Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

Penny90

Member
Μηνύματα
34
Likes
22
Αναμνηστική δοση ζητάνε από όλους ή από όσους εχουν περασει 9 μηνες από την 2η δόση;
Δηλαδή αν κάποιος έκανε 2η δοση τον Οκτώβρη δεν μπορεί να κάνει αναμνηστική δόση ακόμα
Απο όλους ζητάνε PCR εκτός και αν εχεις κάνει την αναμνηστική. Αλλά για να έχεις αναμνηστική νομίζω χρειάζεται 3 ή 4 μήνες από την 2η δόση, για να ανοίξει η πλατφόρμα για ραντεβού.
Τώρα δεν ξέρω με το PLF τι παίζει, λογικά πρέπει να το επικαιροποιήσω αφου έκανα χθες τρίτη δόση, αλλά φοβάμαι μη μου πουν μετά στην επιστροφή πως δεν ισχύει γιατί θέλει 14 μέρες.. γενικά ένα μπάχαλο...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.032
Καλησπέρα. Γνωρίζετε αν το πιστοποιητικό εμβολισμού με τρίτη δόση έχει άμεση ισχύ (έκανα το εμβόλιο προχθές) η χρειάζεται 15 μέρες και πρεπει να κάνω PCR για Βιέννη;; Ψάχνω ψάχνω και δε βρίσκω τίποτα και η Πρεσβεία είναι κλειστή...
Δεν το γνωρίζω αν χρειάζεται κάποιο διάστημα αλλά βλέπω ότι δεν έχουν απαντήσει και άλλοι σε αυτό το ερώτημα.
Έτσι όπως βλέπω πχ από την Αυστρία και τις προϋποθέσεις που θέτει, ενώ αναφέρει τις μέρες, μεταξύ των δόσεων και την διάρκεια τους πολύ αναλυτικά,στο συγκεκριμένο θέμα αναφέρει ότι όποιος έχει κάνει τρίτη δόση εξαιρείται (χωρίς άλλες χρονικές λεπτομέρειες).
Νομίζω ότι ισχύει από την επόμενη μέρα αλλά προσωπικά θα έπαιρνα τηλέφωνο την πολιτική προστασία η τον ΕΟΔΥ και θα ρωτούσα.
 
Last edited:

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Καλησπέρα. Γνωρίζετε αν το πιστοποιητικό εμβολισμού με τρίτη δόση έχει άμεση ισχύ (έκανα το εμβόλιο προχθές) η χρειάζεται 15 μέρες και πρεπει να κάνω PCR για Βιέννη;; Ψάχνω ψάχνω και δε βρίσκω τίποτα και η Πρεσβεία είναι κλειστή...
Μπήκες για να πάρεις το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού ? Αν μπεις θα δεις ότι από την επόμενη του εμβολιασμού σου γράφει ότι έχεις κάνει 3 δόσεις.Αυτο ελέγχουν στο εξωτερικό
 

Penny90

Member
Μηνύματα
34
Likes
22
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ! Και εγώ εικάζω πως δεν θα έχουμε πρόβλημα αφού έχουμε κατεβάσει EU πιστοποιητικά με την τρίτη δόση, αλλά ένα άγχος όσο να ναι υπάρχει.
 

anonymous6

Member
Μηνύματα
66
Likes
57
Καλημέρα, άρτι αφιχθείς από Βιέννη.
  • Τόσο τα Antigen όσο και τα PCR είναι δωρεάν για όλους.
  • Η καλύτερη επιλογή για walk-in test είναι τα test center στην στάση μετρό Stubentor U (1 στάση μακριά από Stephansplatz με U3)
  • Μπαίνετε στο link: https://coronavirus.wien.gv.at/teststrasse-stubentor/ , επιλέγετε Antigen ή PCR και προχωράτε σε εγγραφή.
  • Αφού την ολοκληρώσετε, θα βγεί ένα qr code που θα πρέπει να το δείξετε στον υπάλληλο που κάνει τα τεστ
  • Τελευταίο βήμα είναι να κλείσετε ραντεβού (μέρα και ώρα)
  • Στο Antigen τα αποτελέσματα βγάινουν περίπου σε 15-20 λεπτά και μπορείτε να περιμένετε για να πάρετε και εκτυπωμένο έγγραφο με τα αποτελέσματα στα Αγγλικά και Γερμανικά.
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ευχαριστουμε για τις πληροφορίες. Μπήκα στο link που μας έδωσες για να κλείσω ραντεβού αλλά ζητάει κωδικο κοινωνικής ασφάλισης. Οπότε εμείς τι βαζουμε εκει; ειναι υποχρεωτικο πεδίο. Μήπως ειναι μόνο για τους Αυστριακούς;
 

anonymous6

Member
Μηνύματα
66
Likes
57
Ευχαριστουμε για τις πληροφορίες. Μπήκα στο link που μας έδωσες για να κλείσω ραντεβού αλλά ζητάει κωδικο κοινωνικής ασφάλισης. Οπότε εμείς τι βαζουμε εκει; ειναι υποχρεωτικο πεδίο. Μήπως ειναι μόνο για τους Αυστριακούς;
Κάνεις τικ στο Keine Sozialversicherungsnummer vorhanden δηλαδή ότι δεν διαθέτεις Αυστριακό ΑΜΚΑ.
 

EleRia

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος αν το pcr για την Αυστρία πρέπει να ειναι 72 ή 48 ωρών; Συγνώμη αν έχει απαντηθεί πιο πριν…
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Καλησπέρα. Γνωρίζετε αν χρειάζεται PLF από Ελλάδα για Αυστρία; Ευχαριστώ πολύ. Καλές γιορτές!
Pre-travel clearance (PTC) συμπληρώνεις για να μπεις Αυστρία αν είσαι από μη "ασφαλή" χώρα (η Ελλάδα θεωρείται ασφαλή) ή αν δεν έχεις PCR ή booster jab (ή αν εισαι τελείως χωρίς εμβόλια/νόσηση, το λεγόμενο 2G). Πες μας αν θες την κατάστασή σου να σου πούμε τι ισχύει για σένα αν δε μπορείς να βγάλεις άκρη από εδώ Coronavirus: Entry Regulations to Austria

Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος αν το pcr για την Αυστρία πρέπει να ειναι 72 ή 48 ωρών; Συγνώμη αν έχει απαντηθεί πιο πριν…
Δεν αναφέρεται εκ πρώτης όψεως, αλλά στα "ψιλά γράμματα" είναι 72 ωρών.

Εγώ αυτό που έχω ακόμα απορία από το συγκεκριμένο site είναι το εξής:
Λέει " Everyone entering Austria has to show any one of these two documents: " και έχει 2 bullet points: Το πρώτο για πιστοποιητικό εμβολιασμού και το δεύτερο για πιστοποιητικό νόσησης. Την υποχρέωση για εξτρα PCR την αναφέρει μόνο στο πρώτο bullet point (παρ.4), ενώ στο δευτερο δε λέει κάτι! Άρα το φτωχό μου το μυαλό λέει πως κάποιος που έχει νοσήσει (προφανώς εννοώ εντός 180 ημερών), μπαίνει αέρα χωρίς PCR!
Αλλά φαντάζομαι πως είναι θέμα λανθασμένης διατύπωσης (μια από τα ίδια και στην Αυστρία, σαν την Ελλάδα με τις διατυπώσεις), καθώς πάνω πάνω λέει "Required Documents: Proof of Vaccination or Past Infection, and PCR Test".
Πάντως όταν το πρωτοείχα κοιτάξει, η πρόταση για "είτε το ένα είτε το άλλο, και PCR", δεν υπήρχε! Λογικά την πρόσθεσαν αργότερα αλλά δεν ενημέρωσαν κατάλληλα τα bullet points.
Εστειλα και mail να ρωτήσω αλλά μου ήρθε auto reply πως ειναι busy για προσωπικές απαντήσεις και να διαβάσω το site!

Αν κάποιος ξέρει, κάποιος με πιστοποιητικό νόσησης (νόσηση το Σεπτέμβρη) και 1/2 δόσεις (η 1η δόση προ εβδομάδας και η 2η σε τρεις εμδοβάδες), σε ποια κατηγορία ανήκει? Θέλει PCR? Να υποθέσω ναι?
Ποιο επίσημο site να κοιτάξω αντί του austria.info?
Thx
 
Last edited:

anonymous6

Member
Μηνύματα
66
Likes
57
Pre-travel clearance (PTC) συμπληρώνεις για να μπεις Αυστρία αν είσαι από μη "ασφαλή" χώρα (η Ελλάδα θεωρείται ασφαλή) ή αν δεν έχεις PCR ή booster jab (ή αν εισαι τελείως χωρίς εμβόλια/νόσηση, το λεγόμενο 2G). Πες μας αν θες την κατάστασή σου να σου πούμε τι ισχύει για σένα αν δε μπορείς να βγάλεις άκρη από εδώ Coronavirus: Entry Regulations to Austria


Δεν αναφέρεται εκ πρώτης όψεως, αλλά στα "ψιλά γράμματα" είναι 72 ωρών.

Εγώ αυτό που έχω ακόμα απορία από το συγκεκριμένο site είναι το εξής:
Λέει " Everyone entering Austria has to show any one of these two documents: " και έχει 2 bullet points: Το πρώτο για πιστοποιητικό εμβολιασμού και το δεύτερο για πιστοποιητικό νόσησης. Την υποχρέωση για εξτρα PCR την αναφέρει μόνο στο πρώτο bullet point (παρ.4), ενώ στο δευτερο δε λέει κάτι! Άρα το φτωχό μου το μυαλό λέει πως κάποιος που έχει νοσήσει (προφανώς εννοώ εντός 180 ημερών), μπαίνει αέρα χωρίς PCR!
Αλλά φαντάζομαι πως είναι θέμα λανθασμένης διατύπωσης (μια από τα ίδια και στην Αυστρία, σαν την Ελλάδα με τις διατυπώσεις), καθώς πάνω πάνω λέει "Required Documents: Proof of Vaccination or Past Infection, and PCR Test".
Πάντως όταν το πρωτοείχα κοιτάξει, η πρόταση για "είτε το ένα είτε το άλλο, και PCR", δεν υπήρχε! Λογικά την πρόσθεσαν αργότερα αλλά δεν ενημέρωσαν κατάλληλα τα bullet points.
Εστειλα και mail να ρωτήσω αλλά μου ήρθε auto reply πως ειναι busy για προσωπικές απαντήσεις και να διαβάσω το site!

Αν κάποιος ξέρει, κάποιος με πιστοποιητικό νόσησης (νόσηση το Σεπτέμβρη) και 1/2 δόσεις (η 1η δόση προ εβδομάδας και η 2η σε τρεις εμδοβάδες), σε ποια κατηγορία ανήκει? Θέλει PCR? Να υποθέσω ναι?
Ποιο επίσημο site να κοιτάξω αντί του austria.info?
Thx
Latest covid-19-information
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Έστειλα ενα email στο wien.info site να ρωτήσω τι παίζει με τις εκδηλώσης την πρωτοχρονιά. Η απάντησή τους:

"Due to the covid situation all galas and balls on New Year’s Eve have been cancelled as well as the New Year’s Trail and the official fireworks. So there’s unfortunately nothing similar to attend.

Bars and clubs are still closed and will not open on New Year’s Eve. But restaurants are allowed to open as usual on that day. So they can open over midnight."

Αν κάποιος έχει επιπλέον πληροφορίες/tips πως να περάσει κάποιος την πρωτοχρονιά στη Βιέννη, ας ρίξει μια ενημέρωση. Με ενδιαφέρει κυρίως κάτι σε εξωτερικό χώρο/πλατεία, όχι ρεβεγιόν σε ξενοδοχεία/εστιατόρια. Έχω μερικές ακόμη μέρες να αποφασίσω αν και φαίνεται ότι θα είναι ψόφια τα πράγματα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom