Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα Ντουμπάι Ταξίδι σε Αμπου Νταμπι και Ντουμπάι

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Πάντως το μετρό του Ντουμπάι είναι εντυπωσιακό και εξυπηρετικό.
Ναι ε; Ειδα απο κατι ξενοδοχεια που βρισκω (π.χ. Arabian Park Dubai, an Edge by Rotana Hotel ) ότι με ταξι ειναι 10 λεπτα απο το Dubai Mall πχ, οτι με το μετρο ειναι 55 λεπτά... Μου φανηκε υπερβολικη η ωρα σε σχέση με τα 7 χιλιόμετρα που απέχει με το ταξί. Διάβασα όμως οτι και τα ταξί είναι φθηνά (0,70 λεπτά το χιλιόμετρο) οπότε μάλλον το αφήνουμε το αμάξι!
 

annoula

Member
Μηνύματα
255
Likes
530
Ναι ε; Ειδα απο κατι ξενοδοχεια που βρισκω (π.χ. Arabian Park Dubai, an Edge by Rotana Hotel ) ότι με ταξι ειναι 10 λεπτα απο το Dubai Mall πχ, οτι με το μετρο ειναι 55 λεπτά... Μου φανηκε υπερβολικη η ωρα σε σχέση με τα 7 χιλιόμετρα που απέχει με το ταξί. Διάβασα όμως οτι και τα ταξί είναι φθηνά (0,70 λεπτά το χιλιόμετρο) οπότε μάλλον το αφήνουμε το αμάξι!
Τσέκαρε αν θες το JW Marriott Marquis hotel Dubai, σ αυτο ειχα μεινει, πολυ νορμαλ τιμη κ βολικη τοποθεσια. Προσωπικα θα αγχωνομουν να οδηγησω στο Dubai!
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Τσέκαρε αν θες το JW Marriott Marquis hotel Dubai, σ αυτο ειχα μεινει, πολυ νορμαλ τιμη κ βολικη τοποθεσια. Προσωπικα θα αγχωνομουν να οδηγησω στο Dubai!
Είναι αρκετά εκτός του budget μας, αλλά σε ευχαριστώ πολύ :D

Μάλλον τείνουμε στο να αρκεστούμε στα μέσα και στο ταξί! Βρήκα και ξενοδοχείο που έχει δικά του λεωφορεία για τα βασικά σημεία της πόλης, οπότε μια χαρά :D
 

annoula

Member
Μηνύματα
255
Likes
530
Είναι αρκετά εκτός του budget μας, αλλά σε ευχαριστώ πολύ :D

Μάλλον τείνουμε στο να αρκεστούμε στα μέσα και στο ταξί! Βρήκα και ξενοδοχείο που έχει δικά του λεωφορεία για τα βασικά σημεία της πόλης, οπότε μια χαρά :D
Το είδα τωρα και εγω και οντως ειναι ανεβασμενες οι τιμες του. Ειχα βρει μια απιστευτη προσφορα εκει για 5 βραδια πριν 2 χρονια κ μαλιστα Χριστουγεννα και μας εκαναν κ αναβαθμιση σε σουιτα οποτε ελεγα μηπως εχει κατι τετοιο αλλα τζιφος!
Να τα περασετε σουπερ!
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Το είδα τωρα και εγω και οντως ειναι ανεβασμενες οι τιμες του. Ειχα βρει μια απιστευτη προσφορα εκει για 5 βραδια πριν 2 χρονια κ μαλιστα Χριστουγεννα και μας εκαναν κ αναβαθμιση σε σουιτα οποτε ελεγα μηπως εχει κατι τετοιο αλλα τζιφος!
Να τα περασετε σουπερ!
Ευχαριστούμε πολύ :xalara:
 

lefosbib

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Σας ευχαριστώ πολύ!

Και εγώ έτσι το σκέφτομαι.. Βασικά σκέφτομαι διανυκτέρευση πρώτη μέρα Abu Dhabi και πρωινή βόλτα Abu Dhabi την επόμενη! Και απογευματάκι ταξί για Dubai για όλες τις υπόλοιπες μέρες.

Έχετε εικόνα αν αξίζει μήπως η ενοικίαση αυτοκινήτου; Γιατί είδα πως και μέσα στο Dubai η μετακίνηση με τα μέσα είναι πολύ δύσκολη, οπότε θα θέλει ταξί φαντάζομαι!
Σκέφτομαι πως η ενοικίαση αυτοκινήτου με τοση κίνηση που θα έχει και με την στάθμευση που είναι δύσκολη δεν θα είμαι ήσυχος, το ξενοδοχείο που κλείσαμε είναι δίπλα στο μετρό και σε συνδυασμό με ταξι που είναι οικονομικά, συγκεκριμένα η εφαρμογή careem σε συνδυασμό με uber που ξερεις τι πληρώνεις είναι καλύτερη επιλογή νομίζω.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Σκέφτομαι πως η ενοικίαση αυτοκινήτου με τοση κίνηση που θα έχει και με την στάθμευση που είναι δύσκολη δεν θα είμαι ήσυχος, το ξενοδοχείο που κλείσαμε είναι δίπλα στο μετρό και σε συνδυασμό με ταξι που είναι οικονομικά, συγκεκριμένα η εφαρμογή careem σε συνδυασμό με uber που ξερεις τι πληρώνεις είναι καλύτερη επιλογή νομίζω.
Πράγματι η κίνηση στο Ντουμπάι είναι απίστευτη. Εμείς πολλές φορές ζητήσαμε από τον ταξιτζή να μας αφήσει πριν τον προορισμό μας και να περπατήσουμε το υπόλοιπο (μπορεί να χρειαζόνταν και μία ώρα για 10 χιλιόμετρα με το ταξί).

Επίσης, επειδή μερικές φορές πήραμε ταξί από πιάτσα (όχι με εφαρμογή) ενώ δέχονται πληρωμή με πιστωτική κάρτα δεν είχαν ίντερνετ ή έτσι είπαν και χρειάστηκε να πληρώσουμε με μετρητά. Καλό είναι να έχετε χρήματα σε τοπικό νόμισμα γιατί εγώ δεν είχα και πλήρωσα σε ευρώ σε πολύ κακή ισοτιμία.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.492
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom