Αμοργός Ταξίδι στην Αμοργό

Eneru

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα και από εμένα (νιου γιουζερ) και να συγχαρώ την ομάδα για την καταπληκτική δουλειά που έχω δει ως τώρα στο forum!!

Έχουμε κανονίσει να πάμε Αμοργό (ζευγάρια) και θα ήθελα να ρωτήσω όποιον έχει πάει προς τα εκεί, αν έχει κάτι να προτείνει γενικά(είτε είναι παραλίες για μπάνιο, είτε για φαί, είτε εκδρομές κτλ).
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Καλώς ήρθες!!!
καλό κάψιμο και συ :bleh::p
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Βρε, βρε, βρε welcome!!!

Μα κανείς δεν έχει να του προτείνει κάτι; :roll:
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Καλησπερα!
Η αμοργος μου ειχε φανει πολυ ομορφη και ατμοσφαιρικη αλλα δε τη γυρισα ολη, μεναμε Καταπολα αλλα οι πιο πολλοι προτιμουν Αιγιαλη.
Γενικα η Χωρα ειναι καταπληκτικη, φυσαει πολυ, να εχετε κατι μαζι σας γιατι θα νομιζετε οτι σας περνει ο αερας. Μολις φτανεις στη Χωρα με το λεοφωρειο εκει αριστερα εχει ενα καφε μπαρ πολυ καλο, με ωραια μουσικουλα και χαλαρο. Τωρα απο παραλιες δεν ειναι τιποτα φοβερο (τουλαχιστον για τα γουστα μου). Επιβαλεται ανεβασμα στο μοναστηρι της Χοζωβιωτισσας και μπανιο απο κατω στην Αγια Αννα αλλα μαλλον αυτα θα τα ξερεις ηδη.
Κοντα στην Αιγιαλη εχει μια κρυμμενη παραλια που λεγεται Λεβρωσσος και απο ψηλα δυο χωρια με καταπληκτικη θεα, Θολαρια και Λαγκαδια. Για φαγητο δε θυμαμαι καθολου πως λεγονταν τα μερη. Γενικα ειναι ομορφο νησι (οπως προειπα) δε ξερω αν θα εχετε αυτοκινητο, εχει κατι στροφες και τοπια εντυπωσιακα πηγαινοντας προς Αιγιαλη.
Οτι και να κανετε καλα να περασετε!
 

Eneru

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αρχικά thanks για την πληροφόρηση! Αν και δεν έχει κανονιστεί κάτι για αυτοκίνητο ακόμα, μάλλον απότι μου είπες για όλα τα ενδιαφέροντα μέρη θα είναι πολύ βολικό να έχουμε ένα.

Επίσης δεν είχα κανενός είδους πληροφόρηση για τα αξιοθέατα του νησιού (όπως μάλλον και οι υπόλοιποι της παρέας:haha:), επομένως καλά έκανες και τα ανέφερες.

Ευχαριστώ και πάλι και καλές διακοπές σε όλους!
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Καλώς ήλθες στην παρέα!
Αν κάνεις έρευνα σε προηγούμενα ποστ θα βρεις αρκετές πληροφορίες για το νησί.
Παρόλα αυτά για ότι επιπλέον εδώ είμαστε.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
καλώς ήρθες.
Αμοργός είναι από τα αγαπημένα νησιά (για πολλά χρόνια πριν πολλά χρόνια ΤΟ αγαπημένο μου νησί). Αρχίζω απο τα (-). Ένα μόνο αρνητικό. Ο αλήτης ο TOMAS rent a car στην Αιγιάλη. Μαφιόζος, άξεστος και πανάκριβος, την έχει δει και μονοπώλιο και σου το χρεώνει και 30 ευρώ το 50αρι το leadάκι. Πλακώθηκα πέρσι μαζί του και με απειλούσε ότι θα μου την έχει στημένη στο λιμάνι και άλλα τέτοια θρασύδειλα. Σε όλο το νησί είναι ο μόνος μα..βλάκας. Όλα τα άλλα είναι καταπληκτικά.
Θα σας πρότεινα να μείνετε στη Χώρα. Είναι καταπληκτική, και ζωντανή και ρομαντική, και με ωραία μαγαζάκια, και μπαράκια και ταβερνούλες. Πάρε από τη "Λόζα" στην πλατεία τα κλειδιά για να ανέβεις στο κάστρο. Φάτε και ένα γαλακτομπούρικο στην υγειά μου στην "Καλλιστώ". Τα Κατάπολα είναι πιο ήσυχα αλλά εκεί μπορείς να βρεις πολύ καλό φαγητό. Μην παραλείψετε να φάτε μακαρονάδα του ψαρά. Η Αιγιάλη θεωρείται πιο night life κατάσταση, φυσικά και πρέπει να πάτε στο "Q" (ή Κιού) και να κατεβάσετε κανά κιλό ρακόμελα ο καθένας.
Παραλίες η Αγ. Άννα, η αγαπημένη μου η Μούρου και η ακόμη πιο αγαπημένη μου (αλλά είναι μακριά οπότε δεν πας και κάθε μέρα) η Καλοταρίτισα. Να φας τυρόπιτα από την καντίνα εκεί να σου φύγει το καφάσι (που έλεγε και ο Ψάλτης). Δώσε και μια μπουκίτσα στη χήνα της καντίνας που θα σε έχει πάρει από πίσω μόλις σε δει να κρατάς τυρόπιτα. Από κει κάθε ώρα φεύγει και καραβάκι για το νησάκι Γραμβούσα. Και κει ωραία είναι για μπανάκι, όχι ότι θα χάσεις κάτι το απερίγραπτο βέβαια αν δεν πας απέναντι. Και το Παραδείσι είναι καλή παραλία. Να ανάψετε και ένα κεράκι στην Παναγία την Χοζοβιώτισα (δεν ξέρω πως γράφεται), αντέ όλο φαί και ποτό είσαστε, να σας δει ο Θεός λίγο!
Και τώρα πάμε στα extreme. Μονοπάτια! 1η και καλύτερη διαδρομή, από τη Λαγκάδα στο Σταυρό 6 ώρες πήγαιν-έλα. Μη μασάτε αν το χάσετε θα χάσετε!
2η Από τη Λαγκάδα στα Θολάρια (1 ώρα περίπου) και από τα Θολάρια στη Μικρή Βλυχάδα (ωραία παραλία μόνο αν δεν έχει κύμα γιατί αλλοιώς βγάζει πολύ σκουπίδι η θάλασσα). 3η που δεν έχω κάνει, Από Αιγιάλη->Χώρα (5 ώρες). υπάρχουν και άλλες πολλές...
---------------------------------------------------------------
Από http://www.travelcyclades.gr/islands/amorgos-sightseeing.html

Οι πιο κύριες διαδρομές του νησιού είναι η Παλιά Στράτα (Χώρα- Χοζοβιώτισσα- Κάψαλα- Ασφοντυλίτης- Ποταμός- Ορμος Αιγιάλης), ο Φωτοδότης (Χώρα- Μηλιές- Αγ.Ειρήνη- Κατάπολα), τα Ιτώνια (Λεύκες- Αγ.Σαράντα-Καμάρι- Καστρί – Βρούτση- Ραχούλα- Αρκεσίνη), τα Μελανιά (Ορμος Αιγιάλης- Λαγκάδα- Στρούμπος- Επανοχωριανή- Θολάρια-Φωκιότρυπα), το Παν (Λαγκάδα – Θεολόγος – Σταυρός) και ο Βαλσαμίτης (Κατάπολα- Αγ.Γεώργιος Βαλσαμίτης –Αγ.Μαρίνα- Μινώα).
 
Last edited by a moderator:

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
@gmavro75
το πολύωρο περπάτημα το έβαλες εσκεμμένα μέτα το φαγητό για κάψιμο θερμίδων ή τυχαία;;;:)
 

Eneru

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πωωωω μιλαμε για πολυ πληροφορία... Ευχαριστώ πολύ και το μόνο που θέλω να μου εξηγήσεις λίγο περισσότερο είναι αυτό

Πάρε από τη "Λόζα" στην πλατεία τα κλειδιά για να ανέβεις στο κάστρο.
Πολύ μυστήριο ακούστηκε αυτό... Αν μπορείς να πεις τίποτα άλλο θα ήταν καλό και ευπρόσδεκτο για να αποφύγω να ρωτάω χύμα εκεί... :bleh:

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!!
 
Last edited by a moderator:

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Πολύ μυστήριο ακούστηκε αυτό... Αν μπορείς να πεις τίποτα άλλο θα ήταν καλό και ευπρόσδεκτο για να αποφύγω να ρωτάω χύμα εκεί... :bleh:

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!!
Απλά, το κάστρο είναι κλειδωμένο και όποιος θέλει να πάει πρέπει να ζητήσει το κλειδί το οποίο το έχουν 2-3 Αμοργιανοί. Αφήνεις ταυτότητα παίρνεις ένα τεράστιο κλειδί, από αυτά που ανοίγουν κάστρα, και πας! Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο το κάστρο το ίδιο άλλα η διαδικασία και μόνο έχει μεγάλη πλάκα. Μόλις φύγεις όμως να ξανακλειδώσεις, ε?
Επίσης μην αποφύγεις να ρωτάς χύμα για ότι θέλεις είναι καταπληκτικοί άνθρωποι με μεγάλη αγάπη για τον τόπο τους και θα σε καθοδηγήσουν σε ότιδήποτε χρειαστείς. Εκτός από έναν.
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Αμοργιανό μου Πέλαγοοοοο!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom