Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.080
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Αυτό είδα και με προβλημάτισε. Επειδή έχουν περάσει οι 9 μήνες από τη δεύτερη δόση, αν κάποιος κάνει τώρα την τρίτη δόση, αν θα είναι οκ χωρίς να χρειάζεται να περάσουν πάλι οι 14 ημέρες.
Θεωρητικά θα είσαι εντάξει. Η ανακοίνωση της χώρας αναφέρει και μια μεταβατική περίοδο 4 εβδομάδων όπου θεωρεί εμβολιασμένους και όσους έκαναν τη μια δόση.
Άρα εσύ με 3 δόσεις θα είσαι καλυμμένος από την επόμενη μέρα της 3ης δόσης.
Έχω την εντύπωση ότι βγαίνει νέο πιστοποιητικό αμέσως μετά την 3η δόση στην Ελλαδα.
 
D

Delmem38130

Guest
με τα παιδιά 12χρ. και κάτω, τι γίνεται? έχουν ελεύθερη πρόσβαση σε εστιατόρια μουσεία κ.λ.π μαζί με τους εμβολιασμένους γονείς?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.080
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Θεωρητικά θα είσαι εντάξει. Η ανακοίνωση της χώρας αναφέρει και μια μεταβατική περίοδο 4 εβδομάδων όπου θεωρεί εμβολιασμένους και όσους έκαναν τη μια δόση.
Άρα εσύ με 3 δόσεις θα είσαι καλυμμένος από την επόμενη μέρα της 3ης δόσης.
Έχω την εντύπωση ότι βγαίνει νέο πιστοποιητικό αμέσως μετά την 3η δόση στην Ελλαδα.
@Geran η μεταβατική περίοδο για την 1η δόση λήγει στις 5 Δεκεμβρίου "
"Up until 5 December, proof of the first dose plus a negative PCR test are valid for hospitality businesses, body-related services and events".
Για την 3η δόση δεν αναφέρουν τίποτα οι οδηγίες της Αυστρίας. Θεωρούν πια ότι λήγει το πιστοποιητικό εμβολιασμού μετά από 9 μήνες από τη 2η δόση. Μάλλον χρειάζεται να το διευκρινήσεις με την πρεσβεία τι θα ισχύει για τους εμβολιασμένους εάν έχει παρέλθει το εννιάμηνο και από πότε ισχύει το νέο πιστοποιητικό εμβολιασμού μετά την 3η δόση. Είναι λίγο ασαφές...
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Διάβασα σε μια ομάδα στο fb για Έλληνες της Βιέννης ότι μπορείς να μπεις με rapid και συγκεκριμένα ότι αυτό το άτομο είχε είσοδο στη χώρα χθες με rapid. Γνωρίζει κάποιος κάτι ανάλογο? Γιατί εγω ήξερα μόνο με pcr
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Διάβασα σε μια ομάδα στο fb για Έλληνες της Βιέννης ότι μπορείς να μπεις με rapid και συγκεκριμένα ότι αυτό το άτομο είχε είσοδο στη χώρα χθες με rapid. Γνωρίζει κάποιος κάτι ανάλογο? Γιατί εγω ήξερα μόνο με pcr
Οι πρεσβειες παντα ξερουν καλυτερα.
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Οι πρεσβειες παντα ξερουν καλυτερα.
Εχω στείλει δύο φορές και δεν βγαζω άκρη μου επισυνάπτουν ένα λινκ και μου λένε να ενημερωθώ από τον σύνδεσμο αλλά τον λινκ αυτό δε νομίζω ότι είναι ενημερωμένο είναι παλιό με προηγούμενα μέτρα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Σε καθε ταξιδι εδω και δυο χρονια, παιρνω τηλεφωνο (και Αυστρια) και κανω την ερωτηση.
Εχω στείλει δύο φορές και δεν βγαζω άκρη μου επισυνάπτουν ένα λινκ και μου λένε να ενημερωθώ από τον σύνδεσμο αλλά τον λινκ αυτό δε νομίζω ότι είναι ενημερωμένο είναι παλιό με προηγούμενα μέτρα
Updated σημερα.

Latest Information on the Coronavirus Situation in Austria

Αυτος που μπηκε χθες με ραπιντ προλαβε πριν την εφαρμογη των νεων μετρων.
 
Last edited:

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Ευχαριστώ το έχω δει αυτό απλά ρώτησα για την είσοδο στη χώρα τι απαιτείται
Από την πρεσβεία που είχα επικοινωνία το πρωί μου έδωσαν αυτό τον σύνδεσμο
Coronavirus: Entry Regulations to Austria
Απλά δεν ξέρω αν αυτά τα μέτρα είναι τα ισχύοντα με τα τωρινά δεδομένα
Όπως και να έχει ευχαριστώ!
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.080
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ευχαριστώ το έχω δει αυτό απλά ρώτησα για την είσοδο στη χώρα τι απαιτείται
Από την πρεσβεία που είχα επικοινωνία το πρωί μου έδωσαν αυτό τον σύνδεσμο
Coronavirus: Entry Regulations to Austria
Απλά δεν ξέρω αν αυτά τα μέτρα είναι τα ισχύοντα με τα τωρινά δεδομένα
Όπως και να έχει ευχαριστώ!
Τα ισχύοντα μέτρα λένε για είσοδο με 3 προϋποθέσεις; Πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης ή negative COVID Test.

Coronavirus: Entry Regulations to Austria


Μετά όμως δεν μπαίνεις πουθενά χωρίς πιστοποιητικό, ούτε σε ξενοδοχείο, ούτε σε εστιατόριο.

Για τη Βιέννη ισχύουν αυτά:
Arrival and departure

Λίγο μπέρδεμα η κατάσταση μου φαίνεται...
 
Last edited:

Geran

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Πήρα και εγώ τηλέφωνο την εδώ πρεσβεία αλλά δεν ήταν και τόσο κατατοπιστική. Στην ερώτηση για το ισχύει με την παρέλευση του 9μηνου μου απάντησε να πάρω τηλέφωνο το ξενοδοχείο, τα μουσεία κτλ που θέλω να πάω για να ρωτήσω πως θα το διαχειριστούν αυτό οι ίδιοι. Για τρίτη δόση μου είπε ότι δεν είναι υποχρεωτική και έτσι δεν έχει βγει κάποιος κανόνας για να με ενημερώσει επίσημα.

Πάντως σύμφωνα με το site της πρεσβείας της Ελλάδας στην Αυστρία (ενημέρωση 8/11) ισχύει το παρακάτω:
" Το Green Pass (Grüner Pass) παύει να ισχύει εννέα μήνες μετά την δεύτερη δόση εμβολίου κατά COVID-19 και για την παράτασή του θα είναι απαραίτητη η χορήγηση τρίτης αναμνηστικής δόσης."

Νέα κυβερνητικά μέτρα κατά κορωνοϊού για όλη την Αυστρία - Νέα της Πρεσβείας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom