Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα ταξιδιωτική μου παρέα,
θέλω τη συμβουλή σας γιατί σήμερα έχω προβληματιστεί.
Είχα σκοπό να πάμε μια μέρα από τη Βιέννη στο Σάλσμπουργκ και σήμερα διάβασα ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τη διασπορά του ιού σε όλη την ευρύτερη περιοχή.
Τι προτείνετε? Να το αποφασίσουμε ή να σκεφτούμε κάποιο άλλο μέρος
για μονοήμερη(δέχομαι προτάσεις )
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Καλησπέρα ταξιδιωτική μου παρέα,
θέλω τη συμβουλή σας γιατί σήμερα έχω προβληματιστεί.
Είχα σκοπό να πάμε μια μέρα από τη Βιέννη στο Σάλσμπουργκ και σήμερα διάβασα ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τη διασπορά του ιού σε όλη την ευρύτερη περιοχή.
Τι προτείνετε? Να το αποφασίσουμε ή να σκεφτούμε κάποιο άλλο μέρος
για μονοήμερη(δέχομαι προτάσεις )
Η απόφαση είναι δική σας, αλλά για άλλο μέρος, το Melk (κέντρο και το αβαείο) και μετά η περιοχή από εκεί ως το Krems (ειδικά αν την κάνεις από την δυτική/βόρεια πλευρά του ποταμού) είναι αξιόλογα και όχι ιδιαίτερα μακριά από Βιέννη.
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Τι έλεγχος ακριβώς γίνεται στα πιστοποιητικα όπως εδώ Ελλάδα ένα σκαναρισμα Qr code και ταυτότητα? Πριν την είσοδο σε μουσεία εστιατόρια μαγαζιά κλπ κ γενικά πως είναι το κλίμα που επικρατεί?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Τι έλεγχος ακριβώς γίνεται στα πιστοποιητικα όπως εδώ Ελλάδα ένα σκαναρισμα Qr code και ταυτότητα? Πριν την είσοδο σε μουσεία εστιατόρια μαγαζιά κλπ κ γενικά πως είναι το κλίμα που επικρατεί?
Είτε το σκανάρουν είτε απλά το βλέπουν (τύπος εμβολίου και ημερομηνία τελευταίας δόσης) και συνήθως (όχι πάντα) ζητούν ταυτότητα / διαβατήριο.
 

fanouli

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Καλησπέρα σας,



Έχουμε κλείσει οικογενειακώς ταξίδι για τη Βιέννη 19 με 24 Δεκεμβρίου. Το πρόβλημα είναι ότι η μικρή μας κόρη είναι 10 ετών, και ενώ οι υπόλοιποι έχουμε κάνει εμβόλιο και είμαστε ΟΚ σε όλους τους περιορισμούς, για την μικρή δεν υπάρχει πουθενά ξεκάθαρη ενημέρωση για το τι ισχύει. Μίλησα με πρεσβεία, προξενείο, καταστήματα στη Βιέννη, κτλ… κανένας δεν ξέρει τι ακριβώς ισχύει και ποια τεστ είναι αποδεκτά. Και το βασικότερο για πόσο διάστημα είναι αποδεκτά ? πχ.. κάποιοι λένε ότι τα Rapid test δεν είναι καθόλου αποδεκτά, και κάποιοι λένε ότι είναι αποδεκτά για παιδιά κάτω των 12 ετών. … κάποιοι άλλοι λενε ότι τα PCR test για τα παιδιά σε αυτή την ηλικία ισχύουν για 72 ώρες και κάποιοι για 48 ώρες.

Έχουμε χάσει τη «μπάλα» και είμαστε στο τσακ να τα ακυρώσουμε όλα ….και είναι κρίμα και από οικονομικής απόψεως αλλά και γιατί τα παιδιά το περιμένουν πως και πως.

Αν κάποιος φίλος/φίλη εδώ έχει περισσότερες πληροφορίες που θα μπορούσε να μοιραστεί μαζί μας είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτος.

Συγνώμη προκαταβολικά αν το έχω ανεβάσει σε λάθος σημείο.
Σήμερα φτάσαμε Βιέννη με την 8χρονη κόρη μας. Κι ενώ είχα διαβάσει μετά από πολύ ψαξιμο ότι για τα παιδιά 6-12 ετών ισχύει rapid τεστ με ισχυ 48 ωρών κι ενώ στην αρχη με το που εφτασα στο ξενοδοχείο μου είπαν όλα εντάξει, μετά με κάλεσαν και μου είπαν ότι από τη Δευτέρα για τα παιδιά για ξενοδοχεία και εστιατορια χρειάζεται μόνο rapid με ισχύ 72 ωρών. Περιττό να πω ότι τρέχαμε με το που φτάσαμε βράδυ να πάμε εκεί που κάνουν pcr δωρεάν αλλα μη ξέροντας αν θα το πάρουμε αύριο σίγουρα το αποτέλεσμα. Εδώ το pcr (Αν δεν πας στον αντίστοιχο ΕΟΔΥ) έχει 90 ευρώ, οπότε θα σας πρότεινα να κανετε ένα από Ελλάδα κι ένα εδώ στις 48 ώρες ώστε να είναι συνέχεια καλυμμένη η μικρή. Να σημειωθεί ότι είχα στείλει μέιλ και στο ξενοδοχείο πριν αλλάξουν βέβαια τα μέτρα εδώ και δεν είχα λάβει τέτοια ενημέρωση. Καλό ταξίδι και εννοείται να μην το ακυρώσετε!
 

LTS

Member
Μηνύματα
25
Likes
48
Καλημέρα και ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες !!! προφανώς εκεί που γράφεις για ότι αλλάξανε τα μέτρα και κάνατε "Rapid 72 ωρών" θα εννοείς PCR test.
Ναι το έχω ψάξει και είδα ότι το PCR εχει 90 ευρώ (στο Fast...) . Το πρόβλημα μας είναι ότι πετάμε για Βιέννη Κυριακή απόγευμα. Συνεπώς θα πρέπει να κάνουμε το PCR τεστ στην Ελλαδα την Παρασκευή το πρωί για να προλάβει να βγει έως το απόγευμα της Παρασκευής. Αν λοιπόν υπολογίσουμε 72 ώρες, τότε το αποτέλεσμα του PCR που θα κάνουμε στην Ελλάδα θα ισχύει μέχρι Δευτέρα (τότε θα συμπληρώνονται οι 72 ώρες). Οπότε μετά θα πρέπει να ξανακάνουμε στη Βιέννη PCR τη Δευτέρα για να έχει ισχύ μέχρι Πέμπτη και μετά φτού και από τη αρχή.....
Έχουμε γίνει και μαθηματικοί μέσα σε όλο αυτό !!!
Σήμερα πάντως διαβάζω ότι σε πολλές περιοχές της Αυστρίας συζητάνε για ολικό Lockdown !!! και μάλιστα θέλουν να το επεκτίνουν σε όλη την Αυστρία (γαι εμβολιασμένους και ανεμβολίαστους).....άντε να δούμε τι θα γίνει.
Θα περιμένουμε μέχρι το 10ημερο Δεκεμβρίου, και αν μέχρι τότε δεν έχουν αλλάξει (...θέλω να είμαι λίγο αισιόδοξος...όσο μπορώ) προς το καλύτερο τα πράγματα....τότε θα το ακυρώσουμε ή θα το μεταθέσουμε για άλλη στιγμή. Εξαρτάται πάντα βέβαια και από το κόστος της αλλαγής (ανοικτή ημερομηνια για τα εισητήρια της Aegean και αν αυτό συμφέρει...).
Σε ευχαριστώ και πάλι...και να περάσετε ΤΕΛΕΙΑ !!!!
Ότι νεότερη πληροφορία έχεις ....εδώ είμαστε όλο αγωνία να την ακούσουμε από πρώτο χέρι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλημέρα και ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες !!! προφανώς εκεί που γράφεις για ότι αλλάξανε τα μέτρα και κάνατε "Rapid 72 ωρών" θα εννοείς PCR test.
Ναι το έχω ψάξει και είδα ότι το PCR εχει 90 ευρώ (στο Fast...) . Το πρόβλημα μας είναι ότι πετάμε για Βιέννη Κυριακή απόγευμα. Συνεπώς θα πρέπει να κάνουμε το PCR τεστ στην Ελλαδα την Παρασκευή το πρωί για να προλάβει να βγει έως το απόγευμα της Παρασκευής. Αν λοιπόν υπολογίσουμε 72 ώρες, τότε το αποτέλεσμα του PCR που θα κάνουμε στην Ελλάδα θα ισχύει μέχρι Δευτέρα (τότε θα συμπληρώνονται οι 72 ώρες). Οπότε μετά θα πρέπει να ξανακάνουμε στη Βιέννη PCR τη Δευτέρα για να έχει ισχύ μέχρι Πέμπτη και μετά φτού και από τη αρχή.....
Έχουμε γίνει και μαθηματικοί μέσα σε όλο αυτό !!!
Σήμερα πάντως διαβάζω ότι σε πολλές περιοχές της Αυστρίας συζητάνε για ολικό Lockdown !!! και μάλιστα θέλουν να το επεκτίνουν σε όλη την Αυστρία (γαι εμβολιασμένους και ανεμβολίαστους).....άντε να δούμε τι θα γίνει.
Θα περιμένουμε μέχρι το 10ημερο Δεκεμβρίου, και αν μέχρι τότε δεν έχουν αλλάξει (...θέλω να είμαι λίγο αισιόδοξος...όσο μπορώ) προς το καλύτερο τα πράγματα....τότε θα το ακυρώσουμε ή θα το μεταθέσουμε για άλλη στιγμή. Εξαρτάται πάντα βέβαια και από το κόστος της αλλαγής (ανοικτή ημερομηνια για τα εισητήρια της Aegean και αν αυτό συμφέρει...).
Σε ευχαριστώ και πάλι...και να περάσετε ΤΕΛΕΙΑ !!!!
Ότι νεότερη πληροφορία έχεις ....εδώ είμαστε όλο αγωνία να την ακούσουμε από πρώτο χέρι.
Μπορείτε να κάνετε και στο αεροδρόμιο(από που πετάτε ; ) την Κυριακή.΄Ετσι κερδίζετε δύο μέρες.Τσέκαρε μόνον τι ώρες πρέπει να πας για να πάρεις και τα αποτελέσματα εγκαίρως.
 

LTS

Member
Μηνύματα
25
Likes
48
Μπορείτε να κάνετε και στο αεροδρόμιο(από που πετάτε ; ) την Κυριακή.΄Ετσι κερδίζετε δύο μέρες.Τσέκαρε μόνον τι ώρες πρέπει να πας για να πάρεις και τα αποτελέσματα εγκαίρως.
Καλημέρα "fotast", πετάμε από Ελευθ. Βενιζ΄. ... Το πρόβλημα είναι ότι ενώ PCR test μπορείς να κάνεις και το Σ/Κ, τα αποτελέσματα για PCR τεστ βγαίνουν καθημερινές από όσο έχω ρωτήσει. Δηλαδή αν πάμε Σάββατο το αποτέλεσμα θα το πάρουμε Δευτέρα. Εμείς πετάμε Κυριακή απόγευμα. Συνεπώς θα πρέπει να το έχουμε το αργότερο Κυριακή πρωί.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλημέρα "fotast", πετάμε από Ελευθ. Βενιζ΄. ... Το πρόβλημα είναι ότι ενώ PCR test μπορείς να κάνεις και το Σ/Κ, τα αποτελέσματα για PCR τεστ βγαίνουν καθημερινές από όσο έχω ρωτήσει. Δηλαδή αν πάμε Σάββατο το αποτέλεσμα θα το πάρουμε Δευτέρα. Εμείς πετάμε Κυριακή απόγευμα. Συνεπώς θα πρέπει να το έχουμε το αργότερο Κυριακή πρωί.
Δεν έχω κάνει στο αεροδρόμιο και δεν ξέρω βέβαια...Αλλά τότε τι εξυπηρετεί η 24ωρη λειτουργία που διαφημίζουν;Ρωτήσατε στο αεροδρόμιο συγκεκριμένα και σας είπαν ανεξάρτητα το πότε θα κάνετε το τεστ το Σ/Κ τα αποτελέσματα θα τα έχετε την Δευτέρα;
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.618
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
10 ήμερο καθολικό Lockdown σε όλη την Αυστρία από την Δευτέρα και με ενδεχόμενη παράταση για άλλες 10 ημέρες. Μετά έτσι και αλλιώς οι ανεμβολίαστοι θα παραμείνουν αποκλεισμένοι ! Συζητιέται και για πιθανή υποχρεωτικότητα βάση νόμου για καθολικό εμβολιασμό ! Kronen Zeitung | Aktuelle Nachrichten | krone.at
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ε δε χρειάζεται να πάτε στο αεροδρόμιο για να κάνετε το τεστ. Υπάρχουν πολλά εργαστήρια/κέντρα που σου στέλνουν το αποτέλεσμα εντός 24 ωρών χωρίς περιορισμό ΣΚ. Κάνε τους ένα τηλέφωνο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom