Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

scofgr

Member
Μηνύματα
7
Likes
10
Εμείς πετάμε αύριο για Βιέννη. Προφανώς δεν γίνεται να ακυρώσουμε ή να κανουμε reschedule. Το μόνο που κατάφερα ειναι να μειώσω την διαμονη στο ξενοδοχειο και να φυγουμε Δευτέρα για Μπρατισλαβα που ειναι διπλα για 2 μερες
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ακύρωσαν μόνοι τους χωρίς να κάνεις κάτι εσύ;Για πότε ήταν η κράτηση;
Ουσιαστικά, με ενημέρωσαν ότι θα είναι κλειστά και αν θέλω να προβώ σε ακύρωση. Μου είπαν ότι μόνο για επαγγελματικούς σκοπούς θα μπορούσαν να με φιλοξενήσουν με κάποιο τρόπο. Η κράτηση η συγκεκριμένη ήταν για 13/12. Το ταξίδι έχει κλειστεί για 11-20/12.. Δλδ πόσο γκαντέμω;;

εμ δεν σ αρεσε η γειτονα ηθελες τους barbari d' Oltralpe..
να σωσουν τα Χριστουγεννα τους προσπαθουν. θα τα καταφερουν πιστευω. εμεις δεν σωζομαστε.
Είπα να το τολμήσω, γιατί μου έχει κολλήσει η ταμπέλα της γραφικής, κατάλαβες; Merda και πάλι merda... Μόνο Ιταλία!!
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Να συμπληρώσουμε ότι είναι η πρώτη χώρα που καθιστά υποχρεωτικό τον εμβολιασμό.Από Φεβρουάριο του 2022.

Austria to go into full lockdown as Covid surges
Αυτό σημαίνει ότι οποιοσδήποτε θέλει να επισκεφτεί στο μέλλον(π.χ. του χρόνου τέτοια εποχή)τη χώρα θα πρέπει να είναι εμβολιασμενος? Θέλω να πω τι σημαίνει υποχρεωτικό θα ισχύει εσαεί?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.271
Αυτό σημαίνει ότι οποιοσδήποτε θέλει να επισκεφτεί στο μέλλον(π.χ. του χρόνου τέτοια εποχή)τη χώρα θα πρέπει να είναι εμβολιασμενος? Θέλω να πω τι σημαίνει υποχρεωτικό θα ισχύει εσαεί?
Κατ'αρχήν το υποχρεωτικό υποθέτω ότι αφορά τους μόνιμους κατοίκους μόνον.Και θα ισχύσει μετά από 2 μήνες.Για τους ταξιδιώτες δεν νομίζω να έχουν πάρει ακόμη αποφάσεις.Και στην Αυστρία όπως και σε άλλες χώρες όλα γίνονται ανάλογα με τις εξελίξεις του covid.
 

scofgr

Member
Μηνύματα
7
Likes
10
Τι πιθανότητα δίνετε οι πτήσεις επιστροφής να ακυρωθούν ξαφνικά; Γυρνάω με ryanair στις 24/11 από Βιέννη και το μονο που με προβληματίζει ειναι ξανφικά να αποκλειστώ εκεί
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Τι πιθανότητα δίνετε οι πτήσεις επιστροφής να ακυρωθούν ξαφνικά; Γυρνάω με ryanair στις 24/11 από Βιέννη και το μονο που με προβληματίζει ειναι ξανφικά να αποκλειστώ εκεί
Θα έδινα λιγότερο από 10%
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Κατ'αρχήν το υποχρεωτικό υποθέτω ότι αφορά τους μόνιμους κατοίκους μόνον.Και θα ισχύσει μετά από 2 μήνες.Για τους ταξιδιώτες δεν νομίζω να έχουν πάρει ακόμη αποφάσεις.Και στην Αυστρία όπως και σε άλλες χώρες όλα γίνονται ανάλογα με τις εξελίξεις του covid.
Πιθανόν για τους ανεμβολίαστους ταξιδιώτες/τουρίστες να είναι υποχρεωτική καραντίνα
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Καλησπέρα στην παρέα. Εμείς έχουμε κανονίσει ταξίδι για την Κυριακή 21/11 με επιστροφή στις 25/11 με Austrian. Το διαμέρισμα (ξέρω μ@%$κία μας) τα έχουμε κλείσει πριν κανά μήνα χωρίς ακύρωση. Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι από την στιγμή που θα πάμε πριν το lockdown θα μας δεχτούν για όλες τις μέρες. Σκεφτόμαστε να πάμε την Κυριακή και την Δευτέρα να φύγουμε για άλλο προορισμό είτε οδικώς είτε αεροπορικώς και να επιστρέψουμε την Τετάρτη το βράδυ ξανά στο δωμάτιο για να μειώσουμε την χασούρα. Να μας επιστρέψουν χρήματα το βλέπω απίθανο. Αν έχετε κάποια πληροφορία για το αν επηρεαστούν οι πτήσεις, μετά την Δευτέρα, από Βιέννη προς Ελλάδα σας παρακαλώ να το αναφέρετε. Κι εγώ θα ψάχνω διαρκώς. Το κακό είναι ότι πολλές χώρες ετοιμάζονται να ακολουθήσουν τα χνάρια της Αυστρίας και δεν ξέρουμε τι να επιλέξουμε. Δεν το περίμενα πάντως με τίποτα να επιστρέψουν χώρες σε γενικό lockdown..Πφφφφ..πολύ κρίμα...
 

scofgr

Member
Μηνύματα
7
Likes
10
Καλησπέρα στην παρέα. Εμείς έχουμε κανονίσει ταξίδι για την Κυριακή 21/11 με επιστροφή στις 25/11 με Austrian. Το διαμέρισμα (ξέρω μ@%$κία μας) τα έχουμε κλείσει πριν κανά μήνα χωρίς ακύρωση. Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι από την στιγμή που θα πάμε πριν το lockdown θα μας δεχτούν για όλες τις μέρες. Σκεφτόμαστε να πάμε την Κυριακή και την Δευτέρα να φύγουμε για άλλο προορισμό είτε οδικώς είτε αεροπορικώς και να επιστρέψουμε την Τετάρτη το βράδυ ξανά στο δωμάτιο για να μειώσουμε την χασούρα. Να μας επιστρέψουν χρήματα το βλέπω απίθανο. Αν έχετε κάποια πληροφορία για το αν επηρεαστούν οι πτήσεις, μετά την Δευτέρα, από Βιέννη προς Ελλάδα σας παρακαλώ να το αναφέρετε. Κι εγώ θα ψάχνω διαρκώς. Το κακό είναι ότι πολλές χώρες ετοιμάζονται να ακολουθήσουν τα χνάρια της Αυστρίας και δεν ξέρουμε τι να επιλέξουμε. Δεν το περίμενα πάντως με τίποτα να επιστρέψουν χώρες σε γενικό lockdown..Πφφφφ..πολύ κρίμα...
Όπως έγραψα και πριν έιμαστε στην παρόμοια φάση! Πετάμε αυριο εμείς.

Εμείς επιλέξαμε την μπρατισλάβα, η Βουδαπέστη ειναι επίσης επιλογή. Απλά Μπρατισλαβα - Αεροδρομιο βιέννης έχει και λεοφωρείο κατευθειαν.

Για τις πτήσεις, όπως ειπα κι εγώ πριν... ελπίζω να μην ξεμείνουμε Βιέννη. Αν ξεμείνουμε στείλε pm να νοικιάσουμε ενα αμάξι να γυρισουμε οδικών :p :p
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Όπως έγραψα και πριν έιμαστε στην παρόμοια φάση! Πετάμε αυριο εμείς.

Εμείς επιλέξαμε την μπρατισλάβα, η Βουδαπέστη ειναι επίσης επιλογή. Απλά Μπρατισλαβα - Αεροδρομιο βιέννης έχει και λεοφωρείο κατευθειαν.

Για τις πτήσεις, όπως ειπα κι εγώ πριν... ελπίζω να μην ξεμείνουμε Βιέννη. Αν ξεμείνουμε στείλε pm να νοικιάσουμε ενα αμάξι να γυρισουμε οδικών :p :p
Εμάς στις επιλογές μας είναι και οι Βρυξέλλες (μπορούμε από εκεί να επιστρέψουμε και απευθείας Θεσσαλονίκη) αλλά και η Πράγα οδικώς χωρίς όμως να έχω δει ακόμη τι ισχύει στην Τσεχία.. μπλέξιμο μεγάλο.. τα αεροδρόμια πάντως το βλέπω λίγο απίθανο να κλείσουν... για να δούμε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom