Σλοβενία Ταξίδι σε Σλοβενία

THEO8170

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΛΟΒΕΝΙΑ
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι νέος στο φόρουμ,θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με επικείμενο ταξίδι μου στην Σλοβενία( Μάριμπορ).
Δεν ξέρω πώς πρέπει να πάω.
Αεροπορικώς; Απευθείας δεν υπάρχει πτήση από Θεσσαλονίκη
Σιδηροδρομικώς; Δεν πιστεύω ότι υπάρχει δρομολόγιο.

Θα ήθελα να μοιραστείτε τις γνώσεις και την εμπειρία σας μαζί μου.
Όπως γράφω, είμαι νέο μέλος και δεν έχω προλάβει καλά καλά να δω όλο το σάιτ. ίσως οι ερωτήσεις μου να έχουν απαντηθεί ήδη για κάποιον άλλο φίλο.
Ευχαριστώ πάντως εκ των προτέρων
Θόδωρος
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι νέος στο φόρουμ,θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με επικείμενο ταξίδι μου στην Σλοβενία( Μάριμπορ).
Δεν ξέρω πώς πρέπει να πάω.
Αεροπορικώς; Απευθείας δεν υπάρχει πτήση από Θεσσαλονίκη
Σιδηροδρομικώς; Δεν πιστεύω ότι υπάρχει δρομολόγιο.

Θα ήθελα να μοιραστείτε τις γνώσεις και την εμπειρία σας μαζί μου.
Όπως γράφω, είμαι νέο μέλος και δεν έχω προλάβει καλά καλά να δω όλο το σάιτ. ίσως οι ερωτήσεις μου να έχουν απαντηθεί ήδη για κάποιον άλλο φίλο.
Ευχαριστώ πάντως εκ των προτέρων
Θόδωρος
Μπορείς να δοκιμάσεις το κουμπί "αναζήτηση" και να βρείς πληροφορίες.
Από Θεσσαλονίκη για Ljubljana μπορεί να μην υπάρχουν απευθείας πτήσεις, αλλά υπάρχουν πτήσεις με ανταπόκριση. Βάλε τα αεροδρόμια SKG και LJU στο Cheap flights: compare prices, find airline tickets μαζί με τις ημερομηνίες που σε ενδιαφέρουν, και θα δείς. Από το Ljubljana θα πάρεις μετά το υπεραστικό λεωφορείο για Maribor.

Πάντως δεν είναι φτηνά. Σκέψου σοβαρά και το ενδεχόμενο να πας απευθείας με το αυτοκίνητό σου. Οι δρόμοι είναι καλοί, και οι χώρες ασφαλείς, και μετά από 12-13 ώρες στο δρόμο φτάνεις στον προορισμό σου. Αν το ζορίσεις, ξεκινώντας πρωί πρωί και ελπίζοντας ότι οι ουρές και στα 4 σύνορα που θα συναντήσεις θα είναι νορμάλ, βγαίνει αυθημερόν.

Απευθείας τρένο δεν υπάρχει. Θα πρέπει να πάρεις Ένα Ελληνικό τρένο για το Βελιγράδι, κι από κει άλλο τρένο, μερικές ώρες μετά για Ζάγκρεμπ - Λιουμπλιάνα (κι από κει άλλο μέσο). 2 μέρες ταξίδι σχεδόν. Άστο καλύτερα, εκτός αν έχεις εξαιρετικά χαμηλό budget.

Για Maribor, ενδεχομένως να συμφέρει να πετάξεις στο Graz της Αυστρίας και να πας από κει, αντί για να πετάξεις προς Ljubljana. Είναι η μισή απόσταση...
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
δες μήπως μπορείς με αλιτάλια μέσω ρώμης να φθάσεις τεργέστη και από εκεί οδικώς. δεν το έχω κάνει. Μία ιδέα λέω.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δε λες και τις ημερομηνίες που θες να πας μπας και υπάρχει καμιά προσφορά...
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Πες μας ημερομηνίες . Πότε πας;
Από Τεργέστη είναι 20 λεπτά με αυτοκίνητο η σλοβενία.
Πάντως μη χάσεις τα σπήλαια. Καταπληκτικά. Υπέροχα καμπινγκ μέσα σε δάση δίπλα σε πολλά σπήλαια. Lake Bohinj......
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πες μας ημερομηνίες . Πότε πας;
Από Τεργέστη είναι 20 λεπτά με αυτοκίνητο η σλοβενία.
Πάντως μη χάσεις τα σπήλαια. Καταπληκτικά. Υπέροχα καμπινγκ μέσα σε δάση δίπλα σε πολλά σπήλαια. Lake Bohinj......
Μόνο που το Maribor που ενδιαφέρει τον THEO8170 είναι στην άλλη άκρη της Σλοβενίας, 222 Km ή 2,5 ώρες μακρυά - κι αυτό αν υποθέσουμε την ύπαρξη I.X. Η Τεργέστη απλά δεν παίζει για το συγκεκριμένο προορισμό - To Zagreb είναι στη μισή απόσταση, και η Βιέννη στην ίδια.
 
Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι νέος στο φόρουμ,θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με επικείμενο ταξίδι μου στην Σλοβενία( Μάριμπορ).
Δεν ξέρω πώς πρέπει να πάω.
Αεροπορικώς; Απευθείας δεν υπάρχει πτήση από Θεσσαλονίκη
Σιδηροδρομικώς; Δεν πιστεύω ότι υπάρχει δρομολόγιο.

Θα ήθελα να μοιραστείτε τις γνώσεις και την εμπειρία σας μαζί μου.
Όπως γράφω, είμαι νέο μέλος και δεν έχω προλάβει καλά καλά να δω όλο το σάιτ. ίσως οι ερωτήσεις μου να έχουν απαντηθεί ήδη για κάποιον άλλο φίλο.
Ευχαριστώ πάντως εκ των προτέρων
Θόδωρος
Φίλε γειά σου
Υπάρχουν δύο οικονομικοί τρόποι.Ο ένας είναι αεροπορικώς απο Θεσσαλονίκη με Austrian Airlines για Graz με τιμή Νοεμβρίου 233 ευρώ μετ'επιστροφής.Απο εκεί οδικώς για Maribor.Ο δεύτερος τρόπος ,και πιστεύω πιο ενδιαφέρων επειδή έχει τύχει να το κάνω αρκετές φορές είναι με το αυτοκίνητο μέσω Σκοπίων ,Σερβίας και Κροατίας.Αρκεί να έχεις παρέα και να μην είσαι μόνος.Απο Θεσσαλονίκη μέχρι Maribor με τις στάσεις και φαντάζομαι ότι δεν θα έχεις ξαναοδηγήσει σ'αυτές τις χώρες θα χρειασθείς περίπου 20 ώρες.Το δρομολόγιο απο Nis και μετά ανετότατο και με πολλές ανέσεις.Μέχρι και Olymbus Plaza θα συναντήσεις.Καύσιμα θα βάλεις στη Θεσσαλομίκη , στη Σερβία και Σλοβενία.Στη Κροατία είναι ακριβότερα λόγω και ισοτιμίας του κούνα.Για τα διόδια θα έχεις κέρματα ευρώ.Ο αυτοκινητόδρομος διέρχεται έξω απο το νεο Βελιγράδι.Θα συναντήσεις κάποιες καθυστερήσεις στα σύνορα Σκοπίων-Σερβίας και στη επιστροφή σύνορα Κροατίας-Σερβίας.Αν θές διανυκτερεύεις και στο Βελιγράδι σε ξενοδοχεία που είναι δίπλα στον αυτοκινητόδρομο με τιμές τη παρούσα περίοδο γύρω στα 60-70 ευρώ με πρωινό, πχ.Intercontinental
Καλο ταξίδι-Λεωνίδας
 

THEO8170

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΛΟΒΕΝΙΑ
Eυχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το ταξίδι θα γίνει πιθανότατα μέσα στον Νοέμβριο τελικά...
Η λύση που προτείνετε μέσω Graz, μου φαίνεται πιο ξεκούραστη, παρότι είμαι λάτρης της οδήγησης.
Αυτή την φορά όμως θα είμαι μόνος. Το τραίνο απορρίπτεται.
Θα πρέπει να τσεκάρω την απόσταση Graz-Maribor τώρα,ενώ και οι ώρες των δρομολογίων από Graz για Maribor με λεωφορείο είναι σημαντικές.
Το ίδιο και η ώρα άφιξης στο Graz(πτήση). Σιγά σιγά όμως...
Ευχαριστώ και πάλι όλους σας
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Eυχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το ταξίδι θα γίνει πιθανότατα μέσα στον Νοέμβριο τελικά...
Η λύση που προτείνετε μέσω Graz, μου φαίνεται πιο ξεκούραστη, παρότι είμαι λάτρης της οδήγησης.
Αυτή την φορά όμως θα είμαι μόνος. Το τραίνο απορρίπτεται.
Θα πρέπει να τσεκάρω την απόσταση Graz-Maribor τώρα,ενώ και οι ώρες των δρομολογίων από Graz για Maribor με λεωφορείο είναι σημαντικές.
Το ίδιο και η ώρα άφιξης στο Graz(πτήση). Σιγά σιγά όμως...
Ευχαριστώ και πάλι όλους σας
71Km, αλλά δεν έχει λεωφορείο (γι αυτό και σου έγραψα για Λιουμπλιάνα αρχικά). Έχει τρένο όμως, που κάνει 1 ώρα (85 λεπτά ή πλήρης ανταπόκριση από το αεροδρόμιο μέχρι το Maribor, αλλά δεν είναι και πολύ συχνό (δες στο www.oebb.at).
 

SAPACO

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλημέρα,

Θα πάω και εγώ Σλοβενία μέσω Βενετίας. Θέλω να μου πείτε μήπως υπάρχει κάποιος τουριστικός οδηγός για Σλοβενία στα Ελληνικά? Εχω φάει τον κόσμο και τίποτα.

Ευχαριστώ
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Σλοβενία ήμουν περυσι τον Σεπτέμβριο για ένα μήνα. Ο προορισμός μου ήταν το Μαριμπορ για ενα σεμινάριο. Αυτό που έκανα εγώ δεν ήταν το πιο ξεκούραστο αλλά σίγουρα ήταν το πιο φθηνό και διασκεδαστικό. Πήρα τραίνο μέχρι βελιγράδι, εκεί έμεινα σε φίλους ένα βράδυ και μέτά πήρα τρένο για Zidani Most και τέλος τρένο για Μαριμπορ. η αλλαγή των τρένων στο Zidani Most γίνεται απευθείας.Δεν χρειάζεται να περιμένεις..
Εαν είσαι κάτω των 26 παίρνεις Balkan flexi pass card με 48 ευρώ για το ταξίδι μέχρι τι βελιγράδι και μετά αγοράζεις εισιτήριο για Μαριμπορ με επιστροφή με 40 ευρώ (δεν είμαι σίγουρος για την τιμή-μπορεί να ήταν και φθηνότερα).
Το ταξιδι το έκανα καιγω μονος μου αλλα δεν υπήρχε προβλημα.Γνωρισα και συνταξιδιώτες.. ασε που περνας και από άλλες 3 χώρες και χαζεύεις συνέχεια από το παράθυρο...;)
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Καλημέρα,

Θα πάω και εγώ Σλοβενία μέσω Βενετίας. Θέλω να μου πείτε μήπως υπάρχει κάποιος τουριστικός οδηγός για Σλοβενία στα Ελληνικά? Εχω φάει τον κόσμο και τίποτα.

Ευχαριστώ
Νομίζω ότι δύσκολα θα βρεις οδηγό για Σλοβενία στα Ελληνικά! Πάντως ο οδηγός του Λονελι Πλανετ στα αγγλικά είναι καλός και ευχρηστος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.007
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom