Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

Μηνύματα
98
Likes
570
Γειά σας!
Θα πάω Βιέννη πρώτο μου ταξίδι μετά απο Μάρτη του 2020.
Εχω κάνει διπλή δόση εμβολίου και θα γράψω τα έντυπα εντοπισμού τόσο για Αυστρία όσο για Ελλάδα.
Θα ήθελα να μάθω τις χρονικές προθεσμίες για να γράψω αυτά τα έντυπα?
Πρέπει να κάνω τεστ μοριακό ή αντιγόνου για να ταξιδέψω 48 ώρες πριν παρά το οτι είμαι εμβολιασμένος?
Και στο ξενοδοχείο για να μείνω θα χρειαστούν και εκεί τέστ?

Σας ευχαριστώ.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Γειά σας!
Θα πάω Βιέννη πρώτο μου ταξίδι μετά απο Μάρτη του 2020.
Εχω κάνει διπλή δόση εμβολίου και θα γράψω τα έντυπα εντοπισμού τόσο για Αυστρία όσο για Ελλάδα.
Θα ήθελα να μάθω τις χρονικές προθεσμίες για να γράψω αυτά τα έντυπα?
Πρέπει να κάνω τεστ μοριακό ή αντιγόνου για να ταξιδέψω 48 ώρες πριν παρά το οτι είμαι εμβολιασμένος?
Και στο ξενοδοχείο για να μείνω θα χρειαστούν και εκεί τέστ?

Σας ευχαριστώ.
Έντυπο εντοπισμού (plf) χρειάζεται μόνο για την επιστροφή στην Ελλάδα και μπορείς να το συμπληρώσεις οποτεδήποτε πριν την πτήση της επιστροφής.
Με το Ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού είσαι ΟΚ, δε χρειάζεσαι κάποιο τεστ, ούτε για τις πτήσεις ούτε για ξενοδοχεία, καφέ κλπ. Απλά να το έχεις πρόχειρο σε ψηφιακή ή έντυπη μορφή γιατί το ζητούν σχεδόν παντού σε εσωτερικούς χώρους.
Αυτά με τα τωρινά δεδομένα πάντα
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Αυτό το μέτρο έχει οριστεί για συγκεκριμένη χρονική περίοδο? Πχ δύο βδομάδες η μέχρι νεωτέρας? Επίσης αυτό ισχύει κ για ξενοδοχεία μόνο οι εμβολιασμενοι?

Υ.γ. Γίνεται αν έχει βγάλει ήδη εισητηρία με argean να αλλάξει προορισμό? :haha:
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ισχύει από Δευτέρα και μέχρι νεωτέρας. Θεωρώ απίθανο να χαλαρώσουν τα μέτρα, πολύ πιθανότερο να γίνουν αυστηρότερα (όχι μόνο στην Αυστρία, γενικότερα)
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Για την είσοδο στη χώρα και σε μουσεία κλπ εκτός εστίασης ισχύει το ίδιο η μπορείς ακόμα με pcr?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος (μόνο ανακοίνωση έχουμε, όχι κάτι επίσημο /ψηφισμένο), δεν αλλάζει κάτι προς το παρόν όσον αφορά στην είσοδο στη χώρα, αλλά το μέτρο 2g (εμβολιασμός ή ανάρρωση) θα ισχύει μεταξύ άλλων στην εστίαση, ξενοδοχεία κι εκδηλώσεις άνω των 25 ατόμων. Πρακτικά εφόσον δε μπορείς να διαμείνεις σε ξενοδοχείο μόνο με τεστ pcr, δεν υπάρχει λόγος να πας (δεν ξέρω για διαμερίσματα airbnb, αλλά φαντάζομαι ισχύει κάτι αντίστοιχο)
 

Geran

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Καλημέρα. Από ότι βλέπω άλλαξαν πάλι τα μέτρα μέσα στην Αυστρία.
Γνωρίζει κανείς αν μετά την τρίτη δόση πρέπει να περάσουν πάλι 14 ημέρες?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Δε νομίζω να έχει γίνει αλλαγή σ' αυτό το κομμάτι. Το πιστοποιητικό ισχύει από την 1η μέρα μετά τον πλήρη εμβολιασμό. Και με 2 δόσεις πάντως θεωρείσαι πλήρως εμβολιασμένος για 270 μέρες (προς το παρόν).

Edit : Διόρθωσα το αρχικό post σε 270 (από 360) μέρες.
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Και με 2 δόσεις πάντως θεωρείσαι πλήρως εμβολιασμένος για 360 μέρες (προς το παρόν)
Στην Αυστρία άλλαξε αυτό.Ο εμβολιασμός δύο δόσεων γίνεται δεκτός για 9 μήνες αντί για 12...
 

Geran

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Στην Αυστρία άλλαξε αυτό.Ο εμβολιασμός δύο δόσεων γίνεται δεκτός για 9 μήνες αντί για 12...
Αυτό είδα και με προβλημάτισε. Επειδή έχουν περάσει οι 9 μήνες από τη δεύτερη δόση, αν κάποιος κάνει τώρα την τρίτη δόση, αν θα είναι οκ χωρίς να χρειάζεται να περάσουν πάλι οι 14 ημέρες.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Στην Αυστρία άλλαξε αυτό.Ο εμβολιασμός δύο δόσεων γίνεται δεκτός για 9 μήνες αντί για 12...
Μάλιστα..Συνεχείς ανατροπές και πρέπει να είναι κανείς συνέχεια σε επαγρύπνηση...Να είναι άραγε τάση και για άλλες χώρες;Όποτε πρέπει να πάμε για την τρίτη δόση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom