αεροπορικών...δεν ξέρω τι εποχη θα πατε..η τοσκάνη ειναι παντα ομορφη αλλά αν πατε χειμωνα θα ηταν καλυτερα να επικεντρωθειτε στις μεγαλυτερες πολεις(λουκα ,σιενα,φλωρεντια),ενω αν πατε ανοιξη ,τα χωριά ειναι πανεμορφα...
 

iro n.

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους...!
Αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάμε Ιταλία απο Πάτρα για μια εβδομάδα.
Θα έχουμε το δικό μας αυτοκινητο. Είναι η πρώτη μας φορά που ταξιδεύουμε οδικώς εκτός Ελλάδος. Εχουμε κλεισει 2 διανυκτερεύσεις Ρώμη κ 2 Φλωρεντία. Ποιά είναι λέτε η καλυτερη διαδρομη απο Ανκονα για Ρωμη για να δουμε κ κανενα πιο γραφικο χωριουδακι? Ειναι ταξιδι της τελευταιας στιγμης οποτε δεν ειχαμε το χρονο να το ψαξουμε. Κ αν εχετε να προτείνετε και κατι για ενδιαμεση στάση θα το εκτιμουσα πολυ! :) Επισης και καποιο χρησιμο tip για το οδικο δικτυο, για διοδια κλπ ευπροσδεκτο παντα :) ευχαριστω πολυυυυ!!
 

giorgoStar

Member
Μηνύματα
50
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Και πολύ καλά κάνετε και το τολμάτε, θα περάσετε όμορφα.
Η Ιταλοπείρα μου δεν έχει να δώσει κάτι στη βασική 3ημισάωρη διαδρομή Ανκόνα-Ρώμη. Εγώ θα ήθελα μετά το ταξίδι να φτάσω ντουγρού στον προορισμό, γιατί αν είχα 2 νύχτες μόνο για Ρώμη, θα αγχωνόμουν. Αν όμως το έχετε μεράκι, μια παράκαμψη μπορεί να γίνει, μάλλον προς Peruggia μεριά. Πρώτη στάση στην απόλυτα θρησκευτική Assisi, κάτι σαν την Πάτμο για την Ιταλία, με μοναστήρια, επιβλητική βασιλική, ναούς, προσκυνήματα κτλ και μετά κατηφόρισμα προς Ρώμη με μία ακόμη στασούλα στους καταρράκτες Marmore που είναι εντυπωσιακοί και σε περιποιημένο περιβάλλον κ τον παραδιπλανό οικισμό Narni, χτισμένος πάνω σε λόφο περιτριγυρισμένο με ελαιόδεντρα και ο οποίος ενέπνευσε το συγγραφέα των χρονικών της Νάρνια. Αν δε σας συγκινεί το υγρό στοιχείο αφού θα έχετε διασχίσει ήδη Αδριατική, μπορείτε να επισκεφτείτε την Peruggia μετά την Assisi, είναι συμπαθητική και γλυκειά. Και οι δύο επιλογές απαιτούν μια ωρίτσα επιπλέον οδήγηση.

Οι αυτοκινητόδρομοι στην Ιταλία είναι πολύ καλοί, να ξανασημειώσουμε ότι υπάρχουν πολλά διόδια τα οποία λειτουργούν ως εξής: όταν εξέρχεσαι από πόλη-περιφέρεια λαμβάνεις από αυτόματο διόδιο ένα χαρτάκι (κράτησέ το μακρυά από κινητά ή τραπ. κάρτες γιατί απομαγνητίζεται εύκολα) και πριν φτάσεις στο σημείο προορισμού, υπάρχει άλλο διόδιο στο οποίο δίνεις το χαρτάκι πίσω και ανάλογα με τα χιλιόμετρα που διενύθηκαν, πληρώνεις το αντίστοιχο αντίτιμο. Υπάρχει η επιλογή να πληρώσεις με κάρτα ή με μετρητά, σε αυτόματο ή σε κυριούλη.

139A2DDA-8687-4EBA-8C40-07339011F37B.gif

Το telepass είναι προπληρωμένη κάρτα που την προμηθεύονται οι ίδιοι και δε χρειάζεται να προσκομίζουν τίποτε, απλά περνάνε το διόδιο και αυτό αυτόματα ανεβάζει τη μπάρα. Δε μας αφορά αυτό. Αν θέλεις και άτομο στο κιοσκάκι, η φωτό με τα μετρητά θα συνοδεύεται και με ένα χέρι:
CC213869-F2D6-4B3C-AF96-E1093686B21F.jpeg


Προσοχή όταν τα προσεγγίζετε και όταν τα προσπερνάτε. Μπορεί για παράδειγμα να επιλέξετε να πληρώσετε στο τελευταίο διόδιο δεξιά και όταν το περάσετε η έξοδός σας να είναι αμέσως τέρμα αριστερά. Προσοχή με τους Ιταλούς οδηγούς, δε νιώθουν.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Προσοχή όταν τα προσεγγίζετε και όταν τα προσπερνάτε. Μπορεί για παράδειγμα να επιλέξετε να πληρώσετε στο τελευταίο διόδιο δεξιά και όταν το περάσετε η έξοδός σας να είναι αμέσως τέρμα αριστερά. Προσοχή με τους Ιταλούς οδηγούς, δε νιώθουν.
Να γιατί αγαπώ travelstories!:grouphug:
Αυτές τις απίστευτες λεπτομέρειες - που κάνουν όμως την μεγάλη διαφορά - μόνο εδώ τις βρίσκεις :clap:
 

MakisSRV

Member
Μηνύματα
23
Likes
141
Καλησπέρα και από εμένα. Εγω προτείνω να πάτε κατευθείαν Ρώμη, χωρις να χάσετε χρόνο ενδιάμεσα, γιατί Ρώμη και 2 μέρες είναι ήδη πιεσμένα τα πράγματα. Σε αυτό με τους Ιταλούς οδηγούς επιβεβαιώνω και εγώ, καθώς διέσχισα τον περασμένο Σεπτέμβριο όλη την Ιταλία από Μπάρι έως Βενετία. Θα περάσετε μαγικά!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Το καραβι φτανει ανκονα 4.30..ωσπου να βγειτε ...θετε κοντα 4 ωρες για ρωμη..πως θα προλαβετε να δειτε και 2 _3 πολεις ?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το καραβι φτανει ανκονα 4.30..ωσπου να βγειτε ...θετε κοντα 4 ωρες για ρωμη..πως θα προλαβετε να δειτε και 2 _3 πολεις ?
συμφωνω. αν κ τα πλοια φτανουν κ 13.30 κ14.00,οχι μονο 16.30, η μερα ειναι χαμενη σχεδον μεχρι να βγεις, να περασεις τον (εντατικο τελευταια λογω λαθρεπιβατων) ελεγχο κ να φτασεις αουτοστραντα. γενικα ταξιδι μιας βδομαδας οδικο σε 2 πολεις μεγεθους Ρωμης Φλωρεντιας δεν αξιζει. εξοδα στα υψη, το ιδιο κ η ταλαιπωρια. εκτος αν συντρεχουν ειδικοί λογοι. αλλιως βαλτε μονο μια πολη στο προγραμμα. τη μικροτερη Φλωρεντια κ εξοχη, δηλ Τοσκανη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προσοχή με τους Ιταλούς οδηγούς, δε νιώθουν.
αυτο το σχόλιο δεν το καταλαβα. ειμαι βεβαια κ καποιας ηλικιας, μολις πριν λιγο μπηκα στα πρωτα - αντα...
ετσι για την ιστορια θα πω οτι στον αυτοκινητοδρομο οδηγουν πολυ καλα. καμμια σχεση με Ελλαδα. σεβονται κ ξερουν τη δεξια λωριδα, δε βλεπεις ξεχασμενους στην αριστερη, καθαρα για προσπεραση. προσοχη θα εδινα στον ΚΟΚ κ στα ορια, οχι στους αλλους. τα προστιμα δεν αστειευονται.
επισης χωρις να ειμαι κ τεχνικος, το χαρτακι των διοδιων παντα στο ΙΧ το βαζω μαζι με το κινητο, δεν εχει απομαγνητιστει ποτε.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα σε όλους...!
Αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάμε Ιταλία απο Πάτρα για μια εβδομάδα.
Θα έχουμε το δικό μας αυτοκινητο. Είναι η πρώτη μας φορά που ταξιδεύουμε οδικώς εκτός Ελλάδος. Εχουμε κλεισει 2 διανυκτερεύσεις Ρώμη κ 2 Φλωρεντία. Ποιά είναι λέτε η καλυτερη διαδρομη απο Ανκονα για Ρωμη για να δουμε κ κανενα πιο γραφικο χωριουδακι? Ειναι ταξιδι της τελευταιας στιγμης οποτε δεν ειχαμε το χρονο να το ψαξουμε. Κ αν εχετε να προτείνετε και κατι για ενδιαμεση στάση θα το εκτιμουσα πολυ! :) Επισης και καποιο χρησιμο tip για το οδικο δικτυο, για διοδια κλπ ευπροσδεκτο παντα :) ευχαριστω πολυυυυ!!
Καλησπερα και απο εμενα
Απο Ανκονα για Ρωμη η διαδρομη μεσω autostrada (η μονη πολη που αξιζει στην διαδρομη ειναι η L' Aquila) ειναι περιπου 3,5 ωρες και αν υποθεσουμε οτι το πλοιο σου φτανει περιπου στις 3 το μεσημερι + 1 ωρα περιπου εως να βγεις απο το πλοιο και το λιμανι (αν το πλοιο σου φτανει 2o ο χρονος λογο κινησης μορει και να μεγαλωσει) οποτε απο Ανκονα εως Ρωμη παει η πρωτη μερα.. Στην Ρωμη μια μερα τι να πρωτοδεις... Colosseo? fontana di Trevi? piazza Navona? Altare della Patria? Trastevere? Vaticano?? .. παμε στα δυσκολα .. Ρωμη - Φλωρεντια επισης περιπου 3,5 ωρες .. ενδιαμεσες στασεις.. Siena και San Gimignano και μια μερα στην Φλωρεντια που ειναι αξιοθεατο απο μονη της και εκλεισε το προγραμμα ... ελπιζω να σε βοηθησα!! καλα να περασετε!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom