Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι πρεσβειες παντα ξερουν καλυτερα.
Μέγα ψέμα αυτό. Συχνότερα οι πρεσβείες είναι εντελώς άσχετες και σου λένε "ψάξε κάποιο λινκ" (πριν λίγες ώρες μου έδωσε ένα η τσεχική πρεσβεία που δεν υπάρχει εδώ και μήνες!) ή δίνουν λάθος πληροφορίες, όπως η μεξικάνικη πρεσβεία που σε ερώτηση φίλου μου χθές του ειπε ότι δεν μπαινουν οι εμβολιασμενοι στη χωρα και ότι απαιτειται πιστοποιητικό για εστιατόρια κλπ και τα 2 εκ των οποίων είναι εντελώς αντίθετα με τις διατάξεις της χώρας εδώ και μήνες.

Η μόνη πραγματικά αξιόπιστη πηγή πληροφορίας είναι τα σάιτ ου αρμόδιου οργανισμού κάθε χώρας, πχ οι αντίστοιχοι ΕΟΔΥ, Υπηρεσία Πολιτικής Προστασίας κλπ, μόνο σε σούπερ οργανωμένα κράτη παίρνεις πληροφορίες της προκοπής από την πρεσβεία.
 
Last edited:

mavatsa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σε ολους!! Είμαι νέο μέλος στην ομαδα! Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις καθώς έχω μπερδευτεί λίγο! Ταξιδεύω τέλη Νοέμβρη από Αθήνα για Βιέννη! Είμαι πλήρως εμβολιασμενη. Θα χρειαστεί να κάνω pcr τεστ για την είσοδο μου στην Αυστρία η αντίστοιχα στην Ελλάδα? Επίσης γνωρίζετε που θα βρω το ερωτηματολόγιο που συμπληρώνεις πριν ταξιδέψεις? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη αν γραφω σε λάθος topic!! 😊
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε ολους!! Είμαι νέο μέλος στην ομαδα! Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις καθώς έχω μπερδευτεί λίγο! Ταξιδεύω τέλη Νοέμβρη από Αθήνα για Βιέννη! Είμαι πλήρως εμβολιασμενη. Θα χρειαστεί να κάνω pcr τεστ για την είσοδο μου στην Αυστρία η αντίστοιχα στην Ελλάδα? Επίσης γνωρίζετε που θα βρω το ερωτηματολόγιο που συμπληρώνεις πριν ταξιδέψεις? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη αν γραφω σε λάθος topic!! 😊
Καλώς ήρθες! :)
Εδώ θα βρεις τις απαιτούμενες πληροφορίες:
Αυστρία - Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

Εφόσον έχεις ολοκληρωμένο εμβολιασμό δε χρειάζεται τεστ σε καμία χώρα, μόνο το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό σου, τουλάχιστον μέχρι σήμερα, οποτε οφείλεις να ενημερώνεσαι συχνά μη τυχόν και αλλάξει κάτι.
Ερωτηματολόγιο εννοείς το Plf; Αν ναι είναι απαιτούμενο μόνο για την είσοδο σου στην Ελλάδα και το βρίσκεις εδώ:
Protocol for Arrivals in Greece - travel.gov.gr
 

mavatsa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλώς ήρθες! :)
Εδώ θα βρεις τις απαιτούμενες πληροφορίες:
Αυστρία - Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

Εφόσον έχεις ολοκληρωμένο εμβολιασμό δε χρειάζεται τεστ σε καμία χώρα, μόνο το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό σου, τουλάχιστον μέχρι σήμερα, οποτε οφείλεις να ενημερώνεσαι συχνά μη τυχόν και αλλάξει κάτι.
Ερωτηματολόγιο εννοείς το Plf; Αν ναι είναι απαιτούμενο μόνο για την είσοδο σου στην Ελλάδα και το βρίσκεις εδώ:
Protocol for Arrivals in Greece - travel.gov.gr
Ευχαριστω πάρα πολύ για την απάντηση!!!! 🤗
 

_Nik_

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπερα! Έχουμε κάτι νεότερο για τα μέτρα covid στη Βιέννη;έχουμε κανονίσει να ταξιδέψουμε την ερχόμενη Δευτέρα αλλά έχουμε κάποιες επιφυλάξεις..
Εχω στείλει στο ξενοδοχείο να δω αν δέχονται και μη εμβολιασμένους κ δεν μου μου δίνει μια σαφή απαντηση,με παραπεμπει σε πληριφοριρς που δεν απαντάνε στο ερώτημα.. Μπορουμε να κινηθούμε στην πολη με pcr test ?
Ευχαριστώ πολυ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπερα! Έχουμε κάτι νεότερο για τα μέτρα covid στη Βιέννη;έχουμε κανονίσει να ταξιδέψουμε την ερχόμενη Δευτέρα αλλά έχουμε κάποιες επιφυλάξεις..
Εχω στείλει στο ξενοδοχείο να δω αν δέχονται και μη εμβολιασμένους κ δεν μου μου δίνει μια σαφή απαντηση,με παραπεμπει σε πληριφοριρς που δεν απαντάνε στο ερώτημα.. Μπορουμε να κινηθούμε στην πολη με pcr test ?
Ευχαριστώ πολυ
Βάσει νόμου δε δέχονται μή εμβολιασμένους εδώ και λίγες μέρες.
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Η Αυστρία από ότι διάβασα έχει lockdown από σήμερα και για 10 μέρες για τους μη εμβολιασμενους οπότε λογικά δεν μπορούν να κινηθούν μη εμβολιασμενα άτομα τώρα εάν τηρείται αυτό και τι ισχύει στην πράξη δε το γνωρίζω

Για ξενοδοχεία που είχα μιλήσει παλιότερα μου είχαν πει ότι δέχονται μόνο εμβολιασμενους και κάποια μου είχαν πει δέχονται κ μη εμβολιασμενους αν είναι business trip( τώρα αυτό πως το ελέγχουν δεν ξέρω δλδ ο καθένας μπορεί να πει ότι είναι ταξίδι για δουλειά)
Στα airbnb με όσους οικοδεσπότες είχα μιλήσει δεχόταν ανεμβολιαστους δεν είχαν θεμα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ένα μήνα πριν και χωρίς τα τελευταία μέτρα, ζητούσαν κανονικά το πιστοποιητικό για να κάνεις check-in στο ξενοδοχείο, πόσο μάλλον τώρα. Δε θα ξεκινούσα για ταξίδι προς τα 'κει χωρίς αυτό...
 

_Nik_

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Κατάλαβα!! Ευχαριστώ παρα πολυ για τις πληροφοριες, δυστυχώς δεν το βλέπω να πηγαίνουμε με τα μέτρα αυτα.. Να ρωτήσω κάτι ακόμα;ξέρετε αν μπορουμε να αναβάλλουμε τα αεροπορικα εισιτήρια ή να τα μεταφέρουμε;γίνεται;δεν το έξω ξανακάνει.. (Rynair)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom