Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Ευχαριστούμε πολύ @taver για την ενημέρωση και προειδοποίηση....των πολλών εγγράφων ...να μη ψάχνουμε σαν τρελοί τελευταία στιγμή

Ερώτηση : plf Αυστρίας που βρίσκω να τυπώσω ; Θα μου σταλεί την προηγούμενη ημέρα του ταξιδιού μου;

Ευχαριστώ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ευχαριστούμε πολύ @taver για την ενημέρωση και προειδοποίηση....των πολλών εγγράφων ...να μη ψάχνουμε σαν τρελοί τελευταία στιγμή

Ερώτηση : plf Αυστρίας που βρίσκω να τυπώσω ; Θα μου σταλεί την προηγούμενη ημέρα του ταξιδιού μου;

Ευχαριστώ
Δε χρειαζεται PLF η Αυστρία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα από το Salzburg. Η κατάσταση σήμερα:
1. ΟΙ μόνες μάσκες που φοριούνται είναι FFP2. Μόνο σε εσωτερικούς χώρους, όμως - έξω δεν τις φοράει κανείς.
2. Τα πάντα είναι ανοικτά, ακόμα και μικρά μπαράκια με μουσική. Nightclubs βέβαια δεν τσέκαρα, δε με αφορά. Η συναυλία της φιλαρμονικής της Βιέννης (ο αρχικός σκοπός του ταξιδιού μου) χθες βράδυ στο schoenbrun έγινε χωρίς θεατές (TV only).
3. Σε κάθε ξενοδοχέιο, σε κάθε καφέ, μπαρ ή εστιατόριο που μπαίνετε, πρέπει να δείχνετε το πιστοποιητικό εμβολιασμού (ή PCR test ή...). Σημειώστε εδώ ότι η Αυστρία δε ζητάει 14 μέρες από τη δεύτερη δόση αλλά 21 μέρες από την πρώτη δόαη, οπότε αν είστε στο όριο καλό είναι να έχετε πιστοποιητικό που γράφει ημερομηνίες και για τις 2 δόσεις.
Ότι φέρετε, πάρτε πολλά αντίγραφα μαζί σας, ένα σε κάθε τσέπη... :)
Για το σημείο 3, ετοιμαστείτε για αρκετά "Έλληνας είστε; Κι εγώ" από γκαρσόνια που θα βλέπουν τα χαρτιά σας. Μια εβδομάδα στην Αυστρία, μου συνέβη ήδη τρείς φορές...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ειναι επιβαιβαιωμενο;
έχω ταξίδι σε πέντε μέρες...
Τα θα πει επιβεβαιωμένο; Αν δε σου φτάνει που στο λέω, μπες στα sites και δες. Για ταξιδιώτες από την Ελλάδα η Αυστρία έχει καταργησει το PTC (το αντίστοιχο PLF που είχε).
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
PLF η PLC η όπως αλλοιως το λένε ΚΑΙ χρειάζεται και βγαίνει
Einreiseformular (Pre-Travel-Clearance)
Επιπλέον πηγή ίσως..Προσωπικά αν έφευγα σε λίγες μέρες και έβλεπα τα ποστ σου για Αυστρία ούτε θα έκανα άλλη διασταύρωση...
Από τη σελίδα του Υπουργείου Υγείας της Αυστρίας.
Καλό απόγευμα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
PLF η PLC η όπως αλλοιως το λένε ΚΑΙ χρειάζεται και βγαίνει
Einreiseformular (Pre-Travel-Clearance)


Από τη σελίδα του Υπουργείου Υγείας της Αυστρίας.
Καλό απόγευμα
Μόλις πατήσεις στο link που πόσταρες σου πετάγεται ένα τεράστιο μήνυμα που λέει ότι για Ευρωπάιους καταργήθηκε.

Το συμπέρασμα ότι χρειάζεται από που το έβγαλες;

Δεν κάνω απολύτως ποτέ λάθος σε τέτοια θέματα, και είμαι σαφώς πολύ πιο αξιόπιστος από την καθε Aegean :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
What are the rules to enter this country from an EU Member State or Schengen Associated country?

Travellers do NOT have to fill out the pre-travel clearance form if they are entering from low infection rate countries, carry a proof of vaccination, recovery or a negative test result according to the above requirements, and have not stayed in any other country than low infection rate countries or Austria in the past 10 days.
Travellers DO have to fill out the pre-travel clearance form if they cannot provide such proof or have stayed in a country other than low infection rate countries or Austria in the past 10 days.

Entering this country with the EU Digital COVID certificate

Holders of "EU Digital COVID Certificates" (EUDCC) can enter Austria without being subject to additional restriction if their certificate contains one of the following:

....bla bla bla...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom