Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

vivilag

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Να σε ρωτήσω....πώς φύγατε για Βουδαπέστη????εμείς θα πάμε με αμάξι... Κάτι φίλοι θα μας παραλάβουν....είχατε κάνει μοριακό στα παιδιά??
Ταξιδέψαμε με τρένο την επόμενη μέρα οποτε κάναμε και μια διανυκτέρευση στη Βιέννη. Τα παιδια είναι 7+10 ετών, στο ξενοδοχείο δεν ήθελαν τπτ εφόσον οι γονείς είμαστε εμβολιασμένος. Είχαμε κάνει για καλό και κακό ένα rapid στα παιδια το οποίο δεν χρειάστηκε πουθενα!!
 

vivilag

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Καλημέρα. Έχω και εγώ προγραμματισμένο ταξίδι 15-20 Δεκεμβρίου για Βιέννη. Δεδομένου ότι η Βιέννη ανοίγει στις 20, έλεγα, από αεροδρόμιο Βιέννης να πάρω το τρένο για Μπρατισλάβα, Βουδαπέστη ή Πράγα. Τι προτείνετε; Τι έλεγχος γίνεται σε αυτούς που πηγαίνουν σε άλλες χώρες μέσω Βιέννης με τρένο; Και όσον αφορά το plf, ποιες από τις παραπάνω το απαιτούν ; Ευχαριστώ!
Εμείς πηγαμε Βουδαπέστη με τρένο. Δεν κοίταξαν ουτε τα εισιτήρια στο τρένο. Δεν χρειάζεται plf, τα παιδια μπαίνουν παντου χωρίς τπτ εφόσον οι γονείς είναι εμβολιασμενοι!
 

LTS

Member
Μηνύματα
25
Likes
48
Καλησπέρα σας, εμείς επειδή θα φτάναμε Βιέννη στις 19 και επειδή τα ξενοδοχεία θα ηταν κλειστά κανονίσαμε μια διανυκτέρευση σε ξενοδοχεία του Αεροδρομίου (αυτά ανήκουν στην Κάτω Βιέννη και ανοίγουν στις 17) και θα πάμε στις 20 στο κανονικό ξενοδοχείο στη Βιέννη.
Για τα παιδιά ισχύουν αυτά που γράφτηκαν πιο πάνω (μέχρι 12 ετών με PCR test 72 ωρες ισχύει).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.752
Τα κρουσματα μετα τη καραντινα εχουν πεσει στα 2.500 ημερησιως απο 15.000. Εκλεισα με 23 ευρω αεροπορικα. Ελπιζω να μη στραβωσει τις επομενες μερες.
Για μεταβαση στη Σλοβενια θελει plf?
@orestcrete που ξερεις απο Σλοβενια το βραδινο flixbus απο Βιεννη φτανει στο Μαριμπορ στις 5 το πρωι. Εχει κατι ανοιχτο να αραξει κανεις μεχρι να ξημερωσει, γιατι θα παγωσουμε απο το κρυο, εκτος του οτι δεν νιωθω οτι ειναι safe?
 
Last edited:

Penny90

Member
Μηνύματα
34
Likes
22
Καλησπέρα, τη Δευτέρα ταξιδεύουμε για Βιέννη 4 άτομα και σήμερα ανακοινώθηκε πως για την επιστροφή στην Ελλάδα, απαιτείται πλέον μοριακό τέστ 48 ωρών.
Γνωρίζετε μέρος στη Βιέννη που θα μπορούσαμε να το κάνουμε; Ιδανικά και κάποια οικονομική λύση; Ευχαριστώ
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Σόρρυ αν ειμαι εκτος θέματος, αλλά από που προκύπτει ότι θα θες PCR για να μπεις στην Ελλάδα όντας εμβολιασμένος? Η ανακοίνωση του Υπ. Υγείας λέει
"Στο πλαίσιο της προσπάθειας ελέγχου της πανδημίας Covid-19, η χώρα μας θα δέχεται επισκέπτες από όλες τις χώρες με την επίδειξη αρνητικού μοριακού ελέγχου (PCR) 48 ωρών. Από το μέτρο εξαιρούνται οι ταξιδιώτες που παρέμειναν στις χώρες για διάστημα μικρότερο των 48 ωρών.

Το μέτρο θα τεθεί σε ισχύ από την Κυριακή 19/12 και ώρα 06:00."

Ή έχω ξεχάσει τα ελληνικά μου, ή δυσκολεύομαι στην κατανόηση, ή η ανακοίνωση προκαλεί το λιγότερο σύγχυση. Η δική μου ανάγνωση είναι πως πλέον οι ανεμβολίαστοι από όποιο σημείο της γης, μπορούν να έρθουν στην Ελλάδα (ακόμα και από χώρες που πρώτα ήταν σε μαύρη λίστα), με PCR 48 ωρών (και όχι πχ 72).
Δεν αναφέρεται πουθενά ότι το πράσινο πιστοποιητικό πάει περίπατο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Σόρρυ αν ειμαι εκτος θέματος, αλλά από που προκύπτει ότι θα θες PCR για να μπεις στην Ελλάδα όντας εμβολιασμένος? Η ανακοίνωση του Υπ. Υγείας λέει
"Στο πλαίσιο της προσπάθειας ελέγχου της πανδημίας Covid-19, η χώρα μας θα δέχεται επισκέπτες από όλες τις χώρες με την επίδειξη αρνητικού μοριακού ελέγχου (PCR) 48 ωρών. Από το μέτρο εξαιρούνται οι ταξιδιώτες που παρέμειναν στις χώρες για διάστημα μικρότερο των 48 ωρών.

Το μέτρο θα τεθεί σε ισχύ από την Κυριακή 19/12 και ώρα 06:00."

Ή έχω ξεχάσει τα ελληνικά μου, ή δυσκολεύομαι στην κατανόηση, ή η ανακοίνωση προκαλεί το λιγότερο σύγχυση. Η δική μου ανάγνωση είναι πως πλέον οι ανεμβολίαστοι από όποιο σημείο της γης, μπορούν να έρθουν στην Ελλάδα (ακόμα και από χώρες που πρώτα ήταν σε μαύρη λίστα), με PCR 48 ωρών (και όχι πχ 72).
Δεν αναφέρεται πουθενά ότι το πράσινο πιστοποιητικό πάει περίπατο.
Εδώ υπάρχει διευκρίνηση από έναν καθηγητή.Δεν ξέρω αν είναι στις επιτροπές ή όχι.

Μόνο με αρνητικό PCR test η είσοδος των ταξιδιωτών στην Ελλάδα (upd)
 

Aelarav

Member
Μηνύματα
11
Likes
30
Χριστούγεννα θα είμαστε Βιέννη κι επιστρέφουμε Ελλάδα στις 27/12 απο Μπρατισλάβα... κάποια πληροφορία που να κάνουμε στην Βιέννη pcr για την επιστροφή?
Ευχαριστώ
 

LTS

Member
Μηνύματα
25
Likes
48
Καλημέρα σας. Εμείς αυτά που βρήκαμε είναι αυτά τα 2 κέντρα Τεστ.
Corona Test-Center | Unsere Standorte | FasTest
PCR throat swab test in 1010 Vienna at Dermacare for 89€

Τα τεστ στην Αυστρία είναι γενικά ακριβά.
Αυτό που δεν διευκρινίζετε στην ανακοίνωση για το υποχρεωτικό PCR test εισόδου 48 ωρών, είναι τι θα ισχύει για τα παιδιά κάτω των 12 ετών.
Εως τώρα η Ελλάδα πάντα εξαιρούσε αυτές τις ηλικιακές ομάδες. Τι θα ισχύει τώρα ?
Δεν το έχουν ξεκάθαρο και δεν υπάρχει αναρτημένο σε καμιά επίσημη σελίδα.
Μόνο από ενημερωτικές σελίδες υπάρχει η όποια ενημέρωση κάτι που θεωρώ τουλάχιστον απαράδεκτο.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
Έχουμε για Μπρατισλάβα τιμές??? Για να καταλάβω... Pcr κάνουμε όταν γυρνάμε...όχι όταν φεύγουμε???? Εκτός κ αν βγάλει παρόμοια οδηγία κ η Σλοβακία σωστά???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom