Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

geoman28

Member
Μηνύματα
38
Likes
27
Αν και είναι ερώτημα για άλλο τόπικ και όχι για την Αυστρία, η εμπειρία μας στην επιστροφή ήταν πως είναι μπακαλόχαρτο και το μόνο που κοιτάνε πια είναι το V, που εμφανίζεται πάνω δεξιά αν δηλώσεις ότι έχεις εμβολιαστεί. Ούτε καν σκάναραν τον κωδικό.

Κάνε ένα PLF και αν για οποιοδήποτε λόγο πέσεις σε στραβωμένο και ζητήσει δεύτερο το κάνεις επί τόπου τώρα που έρχεται άμεσα.
Ευχαριστω για την απαντηση, μπορει να διαγραφει η να μεταφερθει αν υπαρχει προβλημα !!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μιας που το συζητάμε πάντως, χθες κατά την επιβίβαση δε μου ζητήθηκε τίποτα στο αεροδρόμιο της Βιέννης. Ούτε Plf, ούτε εμβολιασμός, ούτε καν ταυτότητα! Μόνο το boarding pass :shock:
Εν αντιθέσει στην Ελλάδα τα τσέκαραν προσεκτικά και τα τρία στον έλεγχο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν και είναι ερώτημα για άλλο τόπικ και όχι για την Αυστρία, η εμπειρία μας στην επιστροφή ήταν πως είναι μπακαλόχαρτο και το μόνο που κοιτάνε πια είναι το V, που εμφανίζεται πάνω δεξιά αν δηλώσεις ότι έχεις εμβολιαστεί. Ούτε καν σκάναραν τον κωδικό.

Κάνε ένα PLF και αν για οποιοδήποτε λόγο πέσεις σε στραβωμένο και ζητήσει δεύτερο το κάνεις επί τόπου τώρα που έρχεται άμεσα.
12 άνθρωποι που επιστρέψαμε προχθές πάντως, σε όλους σκαναραν, όπως και σε όλους τους επιβάτες κατά την είσοδο στην Ελλάδα.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Μιας που το συζητάμε πάντως, χθες κατά την επιβίβαση δε μου ζητήθηκε τίποτα στο αεροδρόμιο της Βιέννης. Ούτε Plf, ούτε εμβολιασμός, ούτε καν ταυτότητα! Μόνο το boarding pass :shock:
Εν αντιθέσει στην Ελλάδα τα τσέκαραν προσεκτικά και τα τρία στον έλεγχο.
Εμάς στη Βιένη ενώ ήμασταν στην ουρά για checkin πέρασε μία κοπέλα, τσέκαρε ότι έχουμε πιστοποιητικό εμβολιασμού (όχι PLF) και μας έδωσε ένα χαρτάκι τύπου post it στο οποίο έγραφε το όνομα ενός από εμάς και πόσα άτομα ήταν μαζί πχ "5x". Υποτίθεται ότι το δίναμε στο checkin αλλά το ξέχασα να το δώσω και δεν μας είπε η κυρία εκεί τίποτα.

Γενικά νομίζω ότι έχει επέλθει κούραση και ο καθένας κάνει ότι θέλει... Ακόμα και σε κλειστούς χώρους στην Βιένη, αν και σε όλους ζήτησαν τα "G" (νόσηση, test ή πιστοποιητικό εμβολιασμού), μόνο μία φορά μας σκάναραν τον κωδικό, ελάχιστες είδαν ότι είχε ολοκληρωθεί ο εμβολιασμός πάνω από τις 14 μέρες και σε μία μας είπαν να μπούμε λέγοντας απλά ότι έχουμε εμβολιαστεί χωρίς να δουν το πιστοποιητικό.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ακόμα και σε κλειστούς χώρους στην Βιένη, αν και σε όλους ζήτησαν τα "G" (νόσηση, test ή πιστοποιητικό εμβολιασμού), μόνο μία φορά μας σκάναραν τον κωδικό, ελάχιστες είδαν ότι είχε ολοκληρωθεί ο εμβολιασμός πάνω από τις 14 μέρες και σε μία μας είπαν να μπούμε λέγοντας απλά ότι έχουμε εμβολιαστεί χωρίς να δουν το πιστοποιητικό.
Παραδόξως είχα τελείως διαφορετική εμπειρία.
Το πιστοποιητικό μου ζητήθηκε παντού, σε κλειστούς αλλά και ανοικτούς χώρους. Δε σκαναρίστηκε παρά μόνο σε 2, αλλά παντού ελέγθηκε η ημερομηνία.
Δε ξέρω, το χω ξαναπεί, ίσως έχω αρνητόφατσα. :haha:
Ήταν κάτι που θεωρείται αυτονόητο πάντως, είτε στην εστίαση είτε στη διαμονή.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Παραδόξως είχα τελείως διαφορετική εμπειρία.
Το πιστοποιητικό μου ζητήθηκε παντού, σε κλειστούς αλλά και ανοικτούς χώρους. Δε σκαναρίστηκε παρά μόνο σε 2, αλλά παντού ελέγθηκε η ημερομηνία.
Δε ξέρω, το χω ξαναπεί, ίσως έχω αρνητόφατσα. :haha:
Ήταν κάτι που θεωρείται αυτονόητο πάντως, είτε στην εστίαση είτε στη διαμονή.
Επιβεβαιωνω οτι δε μας χρειαστηκε πουθενα οπως ειπαν πιο πανω και γυρισα και εγω χθες!εκατσα εφαγα μεσα σε μαγαζι,δε μου το σκαναρε κανεις το τεστ..στο δωματιο με ρωτησε απλα αν εχω τεστ και δε το ειδε ποτε..επισης στο εμπορικο westfield ΟΛΟΙ ΧΩΡΙΣ ΜΑΣΚΕΣ!!!!!ειδικα εκτος μαγαζιων δε φορουσε κανεις...τυχαινε μαγαζια που δε φορουσαν μεσα ουτε οι υπαλληλοι...βεβαια προφανως ειναι και που θα πεσεις αλλα περιμενα περισσοτερη τρελα απο μερια τους με το θεμα μασκα,εν αντιθεση ειναι τερμα γιολο...ωστοσο μεσα στα μεσα ειδα να την φορανε ολοι ανεξαιρετως
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Έχω μπερδευτεί κάπου : Για να μπεις στην Αυστρία , ζητάνε plf ;;;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Ελλαδα παιζει πολυ Κινεζια FFP2, εχω παραγγειλει 2 φορες απο σκρουτζομαγαζο για Ν95 και μου εχουν ερθει ΚΜ95.. Ελπιζω μην ειναι τοσο σχολαστικοι με τα προτυπα οσο εγω :haha:

Ενα δευτερο θεμα, το Plf ποτε μπορω να το εκδωσω για την επιστροφη ;; Μπορω απο τωρα 1.3 μηνα πριν ;
Πολλοι φοραγανε KN95 ωστοσο ή γραφανε κατι αλλα πανω που δεν εβγαζα ακρη..επειδη το χα αγχος και εγω τι θα γραφει,πηγα και πηρα απο το Σκλαβενιτη FFP2 αλλα πιστευω οτι οσες ειναι τετοιου τυπου τους κανουν..σιγουρα δε θελουν απλες ή υφασματινες,πολλοι κατα την επιβιβαση στο αεροπλανο φορουσαν τις απλες και τρεχαν να βρουν ffp2 για να αλλαξουν αλλιως δε τους βαζαν μεσα!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;

EleRia

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Αλλη μια απορια... Χρειαζεται κ κατι επιπλεον απο ταξιδιωτικα εγγραφα να εχουμε μαζι μας εκτος του ευρωπαικου πιστοποιητικου εμβολιασμου για να ταξιδεψουμε ή για τους εκθεσιακους χωρους; Επισης διαβασα εδω σε προηγουμενη αναρτηση για ενα εγγραφο PLF. Αυτο ειναι για την επιστροφη στην Ελλαδα μονο;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αλλη μια απορια... Χρειαζεται κ κατι επιπλεον απο ταξιδιωτικα εγγραφα να εχουμε μαζι μας εκτος του ευρωπαικου πιστοποιητικου εμβολιασμου για να ταξιδεψουμε ή για τους εκθεσιακους χωρους; Επισης διαβασα εδω σε προηγουμενη αναρτηση για ενα εγγραφο PLF. Αυτο ειναι για την επιστροφη στην Ελλαδα μονο;
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το σχετικό θέμα. Τα προηγούμενα μηνύματα θα σε κατατοπίσουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.528
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom