Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Έχω διαβάσει ότι μπορείς να κάνεις rapid τεστ σε κάποια φαρμακεία στη Βιέννη. Θεωρείτε ότι θα είναι απλή διαδικασία έχοντας δύο παιδιά ανήλικα μαζί???
Η απλά να το αναβάλλουμε????
39€ το rapid σε κεντρικους δρόμους της Stephanplatz σήμερα.... βέβαια είναι σαν το χρηματιστήριο και αυτά...και όταν υπάρχει μεγάλη ζήτηση....οι τιμές ανεβαίνουν.
 

Attachments

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Νομίζω ότι είναι πια αρκετά σαφές ότι οι προοπτικές ταξιδιού και αυτό το καλοκαίρι εκμηδενίζονται.

Η Βιέννη...είναι μια πραγματικη αποκάλυψη εν μέσω θέρους και μετά από καραντίνα....
Είμαι 7η μέρα εδώ ...παρών και θα ήθελα να κάτσω τουλάχιστον άλλες τόσες.....


Μια Πεντακάθαρη πόλη με ελάχιστο τουρισμο, δεν έχει πουθενά ουρές....τιμές πιο χαμηλές και από Ελλάδα....το εννοώ και έχω αποδείξεις.... Για αυτό στα περισσότερα για αυτό που αναφέρω.
Εντάξει δεν γίνονται πολλα ακόμη παραστάσεις κλπ αλλά και υπαίθρια πόλη είναι και χάρμα οφθαλμών..... Σε όλα τα επίπεδα και γούστα.....
μόλις γύρισα το νησάκι Donauinsel που εν μέσω καύσωνα είναι η απόλυτη νότα δροσιάς και Σ ας αφήνω γιατί πρέπει να ετοιμάστω γιατί έχει μια La taviata οπερετα στο φεστιβάλ υπαίθριου κινηματογράφου του Δημαρχείου.......

Εννοείται ότι και θα ξανάρθω....(καλοκαίρι πάντα) και ετοιμάζω το επόμενο ταξίδι στην ελεύθερια..... εκτός Ελλάδας κάπου αλλού.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Η Βιέννη...είναι μια πραγματικη αποκάλυψη εν μέσω θέρους και μετά από καραντίνα....
Είμαι 7η μέρα εδώ ...παρών και θα ήθελα να κάτσω τουλάχιστον άλλες τόσες.....


Μια Πεντακάθαρη πόλη με ελάχιστο τουρισμο, δεν έχει πουθενά ουρές....τιμές πιο χαμηλές και από Ελλάδα....το εννοώ και έχω αποδείξεις.... Για αυτό στα περισσότερα για αυτό που αναφέρω.
Εντάξει δεν γίνονται πολλα ακόμη παραστάσεις κλπ αλλά και υπαίθρια πόλη είναι και χάρμα οφθαλμών..... Σε όλα τα επίπεδα και γούστα.....
μόλις γύρισα το νησάκι Donauinsel που εν μέσω καύσωνα είναι η απόλυτη νότα δροσιάς και Σ ας αφήνω γιατί πρέπει να ετοιμάστω γιατί έχει μια La taviata οπερετα στο φεστιβάλ υπαίθριου κινηματογράφου του Δημαρχείου.......

Εννοείται ότι και θα ξανάρθω....(καλοκαίρι πάντα) και ετοιμάζω το επόμενο ταξίδι στην ελεύθερια..... εκτός Ελλάδας κάπου αλλού.
Μέχρι μέσα Αυγούστου που είναι να πάω εγώ, θα έχει γίνει ολοκαύτωμα από τα κρούσματα της Δ. Αν είναι να σκέφτομαι να πιάσω ένα πόμολο και να μου ζητάνε τις Παναγιάς τα μάτια από χαρτιά και προϋποθέσεις για να πάω και να έρθω, να μου λείπει.

(Έχει καύσωνα στη Βιέννη; Γιατί εγώ πάω για να γλύτώσω από τον εδώ κλίβανο.)
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Γυρισα σημερα απο Τιρολο-Salzburger . Αν και εγω ειμαι διπλοεμβολιασμενος ειχαμε παιδια οποτε το rapid test ανα 2 ημερες ηταν επιβεβλημενο (ανω των 12).
Παντου σχεδον υπαρχει δωρεαν rapid test και οχι μονο στις μεγαλες πολεις (innsbruck-salzburg) . Τελεια οργανωμενο συστημα.
Αν και για να μπεις σε μαγαζια/ξενοδοχεια/τελεφερικ κτλ θελει να εχεις κατι , προβλημα συναντησαμε μονο σε ενα καφε στο κεντρικο δρομο του salzburg (ειχαν περασει 48ωρες απο το τελευταιο rapid του παιδια και ψαχναμε να δουμε για το δωρεαν). Επαρχια πουθενα δε ζητανε τεστ.
Ενα κλασσικο ειναι οτι σου λενε για να μπεις/δεις κτλ θελουν rapid test ή εμβολιασμο ή ή ή..αλλα οταν ερθει η ωρα να τα δειξεις δε τα ζητανε..απλα πες εχω !!! (ειχαμε και δε ζητουσανε να τα δουνε...οτι να ναι)
 

gr8capture

Member
Μηνύματα
15
Likes
33
Για τους φίλους που ρωτούν για τα rapid tests. Επιστρέψαμε προχθές από Βιέννη, όπου ο συνταξιδιώτης μου (ανεμβολίαστος γαρ) έκανε περίπου 3 Δωρεάν rapid tests, με το τελευταίο εκ των οποίων ταξίδεψε πίσω στην Αθήνα.
Στον παρακάτω σύνδεσμο, υπάρχουν οι διαδικασίες (εγγραφή, προμήθεια QR και κλείσιμο ραντεβού) Questions and answers regarding coronavirus and the COVID-19 disease - Stadt Wien.

ΣΕ ότι αφορά την Βιέννη, επιστρέφοντας εδώ μετά από 20+ έτη, έχω να πω ότι η πόλη ομορφαίνει και γίνεται όλο και γίνεται και πιο φιλική .
Επίσης, νοικιάζοντας ποδήλατο, είδα και ένα πρόσωπο διαφορετικό της πόλης, και απείρως πιο ενδιαφέρον..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Για τους φίλους που ρωτούν για τα rapid tests. Επιστρέψαμε προχθές από Βιέννη, όπου ο συνταξιδιώτης μου (ανεμβολίαστος γαρ) έκανε περίπου 3 Δωρεάν rapid tests, με το τελευταίο εκ των οποίων ταξίδεψε πίσω στην Αθήνα.
Στον παρακάτω σύνδεσμο, υπάρχουν οι διαδικασίες (εγγραφή, προμήθεια QR και κλείσιμο ραντεβού) Questions and answers regarding coronavirus and the COVID-19 disease - Stadt Wien.
Δεν θέλει PCR για να γυρίσεις Ελλάδα; Γυρνάς και με ραπιντ;
 

gr8capture

Member
Μηνύματα
15
Likes
33
Δεν θέλει PCR για να γυρίσεις Ελλάδα; Γυρνάς και με ραπιντ;
με συγχωρείτε για την καθυστερημένη απάντηση.

Το rapid test είναι αρκετό, εφόσον έχει διεξαχθεί εντός 48 ωρών. Δεν υπάρχει κανένας λόγος για PCR
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μια που σε βρηκα εδω, για Βιεννη δεν θελει dplf, σωστα? Φευγω σε 4 μερες.
Όχι πια, δε χρειάζεται. Μέχρι Μάιο που πήγα το δεύτερο ταξίδι ίσχυε, αρχές Ιουλίου που πήγα το τρίτο είχε πλέον καταργηθεί. Έχε πάντως υπόψη ότι ελέγχουν περισσότερο από εδώ στο αεροδρόμιο, εννοείται το αποτέλεσμα τεστ ή πιστοποιητικό εμβολιασμού έτοιμο.

Ό,τι χρειαστείς εδώ, το έχει και στα αγγλικά.
FAQ: Einreise nach Österreich (sozialministerium.at)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom