Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Έχουμε για Μπρατισλάβα τιμές??? Για να καταλάβω... Pcr κάνουμε όταν γυρνάμε...όχι όταν φεύγουμε???? Εκτός κ αν βγάλει παρόμοια οδηγία κ η Σλοβακία σωστά???
Σωστά.Κάνεις τεστ μόνον αν το ζητάει η χώρα προορισμού.Η Ελλάδα το ζητάει από 19/12.Για την Σλοβακία δεν ξέρω τι ζητάει.
 

Penny90

Member
Μηνύματα
34
Likes
22
PCR Test | Austria Center Vienna

Καλησπέρα! Ενημερώθηκα πως η Βιέννη προσφέρει δωρεάν PCR test για όλους, με την προυπόθεση να κλείσεις ηλεκτρονικό ραντεβού πρώτα.
Μπήκα χθες στον παραπάνω σύνδεσμο, έβαλα τα στοιχεία μου και έκλεισα ραντεβού. Μπορείς να επιλέξεις μέρα, ώρα, τοποθεσία και έπειτα σου δίνει ένα QR Code, όπου με αυτό πάς στο προγραμματισμένο ραντεβού. Έλαβα επιβεβαίωση και με sms. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία;
 

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
PCR Test | Austria Center Vienna

Καλησπέρα! Ενημερώθηκα πως η Βιέννη προσφέρει δωρεάν PCR test για όλους, με την προυπόθεση να κλείσεις ηλεκτρονικό ραντεβού πρώτα.
Μπήκα χθες στον παραπάνω σύνδεσμο, έβαλα τα στοιχεία μου και έκλεισα ραντεβού. Μπορείς να επιλέξεις μέρα, ώρα, τοποθεσία και έπειτα σου δίνει ένα QR Code, όπου με αυτό πάς στο προγραμματισμένο ραντεβού. Έλαβα επιβεβαίωση και με sms. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία;
Πόσες ώρες θέλει να βγει????? Βγαίνει την ίδια μέρα?? Εμείς πετάμε 5 αν δεν κάνω λάθος ....
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Τα αποτελέσματα βγαίνουν εντός 24 ωρών, συχνά νωρίτερα, αλλά πολύ δύσκολα σε 3 ώρες .
Υπάρχουν επιλογές για σύντομη/άμεση λήψη αποτελεσμάτων, αλλά το κόστος είναι μεγάλο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
PCR Test | Austria Center Vienna

Καλησπέρα! Ενημερώθηκα πως η Βιέννη προσφέρει δωρεάν PCR test για όλους, με την προυπόθεση να κλείσεις ηλεκτρονικό ραντεβού πρώτα.
Μπήκα χθες στον παραπάνω σύνδεσμο, έβαλα τα στοιχεία μου και έκλεισα ραντεβού. Μπορείς να επιλέξεις μέρα, ώρα, τοποθεσία και έπειτα σου δίνει ένα QR Code, όπου με αυτό πάς στο προγραμματισμένο ραντεβού. Έλαβα επιβεβαίωση και με sms. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία;
Εισαι τυχερη ως κατοικος Βιεννης.
Εμεις οι τουριστες δεν μπορουμε δωρεαν λεει:
EVERYTHING YOU NEED TO KNOW-Testing and result
Everyone who lives or works in Vienna and children who attend school in Vienna can get tested for free (Monday to Sunday incl. public holidays) from 7:00 a.m. to 7:00 p.m. if they register beforehand. You will receive the result as a link via SMS or get it online at the website "green pass".
 

Penny90

Member
Μηνύματα
34
Likes
22
Εισαι τυχερη ως κατοικος Βιεννης.
Εμεις οι τουριστες δεν μπορουμε δωρεαν λεει:
EVERYTHING YOU NEED TO KNOW-Testing and result
Everyone who lives or works in Vienna and children who attend school in Vienna can get tested for free (Monday to Sunday incl. public holidays) from 7:00 a.m. to 7:00 p.m. if they register beforehand. You will receive the result as a link via SMS or get it online at the website "green pass".
Kαλησπέρα, αν αναφέρεστε σε εμένα, δεν είμαι κάτοικος Βιέννης. Στην αγαπημένη Αθηνούλα μένω.
Εγώ έβαλα τα ελληνικά στοιχεία (διεύθυνση κλπ) και τα δέχτηκε κανονικά. Μάλιστα είχε και επιλογές GR μέσα για τηλ +30 κλπ. Επιπλέον διάβασα πως ισχύει και για τους τουρίστες.
 

Penny90

Member
Μηνύματα
34
Likes
22
Testing options and to-dos in the event of an infection

De;
Εισαι τυχερη ως κατοικος Βιεννης.
Εμεις οι τουριστες δεν μπορουμε δωρεαν λεει:
EVERYTHING YOU NEED TO KNOW-Testing and result
Everyone who lives or works in Vienna and children who attend school in Vienna can get tested for free (Monday to Sunday incl. public holidays) from 7:00 a.m. to 7:00 p.m. if they register beforehand. You will receive the result as a link via SMS or get it online at the website "green pass".
Δείτε και εδώ : Testing options and to-dos in the event of an infection
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Kαλησπέρα, αν αναφέρεστε σε εμένα, δεν είμαι κάτοικος Βιέννης. Στην αγαπημένη Αθηνούλα μένω.
Εγώ έβαλα τα ελληνικά στοιχεία (διεύθυνση κλπ) και τα δέχτηκε κανονικά. Μάλιστα είχε και επιλογές GR μέσα για τηλ +30 κλπ. Επιπλέον διάβασα πως ισχύει και για τους τουρίστες.
Και σας απαντησαν οτι ειναι δωρεαν για τουριστες? Περιεργο γιατι δωρεαν αναφερει μονο για κατοικους και μαθητες των εκει σχολειων. Πολυ καθαρα.
 

Penny90

Member
Μηνύματα
34
Likes
22
Και σας απαντησαν οτι ειναι δωρεαν για τουριστες? Περιεργο γιατι δωρεαν αναφερει μονο για κατοικους και μαθητες των εκει σχολειων. Πολυ καθαρα.
Στο δεύτερο λινκ που σας έστειλα νομίζω τα γράφει λίγο πιο ξεκάθαρα. Τι να πω, εγω αντιλαμβάνομαι πως είναι δωρεάν, αλλά για αυτό ρώτησα και εδώ για διπλοτσεκάρισμα, αν κάποιος έχει ήδη την εμπειρία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Στο δεύτερο λινκ που σας έστειλα νομίζω τα γράφει λίγο πιο ξεκάθαρα. Τι να πω, εγω αντιλαμβάνομαι πως είναι δωρεάν, αλλά για αυτό ρώτησα και εδώ για διπλοτσεκάρισμα, αν κάποιος έχει ήδη την εμπειρία.
Πραγματι λεει δωρεαν και για τουριστες, αλλα τωρα ειδα οτι δεν λαμβανουν δειγματα Κυριακη, δυστυχως πετωντας πρωτοχρονια πεφτω πανω σε 2ημερη αργια, δεν λειτουργει κατι τετοιο. Μακαρι να εξυπηρετηθουν οι αλλοι ταξιδιωτες, εμεις την πατησαμε.
 
Last edited:

Penny90

Member
Μηνύματα
34
Likes
22
Πραγματι λεει δωρεαν και για τουριστες, αλλα τωρα ειδα οτι δεν λαμβανουν δειγματα Κυριακη, δυστυχως πετωντας πρωτοχρονια πεφτω πανω σε 2ημερη αργια, δεν λειτουργει κατι τετοιο.
Εμείς επιστρέφουμε 24/12. Θεωρητικά δεν έχουμε πρόβλημα για αργίες κλπ.
Πότε θα πρέπει να κάνουμε το τεστ πιστέυετε; 22 του μήνα ή 23;
Έχω κλείσει ραντεβού για 23 /12 απόγευμα και πετάμε 24/12 πρωί. Too risky;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom