ΗΠΑ Ταξίδι προς Louisiana ΗΠΑ

Vasillis Pol

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλημέρα , στις 3 Ιανουαρίου 2021 πρόκειται να ταξιδέψει ο γιος μου 18 ετών μόνος του στις ΗΠΑ (Shreveport- Louisiana) γιά σπουδές. Πιθανό δρομολόγιο είναι :Αθήνα -Φραγκφούρτη-Χιούστον -Σρίβπορτ (Λουιζιάνα).Επειδή δεν έχει εμπειρία από τέτοια ταξίδια και με μετεπιβιβάσεις αεροπλάνων θα θέλαμε κάθε βοήθεια για ένα ασφαλές ταξίδι.Κάθε λεπτομέρεια θα μας ήταν χρήσιμη όσο μικρή ή αστεία μπορεί να φαίνεται.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Εάν έχει κλείσει τα 18, δεν χρειάζεται ιδιαίτερες διατυπώσεις. Να έχει μαζί του τη βίζα και το χαρτί από τη σχολή που τον δέχτηκε (για να ισχύει και η βίζα ;)).

Για τις μετεπιβιβάσεις δεν μπορούμε να βοηθήσουμε χωρίς να έχουμε εικόνα για τα εισιτήρια. :rolleyes-80:

Διαφορετικά κινείσαι αν έχεις κλείσει ξεχωριστά εισιτήρια για τα διάφορα σκέλη (όπου και παραλαμβάνεις τη βαλίτσα και μετά την ξαναπαραδίδεις εσύ στο επόμενο check-in για την επόμενη πτήση), και διαφορετικά αν έχεις ενιαίο εισιτήριο δηλ. Αθήνα-Λουιζιάνα (όπου κατά κανόνα παίρνεις τις αποσκευές στη Λουιζιάνα απευθείας). Τα εισιτήρια στην πρώτη περίπτωση ενδέχεται να βγουν αρκετά φθηνότερα, αλλά αν χάσει κάποια πτήση κατά κανόνα δεν μπορεί να κάνει κάτι, πρέπει να ξανακλείσει καινούρια εισιτήρια για να φτάσει στον προορισμό του.

Η υπερατλαντική πτήση δεν είναι τίποτα, είναι σαν 2-3 ενδο-ευρωπαϊκές μαζί. Μην σε ανησυχεί αυτό. :cool:

Το δρομολόγιο που μας γράφεις πώς προέκυψε; Αν δεν μπορούσα να έχω έναν μόνο ενδιάμεσο σταθμό, θα έσπαγα το ταξίδι στα δύο. Είτε θα πήγαινα Φρανκφούρτη, θα έμενα 1 βράδυ και την επόμενη θα πήγαινα Χιούστον και καπάκι Σρίβπορτ, είτε θα πήγαινα Αθήνα - Φρανκφούρτη - Χιούστον και την επόμενη θα έφευγα για το Σρίβπορτ. Αφενός να μην γίνει τίποτα στραβή και καθυστερήσω να φτάσω κάπου και μετά να τρέχω να προλάβω. Αφετέρου για να είναι πιο ξεκούραστο το ταξίδι.
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το Εβερεστ
Οταν θα τον ρωτησουν στο ελεγχο διαβατηριων στο Χιουστον τι ηρθε να κανει στην Αμερικη να πει ξεκαθαρα οτι ερχεται για σπουδες και ας εχει καποιο χαρτι απο το πανεπιστημιο σε περιπτωση που του ζητηθει.
Επισης θα πρεπει να παραλαβει τις βαλιτσες του στο πρωτο σταθμο στην Αμερικη (Χιουστον συμφωνα με το δρομολογιο που εγραψες) και μετα να τις ξανακανει τσεκ ιν για την εσωτερικη πτηση στο Shreveport. Καλο ειναι να εχει 3 ωρες μεχρι την επομενη πτηση για να μην αγχωνεται.

Συνηθως οι γονεις ανησυχουν παραπανω απο οσο χρειαζεται. Ειναι ωραιες εμπειριες αυτες. Ολα θα πανε καλα. Καλη του τυχη.
 

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.289
Τι μου θυμιζεις τωρα, 39 χρονια πριν με μια F1 πηγα και γω εκει κατω για να μαθω γραμματα!

Απο την Αθηνα θα ελεγχουνε την visa του, (F1) περισσοτερο στην Γερμανια που κανουνε και screening. Καλου κακου να'χει το letter of admittance, αλλα εφ'οσον γινεται το screening και το ξεκαθαρισμα απο το προξενειο για να εκδοθει η F1 και μιας που ειμαστε στη ηλεκτρονικη εποχη θα τα εχει ολα το dept of Homeland security που του ανηκει το ICE και το INS το TSA. Με ψιλα γραμματα αυτοι οι τελωνιακοι και οι του ελενχου διαβατηριων κλπ.

Το αεροδρομιο του Χιουστον (εχει 2, to IAH (Intercontinental μετονομαστηκε G. Bush) θυμαμαι πριν 33 χρονια που ηταν η τελευταια φορα που το χρησιμοποιησα, ειναι πολυ απλωμενο και στους τερματικους πηγαινεις με ενα υπογειο τρενακι (χωρις οδηγο/κανει τη διαδρομη απο το terminal 1 στο 2 κλπ) και θελει καποιο χρονο. Οι αναμονες ειναι μεγαλες στον ελενχο, θυμαμαι το '85 ειχα αφιξη με KLM και συνεπεσα με αλλες αφιξεις στο ιδιο τερμιναλ, AF και αρκετες απο Λατ. και Νοτια Αμερικη. H βαλιτσα μου ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ηταν ανοιγμενη! Βαλιτσα ανοιγμενη απο το Αμστερνταμ, παει να πει ξαλαφρωμενη! Ευτυχως δεν ελειπε τιποτα! Γυριζε πανω απο 1 ωρα στον ιμαντα! Οταν παραπονεθηκα σε καποιον τελωνιακο εκει, μου λεει η βαλιτσα σου η Samsonite δεν ειναι ασφαλης, ανοιγεται πολυ ευκολα!

Αρκετα χρονια αργοτερα με το που αρχισε "ο παγκοσμιος πολεμος κατα της τρομοκρατιας" αντιληφθηκα οτι οι βαλιτσες ανοιγονται εκει χωρις την παρουσια σου για ελενχο, γιαυτο θελουν οι βαλιτσες να εχουν εγγεκριμενο λουκετο η κλειδαρια απο το TSA , για να μην σου δημιουργουν βλαβη η σπασιμο κλειδαριας απο το ανοιγμα τους, χωρις την παρουσια σου! Γιατι αυτοι εχουν και αντικλειδια!
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Για να βγει η βαλίτσα στον ενδιάμεσο σταθμό, πρέπει να το έχεις ζητήσει ρητά από τον υπάλληλο στο check-in όταν ξεκινάς. Αλλιώς, αυτόματα θα την στείλουν στον τελικό προορισμό. Για ενιαίο εισιτήριο πάντα.

Βέβαια όσες φορές έχω έρθει ΗΠΑ από εξωτερικό, κατέβαινα στο αεροδρόμιο που προσγειωνόμασταν, δεν είχα ανταπόκριση. Στις ΗΠΑ σε υποχρεώνουν να πάρεις την βαλίτσα από τον ιμάντα και να την ξαναπαραδώσεις για νέο check-in αν έρχεσαι από έξω και έχεις ανταπόκριση εντός ΗΠΑ; :rolleyes-80:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Για να βγει η βαλίτσα στον ενδιάμεσο σταθμό, πρέπει να το έχεις ζητήσει ρητά από τον υπάλληλο στο check-in όταν ξεκινάς. Αλλιώς, αυτόματα θα την στείλουν στον τελικό προορισμό. Για ενιαίο εισιτήριο πάντα.

Βέβαια όσες φορές έχω έρθει ΗΠΑ από εξωτερικό, κατέβαινα στο αεροδρόμιο που προσγειωνόμασταν, δεν είχα ανταπόκριση. Στις ΗΠΑ σε υποχρεώνουν να πάρεις την βαλίτσα από τον ιμάντα και να την ξαναπαραδώσεις για νέο check-in αν έρχεσαι από έξω και έχεις ανταπόκριση εντός ΗΠΑ; :rolleyes-80:
Τις αποσκευες οταν ταξιδευεις για ΗΠΑ τις παραλαμβανεις στην πρωτη σταση που κανει εκει το αεροπλάνο οπότε αν εχεις ανταποκριση ξανακανεις τσεκ ιν .
Στην πρωτη σταση περνας και την "ανάκριση" στο ιμιγκρεισον.
Καλο ειναι να υπαρχει ενα κενό τριων ωρων μεταξυ των πτησεων γιατι συνηθως δεν προλαβαινεις την ανταποκριση .
Μου ετυχε με εισιτηριο της DELTA . H πρωτη σταση ηταν Ορεγκον και μετά αλλαγη αεροπλανου για Λος Αντζελες που ηταν ο προορισμος . Οταν ειχα δει 1.30 ωρα ημουνα σιγουρη οτι θα εχανα την ανταποκριση οπως και εγινε .Για τις εταιρειες ειναι πολυ συνηθισμενο , με εβαλαν στην επομενη που εφυγε σε 3-4 ωρες.
 

Vasillis Pol

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Εάν έχει κλείσει τα 18, δεν χρειάζεται ιδιαίτερες διατυπώσεις. Να έχει μαζί του τη βίζα και το χαρτί από τη σχολή που τον δέχτηκε (για να ισχύει και η βίζα ;)).

Για τις μετεπιβιβάσεις δεν μπορούμε να βοηθήσουμε χωρίς να έχουμε εικόνα για τα εισιτήρια. :rolleyes-80:

Διαφορετικά κινείσαι αν έχεις κλείσει ξεχωριστά εισιτήρια για τα διάφορα σκέλη (όπου και παραλαμβάνεις τη βαλίτσα και μετά την ξαναπαραδίδεις εσύ στο επόμενο check-in για την επόμενη πτήση), και διαφορετικά αν έχεις ενιαίο εισιτήριο δηλ. Αθήνα-Λουιζιάνα (όπου κατά κανόνα παίρνεις τις αποσκευές στη Λουιζιάνα απευθείας). Τα εισιτήρια στην πρώτη περίπτωση ενδέχεται να βγουν αρκετά φθηνότερα, αλλά αν χάσει κάποια πτήση κατά κανόνα δεν μπορεί να κάνει κάτι, πρέπει να ξανακλείσει καινούρια εισιτήρια για να φτάσει στον προορισμό του.

Η υπερατλαντική πτήση δεν είναι τίποτα, είναι σαν 2-3 ενδο-ευρωπαϊκές μαζί. Μην σε ανησυχεί αυτό. :cool:

Το δρομολόγιο που μας γράφεις πώς προέκυψε; Αν δεν μπορούσα να έχω έναν μόνο ενδιάμεσο σταθμό, θα έσπαγα το ταξίδι στα δύο. Είτε θα πήγαινα Φρανκφούρτη, θα έμενα 1 βράδυ και την επόμενη θα πήγαινα Χιούστον και καπάκι Σρίβπορτ, είτε θα πήγαινα Αθήνα - Φρανκφούρτη - Χιούστον και την επόμενη θα έφευγα για το Σρίβπορτ. Αφενός να μην γίνει τίποτα στραβή και καθυστερήσω να φτάσω κάπου και μετά να τρέχω να προλάβω. Αφετέρου για να είναι πιο ξεκούραστο το ταξίδι.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Vasillis Pol

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Τις αποσκευες οταν ταξιδευεις για ΗΠΑ τις παραλαμβανεις στην πρωτη σταση που κανει εκει το αεροπλάνο οπότε αν εχεις ανταποκριση ξανακανεις τσεκ ιν .
Στην πρωτη σταση περνας και την "ανάκριση" στο ιμιγκρεισον.
Καλο ειναι να υπαρχει ενα κενό τριων ωρων μεταξυ των πτησεων γιατι συνηθως δεν προλαβαινεις την ανταποκριση .
Μου ετυχε με εισιτηριο της DELTA . H πρωτη σταση ηταν Ορεγκον και μετά αλλαγη αεροπλανου για Λος Αντζελες που ηταν ο προορισμος . Οταν ειχα δει 1.30 ωρα ημουνα σιγουρη οτι θα εχανα την ανταποκριση οπως και εγινε .Για τις εταιρειες ειναι πολυ συνηθισμενο , με εβαλαν στην επομενη που εφυγε σε 3-4 ωρες.
ευχαριστώ πολύ.
 

Vasillis Pol

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Τις αποσκευες οταν ταξιδευεις για ΗΠΑ τις παραλαμβανεις στην πρωτη σταση που κανει εκει το αεροπλάνο οπότε αν εχεις ανταποκριση ξανακανεις τσεκ ιν .
Στην πρωτη σταση περνας και την "ανάκριση" στο ιμιγκρεισον.
Καλο ειναι να υπαρχει ενα κενό τριων ωρων μεταξυ των πτησεων γιατι συνηθως δεν προλαβαινεις την ανταποκριση .
Μου ετυχε με εισιτηριο της DELTA . H πρωτη σταση ηταν Ορεγκον και μετά αλλαγη αεροπλανου για Λος Αντζελες που ηταν ο προορισμος . Οταν ειχα δει 1.30 ωρα ημουνα σιγουρη οτι θα εχανα την ανταποκριση οπως και εγινε .Για τις εταιρειες ειναι πολυ συνηθισμενο , με εβαλαν στην επομενη που εφυγε σε 3-4 ωρες.
ευχαριστώ πολύ.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
@va5ilis @KIKI

Δεν το ήξερα ότι σου βγάζουν τη βαλίτσα με το που προσγειωθείς (ερχόμενος από εξωτερικό) και πρέπει να την ξαναδώσεις εσύ. :icon_redface:
Μόνο ανταπόκριση για πτήσεις εσωτερικού έχω κάνει στις ΗΠΑ, υπέθεσα ότι και στην ανταπόκριση ερχόμενος από εξωτερικό προωθούν αυτοί την βαλίτσα.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Επισης θα πρεπει να παραλαβει τις βαλιτσες του στο πρωτο σταθμο στην Αμερικη (Χιουστον συμφωνα με το δρομολογιο που εγραψες) και μετα να τις ξανακανει τσεκ ιν για την εσωτερικη πτηση στο Shreveport. Καλο ειναι να εχει 3 ωρες μεχρι την επομενη πτηση για να μην αγχωνεται.
Πάρα πολύ σωστά.Εγώ μάλιστα θα έλεγα αν είναι εφικτό να έχει 4-5 ώρες μέχρι την επόμενη πτήση.Η πτήση από την Φρανκφούρτη προσγειώνεται στο terminal D ή Ε (δεν θυμάμαι καλά) και οι εσωτερικές με United φεύγουν από το Β,άρα πρέπει να υπολογίσεις και τον χρόνο μετακίνησης μεταξύ των δύο σταθμών με το τραινάκι.Είναι επίσης πιθανό να έχει κάποια καθυστέρηση η πτήση από Φρανκφούρτη και να φτάσει αργότερα από το αναμενόμενο.Το πόση ώρα θα πάρει για το immigration εξαρτάται από το πόσες πτήσεις έχουν φτάσει την ίδια ώρα,πόσα γκισέ είναι ανοικτά,πόσο καθυστερεί ο έλεγχος στο κάθε άτομο κλπ.Το ίδιο ισχύει και για την αναχώρηση για το Shreveport.Δεν ξέρω αν τώρα με την covid υπάρχουν και άλλα μέτρα και περαιτέρω καθυστέρηση.
είτε θα πήγαινα Αθήνα - Φρανκφούρτη - Χιούστον και την επόμενη θα έφευγα για το Σρίβπορτ.
Και αυτή είναι πολύ σωστή πρόταση για να είναι πιο ήσυχο το παιδί. Μπορεί να κοιμηθεί στο ξενοδοχείο Hampton Inn Houston Hobby Airport,πάρα πολύ κοντά στο αεροδρόμιο που έχει και 24ωρη μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο ή στο Houston Marriott South at Hobby Airport που και αυτό έχει 24ωρη δωρεάν μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλημέρα , στις 3 Ιανουαρίου 2021 πρόκειται να ταξιδέψει ο γιος μου 18 ετών μόνος του στις ΗΠΑ (Shreveport- Louisiana) γιά σπουδές. Πιθανό δρομολόγιο είναι :Αθήνα -Φραγκφούρτη-Χιούστον -Σρίβπορτ (Λουιζιάνα).Επειδή δεν έχει εμπειρία από τέτοια ταξίδια και με μετεπιβιβάσεις αεροπλάνων θα θέλαμε κάθε βοήθεια για ένα ασφαλές ταξίδι.Κάθε λεπτομέρεια θα μας ήταν χρήσιμη όσο μικρή ή αστεία μπορεί να φαίνεται.
Αν θέλεις πες μας τι θα σπουδάσει το παιδί εκεί.Μια που οι ερωτήσεις σου για το ταξίδι απαντήθηκαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom